Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları
Abone Ol

Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları

1 Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları2 Yumurta Kabuğu Bitkilere Nasıl Verilir?3 Yumurta Kabuğu Gübre Olur mu?4 Yumurta Kabuğu Gübresi Nasıl Kullanılır? Yumurta kabuğunun bitkilere faydaları bakıldığı zaman kahvaltı sofralarında en fazla tüketilen besinlerden biri olan ve protein deposu olarak da kullanılan yumurtanın kabukları bitkiler için birçok yarar sağlar. Bu nedenle kahvaltılarda tükettiğiniz yumurtanın kabuklarını atmayıp bitkileriniz […]

Yumurta kabuğunun bitkilere faydaları bakıldığı zaman kahvaltı sofralarında en fazla tüketilen besinlerden biri olan ve protein deposu olarak da kullanılan yumurtanın kabukları bitkiler için birçok yarar sağlar. Bu nedenle kahvaltılarda tükettiğiniz yumurtanın kabuklarını atmayıp bitkileriniz için kullanabilirsiniz. Yumurta kabuğunun bitkilere faydaları konusunda,

Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları

 • Yumurta kabukları toprağa gömüldüğü zaman çabuk bir şekilde çözünür ve içeriğindeki kalsiyum ile mineraller kısa sürede toprağı zenginleştirir.
 • Bitkilerin dibini kazıp buradaki toprağa yumurta kabuğu yerleştirmek hem bitkilerin daha fazla su almasına ve hem de toprağın daha fazla havalanmasına yardımcı olur.
 • Domates patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken çürürler bu nedenle yumurta kabuğu, bu durumun önüne geçmek için yanlarında yumurta kabuğu gömmek gerekir. Yumurta kabuğunda yer alan kalsiyum, toprağı ve bitkiyi besler.
 • Yumurta kabukları en az gübreler kadar toprak için faydalıdır fakat kabukları toprağa atarken iyi bir şekilde parçalanmalıdır.
 • Sağlıklı olan bitkiler için gübre kullanımı önerilmez ve aynı zamanda gübreleme yaparken de sulamanın doğru usullerde yapılması da hayati bir önem taşımaktadır.

Yumurta Kabuğu Bitkilere Nasıl Verilir?

Yumurta kabuğu bitkilere nasıl verilir için öncelikle yemeklerde kullandığınız yumurta kabuklarını temizledikten sonra dört litre suda kaynatarak bir gece dinlenmeye bırakılmalıdır. Sonrasında hem suyu hem de yumurta kabuklarını saksı bitkilerine vererek ihtiyaç duydukları potasyum ve kalsiyumu elde etmelerini sağlayabilirsiniz. Bitkilerinizi gübrelemek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem de yumurta haşladığınız suyu oda sıcaklığına geldikten sonra doğrudan saksılara dökmektir.

Bu yolla beraber hem haşlama suyunu ziyan etmemiş olursunuz hem de yumurta kabuklarından suya geçen mineralleri bitkilerinize aktarmış olursunuz. Aynı şekilde yumurta kabuklarını da doğrudan toprağa da karıştırabilirsiniz. Böcek ve sinekleri davet etmemek için kabukları iyice yıkadıktan sonra blenderda toz haline getirin ve bitki ekerken bu tozdan belli bir miktarını saksı toprağınıza karıştırın.

Yumurta Kabuğu Gübre Olur mu?

Yumurta kabuğu gübre olur mu için, bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve bu zaman kadar birçok kişinin kullandığı gübrelerden biridir. Doğal bir gübre olarak evlerde çok rahat ve kolay bir şekilde kullanılan yumurta gübresi, ek bir malzeme gerekmeden kullanılabilmektedir. Topraktaki PH değeri son derece önemlidir ve eğer toprakta asitleşme görülüyorsa yumurta kabukları kullanılabilmektedir. Tek yapılması gereken fazla yumurta kabuklarını parçalayarak saksıların içerisinde eklemektir.

Yumurta kabuklarının kullanımında özellikle iç mekân bitkilerin toprak karışımı içerisine direkt uygulanması tavsiye edilmez bunun dışında yumurta kabuğunun iç yüzeyinde yer alan zarın dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir aksi takdirde kök çürümesi durumu meydana gelebilir. Bunun dışında yumurta kabuğu dışında bulunan bazı kalıntılarda aynı şekilde toprak mikroorganizmasını bozabilir ve bitkilerde hastalıkların uyanmasına neden olabilir. Bu nedenle gübreyi hazırlarken dikkat etmeniz gerekir.

Yumurta Kabuğu Gübresi Nasıl Kullanılır?

Bitkiler için doğal gübre arayanlar için yumurta kabuğu gübresi doğal yollardan rahat bir şekilde elde edilebilmektedir. Evde çiçeklerde veya bahçede sebzelerle beraber kalsiyum gübresi olarak kullanılan yumurta kabuğu gübresi çok kolay bir şekilde hazırlanır ve kullanılır. Hobi bahçelerinde, balkon bitkilerinde ve saksılarda yumurta kabuğu gübresi çok kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Yumurta kabuğu gübresi nasıl kullanılır bakıldığı zaman çok aşırı bir şekilde kullanılmaması gerekir.

Yumurta kabuğu gübresi kullanımında hassas ölçüler gerekmez. Çok fazla ve çok az kullanılmaması gerekir çünkü yetersiz miktarda kullanıldığında kayda değer bir etkisi görülmez. Bunun dışında yumurtaları direk olarak koymamanız gerekir sadece yumurta kabuğu yeterli olacaktır. Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları yazını sizlerle paylaştık.

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün ikili ilişkilerinizin ve aşk hayatınızın gündemde olacağı bir gün olacak. Bekarsanız bugün aşk aniden sizi bulabilir. Hiç beklemediğiniz bir anda hayatınızın aşkıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gözünüzü açık tutun ve etrafa olan iletişiminizi kapatmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün beklenmedik ama hoş karşılanan ziyaretçileriniz olabilir. Bugün sizleri bol kahkaha, büyüleyici haberler, ilginç bilgiler ve sürprizler bekliyor. Sosyal anlamda kendinizi zirvede hissettiğiniz bir gün yaşayacaksınız.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugünün gündeminde tamamen sosyal ilişkiler yer alacak. Özellikle aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilir ve ilişkinizi daha ciddi bir adıma taşımak isteyebilirsiniz. Bugğn kafanızdaki soru işaretlerinden tamamen uzaklaşarak hayatın tadını çıkarttığınız bir gün olacak.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün hiç beklemediğiniz bir anda alacağınız haberle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız. Sosyal anlamda aktif olacağınız bir gün olacak ve ikili ilişkilerinizde size ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizden geleni yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün hafta sonu olmasına rağmen iş ve kariyer kapısında bir değişiklik sizleri bekliyor. Özellikle iş yerinizden terfi alabilir ya da uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir başka işe başlamak için adım atabilirsiniz. Zihniniz gün boyunca yeni fikirler üretebilir. İşinizi bitirdikten sonra yürüyüşe çıkın ve kafanızı boşaltmayı unutmayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları bugün tamamen kendinizle başbaşa kalarak iç sesinizi dinlemek isteyeceğiniz bir gün olacak. Özellikle gece gördüğünüz rüyaların gün boyunca etkisinde kalacaksınız. Hayatınızı sorguladığınız ve ne yapmak istediğinize karar vermek için hedeflerinizi değerlendirdiğiniz bir gün sizleri bekliyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün maceracı ruhunuz devreye girecek ve uzun zamandır düşündüğünüz ancak bir türlü cesaret edemediğiniz kimi durumlar için adım atmaya karar vereceksiniz. Son zamanlarda ruh halinizdeki gelgitlerin sizleri yormaya başladığını hissediyor olabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve hayatı akışına bırakmayı deneyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kariyerinizle bağlantılı birinden beklenmedik bir haber alabilirsiniz. İyi bir haber olmasına rağmen sizi büyük bir şaşkınlık dalgasının içine sürükleyecek. Sorgulamadan size sunulan fırsatları değerlendirin ve iş kapınızda oluşan yeni gelişmeleri yakından takip etmeyi unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün kendinizi tamamen dış dünyadan soyutladığınız ve kendinizle yalnız kalmak istediğiniz bir süreç yaşayacaksınız. Sevdiklerinizle aranızda yaşayacağınızın yanlış anlaşılmalardan doğan problemler gün boyunca enerjinizin düşük olmasına neden olabilir. Empati yeteneğinize güvenerek sorunların üstesinden gelmeye çalışın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissederek güne başlayacaksınız. Sevdiklerinizle zaman geçirmek için hafta sonunu değerlendirmeye ne dersiniz? Uzun zamandır gitmek istediğiniz bir yeri görebilir ya da bir araya gelmediğiniz arkadaşlarınızla hasret giderebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün bekarsanız, alışılmadık ve belki de biraz tuhaf birine karşı çok güçlü bir çekim hissedebilirsiniz. Halihazırda bir ilişkiniz varsa, sevgilinizin daha önce hiç görmediğiniz yönünü keşfederek ona yeniden aşık olabilirsiniz. Bugün tamamen yeniliklere ve güzelliklere gebe olacak.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün iş ve kariyer kapısını ilgilendiren bir gelişmeyle büyük bir mutluluk yaşayacaksınız. Eğer yeni bir iş arıyorsanız beklenmedik bir kaynaktan yeni bir fırsatın doğduğunu fark edeceksiniz. Bu, beklenmedik birinin dikkatinizi çekeceği veya yeni ve alışılmadık bir alanda bir iş olabileceği anlamına gelebilir. 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam