Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları
Abone Ol

Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları

1 Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları2 Yumurta Kabuğu Bitkilere Nasıl Verilir?3 Yumurta Kabuğu Gübre Olur mu?4 Yumurta Kabuğu Gübresi Nasıl Kullanılır? Yumurta kabuğunun bitkilere faydaları bakıldığı zaman kahvaltı sofralarında en fazla tüketilen besinlerden biri olan ve protein deposu olarak da kullanılan yumurtanın kabukları bitkiler için birçok yarar sağlar. Bu nedenle kahvaltılarda tükettiğiniz yumurtanın kabuklarını atmayıp bitkileriniz […]

Yumurta kabuğunun bitkilere faydaları bakıldığı zaman kahvaltı sofralarında en fazla tüketilen besinlerden biri olan ve protein deposu olarak da kullanılan yumurtanın kabukları bitkiler için birçok yarar sağlar. Bu nedenle kahvaltılarda tükettiğiniz yumurtanın kabuklarını atmayıp bitkileriniz için kullanabilirsiniz. Yumurta kabuğunun bitkilere faydaları konusunda,

Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları

 • Yumurta kabukları toprağa gömüldüğü zaman çabuk bir şekilde çözünür ve içeriğindeki kalsiyum ile mineraller kısa sürede toprağı zenginleştirir.
 • Bitkilerin dibini kazıp buradaki toprağa yumurta kabuğu yerleştirmek hem bitkilerin daha fazla su almasına ve hem de toprağın daha fazla havalanmasına yardımcı olur.
 • Domates patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken çürürler bu nedenle yumurta kabuğu, bu durumun önüne geçmek için yanlarında yumurta kabuğu gömmek gerekir. Yumurta kabuğunda yer alan kalsiyum, toprağı ve bitkiyi besler.
 • Yumurta kabukları en az gübreler kadar toprak için faydalıdır fakat kabukları toprağa atarken iyi bir şekilde parçalanmalıdır.
 • Sağlıklı olan bitkiler için gübre kullanımı önerilmez ve aynı zamanda gübreleme yaparken de sulamanın doğru usullerde yapılması da hayati bir önem taşımaktadır.

Yumurta Kabuğu Bitkilere Nasıl Verilir?

Yumurta kabuğu bitkilere nasıl verilir için öncelikle yemeklerde kullandığınız yumurta kabuklarını temizledikten sonra dört litre suda kaynatarak bir gece dinlenmeye bırakılmalıdır. Sonrasında hem suyu hem de yumurta kabuklarını saksı bitkilerine vererek ihtiyaç duydukları potasyum ve kalsiyumu elde etmelerini sağlayabilirsiniz. Bitkilerinizi gübrelemek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem de yumurta haşladığınız suyu oda sıcaklığına geldikten sonra doğrudan saksılara dökmektir.

Bu yolla beraber hem haşlama suyunu ziyan etmemiş olursunuz hem de yumurta kabuklarından suya geçen mineralleri bitkilerinize aktarmış olursunuz. Aynı şekilde yumurta kabuklarını da doğrudan toprağa da karıştırabilirsiniz. Böcek ve sinekleri davet etmemek için kabukları iyice yıkadıktan sonra blenderda toz haline getirin ve bitki ekerken bu tozdan belli bir miktarını saksı toprağınıza karıştırın.

Yumurta Kabuğu Gübre Olur mu?

Yumurta kabuğu gübre olur mu için, bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve bu zaman kadar birçok kişinin kullandığı gübrelerden biridir. Doğal bir gübre olarak evlerde çok rahat ve kolay bir şekilde kullanılan yumurta gübresi, ek bir malzeme gerekmeden kullanılabilmektedir. Topraktaki PH değeri son derece önemlidir ve eğer toprakta asitleşme görülüyorsa yumurta kabukları kullanılabilmektedir. Tek yapılması gereken fazla yumurta kabuklarını parçalayarak saksıların içerisinde eklemektir.

Yumurta kabuklarının kullanımında özellikle iç mekân bitkilerin toprak karışımı içerisine direkt uygulanması tavsiye edilmez bunun dışında yumurta kabuğunun iç yüzeyinde yer alan zarın dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir aksi takdirde kök çürümesi durumu meydana gelebilir. Bunun dışında yumurta kabuğu dışında bulunan bazı kalıntılarda aynı şekilde toprak mikroorganizmasını bozabilir ve bitkilerde hastalıkların uyanmasına neden olabilir. Bu nedenle gübreyi hazırlarken dikkat etmeniz gerekir.

Yumurta Kabuğu Gübresi Nasıl Kullanılır?

Bitkiler için doğal gübre arayanlar için yumurta kabuğu gübresi doğal yollardan rahat bir şekilde elde edilebilmektedir. Evde çiçeklerde veya bahçede sebzelerle beraber kalsiyum gübresi olarak kullanılan yumurta kabuğu gübresi çok kolay bir şekilde hazırlanır ve kullanılır. Hobi bahçelerinde, balkon bitkilerinde ve saksılarda yumurta kabuğu gübresi çok kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Yumurta kabuğu gübresi nasıl kullanılır bakıldığı zaman çok aşırı bir şekilde kullanılmaması gerekir.

Yumurta kabuğu gübresi kullanımında hassas ölçüler gerekmez. Çok fazla ve çok az kullanılmaması gerekir çünkü yetersiz miktarda kullanıldığında kayda değer bir etkisi görülmez. Bunun dışında yumurtaları direk olarak koymamanız gerekir sadece yumurta kabuğu yeterli olacaktır. Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları yazını sizlerle paylaştık.

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam