Ülkemizde yetişen şifalı bitkiler
Abone Ol

Ülkemizde yetişen şifalı bitkiler

1- Çörek Otu: Çörek otu, binlerce senedir tüm dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çörek otu Peygamber Efendimiz `in de övdüğü gıdaların başlangıcında gelmektedir. Her derde ilaç olduğundan bu listenin başlangıcında yer alması rastlantı değildir.   2- Keçiboynuzu: Tarihten bugüne dek birçok formülün ve karışımın içinde yer edinen ve insanda gelişme hormonlarını desteklediği, bağışıklık sistemini sağlamlaştırdığı malum, besin olarak […]

1

1- Çörek Otu: Çörek otu, binlerce senedir tüm dünyada hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

2

Çörek otu Peygamber Efendimiz `in de övdüğü gıdaların başlangıcında gelmektedir. Her derde ilaç olduğundan bu listenin başlangıcında yer alması rastlantı değildir.

 

2
2- Keçiboynuzu: Tarihten bugüne dek birçok formülün ve karışımın içinde yer edinen ve insanda gelişme hormonlarını desteklediği,
3
bağışıklık sistemini sağlamlaştırdığı malum, besin olarak da kullanılan kıymetli bir nebat.
5
3- İncir: İncir çekirdeği, incir yağı, incirin yaşı ve kurusu besin olarak bu sıralamada yer alır.

 

6

İncir Kuran`a mazhar olmuş bir besin olması hasebiyle de fazlaca kıymetli bir gıdadır. Şifa özelliği de tıpçılar tarafınca yüz senelerdir anlatılmaktadır.
7
4- Zeytin: Zeytinyağı Kuran`da bahsedilen kıymeti bilim insanı tarafınca yeni yeni fark edilen fakat yüzyıllardır da çokça zeytinyağı tüketen sıhhatli insanoğlunun hayatından sofrasından edindiğimiz bilgilere nazaran kıymet sıralamasında en kıymetli bitkiler listesine girmeyi hak etmiş.
8
Akdeniz insanının ömrünün uzun olmasının sırrı olarak da biliniyor.
9
5-Üzüm: Üzüm Anadolu`nun her tarafında yetişen ve her çeşidinin ayrı bir şifa deposu olduğu malum kıymetli bir gıdadır. Antioksidan özelliği yüksek kansızlığın ilacı olarak bilinir.
10
Üzümün kurusu ise hafızayı güçlendiren dünyada ki ender birkaç bitkiden bir tanesi.
11
6- Sarımsak: Kokusu herkesi hoşnut etmese de yararları tesirleri ve tadı yiyeceklere verdiği lezzet ile fazlaca kıymetli bir nebat. Virüsler üstünde etkili olan bakteri enfeksiyonlar üstünde etkili olan kıymetli bir besin.
12
Tarihten bugüne dek sarımsak temizleyici kürler içinde yer almış arındırıcı özelliği olan anti bakterisit ve antivirütik özelliği olan bir besin.
13
7-Karabaş Otu: İbni-i Sina`nın beynin süpürgesi olarak bahsetmiş olduğu beyin ve sinir sistemi hastalıklarında tarihten bügüne kadar kullanılan…
14
astım ve alerjiye iyi gelen ve bağışıklık sistemini güçlendiren, vücuttaki oksijenlenmeyi arttıran fazlaca kıymetli bir nebat.

 

15
8- Defne Yaprağı:Tarihten bugüne dek malum sofralarımızın vazgeçilmezi etli yemeklerde yemeğin tadını iyileştiren sindirim enzimlerini aktive ederek, hayvansal gıdalara ayrı bir tat verip ağır koku ve tatları gideren ek olarak şifalı özelliği olan hazma destek olan kıymetli bir nebat. Tarihten günümüze kadar kıymetini asla kaybetmemiştir
16
Defne yaprağı ek olarak Anadolu`nun bilhassa Akdeniz iklimindeki mevcud leziz yemeklerin lezzet kazanmasındaki en büyük görevi oynar.

 

17
9- Kantoron OtuSinir strese fazlaca iyi gelen ve bugünki bilim tarafınca tesirleri tespit edilmiş tüm dünyada sinirleri yatıştırmak için kullanılan kıymetli bitkilerden birisi.
18
Aslına bakarsak tarihte bu nebat sinir sistemi için değil daha fazlaca bağışıklık sistemi, sindirim enzimleri, romatizmal hastalıklar benzer biçimde unsurlar için fazlaca geniş kullanım alanı olsa da bugün ki çağdaş tıp bunu bir tek sinir sistemi üstündeki etkilerini tespit etmiş ve bu alanda etkinliği kanıtlama edilmiş ve insanlara şifa vesilesi olarak kullanılan bir nebat.
20
10- Çakşır Otu: Çakşır otunun şifasından çokça bahsedemesek de bu bitkinin o şekilde bir tesiri var ki tek başına bu bitkiyi kahraman etmeye yetiyor. Cinsel afrodizyak olup doğurganlığı arttırıyor.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken Merkür ile oluşturduğu açı burcunuzu direkt olarak etkileyecek. Bugün iletişim kanallarında yaşayacağınız problemler günün gündem maddesini oluşturacak. Bu yüzden bugün evinizde yalnız başınıza zaman geçirmek isteyebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken sosyal anlamda iniş çıkışlar tüm günün enerjisinde etkili olacak. Merkür’ün Balık burcunda oluşturduğu açı, iletişim becerilerinizi doğrudan etkileyecek ve kendinizi ifade etme konusunda sorunlar yaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, Ay, Güneş ve Merkür ile sert bir açı oluşturduğunda bugün odaklanma sorunu yaşabilirsiniz. Özellikle iş ve kariyer kapısında stresli bir döneme giriyorsunuz. Kişisel olarak harcamalarınızın ön plana çıktığı bir süreçle birlikte mali ve finansal konuları bir kez daha gözden geçirmek zorunda kalacaksınız.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken haritanızın maneviyatını yöneten bölümünü etkileyecek. Bu kozmik iklim iç dünyanızın derinliklerine inmenize yardımcı olacak. Geçmişten gelen bazı konuları yeniden değerlendirmek zorunda kalabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken Güneş sekizinci evinizi direkt olarak etkileyecek. Güneş, Merkür iler sert bir bağlantı kurarken sosyal yaşamınızda biraz gerginlik hissedebilirsiniz. Özellikle empati yeteneğinizdeki azalma bir anda tahammül sınırlarınızın düşmesine neden olacak. Aile üyeleri ya da yakın arkadşlarınızla aranızda küçük tartışmalar söz konusu olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken bugün özellikle aşk hayatınızda sorunlar baş gösterebilir. Duygularınızın göz ardı edildiğini veya eşinizin size ihtiyacınız olan duygusal desteği vermediğini hissedebilirsiniz. Bu kozmik iklim ikili ilişkilerinizde değişim ve dönüşüm rüzgarının esmesine neden olacak.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün özellikle sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Vücudunuzu dinlenmeye ve sağlık sorunlarıyla ilgili verdiği işaretleri dikkat etmeye çalışın. Bu dönemde sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya ve içsel huzurunuzu sağlamak için nefes egzersizlerine yönelmeye çalışın. Bu akşam Merkür Boğa'ya yeniden girdiğinde, kişisel gücünüze dokunmanız için sizi motive eden bir değişim hissedeceksiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, Ay bu sabah Balık burcuna doğru hareket ederken geçmişten gelen konuların bir kez daha gündeme geldiğini fark edeceksiniz. Sorunları açık bir şekilde ifade ederek çözüm yoluna giderseniz uzun zamandır cesaret edemediğiniz adımları atmayı başarabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları bu sabah Ay, İkizler güneşi ve Merkür ile sert bir açı oluşturarak Balık burcuna doğru hareket ediyor. Bu kozmik iklim gün içindeki duygularınızda doğrudan etkili olacak. Kendinizi gün içinde stresli veya duygusal olarak gergin hissedebilirsiniz. .Bu akşam Merkür'ün Boğa'ya yeniden girmesiyle, gevşemenize ve biraz eğlenmenize ilham veren bir değişim hissedeceksiniz. Evet, hala ilgilenmeniz gereken görevler olabilir, ancak bir mola vermek ve duygusal olarak sıfırlamak isteyeceksiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, Ay Balık burcuna doğru ilerlerken, güneş ve Merkür ile sert bağlantılar kurarken, bugün harcama ve hoşgörü seviyelerinize dikkat edin. Hafta sonu sona ermeden önce kesinlikle eğlence havasında olacak olsanız da günlük harcamalarınızın sonraki aylarda keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Bu gece Merkür retrosu Boğa'ya girdiğinde, akşamın geri kalanında evde şarj olmanız için size ilham veren bir değişim fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bu sabah enerjisel olarak kendinizi yorgun ve mutsuz hissedebilirsiniz. Özellikle gün içinde planladığınız programlara yetişmek ya da bir şeyler yapmak için kendinizde motivasyon bulamıyorsanız kendinizi suçlamayın. Gün içinde iletişim kanallarından doğan problemleri aşabilmek için kendinizi ifade etme şeklinize dikkat edin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam