Sumak Neye İyi Gelir?
Abone Ol

Sumak Neye İyi Gelir?

Sumak Neye İyi Gelir? Sumak baharatının, yemeklere lezzet ve renk katmanın dışında birçok faydası da vardır. Otlar ve baharatları antioksidan seviyelerine göre derecelendirirsek, sumak, tarçın ve kekik gibi yaygın olarak kullanılan baharatlar bu listenin en başında yer alır. Sumak baharatının besin içeriği oldukça zengin olduğundan birçok faydası vardır. Sumak baharatı neye iyi gelir diyenler için […]

Sumak Neye İyi Gelir?

Sumak baharatının, yemeklere lezzet ve renk katmanın dışında birçok faydası da vardır. Otlar ve baharatları antioksidan seviyelerine göre derecelendirirsek, sumak, tarçın ve kekik gibi yaygın olarak kullanılan baharatlar bu listenin en başında yer alır. Sumak baharatının besin içeriği oldukça zengin olduğundan birçok faydası vardır. Sumak baharatı neye iyi gelir diyenler için aşağıda sumak baharatı neye iyi gelir listelenmiştir.

sumak
Sumak Neye İyi Gelir?
 • Sumak, mide rahatsızlığı, asit reflü, kabızlık, ateşli semptomlar ve düzensiz bağırsak hareketleri gibi yaygın sindirim bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Hem antimikrobiyal hem de antioksidan etkileri içermektedir.
 • Bazı çalışmalar sumak baharatının anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Sigara içiyorsanız, kemoterapi ve radyasyon tedavisinin bir kombinasyonunu kullanarak akciğer kanseri gelişme riskinizi azaltabilirsiniz. Meme kanserinin tedavi sırasında sağlıklı hücreleri koruduğu varsayılmaktadır. Sonuç olarak sumağın, bazı kanser türlerinin gelişme riskini azalttığı gözlemlenmiştir.
 • Sumağın sahip olduğu güçlü antioksidanlar vücudumuzda bulunan sağlıklı hücrelere zarar veren kötü hücrelerle savaşır. Bilimsel bir araştırmaya göre, antioksidanlar, kalp hastalıklarına, erken yaşlanmaya, mide rahatsızlıklarına ve diğer birçok olaydan sorumlu kötü hücrelere karşı savaşmaktadır.
 • Sumak suyu, sumak çayı ve sumak kabuğu geleneksel olarak kadın hastalıklarını tedavi etmek için de kullanılır. Sumak ayrıca aşırı vajinal akıntılarda harici olarak da uygulanır. Ayrıca anne sütünü de artırır. Adet bozukluklarını, krampları, ağrıları ve adet yanıklarını tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Araştırmalar, sumak bitkisinin diyabet ve obezite tedavisinde de etkili olduğunu göstermiştir. Laboratuvar sonuçlarına göre, çok güçlü bir antioksidan olan sumak, kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.
 • Sumağın antimikrobiyal aktivitelere sahip doğal olarak oluşan bileşiklere sahip olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, Salmonella bakterileri de dahil olmak üzere diğer birçok patojene karşı çalıştığını göz önüne sermiştir.
 • Sumak baharatının kemik sağlığı üzerindeki etkisi için yapılan araştırmalar sınırlı sayıda olsa da bazı umut verici sonuçlar ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre sumak baharatının, kemik erimesi (osteoporoz) ve diğer bazı kemik hastalıkları için faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Ancak bu araştırmalar sınırlı sayıda olduğu için bu sonuçlar hakkında kesin bir bilgi yoktur.
 • Sumak baharatı kronik kas ağrılarının tedavisine de yardımcı olur. Mısır’da bulunan Mansoura Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, sumak baharatının, yetişkin bireylerin antrenman sırasında oluşan kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olabileceğini gözlemlemişlerdir.
 • Sumak baharatı göğüs hastalıklarının tedavisine de iyi gelmektedir. Öksürük, göğüs tıkanıklığı ve bronşit gibi birçok göğüs hastalığını iyileştirmek için kullanılır. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda sumağın birçok göğüs hastalığı için faydalı olduğu kanıtlanmıştır.
 • Sumak baharatı, ateşi azaltmak için de kullanılır. Sumağı balla karıştırarak doğal bir öksürük şurubu elde edebilirsiniz.
 • Sumak baharatı, yaygın olarak görülen sindirim bozuklukları içinde oldukça faydalıdır.

Sumak baharatı her ne kadar zengin besin içeriğine sahip ve faydalı olsa da tüketmeden önce dikkat etmeniz gerekmektedir. Sumak bitkisi, kaju fıstığı ve mango ile aynı aileden gelen bir bitkidir. Eğer mangoya veya kaju fıstığına alerjiniz varsa sumak baharatına da alerjini olma ihtimali vardır. Ayrıca içinde bulunan antioksidanlar çok güçlü olduğundan hamile bireylerinde sumak tüketirken dikkatli olması gereklidir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinize ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterme vakti. Onları ‘Seni seviyorum.’ demeden bir gün daha geçmesine izin vermeyin. Hayat kısa ve her geçen gün daha da kısalıyor. Ele alınması gereken ciddi bir konu olduğunda yüzleşmekten çekinmeyin. Herkes kendi duygularından kendisi sorumludur. Kurban rolünü oynamak, sadece sonrasında daha fazla acı ve kırgınlık yaşamaya neden olur.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sizin için harika bir gün! Duygularınızda büyük bir güç bulacağınız bir gün olacak. İçgüdülerinize güvenin. Kalbinizi takip ederek kaybedeceğiniz hiçbir şeyiniz yok. Bu, rafa kaldırdığınız hayalleri yeniden alevlendirmeniz için önemli bir zaman. Hayal dünyanızın günlük hayatınıza yansıtmaktan korkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün işler sizin için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her şeyi anlamlandırmanız gerektiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun. Yaratıcı doğanızın parıldamasına izin verin. Diğer insanları yenmek sizin için çok kolay ve hemen hemen her durumda liderliği almakta özgürsünüz. Ancak, bu insanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam