Sinüzite Ne İyi Gelir?
Abone Ol

Sinüzite Ne İyi Gelir?

[ad_1] Antibiyotiklere başlamadan ilkin, sinüzit ağrılarına, sinüs tıkanmalarına ve buna bağlı etkilere ne çözümler üretilebilir bakalım. Bir çok insan, yaşamlarında bir noktada sinüzit kaynaklı sıhhat problemleri yaşamış ve reçeteli ilaçlar olmaksızın iyileşmiştir. Sadece tüm sinüs problemleri aynı değildir, bazı emareler medikal ilaç kullanmadan geçmez. Sinüsler burun çevresindeki kemiklerin içi boş ceplerdir. Buruna akan mukus üretirler. […]

[ad_1]

Antibiyotiklere başlamadan ilkin, sinüzit ağrılarına, sinüs tıkanmalarına ve buna bağlı etkilere ne çözümler üretilebilir bakalım.

Bir çok insan, yaşamlarında bir noktada sinüzit kaynaklı sıhhat problemleri yaşamış ve reçeteli ilaçlar olmaksızın iyileşmiştir. Sadece tüm sinüs problemleri aynı değildir, bazı emareler medikal ilaç kullanmadan geçmez.

Sinüsler burun çevresindeki kemiklerin içi boş ceplerdir. Buruna akan mukus üretirler. Eğer burnunuz irin sebebiyle şişmişse, sinüsleri tıkayabilir ve ağrı, tıkanıklık, öksürük ve diş yada yüz ağrısına niçin olabilir. Sinüzit akut olabilir, çoğu zaman üşütmeden sonrasında dört haftaya kadar sürebilir ya da semptomlu yada semptomsuz aylarca hatta senelerce sürebilir.Alerjiler, burun problemleri ve kistik fibroz benzer biçimde belirli durumlar, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne gore akut ve kronik sinüzite de niçin olabilirler. Bu hastalığı kendi imkanlarımızla tedavi etmek istersek neler yapabiliriz bir bakalım.

sinüzite ne iyi gelir

Sinüzit iyi mi geçer, sinüzite ne iyi gelir?

 1. Burun yollarınızı açmakla işe başlayın. Hangi sinüs ağrısı çözümlerinin işe yaradığı mevzusunda birçok münakaşa vardır, sadece nezleye burun temizleyici spreylerin yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Burun yolları oluşturulan şahıs daha iyi nefes alabilir. Nezleyken baş ağrısının tıkalı burun yollarından kaynaklı olduğu bilinmektedir.

       2. Bromelain tüketin.

Ek besin takviyesi olarak satılan bromelain, ananas gövdelerinde bulunan bir proteindir. Seneler süresince, şişmeyi azaltmak için ödül avcıları tarafınca kullanılmıştır. Bu protein, burun damarlarındaki ve yollarındaki şişmeleri azaltıyor. Sadece bunu kullanmaya başlamadan ilkin doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin, zira bromelain aldığınız öteki ilaçlarla etkileşime girebilir. Ve kati dozajlama talimatlarını takip ettiğinizden güvenilir olun.

 1. Buğu banyosu yapın

Sıcak su buharı sinüslerin nemlenmesine destek olabilir. Duşa birkaç damla okaliptüs yada mentol serpiştirin ve banyonuzu mentollü hale getirin. Sıcak, buharlı bir duş yada banyo, burnunuzun içinde sıkışmış olan mukus ve döküntüleri gevşetmeye destek olabilir.

 1. Kucak kucak sıvı tüketin

Sıvı tüketimi sinüslerinizi nemli tutmak da dahil olmak suretiyle vücudunuza birçok şekilde destek verir. Sinüzit probleminiz var ise gün süresince su için. Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durun. Bundan dolayı bu biçim içecekler vücudunuzun susuz kalmasına sebep olur, aldığınız suyun vücudunuzu nemlendirmesini engeller.

Tavsiye edilen sıvı alımı insandan insana farklılık gösterse de, kolay bir kılavuz günde minimum sekiz tane 8 bardak su içilmesi icap ettiğini söyler. Yeterince sıvı alıp almadığınızı iyi mi anlayabilirsiniz? Idrarınızın rengi beyaza yakın açık sarı ise yeterince sıvı tüketiyorsunuz anlama gelir. Sadece idrarınızın rengi koyu ise kafi sıvı alımı yok anlama gelir.

 1.  Baharatlı yiyecekler tüketin.

Hardal, acı biber, köri, yaban turpu ve wasabi benzer biçimde baharatlı yiyecekler sinüslerin temizlenmesine destek olabilir. Baharatı seviyorsanız, nazal geçişlerinizi açmak için öğünlere bazı “acı” baharatlar eklemeyi düşünün.

 1. Evinizdeki alerjik maddeleri paklayın

Alerjik reaksiyonlar sinüslerin daha çok tıkanmasını bu da sinüzitin oldukça daha ağır bir hale gelmesine sebep olabilir.

 1. Evinizde ve bulunduğunuz yerde havayı nemlendirin

Bir nemlendirici havayı nemli tutabilir, sadece bilhassa küf alerjileriniz var ise ortamı temiz tuttuğunuzdan da güvenilir olun. Ek olarak kirli bir nemlendirici küf üretebilir. Hava nemlendiricilerini yalnız kuru aylarda kullanmalısınız, yağışlı aylarda kullanmamalısınız. Ek olarak, odadaki rutubet seviyesine dikkat edin.

Yüzde otuzdan yüzde 50’ye kadar rutubet oranı idealdir. Pencereleri buğulamaya başlarsanız, rutubet seviyesi oldukça yüksek anlama gelir.

 1. Sıcak kompresler uygulayın

Nazal dokuları nemli tutmaya destek olmak için sıcak bir kompres kullanabilirsiniz. Derin bir kaseyi yada tencereyi buharda suyla doldurun ve buharı solumak için yüzünüzü başınızın etrafına bir havlu sararak bu buhara maruz bırakın. Yalnız kendinizi yakmamaya dikkat edin. Ek olarak sıcak kompresini, sinüs ağrısını hafifletmeye destek olabilecek bir soğuk kompres ile de birlikte yapabilirsiniz.

 1. Derhal antibüyotik kullanmaya çabalamayın

Antibiyotikleri rasgele kullanmak antibiyotik direncine ve vücutta antibüyotiğe dayanıklı organizmaların gelişmesine yol açabilir, ek olarak antübüyotik bir çok sinüzit vakasının tedavisinde etkili olmayabilir. Bundan dolayı; bu enfeksiyonların yüzde ikiden azı bakteriyeldir. Bir çok viral ve antibiyotiksiz olarak tedavi edilmelidir. Doktorunuz, kendi başına iyileşip iyileşmediğinizi görmek için antibiyotiksiz yedi günlük bir bekleme süresi önerebilir.

Aslen, 2012’de JAMA’da gösterilen bir çalışmaya gore, akut sinüzit vakaları için, antibiyotikler tedaviden üç gün sonrasında semptomları azalttı ve yalnız 7. günde minik faydalar sağlamış oldu. Hem plasebo hem de antibiyotik alan hastalarda 10 günlük tedavide yaşam kalitesi iyileşti.

 1. Ne vakit doktora gitmeniz gerektiğine dikkat edin

Eğer sinüs ağrısı reçetesiz tedavi şekilleri ile düzelmiyorsa doktora görünmeniz gerekir. Sinüs ağrısı yedi gün yada daha uzun sürerse ve ateşiniz var ise, kulak, burun ve boğaz uzmanına görünmelisiniz, zira naturel ilaçlardan daha agresif tedaviye ihtiyacınız olabilir.

 

[ad_2]

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam