Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler nelerdir ?
Abone Ol

Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler nelerdir ?

Soğuk algınlığına iyi gelen bitkileri kışın tüketmek çok önemlidir. Kış mevsimini iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde, hastalıklar kol gezer oldu. Küçükten büyüğe herkesi yatağa düşüren hastalıklar, düşük bağışıklığın işaretidir. Bağışık sistemini güçlendirmek için taze meyve ve sebzeler tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Ancak bunun yanında bazı bitkileri kullanarak da bağışıklık sistemini desteklemek mümkün. Hastalık bizi yakaladığı anda […]

Soğuk algınlığına iyi gelen bitkileri kışın tüketmek çok önemlidir. Kış mevsimini iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde, hastalıklar kol gezer oldu. Küçükten büyüğe herkesi yatağa düşüren hastalıklar, düşük bağışıklığın işaretidir. Bağışık sistemini güçlendirmek için taze meyve ve sebzeler tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Ancak bunun yanında bazı bitkileri kullanarak da bağışıklık sistemini desteklemek mümkün. Hastalık bizi yakaladığı anda boğaz yanması, burun tıkanıklığı, halsizlik gibi bazı belirtilerle kendini hissettirir. Bu hislerden biri ya da bir kaç tanesini yaşadığımız anda hastalığa yakalanmamak için ya da hastalıkla daha kolay savaşabilmek için tedbirler almalıyız.

Hastalık belirtilerini hissettiğimiz anda alacağımız tedbirler, hastalığı ayakta, daha hafif şiddette ve daha kısa sürede geçirmemizi sağlar. Bu sayfada yer verdiğimiz soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler, hastalık belirtileri hissedildiği an uygulanmaya başlanmalı. Doğal ve yan etkileri olmayan bu bitkileri kullanmadan önce bitkilerden herhangi birine alerjiniz olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca kronik hastalığınız varsa, bu bitkileri doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

Soğuk algınlığına zencefil:

Mide sorunlarına iyi gelmesiyle bilinen zencefil, öksürüğe, boğaz ağrısına ve burun tıkanıklığına karşı kullanılabilen en etkili bitkiler arasında yer alıyor. Zencefilin kabuklarını soyun, dilimleyin ve bir kapta kaynatın. Kaynayan zencefilin demlenmesi için biraz bekleyin. Demlenen zencefili çay gibi tüketebilirsiniz.

zencefil bal cayi 461x301 1

Soğuk algınlığına kekik:

Daha çok yemeklere lezzet katmak için kullanılan kekik, iyi bir mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca kekik, balgam söktürücü ve soğuk algınlığı yatıştırıcı olarak kullanılır. Kekik, enfeksiyonlarla savaşan iyi bir bitkidir. Bu sebeple soğuk algınlığı belirtilerini hissettiğiniz anda kekik çayı içmenizde fayda var. Yemeklere de her zamankinden daha fazla kekik serperek, soğuk algınlığı etkilerini azaltabilirsiniz.

650x344 kekik cayinin faydalari nelerdir 1506521266332

Soğuk algınlığına ekinezya:

Ekinezya, soğuk algınlığı ile savaşan en iyi bitkilerden bir tanesidir. Eczanede ve aktarda bulunan ekinezya, kapsül ya da çay şeklinde satılmaktadır. Soğuk algınlığı, belirtilerini hissettirdiği anda ekinezya kapsülü ya da ekinezya çayı tüketmelisiniz. Bu sayede soğuk algınlığını daha ağrısız ve kısa sürede geçirebilirsiniz.

soguk alginligindan korunmak i

Soğuk algınlığına sarımsak:

Sarımsak, doğal antibiyotiktir. Hemen her derde deva olduğu bilinen sarımsak, virüsleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsak, çiğ olarak tüketildiğinde daha etkili olsa da, kimi zaman çeşitli mide sorunlarına yol açabilir. O halde yemeklere bolca sarımsak ilave edebilir, hastalıklara karşı direncinizi artırabilirsiniz.

sarimsak soguk alginligi ve griple nasil savasir
Composition with fresh rosemary, oil, garlic and lemon on table

Soğuk algınlığına okaliptüs:

Okaliptüs, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve özellikle virüslerle savaşmak için bilinen en iyi bitkiler arasında yer alıyor. Soğuk algınlığına karşı reçetesiz satılan pek çok ilacın içeriğinde okaliptüs bitkisi yer almaktadır. İltihap giderici etkisi olan okaliptüs, antiviral, antibakteriyel ve balgam söktürücü etkileriyle kullanılmaktadır. Okaliptüs, buğuları, merhemi ya da şurubu olarak kullanıma hazır şekilde satılmaktadır.

okaliptus yagi faydalari

Soğuk algınlığına nane:

Nane, burun tıkanıklığı açma konusunda herkesin ilk olarak baş vurduğu bitkidir. Nanenin içeriğindeki mentol, iyi bir nefes açıcıdır. Boğaz ağrısını ve boğaz yanmasını hafifletmek için kullanılan nane, aynı zamanda balgam söktürücü olarak da kullanılabilir. Ancak nane, küçük çocuklarda kullanımı uygun değildir.

nanenin faydalari ne ise yarar evde nane cayi nasil yapilir tarifi 1571036195 1899

Soğuk algınlığına meyan kökü:

Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarla mücadele ederken, pek çok bitki çayı içiyor olabilirsiniz. Peki daha önce meyan kökü çayı denediniz mi? Boğaz ağrısını hafifletmeye yarayan meyan kökü çayı, soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

780x411 1600630265324

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Son aylarda bağlandığınız bir şeyden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz, ancak iyi haber şu ki, çok daha iyi bir şeyin yerini alması uzun sürmeyecek. Maddi şeylerin geçici olduğunu ve kalıcı bir değeri olmadığını sık sık kendinize hatırlatın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugünü keyifli hale getirmek için özel bir şey yapmanıza gerek yok, kendiniz olmanız ve gerçekten iyi vakit geçirmeniz yeterli. Yine de dikkatli olun: Hayatınız önümüzdeki 24 saat içinde çok telaşlı hale gelirse, hafta sonunun çoğunu iyileşmekle geçirebilirsiniz!

İKİZLER BURCU YORUMU

Karşılaştığınız görev için pek hevesli olmayabilirsiniz, ancak bir kez başladığınızda beklediğinizden daha eğlenceli olduğunu görebilirsiniz. Bu ilk adımı atın ve ardından ilerlemeye devam edin. Görevde ilerledikçe düşündüğünüz kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Hiç uğraşmak istemeyeceğiniz biriyle karşı karşıya kalmak zorunda olabilirsiniz. Ancak bu durum geri adım atmanıza neden olmasın. Evet istemediğiniz biriyle herhangi bir konuda uzlaşmak zor olabilir ama istersen dişini geçirebilirsin.

ASLAN BURCU YORUMU

Yapmayı planladığınız şey için izin almanıza ya da açıklama yapmanıza gerek yok: söz sahibi olan sizsiniz ve bazı insanlar bundan hoşlanmazsa sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Cesur olun ve işleri halledin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Yeni bir proje sizi o kadar heyecanlandırabilir ki, çok erken başlayıp ortalığı karıştırabilirsiniz. Bunun yerine, derin bir nefes alın heyecanlanmadan yavaş yavaş ilerleyin. Bunu yapmanın doğru olduğunu hissettiğinizde hızınızı artırın. Yeni ayla birlikte uçuşa geçebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Popülaritenizi ve başarınızı kıskanan biri, birkaç gün içinde hayatı sizin için zorlaştırabilir, ancak size gerçekten zarar vermek için yapabilecekleri fazla bir şey yok. Bu yüzden hepsini biraz şaka olarak görün. Küçük insanların seni hayal kırıklığına uğratmasına asla izin verme!

AKREP BURCU YORUMU

Bazı insanlar yeterince sıkı çalışmadığınızı söylüyor. Diğerleri, çok çalıştığınızı ve dinlenmeniz gerektiğini söylüyor. Kimin tavsiyesini dinliyorsun? Zihninizi susturun ve iç sesinizi dinleyin. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu ve nasıl ilerlemeniz gerektiğini söyler.

YAY BURCU YORUMU

İşle ilgili bir görev sıkıcı olabilir, ancak bundan vazgeçmeyin. Gezegenlere göre, çabalarınızın yalnızca ortalama olarak başlayan şeyi gerçekten olağanüstü bir şeye dönüştürdüğü noktaya çok yakınsınız. Hafta sonu büyük bir atılım bekliyoruz.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bir arkadaşınız veya meslektaşınız sizden daha deneyimli olabilir ama bu onların en iyisini bildiği anlamına gelmez. Bugün planladıkları şey gereğinden fazla temkinli görünüyorsa, o zaman elbette kendi yolunuza gidin ve kendi işinizi yapın. Ve en iyi Kova kazansın!

BALIK BURCU YORUMU

Dikkatsiz bir kelime çok fazla hasara neden olabilir, bu yüzden diğer insanlar hakkında söylediklerinize dikkat edin ve sizin hakkınızda söylediklerini ciddiye almamaya çalışın. Bazen, elbette, hiçbir şey söylememek daha iyidir ve bugünün en iyi politikası bu olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam