Zamia Bitkisi Faydaları
Abone Ol

Zamia Bitkisi Faydaları

Zamia bitkisi faydaları bakıldığı zaman diğer tüm bitkiler gibi sadece oksijen takviyesi yapmakla kalmaz aynı zamanda havadaki kimyasalları da en iyi şekilde temizlerken estetik görünümü ile evlerde dekorasyon görevi görür. Zamia bitkisi, dayanıklılığı ile genellikle bitki yetiştirmek isteyen fakat vakit bulamayan kişiler için birebirdir. Zamia bitkisi faydaları genel olarak bakıldığı zaman,  Zamia bitkisi, kuvvetli gövde […]

Zamia bitkisi faydaları
bakıldığı zaman diğer tüm bitkiler gibi sadece oksijen takviyesi yapmakla kalmaz aynı zamanda havadaki kimyasalları da en iyi şekilde temizlerken estetik görünümü ile evlerde dekorasyon görevi görür. Zamia bitkisi, dayanıklılığı ile genellikle bitki yetiştirmek isteyen fakat vakit bulamayan kişiler için birebirdir. Zamia bitkisi faydaları genel olarak bakıldığı zaman, 

 • Zamia bitkisi, kuvvetli gövde yapısı ve dayanıklılığı ile neredeyse tahrip edilemez ve en fazla kullanılan iç mekân bitkileri arasındadır.  
 • Unutkanlıklarınızı kolay bir şekilde tolere edebilir ve aylarca düşük ışık altında bile kalsa harika görüntüsünü koruyabilir. 
 • Zamia bitkisi gövdesi kalın ve soğanlı olarak başlar ve zarif değnek benzeri formunu kaybetmez. Plastikten yapılmış gibi oldukça canlı, mumsu ve parlak görünümü bulunur. 
 • Bu bitkiyi öldürmenin tek yolu bitkiyi fazla sulamaktır ve gübresiz olarak da mutlu bir çiçektir. 

Zamia Bitkisi Anlamı 

Zamia bitkisi anlamı olarak bakıldığı zaman tıpkı her çiçek gibi bu çiçeğinde anlamı vardır. Zamia bitkisi anlamı sonsuz sevgi ve huzuru temsil eder ve hatta huzuru temsil etmesinden dolayı birçok kişi ofis hediyesi olarak da sevdiklerine bu bitkileri götürmektedir. Hem bakım istemeyen yapısı hem de bulunduğu ortamı temizlemesi açısından sıklıkla tercih edilme sebepleri arasında bulunur. zamia

 

Zamia Bitkisi Özellikleri 

Zamia bitkisi özellikleri
bakıldığı zaman özellikle süs bitkisi yetiştiriciliğini seven birçok kişinin sevdiği bitkiler arasında yer alır ve özellikleri ile en kolay bakılan bitkilerden biridir. Zamia bitkisi, Doğu Afrika, Orta ve Güney Amerika ve Meksika’da tropikal bitkileri arasında görülür. Canlı olması, mumsu ve plastik bir yapısı bulunan bu bitki Araceae familyasının çiçekli türleri arasında bulunur. Palmiye ağacının büyümesi ile birebir benzerlik gösterdiğinden dolayı halk arasında karton palmiye olarak da bilinir.  

Tamamen güneş ışığına âşık olan bu bitki çok su sevmez. Zamia bitkileri güneş ışığını asla doğrudan almayı sevmez ve tül arasından güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bu bitki aynı zamanda klima ve kalorifer yakınlarından da uzak tutulması gereken bitki türleri arasındadır. 

Zamia Bitkisi Bakımı 

En kolay bitkiler arasındadır ve aylarda ilgilenmeseniz de yumru olarak görülen gövdesi sayesinde hayatta kalabilir. Zamia bitkisi bakımı bu gövde su ve besini depolama konusunda oldukça başarılı olduğu için hiç bakım yapmasanız da aylarca canlı kalmayı başarabilecek bir yetiye sahiptir. Bitkinin bakımındaki en büyük sorun aşırı sulamadır ve suyu hiç sevmeyen yapısı çürümesine yardımcı olur. Toprağı kuru kalmayacak şekilde sulamanız, bakımı için yeterli olur. Çok suladığınızı yapraklarını eğdiği zaman veya sarardığı zaman anlayabilirsiniz.  

Zamia bitkisinin bakımında dikkat edilmesi gereken belirli periyotlarda saksının ışığı her yerinden alabilmesi için döndürmeniz gerektiğidir. Bunun dışında sizi yormadan kış şartlarında -4 ila -5 derecelere kadar dayanabilir. Zamia bitkisi zehirli mi konusunda zehirli değildir ve günümüzde binlerce kişinin evinde bulundurduğu bitkiler arasındadır. 

Zamia Bitkisi Nasıl Çoğaltılır? 

Zamia bitkisi nasıl çoğaltılır konusu en fazla merak edilen konular arasındadır. Zamia bitkisini çok kolay yöntemlerle çoğaltabilirsiniz. Çoğaltılması mutlaka bitki severler tarafından deneyimlenmelidir. İster dalı en alttan verevine kesin veya isterseniz bir dalı birkaç parça yine verev olacak şekilde ayırabilirsiniz ve hatta yapraklarını suda köklendirebilirsiniz. Dal parçalarını hava delikleri olan nemli bir toprağa dikmeniz yeterli olur. 

Yapraklar ile çoğaltacaksanız bunun için şeffaf bir bardak, vazo gibi materyalleri tercih ederek 2-3 cm kadar suyun içerisine koymanız yeterli olur. Suyu belli gün aralıklarıyla değiştirmeniz çok önemlidir çünkü sudaki oksijen kök üretiminde önemli bir role sahip olduğu için 33 ila 5 günde bir suyunu yenilemeniz gerekir. Güneşe direk maruz kalmayacağı ve serin olmayan bir konumda yaklaşık olarak 1 ay bekletebilirsiniz. 

zamia1

Kaplama Diş ağrısına Ne İyi Gelir ?

Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinize ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterme vakti. Onları ‘Seni seviyorum.’ demeden bir gün daha geçmesine izin vermeyin. Hayat kısa ve her geçen gün daha da kısalıyor. Ele alınması gereken ciddi bir konu olduğunda yüzleşmekten çekinmeyin. Herkes kendi duygularından kendisi sorumludur. Kurban rolünü oynamak, sadece sonrasında daha fazla acı ve kırgınlık yaşamaya neden olur.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sizin için harika bir gün! Duygularınızda büyük bir güç bulacağınız bir gün olacak. İçgüdülerinize güvenin. Kalbinizi takip ederek kaybedeceğiniz hiçbir şeyiniz yok. Bu, rafa kaldırdığınız hayalleri yeniden alevlendirmeniz için önemli bir zaman. Hayal dünyanızın günlük hayatınıza yansıtmaktan korkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün işler sizin için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her şeyi anlamlandırmanız gerektiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun. Yaratıcı doğanızın parıldamasına izin verin. Diğer insanları yenmek sizin için çok kolay ve hemen hemen her durumda liderliği almakta özgürsünüz. Ancak, bu insanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam