Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir?
Abone Ol

Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir?

1 Sürekli Çıkan Çıban Aynı Yerde2 Kalçada Çıban Neden Çıkar?3 Çıban Nasıl Çabuk Geçer?4 Kan Çıbanı Tedavisi Sürekli çıkan çıban hangi hastalıkların işareti olabilir konusunda çıban genel olarak bulaşıcı bir enfeksiyondur ve sürekli çıkan çıban için tam olarak bir şey söylenemez. Çıban kıl köklerinde meydana gelen ve ağrılı bir cilde neden olan, folikülit olarak da […]

Sürekli çıkan çıban hangi hastalıkların işareti olabilir konusunda çıban genel olarak bulaşıcı bir enfeksiyondur ve sürekli çıkan çıban için tam olarak bir şey söylenemez. Çıban kıl köklerinde meydana gelen ve ağrılı bir cilde neden olan, folikülit olarak da bilinen enfeksiyonudur. Çıbanlar sıklıkla bakterilere bağlı olarak gelişir ve sürekli çıkan çıban, vücutta yağlanma artışı, terleme gibi durumlar, bağışıklık sisteminin zayıf olması, kötü hijyen ve çok dar giysiler de çıban oluşumuna neden olabilir.

Çıbanlar genellikle yüz, kulaklar, boyun bölgesi, koltuk altı, kalça, genital bölge veya uyluklarda meydana gelebilir. Vücudun farklı bölgelerinde tekrarlayan derin yerleşimli olan çıbanlar da erkeklerde kadınlardan daha fazla şekilde görülür. Sürekli çıban sorunu için cildiye doktoruna gidebilirsiniz.

Sürekli Çıkan Çıban Aynı Yerde

Sürekli aynı yerde çıkan çıban her insanda zaman zaman görülebilir ve geneli çok önemli değildir. Fakat birden fazla çıban bir arada ve sürekli yineler durumdaysa başta şeker hastalığı olmak üzere tüm kolaylaştırıcı olan nedenler araştırmaktadır. Uygun antibiyotik veya doktor önerisi olan ilaçlarla beraber çıban oluşumunun önüne geçilebilir. Sürekli tekrar eden çıbanlar genellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu işaret eder bu durumda kan testi gerekebilir.

Çoğu durumda çıbanlar kendiliğinden iyileşmektedir ve çıban çıkması durumunda hijyene dikkat etmek, çıbana yapılacak antiseptik bir pansuman yeterli olur. Çıbanlar bulaşıcıdır bu nedenle çıban durumunda çıkan kişiler ve eşyaları ile temas etmemeniz gerekir. Bunun dışında çıbanı tahriş etmek enfeksiyonu derinin altına daha fazla yayabilir ve yara izi kalmasına neden olabilmektedir.

Kalçada Çıban Neden Çıkar?

Kalçada çıban neden çıkar için genellikle bakterilerin kıl köklerine yerleşmesi ve çoğalmasıdır ve bu bölgede çıkan çıbanlar özellikle yeterli hijyen olmaması, tıraş veya ağda yöntemleri, uzun süre oturmak gibi çeşitli nedenlerden olabilir. Bu nedenle özellikle bu bölgede çıkan çıbanlar için hijyeni sağlamak ve ağrılı, rahatsız edici bir durumda doktor ile görüşülmesi gerekir.

Kalçada çıkan çıbana ne iyi gelir için çıbana uygulanacak olan sıcak pansuman hem ağrıyı azaltır hem de olgunlaşma sürecini hızlandırarak iyi gelir. Tedavi sırasında çıban üzerine sürülen antibiyotikli merhemler, antiseptikler ve ağızdan alınan antibiyotikler kullanılır fakat bu tarz ilaç kullanımında mutlaka doktor ile görüşülmesi gerekir.

Çıban Nasıl Çabuk Geçer?

Sürekli çıkan çıban nasıl çabuk geçer konusunda kaşıntı hissi ile oluşmaya başlayan çıban, bir süre sonra ağrılı bir şişik halini alır ve genelde iyice olgunlaşmasının ardından kendiliğinden paylayarak iyileşir. Bu tarz durumlarda çıban, tedaviye gerek kalmaksızın iyileşebilir. Çıbanın patlamasından sonra yeni bir enfeksiyona açık hale gelen bölgeye çıplak elde dokunulmamalıdır ve bölge iyi bir şekilde temizlenmelidir.

Çıbanın oluşumu, erken dönemde fark edilirse günde birkaç kez çıbanın üzerine sıcak pamuk koymak, fazla bastırmadan bölgesi temizlemek ve çıbanın büyümeden iyileşmesini sağlar. Fakat çıban sayısı fazlaysa çıban oluşumunu sürekli tekrar ediyorsa be bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu gösteren belirtiler varsa kişiler mutlaka hekime başvurmalıdır.

Kan Çıbanı Tedavisi

Kan çıbanı tedavisi için çıbana uygulanan sıcak pansuman hem ağrıyı azaltır hem de olgunlaşma süresini hızlandırarak iyi gelir. Gerekli durumlarda olgunlaşan çıbanların kesilmesi gerekebilir fakat bu durumda mutlaka doktor ile görüşülerek yapılmalıdır. Eğer ağrılı çıbanlarsa bu durumda doktor reçetesi ile yazılan antibiyotikli merhemler, antiseptikler ve ağızdan alınan antibiyotikler kullanılmalıdır. Gerekli durumlarda olgunlaşan çıbanlar doktor eli ile birlikte cerrahi yöntemlerle alınması gerekebilir bu nedenle cildiye doktoruna görüşülmelidir.

 

 

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, son zamanlarda yaşadığınız bir dizi olayla birlikte kendinizi dinlemek için özel bir zamana ihtiyacınız olduğunu hissedeceksiniz. Kafanızın içinde sorunları çözmek için düşünüp duruyorsunuz. Bugün, aşırı düşünmenizin bir sonucu olarak ortaya çıkan sert gerçekle yüzleşeceğiniz günlerden biri!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçlar bugün son zamanlarda kararsız kalmış olabileceğiniz bir konuda tavır almak için iyi bir zaman. Kara veremediğinizi hissettiğiniz bir noktadaysanız olayları derinlemesine araştırarak artı ve eksilerini bulmanız sizin için faydalı olabilir. Bazen düşünmenin yanında çözüm üretebilmek için kendinizi hayatın akışına bırakmanız gerekebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam