Sinüzite Ne İyi Gelir?
Abone Ol

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Antibiyotiklere başlamadan ilkin, sinüzit ağrılarına, sinüs tıkanmalarına ve buna bağlı etkilere ne çözümler üretilebilir bakalım. Bir çok insan, yaşamlarında bir noktada sinüzit kaynaklı sıhhat problemleri yaşamış ve reçeteli ilaçlar olmaksızın iyileşmiştir. Sadece tüm sinüs problemleri aynı değildir, bazı emareler medikal ilaç kullanmadan geçmez. Sinüsler burun çevresindeki kemiklerin içi boş ceplerdir. Buruna akan mukus üretirler. Eğer […]

Antibiyotiklere başlamadan ilkin, sinüzit ağrılarına, sinüs tıkanmalarına ve buna bağlı etkilere ne çözümler üretilebilir bakalım.

Bir çok insan, yaşamlarında bir noktada sinüzit kaynaklı sıhhat problemleri yaşamış ve reçeteli ilaçlar olmaksızın iyileşmiştir. Sadece tüm sinüs problemleri aynı değildir, bazı emareler medikal ilaç kullanmadan geçmez.

Sinüsler burun çevresindeki kemiklerin içi boş ceplerdir. Buruna akan mukus üretirler. Eğer burnunuz irin sebebiyle şişmişse, sinüsleri tıkayabilir ve ağrı, tıkanıklık, öksürük ve diş yada yüz ağrısına niçin olabilir. Sinüzit akut olabilir, çoğu zaman üşütmeden sonrasında dört haftaya kadar sürebilir ya da semptomlu yada semptomsuz aylarca hatta senelerce sürebilir.Alerjiler, burun problemleri ve kistik fibroz benzer biçimde belirli durumlar, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne gore akut ve kronik sinüzite de niçin olabilirler. Bu hastalığı kendi imkanlarımızla tedavi etmek istersek neler yapabiliriz bir bakalım.

Sinüzit iyi mi geçer, sinüzite ne iyi gelir?

 1. Burun yollarınızı açmakla işe başlayın. Hangi sinüs ağrısı çözümlerinin işe yaradığı mevzusunda birçok münakaşa vardır, sadece nezleye burun temizleyici spreylerin yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Burun yolları oluşturulan şahıs daha iyi nefes alabilir. Nezleyken baş ağrısının tıkalı burun yollarından kaynaklı olduğu bilinmektedir.

       2. Bromelain tüketin.

Ek besin takviyesi olarak satılan bromelain, ananas gövdelerinde bulunan bir proteindir. Seneler süresince, şişmeyi azaltmak için ödül avcıları tarafınca kullanılmıştır. Bu protein, burun damarlarındaki ve yollarındaki şişmeleri azaltıyor. Sadece bunu kullanmaya başlamadan ilkin doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin, zira bromelain aldığınız öteki ilaçlarla etkileşime girebilir. Ve kati dozajlama talimatlarını takip ettiğinizden güvenilir olun.

 1. Buğu banyosu yapın

Sıcak su buharı sinüslerin nemlenmesine destek olabilir. Duşa birkaç damla okaliptüs yada mentol serpiştirin ve banyonuzu mentollü hale getirin. Sıcak, buharlı bir duş yada banyo, burnunuzun içinde sıkışmış olan mukus ve döküntüleri gevşetmeye destek olabilir.

 1. Kucak kucak sıvı tüketin

Sıvı tüketimi sinüslerinizi nemli tutmak da dahil olmak suretiyle vücudunuza birçok şekilde destek verir. Sinüzit probleminiz var ise gün süresince su için. Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durun. Bundan dolayı bu biçim içecekler vücudunuzun susuz kalmasına sebep olur, aldığınız suyun vücudunuzu nemlendirmesini engeller.

Tavsiye edilen sıvı alımı insandan insana farklılık gösterse de, kolay bir kılavuz günde minimum sekiz tane 8 bardak su içilmesi icap ettiğini söyler. Yeterince sıvı alıp almadığınızı iyi mi anlayabilirsiniz? Idrarınızın rengi beyaza yakın açık sarı ise yeterince sıvı tüketiyorsunuz anlama gelir. Sadece idrarınızın rengi koyu ise kafi sıvı alımı yok anlama gelir.

 1.  Baharatlı yiyecekler tüketin.

Hardal, acı biber, köri, yaban turpu ve wasabi benzer biçimde baharatlı yiyecekler sinüslerin temizlenmesine destek olabilir. Baharatı seviyorsanız, nazal geçişlerinizi açmak için öğünlere bazı “acı” baharatlar eklemeyi düşünün.

 1. Evinizdeki alerjik maddeleri paklayın

Alerjik reaksiyonlar sinüslerin daha çok tıkanmasını bu da sinüzitin oldukça daha ağır bir hale gelmesine sebep olabilir.

 1. Evinizde ve bulunduğunuz yerde havayı nemlendirin

Bir nemlendirici havayı nemli tutabilir, sadece bilhassa küf alerjileriniz var ise ortamı temiz tuttuğunuzdan da güvenilir olun. Ek olarak kirli bir nemlendirici küf üretebilir. Hava nemlendiricilerini yalnız kuru aylarda kullanmalısınız, yağışlı aylarda kullanmamalısınız. Ek olarak, odadaki rutubet seviyesine dikkat edin.

Yüzde otuzdan yüzde 50’ye kadar rutubet oranı idealdir. Pencereleri buğulamaya başlarsanız, rutubet seviyesi oldukça yüksek anlama gelir.

 1. Sıcak kompresler uygulayın

Nazal dokuları nemli tutmaya destek olmak için sıcak bir kompres kullanabilirsiniz. Derin bir kaseyi yada tencereyi buharda suyla doldurun ve buharı solumak için yüzünüzü başınızın etrafına bir havlu sararak bu buhara maruz bırakın. Yalnız kendinizi yakmamaya dikkat edin. Ek olarak sıcak kompresini, sinüs ağrısını hafifletmeye destek olabilecek bir soğuk kompres ile de birlikte yapabilirsiniz.

 1. Derhal antibüyotik kullanmaya çabalamayın

Antibiyotikleri rasgele kullanmak antibiyotik direncine ve vücutta antibüyotiğe dayanıklı organizmaların gelişmesine yol açabilir, ek olarak antübüyotik bir çok sinüzit vakasının tedavisinde etkili olmayabilir. Bundan dolayı; bu enfeksiyonların yüzde ikiden azı bakteriyeldir. Bir çok viral ve antibiyotiksiz olarak tedavi edilmelidir. Doktorunuz, kendi başına iyileşip iyileşmediğinizi görmek için antibiyotiksiz yedi günlük bir bekleme süresi önerebilir.

Aslen, 2012’de JAMA’da gösterilen bir çalışmaya gore, akut sinüzit vakaları için, antibiyotikler tedaviden üç gün sonrasında semptomları azalttı ve yalnız 7. günde minik faydalar sağlamış oldu. Hem plasebo hem de antibiyotik alan hastalarda 10 günlük tedavide yaşam kalitesi iyileşti.

 1. Ne vakit doktora gitmeniz gerektiğine dikkat edin

Eğer sinüs ağrısı reçetesiz tedavi şekilleri ile düzelmiyorsa doktora görünmeniz gerekir. Sinüs ağrısı yedi gün yada daha uzun sürerse ve ateşiniz var ise, kulak, burun ve boğaz uzmanına görünmelisiniz, zira naturel ilaçlardan daha agresif tedaviye ihtiyacınız olabilir.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı bir tempo ile başlayabilir, maddi konularda ve isteklerinizde daha hırslı ve mücadeleci olabilirsiniz. Şans sizden yana. İsteklerinizde netleşerek dileklerinizin karşınıza gelmesini sağlayın. Aşk duygusu yükselebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında daha kontrolcü olabilir, yönetici tavrınızla hareket edebilirsiniz. Kalpten sevdiğiniz insanlar için koruyucu ve verici olabilirsiniz. İlişkilerde kıskançlık duygusunun sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısından itibaren planlarınızda ani değişiklikler olabilir. Kontrolünüz dışında olaylar gelişebilir. Beklenmedik şanslara ve şanssızlıklara açık bir gün. Pozitif düşünerek hareket edin.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda, dostluklarınızda daha çok çaba ve emek sarf edebilirsiniz. Sevginizi yansıtmak, sevildiğinizi hissetmek isteyebilirsiniz. Finansal konularda şanslar yakalayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün güne yüksek bir tempo ile başlayabilir, yaşama karşı daha hevesli olabilirsiniz. Duygularınızın, tutkularınızın ve arzularınızın peşinden gitmek isteyebilirsiniz. Parayı kendinize çektiğiniz bir gün. Finansal şanslar olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün ilahi adalet çalışabilir. Ektiklerinizin ve emeklerinizin sonucunu alabilirsiniz. Yasal süreçlerde ilerleyiş ve sonuçlanma söz konusu olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde alma-verme dengenizde değişimler yaşanabilir. Hediyeler alabilir, yakınlarınızdan maddi-manevi destekler görebilirsiniz. İlgi görmek, onaylanmak arzusunda olabileceğiniz bir gün.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dürtüsel davranmaktan kaçınmalı, ya hep ya hiç eğiliminden uzak durmalısınız. Yaşamınızın farklı alanlarında netlik ihtiyacınız artabilir. İş ve özel hayatınızda daha net tavırlar içerisinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda şans ve fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Adım atmak, cesaret etmek ve özgüvenle yol almak kariyerinizde ve eğitiminizde size yeni kapılar açabilir. Hedeflerinizin ve kararlarınızın peşinden gidin.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün özel hayatınızda, finansal konularda riskler alabilir; cesaretle harekete geçebilirsiniz. Kendinize güvenerek hareket etmeli, kontrolsüz çıkışlardan ise kaçınmalısınız. Borsa gibi riskli yatırımlara girebilir, kredilerde sonuçlanma ve onay alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde kontrol ve yönetme içgüdüsü ön planda olabilir. Zıtlaşma ve inatlaşma durumları hızlıca tetiklenebilir. Kontrollü olmalı, dürtüsel davranmaktan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün aklınıza gelenin peşinden gidebilir, hızlı kararlar alabilir, anlık duygular ve anlık cesaretle harekete geçebilirsiniz. Düşünmekten konuşmaktan kaçınmalı, gün içinde iletişiminizde daha özenli olmalısınız. Kazalara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam