Zamia Bitkisi Faydaları
Abone Ol

Zamia Bitkisi Faydaları

Zamia bitkisi faydaları bakıldığı zaman diğer tüm bitkiler gibi sadece oksijen takviyesi yapmakla kalmaz aynı zamanda havadaki kimyasalları da en iyi şekilde temizlerken estetik görünümü ile evlerde dekorasyon görevi görür. Zamia bitkisi, dayanıklılığı ile genellikle bitki yetiştirmek isteyen fakat vakit bulamayan kişiler için birebirdir. Zamia bitkisi faydaları genel olarak bakıldığı zaman,  Zamia bitkisi, kuvvetli gövde […]

Zamia bitkisi faydaları
bakıldığı zaman diğer tüm bitkiler gibi sadece oksijen takviyesi yapmakla kalmaz aynı zamanda havadaki kimyasalları da en iyi şekilde temizlerken estetik görünümü ile evlerde dekorasyon görevi görür. Zamia bitkisi, dayanıklılığı ile genellikle bitki yetiştirmek isteyen fakat vakit bulamayan kişiler için birebirdir. Zamia bitkisi faydaları genel olarak bakıldığı zaman, 

 • Zamia bitkisi, kuvvetli gövde yapısı ve dayanıklılığı ile neredeyse tahrip edilemez ve en fazla kullanılan iç mekân bitkileri arasındadır.  
 • Unutkanlıklarınızı kolay bir şekilde tolere edebilir ve aylarca düşük ışık altında bile kalsa harika görüntüsünü koruyabilir. 
 • Zamia bitkisi gövdesi kalın ve soğanlı olarak başlar ve zarif değnek benzeri formunu kaybetmez. Plastikten yapılmış gibi oldukça canlı, mumsu ve parlak görünümü bulunur. 
 • Bu bitkiyi öldürmenin tek yolu bitkiyi fazla sulamaktır ve gübresiz olarak da mutlu bir çiçektir. 

Zamia Bitkisi Anlamı 

Zamia bitkisi anlamı olarak bakıldığı zaman tıpkı her çiçek gibi bu çiçeğinde anlamı vardır. Zamia bitkisi anlamı sonsuz sevgi ve huzuru temsil eder ve hatta huzuru temsil etmesinden dolayı birçok kişi ofis hediyesi olarak da sevdiklerine bu bitkileri götürmektedir. Hem bakım istemeyen yapısı hem de bulunduğu ortamı temizlemesi açısından sıklıkla tercih edilme sebepleri arasında bulunur. zamia

 

Zamia Bitkisi Özellikleri 

Zamia bitkisi özellikleri
bakıldığı zaman özellikle süs bitkisi yetiştiriciliğini seven birçok kişinin sevdiği bitkiler arasında yer alır ve özellikleri ile en kolay bakılan bitkilerden biridir. Zamia bitkisi, Doğu Afrika, Orta ve Güney Amerika ve Meksika’da tropikal bitkileri arasında görülür. Canlı olması, mumsu ve plastik bir yapısı bulunan bu bitki Araceae familyasının çiçekli türleri arasında bulunur. Palmiye ağacının büyümesi ile birebir benzerlik gösterdiğinden dolayı halk arasında karton palmiye olarak da bilinir.  

Tamamen güneş ışığına âşık olan bu bitki çok su sevmez. Zamia bitkileri güneş ışığını asla doğrudan almayı sevmez ve tül arasından güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bu bitki aynı zamanda klima ve kalorifer yakınlarından da uzak tutulması gereken bitki türleri arasındadır. 

Zamia Bitkisi Bakımı 

En kolay bitkiler arasındadır ve aylarda ilgilenmeseniz de yumru olarak görülen gövdesi sayesinde hayatta kalabilir. Zamia bitkisi bakımı bu gövde su ve besini depolama konusunda oldukça başarılı olduğu için hiç bakım yapmasanız da aylarca canlı kalmayı başarabilecek bir yetiye sahiptir. Bitkinin bakımındaki en büyük sorun aşırı sulamadır ve suyu hiç sevmeyen yapısı çürümesine yardımcı olur. Toprağı kuru kalmayacak şekilde sulamanız, bakımı için yeterli olur. Çok suladığınızı yapraklarını eğdiği zaman veya sarardığı zaman anlayabilirsiniz.  

Zamia bitkisinin bakımında dikkat edilmesi gereken belirli periyotlarda saksının ışığı her yerinden alabilmesi için döndürmeniz gerektiğidir. Bunun dışında sizi yormadan kış şartlarında -4 ila -5 derecelere kadar dayanabilir. Zamia bitkisi zehirli mi konusunda zehirli değildir ve günümüzde binlerce kişinin evinde bulundurduğu bitkiler arasındadır. 

Zamia Bitkisi Nasıl Çoğaltılır? 

Zamia bitkisi nasıl çoğaltılır konusu en fazla merak edilen konular arasındadır. Zamia bitkisini çok kolay yöntemlerle çoğaltabilirsiniz. Çoğaltılması mutlaka bitki severler tarafından deneyimlenmelidir. İster dalı en alttan verevine kesin veya isterseniz bir dalı birkaç parça yine verev olacak şekilde ayırabilirsiniz ve hatta yapraklarını suda köklendirebilirsiniz. Dal parçalarını hava delikleri olan nemli bir toprağa dikmeniz yeterli olur. 

Yapraklar ile çoğaltacaksanız bunun için şeffaf bir bardak, vazo gibi materyalleri tercih ederek 2-3 cm kadar suyun içerisine koymanız yeterli olur. Suyu belli gün aralıklarıyla değiştirmeniz çok önemlidir çünkü sudaki oksijen kök üretiminde önemli bir role sahip olduğu için 33 ila 5 günde bir suyunu yenilemeniz gerekir. Güneşe direk maruz kalmayacağı ve serin olmayan bir konumda yaklaşık olarak 1 ay bekletebilirsiniz. 

zamia1

Kaplama Diş ağrısına Ne İyi Gelir ?

Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, kariyerinizi ilgilendiren bir konuya ilişkin olarak karar vermek zorunda kalabilirsiniz. Yeteneklerinizi keşfederek kendinizi ifade edebileceğiniz daha iyi bir alan bulma konusunda adım atabilirsiniz. Önünüze çıkan fırsatları değerlendirerek kariyerinizi yeniden planlandırın.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sosyal ve kariyer anlamında kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Kariyerinizi iyileştirmek için karşınıza çıkan fırsatları mutlaka değerlendirin. Her şartı kabul etmeseniz bile göden geçirdiğinize emin olun. Birçok yönden kapı açılabilir ve gelir artışı durumu söz konusu olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, aşk hayatınızda yeni bir gelişmenin olduğu göreceksiniz ve yaşamınızın en mutlu günlerine adım atacaksınız. Hayatınıza özel bir kişinin girdiğini fark edeceksiniz. Şu anda bir partneriniz yoksa bir yakın bir tarihte hayatınıza doğru kişinin geldiğini göreceksiniz. Aşk kapınızı çalıyor artık hazır olun.

BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam