Ülkemizde yetişen şifalı bitkiler
Abone Ol

Ülkemizde yetişen şifalı bitkiler

1- Çörek Otu: Çörek otu, binlerce senedir tüm dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çörek otu Peygamber Efendimiz `in de övdüğü gıdaların başlangıcında gelmektedir. Her derde ilaç olduğundan bu listenin başlangıcında yer alması rastlantı değildir.   2- Keçiboynuzu: Tarihten bugüne dek birçok formülün ve karışımın içinde yer edinen ve insanda gelişme hormonlarını desteklediği, bağışıklık sistemini sağlamlaştırdığı malum, besin olarak […]

1

1- Çörek Otu: Çörek otu, binlerce senedir tüm dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

2

Çörek otu Peygamber Efendimiz `in de övdüğü gıdaların başlangıcında gelmektedir. Her derde ilaç olduğundan bu listenin başlangıcında yer alması rastlantı değildir.

 

2
2- Keçiboynuzu: Tarihten bugüne dek birçok formülün ve karışımın içinde yer edinen ve insanda gelişme hormonlarını desteklediği,
3
bağışıklık sistemini sağlamlaştırdığı malum, besin olarak da kullanılan kıymetli bir nebat.
5
3- İncir: İncir çekirdeği, incir yağı, incirin yaşı ve kurusu besin olarak bu sıralamada yer alır.

 

6

İncir Kuran`a mazhar olmuş bir besin olması hasebiyle de fazlaca kıymetli bir gıdadır. Şifa özelliği de tıpçılar tarafınca yüz senelerdir anlatılmaktadır.
7
4- Zeytin: Zeytinyağı Kuran`da bahsedilen kıymeti bilim insanı tarafınca yeni yeni fark edilen fakat yüzyıllardır da çokça zeytinyağı tüketen sıhhatli insanoğlunun hayatından sofrasından edindiğimiz bilgilere nazaran kıymet sıralamasında en kıymetli bitkiler listesine girmeyi hak etmiş.
8
Akdeniz insanının ömrünün uzun olmasının sırrı olarak da biliniyor.
9
5-Üzüm: Üzüm Anadolu`nun her tarafında yetişen ve her çeşidinin ayrı bir şifa deposu olduğu malum kıymetli bir gıdadır. Antioksidan özelliği yüksek kansızlığın ilacı olarak bilinir.
10
Üzümün kurusu ise hafızayı güçlendiren dünyada ki ender birkaç bitkiden bir tanesi.
11
6- Sarımsak: Kokusu herkesi hoşnut etmese de yararları tesirleri ve tadı yiyeceklere verdiği lezzet ile fazlaca kıymetli bir nebat. Virüsler üstünde etkili olan bakteri enfeksiyonlar üstünde etkili olan kıymetli bir besin.
12
Tarihten bugüne dek sarımsak temizleyici kürler içinde yer almış arındırıcı özelliği olan anti bakterisit ve antivirütik özelliği olan bir besin.
13
7-Karabaş Otu: İbni-i Sina`nın beynin süpürgesi olarak bahsetmiş olduğu beyin ve sinir sistemi hastalıklarında tarihten bügüne kadar kullanılan…
14
astım ve alerjiye iyi gelen ve bağışıklık sistemini güçlendiren, vücuttaki oksijenlenmeyi arttıran fazlaca kıymetli bir nebat.

 

15
8- Defne Yaprağı:Tarihten bugüne dek malum sofralarımızın vazgeçilmezi etli yemeklerde yemeğin tadını iyileştiren sindirim enzimlerini aktive ederek, hayvansal gıdalara ayrı bir tat verip ağır koku ve tatları gideren ek olarak şifalı özelliği olan hazma destek olan kıymetli bir nebat. Tarihten günümüze kadar kıymetini asla kaybetmemiştir
16
Defne yaprağı ek olarak Anadolu`nun bilhassa Akdeniz iklimindeki mevcud leziz yemeklerin lezzet kazanmasındaki en büyük görevi oynar.

 

17
9- Kantoron OtuSinir strese fazlaca iyi gelen ve bugünki bilim tarafınca tesirleri tespit edilmiş tüm dünyada sinirleri yatıştırmak için kullanılan kıymetli bitkilerden birisi.
18
Aslına bakarsak tarihte bu nebat sinir sistemi için değil daha fazlaca bağışıklık sistemi, sindirim enzimleri, romatizmal hastalıklar benzer biçimde unsurlar için fazlaca geniş kullanım alanı olsa da bugün ki çağdaş tıp bunu bir tek sinir sistemi üstündeki etkilerini tespit etmiş ve bu alanda etkinliği kanıtlama edilmiş ve insanlara şifa vesilesi olarak kullanılan bir nebat.
20
10- Çakşır Otu: Çakşır otunun şifasından çokça bahsedemesek de bu bitkinin o şekilde bir tesiri var ki tek başına bu bitkiyi kahraman etmeye yetiyor. Cinsel afrodizyak olup doğurganlığı arttırıyor.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam