Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir?
Abone Ol

Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir?

1 Sürekli Çıkan Çıban Aynı Yerde2 Kalçada Çıban Neden Çıkar?3 Çıban Nasıl Çabuk Geçer?4 Kan Çıbanı Tedavisi Sürekli çıkan çıban hangi hastalıkların işareti olabilir konusunda çıban genel olarak bulaşıcı bir enfeksiyondur ve sürekli çıkan çıban için tam olarak bir şey söylenemez. Çıban kıl köklerinde meydana gelen ve ağrılı bir cilde neden olan, folikülit olarak da […]

Sürekli çıkan çıban hangi hastalıkların işareti olabilir konusunda çıban genel olarak bulaşıcı bir enfeksiyondur ve sürekli çıkan çıban için tam olarak bir şey söylenemez. Çıban kıl köklerinde meydana gelen ve ağrılı bir cilde neden olan, folikülit olarak da bilinen enfeksiyonudur. Çıbanlar sıklıkla bakterilere bağlı olarak gelişir ve sürekli çıkan çıban, vücutta yağlanma artışı, terleme gibi durumlar, bağışıklık sisteminin zayıf olması, kötü hijyen ve çok dar giysiler de çıban oluşumuna neden olabilir.

Çıbanlar genellikle yüz, kulaklar, boyun bölgesi, koltuk altı, kalça, genital bölge veya uyluklarda meydana gelebilir. Vücudun farklı bölgelerinde tekrarlayan derin yerleşimli olan çıbanlar da erkeklerde kadınlardan daha fazla şekilde görülür. Sürekli çıban sorunu için cildiye doktoruna gidebilirsiniz.

Sürekli Çıkan Çıban Aynı Yerde

Sürekli aynı yerde çıkan çıban her insanda zaman zaman görülebilir ve geneli çok önemli değildir. Fakat birden fazla çıban bir arada ve sürekli yineler durumdaysa başta şeker hastalığı olmak üzere tüm kolaylaştırıcı olan nedenler araştırmaktadır. Uygun antibiyotik veya doktor önerisi olan ilaçlarla beraber çıban oluşumunun önüne geçilebilir. Sürekli tekrar eden çıbanlar genellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu işaret eder bu durumda kan testi gerekebilir.

Çoğu durumda çıbanlar kendiliğinden iyileşmektedir ve çıban çıkması durumunda hijyene dikkat etmek, çıbana yapılacak antiseptik bir pansuman yeterli olur. Çıbanlar bulaşıcıdır bu nedenle çıban durumunda çıkan kişiler ve eşyaları ile temas etmemeniz gerekir. Bunun dışında çıbanı tahriş etmek enfeksiyonu derinin altına daha fazla yayabilir ve yara izi kalmasına neden olabilmektedir.

Kalçada Çıban Neden Çıkar?

Kalçada çıban neden çıkar için genellikle bakterilerin kıl köklerine yerleşmesi ve çoğalmasıdır ve bu bölgede çıkan çıbanlar özellikle yeterli hijyen olmaması, tıraş veya ağda yöntemleri, uzun süre oturmak gibi çeşitli nedenlerden olabilir. Bu nedenle özellikle bu bölgede çıkan çıbanlar için hijyeni sağlamak ve ağrılı, rahatsız edici bir durumda doktor ile görüşülmesi gerekir.

Kalçada çıkan çıbana ne iyi gelir için çıbana uygulanacak olan sıcak pansuman hem ağrıyı azaltır hem de olgunlaşma sürecini hızlandırarak iyi gelir. Tedavi sırasında çıban üzerine sürülen antibiyotikli merhemler, antiseptikler ve ağızdan alınan antibiyotikler kullanılır fakat bu tarz ilaç kullanımında mutlaka doktor ile görüşülmesi gerekir.

Çıban Nasıl Çabuk Geçer?

Sürekli çıkan çıban nasıl çabuk geçer konusunda kaşıntı hissi ile oluşmaya başlayan çıban, bir süre sonra ağrılı bir şişik halini alır ve genelde iyice olgunlaşmasının ardından kendiliğinden paylayarak iyileşir. Bu tarz durumlarda çıban, tedaviye gerek kalmaksızın iyileşebilir. Çıbanın patlamasından sonra yeni bir enfeksiyona açık hale gelen bölgeye çıplak elde dokunulmamalıdır ve bölge iyi bir şekilde temizlenmelidir.

Çıbanın oluşumu, erken dönemde fark edilirse günde birkaç kez çıbanın üzerine sıcak pamuk koymak, fazla bastırmadan bölgesi temizlemek ve çıbanın büyümeden iyileşmesini sağlar. Fakat çıban sayısı fazlaysa çıban oluşumunu sürekli tekrar ediyorsa be bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren belirtiler varsa kişiler mutlaka hekime başvurmalıdır.

Kan Çıbanı Tedavisi

Kan çıbanı tedavisi için çıbana uygulanan sıcak pansuman hem ağrıyı azaltır hem de olgunlaşma süresini hızlandırarak iyi gelir. Gerekli durumlarda olgunlaşan çıbanların kesilmesi gerekebilir fakat bu durumda mutlaka doktor ile görüşülerek yapılmalıdır. Eğer ağrılı çıbanlarsa bu durumda doktor reçetesi ile yazılan antibiyotikli merhemler, antiseptikler ve ağızdan alınan antibiyotikler kullanılmalıdır. Gerekli durumlarda olgunlaşan çıbanlar doktor eli ile birlikte cerrahi yöntemlerle alınması gerekebilir bu nedenle cildiye doktoruna görüşülmelidir.

 

 

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün ikili ilişkilerinizin ve aşk hayatınızın gündemde olacağı bir gün olacak. Bekarsanız bugün aşk aniden sizi bulabilir. Hiç beklemediğiniz bir anda hayatınızın aşkıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gözünüzü açık tutun ve etrafa olan iletişiminizi kapatmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün beklenmedik ama hoş karşılanan ziyaretçileriniz olabilir. Bugün sizleri bol kahkaha, büyüleyici haberler, ilginç bilgiler ve sürprizler bekliyor. Sosyal anlamda kendinizi zirvede hissettiğiniz bir gün yaşayacaksınız.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugünün gündeminde tamamen sosyal ilişkiler yer alacak. Özellikle aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilir ve ilişkinizi daha ciddi bir adıma taşımak isteyebilirsiniz. Bugğn kafanızdaki soru işaretlerinden tamamen uzaklaşarak hayatın tadını çıkarttığınız bir gün olacak.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün hiç beklemediğiniz bir anda alacağınız haberle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız. Sosyal anlamda aktif olacağınız bir gün olacak ve ikili ilişkilerinizde size ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizden geleni yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün hafta sonu olmasına rağmen iş ve kariyer kapısında bir değişiklik sizleri bekliyor. Özellikle iş yerinizden terfi alabilir ya da uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir başka işe başlamak için adım atabilirsiniz. Zihniniz gün boyunca yeni fikirler üretebilir. İşinizi bitirdikten sonra yürüyüşe çıkın ve kafanızı boşaltmayı unutmayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları bugün tamamen kendinizle başbaşa kalarak iç sesinizi dinlemek isteyeceğiniz bir gün olacak. Özellikle gece gördüğünüz rüyaların gün boyunca etkisinde kalacaksınız. Hayatınızı sorguladığınız ve ne yapmak istediğinize karar vermek için hedeflerinizi değerlendirdiğiniz bir gün sizleri bekliyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün maceracı ruhunuz devreye girecek ve uzun zamandır düşündüğünüz ancak bir türlü cesaret edemediğiniz kimi durumlar için adım atmaya karar vereceksiniz. Son zamanlarda ruh halinizdeki gelgitlerin sizleri yormaya başladığını hissediyor olabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve hayatı akışına bırakmayı deneyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kariyerinizle bağlantılı birinden beklenmedik bir haber alabilirsiniz. İyi bir haber olmasına rağmen sizi büyük bir şaşkınlık dalgasının içine sürükleyecek. Sorgulamadan size sunulan fırsatları değerlendirin ve iş kapınızda oluşan yeni gelişmeleri yakından takip etmeyi unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün kendinizi tamamen dış dünyadan soyutladığınız ve kendinizle yalnız kalmak istediğiniz bir süreç yaşayacaksınız. Sevdiklerinizle aranızda yaşayacağınızın yanlış anlaşılmalardan doğan problemler gün boyunca enerjinizin düşük olmasına neden olabilir. Empati yeteneğinize güvenerek sorunların üstesinden gelmeye çalışın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissederek güne başlayacaksınız. Sevdiklerinizle zaman geçirmek için hafta sonunu değerlendirmeye ne dersiniz? Uzun zamandır gitmek istediğiniz bir yeri görebilir ya da bir araya gelmediğiniz arkadaşlarınızla hasret giderebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün bekarsanız, alışılmadık ve belki de biraz tuhaf birine karşı çok güçlü bir çekim hissedebilirsiniz. Halihazırda bir ilişkiniz varsa, sevgilinizin daha önce hiç görmediğiniz yönünü keşfederek ona yeniden aşık olabilirsiniz. Bugün tamamen yeniliklere ve güzelliklere gebe olacak.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün iş ve kariyer kapısını ilgilendiren bir gelişmeyle büyük bir mutluluk yaşayacaksınız. Eğer yeni bir iş arıyorsanız beklenmedik bir kaynaktan yeni bir fırsatın doğduğunu fark edeceksiniz. Bu, beklenmedik birinin dikkatinizi çekeceği veya yeni ve alışılmadık bir alanda bir iş olabileceği anlamına gelebilir. 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam