Yatak Yarasına Ne İyi Gelir?
Abone Ol

Yatak Yarasına Ne İyi Gelir?

Yatak Yarasına Ne İyi Gelir? Sorusu yaşlı veya hasta bakımı işini yapan ya da ilgilenen kişiler tarafından son derece merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu bağlamda yaşam standartlarını önemli ölçüde düşüren bu durumun ana sebeplerini bilmek ve ortadan kaldırmak için nelerin gerekli olduğu hakkında fikir sahibi olmak fayda sağlamaktadır. Böylece daha huzurlu ve mutlu bir […]

Yatak Yarasına Ne İyi Gelir? Sorusu yaşlı veya hasta bakımı işini yapan ya da ilgilenen kişiler tarafından son derece merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu bağlamda yaşam standartlarını önemli ölçüde düşüren bu durumun ana sebeplerini bilmek ve ortadan kaldırmak için nelerin gerekli olduğu hakkında fikir sahibi olmak fayda sağlamaktadır. Böylece daha huzurlu ve mutlu bir süreç yaratabilmek olanaklı hale gelmektedir.

Genel itibariyle uzun süre boyunca yatakta bakımının gerçekleştirilmesi gereken kişiler ve belli yaş üzerindekilerde söz konusu olsa da bu yaraların farklı pek çok sebepten de kaynaklanabilmesi söz konusudur. Tedavi etmenin son derece önemli olduğu bu rahatsızlık, erken tedavi yöntemleri ile çözülebilmektedir. Yatak yarası görüntüleri durumun oldukça ağır ilerleyebildiğini göstermektedir. Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için nedenleri ve tedavi yöntemlerini yazımızın devamında sizlere anlatıyor olacağız.

Yatak Yarası Neden Olur?

Yatak Yarası Neden Olur? Noktasında halk içerisinde basa yarası olarak da ifade edilen bu problemin temel olarak bireylerin yatakta uzun süre yatmaları ile oluşan basınçla birlikte vücutta açık yaraların meydana gelmesini ifade etmektedir. Ciltte genel olarak kemiği kaplayan kalça, ayak bileği ve sırtta deri üzerinde bu yaralar daha sık görülebilmektedir. Aynı zamanda obezite ya da aşırı zayıflık sorunu ve diyabet rahatsızlıkları da yatak yaralarına sebebiyet verebilmektedir.

Bedenin belli bölgesinin üzerine uzun zaman boyunca hareketsiz olarak yatma, yatak yarasını meydana getiren en temel sebeptir. Bununla beraber uzun zaman boyunca tekerlekli sandalyede durmak, kan dolaşımını azaltacak durumlar içerisine girmek de yatak yarası oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Yatak yarasına nişasta gibi pek çok çözüm önerilebilse de temelde mutlaka ve mutlaka doktor önerilerine dikkat etmek uygun müdahaleleri yaptırmak gerekmektedir. Yaranın şekli, derinliği ve bununla beraber ciddiyetine de bağlı olarak farklı evrelerde olduğu da anlaşılabilmektedir. Bu sorunları çözebilmek için pek çok farklı yöntem sunulmaktadır.

Yatak Yarası Nasıl İyileşir?

Yatak Yarası Nasıl İyileşir? Sorusu bağlamında öncelikli olarak önemleler almaya dikkat etmek gerekmektedir. Henüz oluşmamış olsa da uzun süre hareketsiz yatakta durmak yatak yarasının oluşmasına sebebiyet verecektir. Bunu engelleyebilmek için belli kolay ve pratik yolların izlenmesi faydalı olmaktadır. Bireyin pozisyonunu değiştirmek, yatağı düzenli olarak temizlemek, ciltte meydana gelen nemi önlemek, cildin kurulanmasını sağlamak, beslenmede proteine yer ayırmak, ufak da olsa egzersizler yapmak, doğru yatak seçmek daha bu sorunu olmadan engellemeyi sağlamaktadır.

Yatak yaraları ilerlemesi halinde düzenli pansuman yapımı ve krem, ilaç kullanımı söz konusu olabilmektedir. Yaraları iyileştirebilmek için doktorlar mutlaka uygun yollar göstermekte ve çözüme hızla ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Bu aşamada yatak yarası nasıl iyileşir? Sorusu için uygulanması önerilen bazı durumları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Ciltte küçük yaraların meydana gelmiş olması halinde bu bölgenin temiz bir bez yardımıyla ya da bandajla sarılarak korunması, tedavi uygulanana kadar bu şekilde bir önlem geliştirilmesi faydalı olmaktadır.
 • Yatak yaraları için geliştirilmiş olan en iyi yatak yarası kremi seçeneklerinden faydalanmak önemlidir.
 • Yatak yaraları bulunan kişilerin profesyonel olarak hazırlanmış olan hasta yataklarını kullanması faydalı olmaktadır. Bu yataklar havalı yüzeyler ile yatak yaralarının önlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudun anatomik yapısına uygun yataklar da doktorlar tarafından önerilebilmektedir. Yatakların şeklinin korunması ve hijyenlerinin sağlanması halinde bu sorunu büyük ölçüde hafife indirebilmek olanaklı hale gelmektedir.
 • Doktorun önerdiği yatalak hasta yaraları için ilaç önerilerini dikkate alarak düzenli kullanımını sağlamak gerekmektedir.
 • İlerleyen yatak yaraları sorunlarını önleyebilmek için cerrahi müdahalelere başvurmak gerekir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün ikili ilişkilerinizin ve aşk hayatınızın gündemde olacağı bir gün olacak. Bekarsanız bugün aşk aniden sizi bulabilir. Hiç beklemediğiniz bir anda hayatınızın aşkıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gözünüzü açık tutun ve etrafa olan iletişiminizi kapatmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün beklenmedik ama hoş karşılanan ziyaretçileriniz olabilir. Bugün sizleri bol kahkaha, büyüleyici haberler, ilginç bilgiler ve sürprizler bekliyor. Sosyal anlamda kendinizi zirvede hissettiğiniz bir gün yaşayacaksınız.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugünün gündeminde tamamen sosyal ilişkiler yer alacak. Özellikle aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilir ve ilişkinizi daha ciddi bir adıma taşımak isteyebilirsiniz. Bugğn kafanızdaki soru işaretlerinden tamamen uzaklaşarak hayatın tadını çıkarttığınız bir gün olacak.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün hiç beklemediğiniz bir anda alacağınız haberle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız. Sosyal anlamda aktif olacağınız bir gün olacak ve ikili ilişkilerinizde size ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizden geleni yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün hafta sonu olmasına rağmen iş ve kariyer kapısında bir değişiklik sizleri bekliyor. Özellikle iş yerinizden terfi alabilir ya da uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir başka işe başlamak için adım atabilirsiniz. Zihniniz gün boyunca yeni fikirler üretebilir. İşinizi bitirdikten sonra yürüyüşe çıkın ve kafanızı boşaltmayı unutmayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları bugün tamamen kendinizle başbaşa kalarak iç sesinizi dinlemek isteyeceğiniz bir gün olacak. Özellikle gece gördüğünüz rüyaların gün boyunca etkisinde kalacaksınız. Hayatınızı sorguladığınız ve ne yapmak istediğinize karar vermek için hedeflerinizi değerlendirdiğiniz bir gün sizleri bekliyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün maceracı ruhunuz devreye girecek ve uzun zamandır düşündüğünüz ancak bir türlü cesaret edemediğiniz kimi durumlar için adım atmaya karar vereceksiniz. Son zamanlarda ruh halinizdeki gelgitlerin sizleri yormaya başladığını hissediyor olabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve hayatı akışına bırakmayı deneyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kariyerinizle bağlantılı birinden beklenmedik bir haber alabilirsiniz. İyi bir haber olmasına rağmen sizi büyük bir şaşkınlık dalgasının içine sürükleyecek. Sorgulamadan size sunulan fırsatları değerlendirin ve iş kapınızda oluşan yeni gelişmeleri yakından takip etmeyi unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün kendinizi tamamen dış dünyadan soyutladığınız ve kendinizle yalnız kalmak istediğiniz bir süreç yaşayacaksınız. Sevdiklerinizle aranızda yaşayacağınızın yanlış anlaşılmalardan doğan problemler gün boyunca enerjinizin düşük olmasına neden olabilir. Empati yeteneğinize güvenerek sorunların üstesinden gelmeye çalışın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissederek güne başlayacaksınız. Sevdiklerinizle zaman geçirmek için hafta sonunu değerlendirmeye ne dersiniz? Uzun zamandır gitmek istediğiniz bir yeri görebilir ya da bir araya gelmediğiniz arkadaşlarınızla hasret giderebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün bekarsanız, alışılmadık ve belki de biraz tuhaf birine karşı çok güçlü bir çekim hissedebilirsiniz. Halihazırda bir ilişkiniz varsa, sevgilinizin daha önce hiç görmediğiniz yönünü keşfederek ona yeniden aşık olabilirsiniz. Bugün tamamen yeniliklere ve güzelliklere gebe olacak.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün iş ve kariyer kapısını ilgilendiren bir gelişmeyle büyük bir mutluluk yaşayacaksınız. Eğer yeni bir iş arıyorsanız beklenmedik bir kaynaktan yeni bir fırsatın doğduğunu fark edeceksiniz. Bu, beklenmedik birinin dikkatinizi çekeceği veya yeni ve alışılmadık bir alanda bir iş olabileceği anlamına gelebilir. 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam