Yatak Yarasına Ne İyi Gelir?
Abone Ol

Yatak Yarasına Ne İyi Gelir?

Yatak Yarasına Ne İyi Gelir? Sorusu yaşlı veya hasta bakımı işini yapan ya da ilgilenen kişiler tarafından son derece merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu bağlamda yaşam standartlarını önemli ölçüde düşüren bu durumun ana sebeplerini bilmek ve ortadan kaldırmak için nelerin gerekli olduğu hakkında fikir sahibi olmak fayda sağlamaktadır. Böylece daha huzurlu ve mutlu bir […]

Yatak Yarasına Ne İyi Gelir? Sorusu yaşlı veya hasta bakımı işini yapan ya da ilgilenen kişiler tarafından son derece merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu bağlamda yaşam standartlarını önemli ölçüde düşüren bu durumun ana sebeplerini bilmek ve ortadan kaldırmak için nelerin gerekli olduğu hakkında fikir sahibi olmak fayda sağlamaktadır. Böylece daha huzurlu ve mutlu bir süreç yaratabilmek olanaklı hale gelmektedir.

Genel itibariyle uzun süre boyunca yatakta bakımının gerçekleştirilmesi gereken kişiler ve belli yaş üzerindekilerde söz konusu olsa da bu yaraların farklı pek çok sebepten de kaynaklanabilmesi söz konusudur. Tedavi etmenin son derece önemli olduğu bu rahatsızlık, erken tedavi yöntemleri ile çözülebilmektedir. Yatak yarası görüntüleri durumun oldukça ağır ilerleyebildiğini göstermektedir. Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için nedenleri ve tedavi yöntemlerini yazımızın devamında sizlere anlatıyor olacağız.

Yatak Yarası Neden Olur?

Yatak Yarası Neden Olur? Noktasında halk içerisinde basa yarası olarak da ifade edilen bu problemin temel olarak bireylerin yatakta uzun süre yatmaları ile oluşan basınçla birlikte vücutta açık yaraların meydana gelmesini ifade etmektedir. Ciltte genel olarak kemiği kaplayan kalça, ayak bileği ve sırtta deri üzerinde bu yaralar daha sık görülebilmektedir. Aynı zamanda obezite ya da aşırı zayıflık sorunu ve diyabet rahatsızlıkları da yatak yaralarına sebebiyet verebilmektedir.

Bedenin belli bölgesinin üzerine uzun zaman boyunca hareketsiz olarak yatma, yatak yarasını meydana getiren en temel sebeptir. Bununla beraber uzun zaman boyunca tekerlekli sandalyede durmak, kan dolaşımını azaltacak durumlar içerisine girmek de yatak yarası oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Yatak yarasına nişasta gibi pek çok çözüm önerilebilse de temelde mutlaka ve mutlaka doktor önerilerine dikkat etmek uygun müdahaleleri yaptırmak gerekmektedir. Yaranın şekli, derinliği ve bununla beraber ciddiyetine de bağlı olarak farklı evrelerde olduğu da anlaşılabilmektedir. Bu sorunları çözebilmek için pek çok farklı yöntem sunulmaktadır.

Yatak Yarası Nasıl İyileşir?

Yatak Yarası Nasıl İyileşir? Sorusu bağlamında öncelikli olarak önemleler almaya dikkat etmek gerekmektedir. Henüz oluşmamış olsa da uzun süre hareketsiz yatakta durmak yatak yarasının oluşmasına sebebiyet verecektir. Bunu engelleyebilmek için belli kolay ve pratik yolların izlenmesi faydalı olmaktadır. Bireyin pozisyonunu değiştirmek, yatağı düzenli olarak temizlemek, ciltte meydana gelen nemi önlemek, cildin kurulanmasını sağlamak, beslenmede proteine yer ayırmak, ufak da olsa egzersizler yapmak, doğru yatak seçmek daha bu sorunu olmadan engellemeyi sağlamaktadır.

Yatak yaraları ilerlemesi halinde düzenli pansuman yapımı ve krem, ilaç kullanımı söz konusu olabilmektedir. Yaraları iyileştirebilmek için doktorlar mutlaka uygun yollar göstermekte ve çözüme hızla ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Bu aşamada yatak yarası nasıl iyileşir? Sorusu için uygulanması önerilen bazı durumları şöyle sıralamak mümkündür:

 • Ciltte küçük yaraların meydana gelmiş olması halinde bu bölgenin temiz bir bez yardımıyla ya da bandajla sarılarak korunması, tedavi uygulanana kadar bu şekilde bir önlem geliştirilmesi faydalı olmaktadır.
 • Yatak yaraları için geliştirilmiş olan en iyi yatak yarası kremi seçeneklerinden faydalanmak önemlidir.
 • Yatak yaraları bulunan kişilerin profesyonel olarak hazırlanmış olan hasta yataklarını kullanması faydalı olmaktadır. Bu yataklar havalı yüzeyler ile yatak yaralarının önlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda vücudun anatomik yapısına uygun yataklar da doktorlar tarafından önerilebilmektedir. Yatakların şeklinin korunması ve hijyenlerinin sağlanması halinde bu sorunu büyük ölçüde hafife indirebilmek olanaklı hale gelmektedir.
 • Doktorun önerdiği yatalak hasta yaraları için ilaç önerilerini dikkate alarak düzenli kullanımını sağlamak gerekmektedir.
 • İlerleyen yatak yaraları sorunlarını önleyebilmek için cerrahi müdahalelere başvurmak gerekir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam