Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler nelerdir ?
Abone Ol

Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler nelerdir ?

1 Soğuk algınlığına zencefil:2 Soğuk algınlığına kekik:3 Soğuk algınlığına ekinezya:4 Soğuk algınlığına sarımsak:5 Soğuk algınlığına okaliptüs:6 Soğuk algınlığına nane:7 Soğuk algınlığına meyan kökü: Soğuk algınlığına iyi gelen bitkileri kışın tüketmek çok önemlidir. Kış mevsimini iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde, hastalıklar kol gezer oldu. Küçükten büyüğe herkesi yatağa düşüren hastalıklar, düşük bağışıklığın işaretidir. Bağışık sistemini güçlendirmek […]

Soğuk algınlığına iyi gelen bitkileri kışın tüketmek çok önemlidir. Kış mevsimini iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde, hastalıklar kol gezer oldu. Küçükten büyüğe herkesi yatağa düşüren hastalıklar, düşük bağışıklığın işaretidir. Bağışık sistemini güçlendirmek için taze meyve ve sebzeler tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Ancak bunun yanında bazı bitkileri kullanarak da bağışıklık sistemini desteklemek mümkün. Hastalık bizi yakaladığı anda boğaz yanması, burun tıkanıklığı, halsizlik gibi bazı belirtilerle kendini hissettirir. Bu hislerden biri ya da bir kaç tanesini yaşadığımız anda hastalığa yakalanmamak için ya da hastalıkla daha kolay savaşabilmek için tedbirler almalıyız.

Hastalık belirtilerini hissettiğimiz anda alacağımız tedbirler, hastalığı ayakta, daha hafif şiddette ve daha kısa sürede geçirmemizi sağlar. Bu sayfada yer verdiğimiz soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler, hastalık belirtileri hissedildiği an uygulanmaya başlanmalı. Doğal ve yan etkileri olmayan bu bitkileri kullanmadan önce bitkilerden herhangi birine alerjiniz olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca kronik hastalığınız varsa, bu bitkileri doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

Soğuk algınlığına zencefil:

Mide sorunlarına iyi gelmesiyle bilinen zencefil, öksürüğe, boğaz ağrısına ve burun tıkanıklığına karşı kullanılabilen en etkili bitkiler arasında yer alıyor. Zencefilin kabuklarını soyun, dilimleyin ve bir kapta kaynatın. Kaynayan zencefilin demlenmesi için biraz bekleyin. Demlenen zencefili çay gibi tüketebilirsiniz.

zencefil bal cayi 461x301 1

Soğuk algınlığına kekik:

Daha çok yemeklere lezzet katmak için kullanılan kekik, iyi bir mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca kekik, balgam söktürücü ve soğuk algınlığı yatıştırıcı olarak kullanılır. Kekik, enfeksiyonlarla savaşan iyi bir bitkidir. Bu sebeple soğuk algınlığı belirtilerini hissettiğiniz anda kekik çayı içmenizde fayda var. Yemeklere de her zamankinden daha fazla kekik serperek, soğuk algınlığı etkilerini azaltabilirsiniz.

650x344 kekik cayinin faydalari nelerdir 1506521266332

Soğuk algınlığına ekinezya:

Ekinezya, soğuk algınlığı ile savaşan en iyi bitkilerden bir tanesidir. Eczanede ve aktarda bulunan ekinezya, kapsül ya da çay şeklinde satılmaktadır. Soğuk algınlığı, belirtilerini hissettirdiği anda ekinezya kapsülü ya da ekinezya çayı tüketmelisiniz. Bu sayede soğuk algınlığını daha ağrısız ve kısa sürede geçirebilirsiniz.

soguk alginligindan korunmak i

Soğuk algınlığına sarımsak:

Sarımsak, doğal antibiyotiktir. Hemen her derde deva olduğu bilinen sarımsak, virüsleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsak, çiğ olarak tüketildiğinde daha etkili olsa da, kimi zaman çeşitli mide sorunlarına yol açabilir. O halde yemeklere bolca sarımsak ilave edebilir, hastalıklara karşı direncinizi artırabilirsiniz.

sarimsak soguk alginligi ve griple nasil savasir
Composition with fresh rosemary, oil, garlic and lemon on table

Soğuk algınlığına okaliptüs:

Okaliptüs, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve özellikle virüslerle savaşmak için bilinen en iyi bitkiler arasında yer alıyor. Soğuk algınlığına karşı reçetesiz satılan pek çok ilacın içeriğinde okaliptüs bitkisi yer almaktadır. İltihap giderici etkisi olan okaliptüs, antiviral, antibakteriyel ve balgam söktürücü etkileriyle kullanılmaktadır. Okaliptüs, buğuları, merhemi ya da şurubu olarak kullanıma hazır şekilde satılmaktadır.

okaliptus yagi faydalari

Soğuk algınlığına nane:

Nane, burun tıkanıklığı açma konusunda herkesin ilk olarak baş vurduğu bitkidir. Nanenin içeriğindeki mentol, iyi bir nefes açıcıdır. Boğaz ağrısını ve boğaz yanmasını hafifletmek için kullanılan nane, aynı zamanda balgam söktürücü olarak da kullanılabilir. Ancak nane, küçük çocuklarda kullanımı uygun değildir.

nanenin faydalari ne ise yarar evde nane cayi nasil yapilir tarifi 1571036195 1899

Soğuk algınlığına meyan kökü:

Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarla mücadele ederken, pek çok bitki çayı içiyor olabilirsiniz. Peki daha önce meyan kökü çayı denediniz mi? Boğaz ağrısını hafifletmeye yarayan meyan kökü çayı, soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

780x411 1600630265324

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam