Sinüzite Ne İyi Gelir?
Abone Ol

Sinüzite Ne İyi Gelir?

[ad_1] Antibiyotiklere başlamadan ilkin, sinüzit ağrılarına, sinüs tıkanmalarına ve buna bağlı etkilere ne çözümler üretilebilir bakalım. Bir çok insan, yaşamlarında bir noktada sinüzit kaynaklı sıhhat problemleri yaşamış ve reçeteli ilaçlar olmaksızın iyileşmiştir. Sadece tüm sinüs problemleri aynı değildir, bazı emareler medikal ilaç kullanmadan geçmez. Sinüsler burun çevresindeki kemiklerin içi boş ceplerdir. Buruna akan mukus üretirler. […]

[ad_1]

Antibiyotiklere başlamadan ilkin, sinüzit ağrılarına, sinüs tıkanmalarına ve buna bağlı etkilere ne çözümler üretilebilir bakalım.

Bir çok insan, yaşamlarında bir noktada sinüzit kaynaklı sıhhat problemleri yaşamış ve reçeteli ilaçlar olmaksızın iyileşmiştir. Sadece tüm sinüs problemleri aynı değildir, bazı emareler medikal ilaç kullanmadan geçmez.

Sinüsler burun çevresindeki kemiklerin içi boş ceplerdir. Buruna akan mukus üretirler. Eğer burnunuz irin sebebiyle şişmişse, sinüsleri tıkayabilir ve ağrı, tıkanıklık, öksürük ve diş yada yüz ağrısına niçin olabilir. Sinüzit akut olabilir, çoğu zaman üşütmeden sonrasında dört haftaya kadar sürebilir ya da semptomlu yada semptomsuz aylarca hatta senelerce sürebilir.Alerjiler, burun problemleri ve kistik fibroz benzer biçimde belirli durumlar, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne gore akut ve kronik sinüzite de niçin olabilirler. Bu hastalığı kendi imkanlarımızla tedavi etmek istersek neler yapabiliriz bir bakalım.

sinüzite ne iyi gelir

Sinüzit iyi mi geçer, sinüzite ne iyi gelir?

 1. Burun yollarınızı açmakla işe başlayın. Hangi sinüs ağrısı çözümlerinin işe yaradığı mevzusunda birçok münakaşa vardır, sadece nezleye burun temizleyici spreylerin yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Burun yolları oluşturulan şahıs daha iyi nefes alabilir. Nezleyken baş ağrısının tıkalı burun yollarından kaynaklı olduğu bilinmektedir.

       2. Bromelain tüketin.

Ek besin takviyesi olarak satılan bromelain, ananas gövdelerinde bulunan bir proteindir. Seneler süresince, şişmeyi azaltmak için ödül avcıları tarafınca kullanılmıştır. Bu protein, burun damarlarındaki ve yollarındaki şişmeleri azaltıyor. Sadece bunu kullanmaya başlamadan ilkin doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin, zira bromelain aldığınız öteki ilaçlarla etkileşime girebilir. Ve kati dozajlama talimatlarını takip ettiğinizden güvenilir olun.

 1. Buğu banyosu yapın

Sıcak su buharı sinüslerin nemlenmesine destek olabilir. Duşa birkaç damla okaliptüs yada mentol serpiştirin ve banyonuzu mentollü hale getirin. Sıcak, buharlı bir duş yada banyo, burnunuzun içinde sıkışmış olan mukus ve döküntüleri gevşetmeye destek olabilir.

 1. Kucak kucak sıvı tüketin

Sıvı tüketimi sinüslerinizi nemli tutmak da dahil olmak suretiyle vücudunuza birçok şekilde destek verir. Sinüzit probleminiz var ise gün süresince su için. Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durun. Bundan dolayı bu biçim içecekler vücudunuzun susuz kalmasına sebep olur, aldığınız suyun vücudunuzu nemlendirmesini engeller.

Tavsiye edilen sıvı alımı insandan insana farklılık gösterse de, kolay bir kılavuz günde minimum sekiz tane 8 bardak su içilmesi icap ettiğini söyler. Yeterince sıvı alıp almadığınızı iyi mi anlayabilirsiniz? Idrarınızın rengi beyaza yakın açık sarı ise yeterince sıvı tüketiyorsunuz anlama gelir. Sadece idrarınızın rengi koyu ise kafi sıvı alımı yok anlama gelir.

 1.  Baharatlı yiyecekler tüketin.

Hardal, acı biber, köri, yaban turpu ve wasabi benzer biçimde baharatlı yiyecekler sinüslerin temizlenmesine destek olabilir. Baharatı seviyorsanız, nazal geçişlerinizi açmak için öğünlere bazı “acı” baharatlar eklemeyi düşünün.

 1. Evinizdeki alerjik maddeleri paklayın

Alerjik reaksiyonlar sinüslerin daha çok tıkanmasını bu da sinüzitin oldukça daha ağır bir hale gelmesine sebep olabilir.

 1. Evinizde ve bulunduğunuz yerde havayı nemlendirin

Bir nemlendirici havayı nemli tutabilir, sadece bilhassa küf alerjileriniz var ise ortamı temiz tuttuğunuzdan da güvenilir olun. Ek olarak kirli bir nemlendirici küf üretebilir. Hava nemlendiricilerini yalnız kuru aylarda kullanmalısınız, yağışlı aylarda kullanmamalısınız. Ek olarak, odadaki rutubet seviyesine dikkat edin.

Yüzde otuzdan yüzde 50’ye kadar rutubet oranı idealdir. Pencereleri buğulamaya başlarsanız, rutubet seviyesi oldukça yüksek anlama gelir.

 1. Sıcak kompresler uygulayın

Nazal dokuları nemli tutmaya destek olmak için sıcak bir kompres kullanabilirsiniz. Derin bir kaseyi yada tencereyi buharda suyla doldurun ve buharı solumak için yüzünüzü başınızın etrafına bir havlu sararak bu buhara maruz bırakın. Yalnız kendinizi yakmamaya dikkat edin. Ek olarak sıcak kompresini, sinüs ağrısını hafifletmeye destek olabilecek bir soğuk kompres ile de birlikte yapabilirsiniz.

 1. Derhal antibüyotik kullanmaya çabalamayın

Antibiyotikleri rasgele kullanmak antibiyotik direncine ve vücutta antibüyotiğe dayanıklı organizmaların gelişmesine yol açabilir, ek olarak antübüyotik bir çok sinüzit vakasının tedavisinde etkili olmayabilir. Bundan dolayı; bu enfeksiyonların yüzde ikiden azı bakteriyeldir. Bir çok viral ve antibiyotiksiz olarak tedavi edilmelidir. Doktorunuz, kendi başına iyileşip iyileşmediğinizi görmek için antibiyotiksiz yedi günlük bir bekleme süresi önerebilir.

Aslen, 2012’de JAMA’da gösterilen bir çalışmaya gore, akut sinüzit vakaları için, antibiyotikler tedaviden üç gün sonrasında semptomları azalttı ve yalnız 7. günde minik faydalar sağlamış oldu. Hem plasebo hem de antibiyotik alan hastalarda 10 günlük tedavide yaşam kalitesi iyileşti.

 1. Ne vakit doktora gitmeniz gerektiğine dikkat edin

Eğer sinüs ağrısı reçetesiz tedavi şekilleri ile düzelmiyorsa doktora görünmeniz gerekir. Sinüs ağrısı yedi gün yada daha uzun sürerse ve ateşiniz var ise, kulak, burun ve boğaz uzmanına görünmelisiniz, zira naturel ilaçlardan daha agresif tedaviye ihtiyacınız olabilir.

 

[ad_2]

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yatırımlarınızdan ufak bir kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerinden bazı arkadaşlarınızla münakaşaya girmekten kaçının. Sizin için zor bir gün olabilir. Kafanızdaki endişeleri bastırmaya çalışın. Kısa bir tatil düşünebilirsin.

BOĞA BURCU YORUMU

Kazançlı bir iş anlaşması yapabilirsin. Bu gelişme enerjini yükseltecek. İş cephesinde yeni bir ivme kazanabilirsin. Mevsimsel değişiklikler yüzünden sağlığına dikkat etmelisin. Böyle bir zamanda hasta olmak istemezsin. Önlemini al.

İKİZLER BURCU YORUMU

Savurganlık dürtüsü sizi arkadaşlarınızla birlikte en sevdiğiniz alışveriş mekanlarına götürebilir. Çok fazla harcamamaya dikkat edin. Kariyer alanında olumlu yönde gelişmeler yaşanabilir. Gitmek için söz verdiğin bir aile etkinliğini kaçırabilirsin. Kaçırmasan ne güzel olur!

YENGEÇ BURCU YORUMU

İş yerindeki rakiplerinize karşı dikkatli olun, çünkü üstlerinizin zihnini size karşı doldurabilirler. Sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sağlık ve dengeli beslenerek daha az hasarla bu süreci atlatabilirsiniz. Evdeki değişiklikler hoşunuza gitmeyebilir, ancak bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var.

ASLAN BURCU YORUMU

Çok kararlı bir şekilde parasal olarak nasıl daha fazla kazanabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ancak biraz sakin olun. Çünkü içinizdeki bu tutku sizde agresifliğe neden oluyor. Fark etmeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Beklenmedik bir yerden gelecek olan para rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Başkalarıyla eşit söz hakkına sahip olabilmek için bazı konularda becerilerinizi geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızın uzmanlığı, bir süredir tıkanan işlerinizde size çok yardımcı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

İyi kazanmaya devam ettiğiniz için parasal cephede bir sorun yok gibi görünüyor. Hava sıcakları sizi yoruyor olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Huysuzluğunuzun sevdiklerinizle aranızı açmasına izin vermeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Detaycılığınız üzerinde çalıştığınız bir projenin ya da etkinliğin kusursuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlar harika bir hafta geçirebilirsiniz. Acilen bir krediye ihtiyaç
duyabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bazı aceleci yatırımlar nedeniyle parasal durumun kötüleşmesi muhtemeldir. Bu durumu kurtarmak için fikrini hiç ummadığın insanlar destekleyecek. Sağlığınıza dikkat edin. Bir aile üyesinin başarısı
sizin de prestijinizi yükseltecek.

OĞLAK BURCU YORUMU

Borsa, hisse senedi, kripto para gibi alanlarda yatırımı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Zarar verecek bir kayıp yaşanabilir. Odağını kariyerine verenler doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gerginlikten uzak bir hayat istiyorsanız, huysuz bir ihtiyarın etrafından dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Araba veya büyük bir eşya satın alabilirsiniz. Spora başladıysanız dikkatli olun. İşinize çok bağlısınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsunuz. Bu bağlılığınız ve dikkatiniz sayesinde iş yerine büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Büyük bir para harcamadan önce iki kere düşünmeniz sizin yararınıza olabilir. Mevcut işinizde beklemediğiniz bir kazanç elde ediyorsunuz. Depresif hissedenlerin hayatlarına giren yenilik sayesinde üzerlerindeki ölü toprağından kurtuluyorlar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam