Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler nelerdir ?
Abone Ol

Soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler nelerdir ?

Soğuk algınlığına iyi gelen bitkileri kışın tüketmek çok önemlidir. Kış mevsimini iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde, hastalıklar kol gezer oldu. Küçükten büyüğe herkesi yatağa düşüren hastalıklar, düşük bağışıklığın işaretidir. Bağışık sistemini güçlendirmek için taze meyve ve sebzeler tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Ancak bunun yanında bazı bitkileri kullanarak da bağışıklık sistemini desteklemek mümkün. Hastalık bizi yakaladığı anda […]

Soğuk algınlığına iyi gelen bitkileri kışın tüketmek çok önemlidir. Kış mevsimini iyiden iyiye hissettiğimiz şu günlerde, hastalıklar kol gezer oldu. Küçükten büyüğe herkesi yatağa düşüren hastalıklar, düşük bağışıklığın işaretidir. Bağışık sistemini güçlendirmek için taze meyve ve sebzeler tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Ancak bunun yanında bazı bitkileri kullanarak da bağışıklık sistemini desteklemek mümkün. Hastalık bizi yakaladığı anda boğaz yanması, burun tıkanıklığı, halsizlik gibi bazı belirtilerle kendini hissettirir. Bu hislerden biri ya da bir kaç tanesini yaşadığımız anda hastalığa yakalanmamak için ya da hastalıkla daha kolay savaşabilmek için tedbirler almalıyız.

Hastalık belirtilerini hissettiğimiz anda alacağımız tedbirler, hastalığı ayakta, daha hafif şiddette ve daha kısa sürede geçirmemizi sağlar. Bu sayfada yer verdiğimiz soğuk algınlığına iyi gelen bitkiler, hastalık belirtileri hissedildiği an uygulanmaya başlanmalı. Doğal ve yan etkileri olmayan bu bitkileri kullanmadan önce bitkilerden herhangi birine alerjiniz olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca kronik hastalığınız varsa, bu bitkileri doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

Soğuk algınlığına zencefil:

Mide sorunlarına iyi gelmesiyle bilinen zencefil, öksürüğe, boğaz ağrısına ve burun tıkanıklığına karşı kullanılabilen en etkili bitkiler arasında yer alıyor. Zencefilin kabuklarını soyun, dilimleyin ve bir kapta kaynatın. Kaynayan zencefilin demlenmesi için biraz bekleyin. Demlenen zencefili çay gibi tüketebilirsiniz.

Soğuk algınlığına kekik:

Daha çok yemeklere lezzet katmak için kullanılan kekik, iyi bir mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca kekik, balgam söktürücü ve soğuk algınlığı yatıştırıcı olarak kullanılır. Kekik, enfeksiyonlarla savaşan iyi bir bitkidir. Bu sebeple soğuk algınlığı belirtilerini hissettiğiniz anda kekik çayı içmenizde fayda var. Yemeklere de her zamankinden daha fazla kekik serperek, soğuk algınlığı etkilerini azaltabilirsiniz.

Soğuk algınlığına ekinezya:

Ekinezya, soğuk algınlığı ile savaşan en iyi bitkilerden bir tanesidir. Eczanede ve aktarda bulunan ekinezya, kapsül ya da çay şeklinde satılmaktadır. Soğuk algınlığı, belirtilerini hissettirdiği anda ekinezya kapsülü ya da ekinezya çayı tüketmelisiniz. Bu sayede soğuk algınlığını daha ağrısız ve kısa sürede geçirebilirsiniz.

Soğuk algınlığına sarımsak:

Sarımsak, doğal antibiyotiktir. Hemen her derde deva olduğu bilinen sarımsak, virüsleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsak, çiğ olarak tüketildiğinde daha etkili olsa da, kimi zaman çeşitli mide sorunlarına yol açabilir. O halde yemeklere bolca sarımsak ilave edebilir, hastalıklara karşı direncinizi artırabilirsiniz.

Composition with fresh rosemary, oil, garlic and lemon on table

Soğuk algınlığına okaliptüs:

Okaliptüs, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve özellikle virüslerle savaşmak için bilinen en iyi bitkiler arasında yer alıyor. Soğuk algınlığına karşı reçetesiz satılan pek çok ilacın içeriğinde okaliptüs bitkisi yer almaktadır. İltihap giderici etkisi olan okaliptüs, antiviral, antibakteriyel ve balgam söktürücü etkileriyle kullanılmaktadır. Okaliptüs, buğuları, merhemi ya da şurubu olarak kullanıma hazır şekilde satılmaktadır.

Soğuk algınlığına nane:

Nane, burun tıkanıklığı açma konusunda herkesin ilk olarak baş vurduğu bitkidir. Nanenin içeriğindeki mentol, iyi bir nefes açıcıdır. Boğaz ağrısını ve boğaz yanmasını hafifletmek için kullanılan nane, aynı zamanda balgam söktürücü olarak da kullanılabilir. Ancak nane, küçük çocuklarda kullanımı uygun değildir.

Soğuk algınlığına meyan kökü:

Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarla mücadele ederken, pek çok bitki çayı içiyor olabilirsiniz. Peki daha önce meyan kökü çayı denediniz mi? Boğaz ağrısını hafifletmeye yarayan meyan kökü çayı, soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam