Yasemin Yağının Faydaları
Abone Ol

Yasemin Yağının Faydaları

  Yasemin yağının sağlığa faydaları antidepresan, antiseptik, cinsel güç artırıcı, spazm önleyici, yaranın kabuk bağlamasını kolaylaştırıcı (sikatrizan), balgam söktürücü, süt arıtıcı, adet söktürücü, yatıştırıcı olarak sayılabilir. Yasemin oldukça ünlü bir çiçektir, yasemin yağı özü, yasemin çiçeğinden elde edilir ve ‘”jasminum Grandiflora (Royal Jasmine)” ve “Jasminum Officinale (Common Jasmine)” gibi çeşitli bilimsel isimlere sahiptir. Yağ, genelde […]

 

Yasemin yağının sağlığa faydaları antidepresan, antiseptik, cinsel güç artırıcı, spazm önleyici, yaranın kabuk bağlamasını kolaylaştırıcı (sikatrizan), balgam söktürücü, süt arıtıcı, adet söktürücü, yatıştırıcı olarak sayılabilir.

Yasemin oldukça ünlü bir çiçektir, yasemin yağı özü, yasemin çiçeğinden elde edilir ve ‘”jasminum Grandiflora (Royal Jasmine)” ve “Jasminum Officinale (Common Jasmine)” gibi çeşitli bilimsel isimlere sahiptir. Yağ, genelde bahsettiğimiz bu bitkilerin ikincisinden elde edilir. Romantik, mutlu edici, hoş bir kokusu vardır.

Yasemin Yağının Faydaları

Antidepresan: Yasemin yağının aromasının mutluluk verici ve moral yükseltici etkisi vardır ve aktif olarak depresyona karşı mücadele eder. Yasemin yağı kişiyi mutlu hissettirir, romantik duygular ve şiirsel hisler uyandırır. Yasemin yağının aromatik etkisi, vücutta enerjiyi artıran ve canlandıran serotonin dahil bazı hormonların salınımını uyarır.

Antiseptik : Yasemin yağı çok iyi bir antiseptik ve dezenfektan (mikrop öldürücü) dır. Onun içeriğinde bulunan benzaldehid, benzoik asit ve benzil benzoatın; mikrop öldürücü, bakteri öldürücü, mantar önleyici ve virüs önleyici özellikleri bulunmaktadır. Yaralanmalarda dışarıdan uygulandığında, mikropları önler ve etkili olarak tetanoz gibi potansiyel enfeksiyonları bertaraf eder. Nefes ile içe çekildiğinde ise solunum sistemi enfeksiyonlarını azalttığı ve soğuk algınlığı ve öksürüğü hafiflettiği bilinmektedir.

Afrodizyak: Yasemin yağının afrodizyak özelliği kişiyi daha romantik ya da aşık yapar. Seks arzusu hissettirir ve libidoyu artırır. Yasemin yağı ayrıca erken boşalma, cinsel soğukluk, cinsel iktidarsızlık ve diğer çeşitli cinsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Yağın bu özelliği vücuttaki kimyasal reaksiyonlardan ve hormonların etkisinden kaynaklanmaktadır ve dünya etrafındaki milyonlarca insan yasemin yağının katkı sağladığı hareketlenen seks yaşamları için memnuniyet duymaktalar.

Yaraların kabuk bağlamasını kolaylaştırır: Siz çıban, akne ve diğer yaralar iyileştikten sonra izinin kalmasından mı endişeleniyorsunuz? Yasemin yağını kesinlikle denemelisiniz. Yasemin yağının sikatrizan olmasından dolayı bu yara izlerinin ve lekelerin solmasına yardımcı olur. Ayrıca sık sık hamile annelerde meydana gelen kilonun sebep olduğu çatlakların ortadan kalkmasına yardım eder.

Balgam Söktürücü: Eğer soğuk algınlığı ve öksürükten şikayetçiyseniz yasemin yağının balgam söktürücü özelliği, gece rahat bir uyku geçirmenize yardım eder. Ayrıca solunum sisteminde biriken balgamı temizleyerek öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur. Genizdeki ve solunum sistemindeki tıkanıklığı açarak horlamayı giderir. Yasemin yağı, vücudu gece boyunca hem öksürükten hem de horlamadan uzak tutar.

Uyumaya Yardımcı: Yasemin yağının içerdiği bileşim, uzun, dinlendirici ve rahat bir uyku için ideal bir araçtır. Yasemin yağı; balgam söktürücü, sakinleştirici, spazm giderici özelliklerinin birleşimi ile uykuya dalmak ve tüm gece uykuda kalmak için en iyi durumu yaratır. Uyuyamama ve uykusuzluğun işaretlerini azaltarak, eski günlerine dönebilir. Özel hayatında ve iş hayatında iyi dinlenmiş, kibar, sabırlı ve üretici biri olabilirsin.

Adet söktürücü: Yasemin yağı, düzensiz, zor ve acılı adet dönemleri geçiren ya da zamansız menapozdan şikayetçi olan kadınlarda rahatlama sağlar. Yasemin yağının adet söktürücü özelliği adet döngüsünü düzenler, adet periyodlarını düzgün ve daha acısız yapar ve menapoz belirtilerini öteler. Ayrıca adet dönemi ile ilişkili yorgunluk, huzursuzluk, mide bulantısı, değişken ruh hali yaşama gibi problemlerde de rahatlama sağlar. Adet periyodlarını düzenleyerek, doğal şekilde oluşan ve sağlıklı bir yaşam için diğer vücut fonksiyonlarını korumaya yardımcı olan vücuttaki hormon seviyesini dengede tutar.

Cilt sağlığı: Yasemin yağı, cilt bakımı için; özellikle kuru, hassas ve nemini kaybetmiş ciltlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak duyarsızlaştırıcı etkisinden dolayı genelde açık yaralarda ve çatlaklarda kullanımı, alerjik reaksiyona ya da tahrişe sebep olabileceğinden uygun değildir. Bununla birlikte yine de yasemin yağı sık sık egzama ve dermatit tedavisinde kullanılır.

Süt Arıtıcı: Yasemin yağının özü emziren annelerin sütünü artırır, bu yüzden emziren anneler ve onların küçük bebekleri için çok iyidir. Yasemin yağı hem meme tümörleri ve meme kanserinden korunmaya yardımcı olur.

Hamileler: Yasemin yağının özü, doğum yapma sürecini rahatlatır ve kolaylaştırır. Yasemin yağının bu özelliği normal doğumun az görüldüğü ve çoğunlukla sezaryen ameliyatının tercih edildiği bugünün şartlarında çok yararlı olabilir. Yasemin yağı kullanmayı seçen çok sayıda kadın hem doğum yapma sürecini daha az acılı bulmuşlar hem de doğum sonrası periyodun daha kısa olduğunu söylemişlerdir. Buna ek olarak, kasılmaları güçlendirir ve doğum yaparken doğumun daha kısa sürede yapılmasını sağlar. Doğum sonrası depresyondan acı çekmekte olan çoğu kadın için yasemin yağı, bir nevi antidepresan gibi etki ederek bu durumla mücadele etmesine yardımcı olur.

Spazm Önleyici: Yasemin yağı özü, spazmları rahatlatmak ve iyileştirmek için çok iyidir. Spazmın sebep olduğu öksürük, kramp, kan toplanması, astım, nefessizlik ve hatta spazmik kolera gibi durumlarda hızlı bir şekilde rahatlama sağlar. Hem de bağırsak kramplarını ve vücudun diğer kısımlarında oluşan spazmların sebep olduğu acıları hafifletir. Spazmlar tehlikeli, yıkıcı ve hatta ölümcül olabilir bu yüzden bu ciddi durumu rahatlatabilen herhangi bir madde çok değerlidir.

Sakinleştirici: Yasemin yağı özü, vücudu, zihni ve ruhu dinginleştirirken olumlu ve yapıcı duyguları artırır. Kaygı, stres, sıkıntı, öfke, depresyonun yanı sıra vücuttaki iltihaplanmalardan kaynaklanan, kişinin ruh halini etkileyen ve acı veren olumsuz duyguları hafifletir. Hala araştırılmaya devam ediliyor olmasına rağmen, yasemin yağının bir diğer etkileyici özelliğinin eklem iltihabı ve gut hastalığının verdiği rahatsızlık ve acıyı azalttığı söylenmektedir.

Rahim sağlığı: Yasemin yağı, rahmin fonksiyonunu sürdürmesi ve sağlıklı olmasını sağlayan bazı hormonların salgılanmasına yardımcı olması sebebiyle rahim sağlığı için faydalıdır. Hem de özellikle menopoz dönemine girdikten sonra rahmi tümörlerden korur.

Diğer Yararları: Yasemin yağı, uyuşturucu ve diğer bağımlılıklardan kurtulmak için de kullanılabilir.

Yasemin Yağı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Yasemin yağının adet söktürücü özelliği olmasından dolayı hamile kadınların kullanmaktan kaçınması gerekir. Yüksek oranda rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği olduğu için fazla dozda kullanılması sakıncalıdır. Yasemin çiçeğine alerjisi olanlar kullanmaktan kaçınmalıdır.

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merkür gerileme evrelerinden birini yaşarken sizin de bazı şeyleri sorgulamanız gayet normal. Her şeye temkinli yaklaşıyorsunuz. Başkalarının tamamen gerçek olarak kabul ettiği şeyler tamamen yanlış olabilir. İşinin uzmanı kişilerin bile hata yapabilme ihtimali olduğunu unutmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

İçinizdeki sıkıntı sizi yanlış yönlendirebilir. Bir projeden, bir hobiden, ilişkinizden veya bir arkadaşınızdan vazgeçme ihtimali aklınızın bir köşesinde durduk yere ortaya çıkabilir. Sizi heyecanlandırmadığını düşünebilirsiniz. Son kararınızı vermeden önce bir iki gün konuyu hiç düşünmemeye çalışın. Bugün sıkıcı gelen yarın eğlenceli olabilir!

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün bir başkasının işine burnunuzu sokma duygusuna karşı koymakta zorluk çekebilirsiniz. İlginizin karşılığı olursa şikâyet etmeyin. Bu aralar fazla meraklısınız.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı, neyi başarmayı umabileceğiniz konusunda gerçekçi olmanız gerektiğidir. Haritanızın kariyer alanındaki Jüpiter, sizi her şeyin mümkün olduğuna inanmaya teşvik edecek, ancak bir tür süper kahraman olduğunuzu düşünmeye başlamayın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bir kereliğine herkes için bir küslüğü arkanızda bırakmanın zamanı geldi. İçten içe istemeyebilirsiniz. Ancak hem kendinizi hem de karşı tarafı affetmeye ve unutmaya ikna edebilirsiniz. Hayat devam ediyor. Geride kavga gürültü bırakmak istemezsiniz. O zaman sizin için yeni bir olasılıklar dünyası açılacaktır. Önemsiz şeyler için enerjinizi boşa harcamayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün yolunuza çıkan bilgiler, artık işle ilgili bir konu hakkında endişelenmenize gerek olmadığına inanmanızı teşvik edecek. Ama bu bilgiyi size kim veriyor? Onlara güvenilebilir mi? Bir rakibin kafanızı karıştırmaya çalışıyor olması mümkündür.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün mesajınızı iletmek için ne gerekiyorsa yapacaksınız ama dikkatli olun, kendi doğruluğunuza o kadar inanmışsınız ki, diğer her şeyi reddetmenizde sorun yok. Bu hiç sizin yapacağınız iş değil.

AKREP BURCU YORUMU

İyi bir tartışmadan hoşlanırsınız, ancak iletişim gezegeni Merkür gerileme aşamasından geçerken, inançlarınızın yüzde 100 gerçeklerle desteklendiğinden emin olmalısınız. Küçük bir şeyi yanlış yaparsan, rakiplerin seni mahveder!

YAY BURCU YORUMU

Bugünün Merkür-Jüpiter bağlantısı, bunu yaşam hakkında bazı ciddi sorular sormak için iyi bir zaman haline getiriyor ve bunu yaparken dünya hakkındaki anlayışınızı genişletiyor. Henüz tüm cevaplara sahip olmayabilirsiniz, ancak yaklaştığınızı hissedebilirsiniz. Düşünmeye devam et.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sosyal olmak istemiyorsanız, arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi memnun etmek için bile zorlamayın. Bazen düşüncelerinizle baş başa kalmaktan başka bir şey istemezsiniz ve eğer şimdi böyle hissediyorsanız kendinize karşı dürüst olmalısınız.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün diğer insanların gözden kaçırdığı bir dizi şeyi göreceksiniz, ancak geri kalanını önemsiz kılan bir şeyi gözden kaçırma tehlikeniz de var. Büyük resmin birçok küçük resimden oluştuğunun farkında olmalısınız.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün lehinize çevrilebilecek bir şey görür veya duyarsanız, hızlı ve kararlı davranmalısınız. Bazı işaretlerle karşılaştırıldığında acımasız olmayabilirsiniz. Ancak durum gerektiriyorsa nasıl acımasız olunacağını biliyorsunuz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam