Site icon Şifalı Yaşam

Şok Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

fastfood -

fastfood

Şok Diyet Nedir Nasıl Yapılır?

Şok’un esas anlamı çarpıcı bir durum gerçekleştirmek çabuk yapmak ve bağlı kalmamaktır. Yeni bir diyet ile bedeninizi şoke etmek başarısızlık için bir reçetedir. Kilo vermek için en güvenli kilo verme oranı haftada 0.5 ile 1 kilogramdır. Yavaş yavaş kilo vermek uzun vadede onları uzak tutma olasılığınızı da artırmış olacaktır.

Çoğumuz için tüketilmiş olan daha fazla kalori yakılmalıdır. İhtiyaç duyduğunuz kalori oranın cinsiyete yaşa kiloya ve aktivite düzeyine bağlı olur. Kadınlar çoğunlukla günde 1.200 kalorinin altına düşmemeli ve erkeklerde en az 1.800 kalori tüketmesi gerekir. Şok diyetler ile çok ödemi olan bireyler hızlı bir şekilde kilo verme durumu yaşayabilir ve bunu güvenli bir şekilde fakat tıbbi gözetim altında gerçekleştirebilirler.

Bedenin Metabolizmasını Değişmesi

Vücudumuzun metabolizmasını değişmesi için 3 ile 7 gün beklemek gerekir. Bu nedenden dolayı acele ile kilo vermek istediğinizde gerçekten İlk birkaç gün sadece su kaybı yaşandığından harika gittiğinizi düşünebilirsiniz. Kilo verimi olduktan sonra bir programı çok çabuk bıraktığınızda kaybedilmiş olan su geri tekrardan ve isteğiniz kırılır. Bedeninize şok etmek şok diyet uygulamak ya da vegan diyetine girmek isteyen biri için tartı kesinlikle farklı bir rakam gösterecektir. Fakat iş mantıklı bir diyet uygulamaya geçildiği zaman kiloları yeniden artacaktır. Bu nedenle yağ dokusunu yakmaya devam etmek için daha uzun süre bir şeylere bağlı kalınması gerekir.

Kimler Şok Diyeti Yapamaz?

Günlük 1000 kaloriden az bir yemek yemenin vitamin ve mineral alımında yetersizliğe sebep olması çok olasıdır. Yaşlılar kalp sorunları olanlar şeker hastalığı Karaciğer ve böbrek bozuklukları gut ve böbrek taşı safra kesesi taşı olanlar ve emziren kadınlar kesinlikle şok ihtiyacından uzak durması gerekir.

Şok Diyetin Zararları Nelerdir?

Araştırmalar şok diyetler ile hızlı bir şekilde kilo vermenin metabolizmanızı daha da yavaşlatabileceğini ve gelecekte kilo almanıza sebep olabileceğini bedeninizi gerekli besinlerden mahrum bırakabileceği öne sürülüyor. Ayrıca bağışıklık sisteminizi zayıflatabileceği dehidrasyon nefes darlığı kalp çarpıntısı ve kalp stresi riskini arttırabilmeyi belirtiliyor. Dahası peşi peşine yapılmış olan şok diyetler kalp krizi riskini artırmaktadır ve uzun süreli kalori kesmeler sonunda kalp kası kaybına ve kan damarlarını zarara yol açabilmektedir.

Çok düşük kalorili yapılacak olan diyetler doktor kontrolü ve diyetisyen kontrolleri tarafından uygulanması gerekir. Her gün düzenli bir şekilde spor yapan insanların bu tür diyetleri uygulamasını kesinlikle tavsiye edilmez. Bunun sebebi ise spor yaparken çok fazla enerji harcamış olmasıdır. Şok diyet uygulamalar ise  sporcuların İhtiyaç olan kalori karşılamada yetersizdir. Bu diyet uygulamaları  daha çok hızlı kilo vermeye ihtiyacı olan fakat gün içinde çok fazla hareket aktivitesi olmayan insanlara daha uygun olan bir diyettir.

Exit mobile version