Sinameki Çayının Faydaları nelerdir ?
Abone Ol

Sinameki Çayının Faydaları nelerdir ?

Sinameki Çayının Faydaları Geniş bir bitki ailesinden gelen Fabaceae türü Sinameki, tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. 260 farklı türe sahip olmasından dolayı öne çıkan bu bitki, özellikle müshil etkisi yaratmasından dolayı ticari ilaçlarda bütünü ile kullanılmaktadır. Özellikle Somali, Mısır, Hindistan ve Ortadoğu’da doğal ortamlarda yetişen bir bitki türüdür. ‘Soyulabilir’ anlamını taşıyan bu bitki, günümüzde önemli […]

Sinameki Çayının Faydaları

Geniş bir bitki ailesinden gelen Fabaceae türü Sinameki, tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. 260 farklı türe sahip olmasından dolayı öne çıkan bu bitki, özellikle müshil etkisi yaratmasından dolayı ticari ilaçlarda bütünü ile kullanılmaktadır. Özellikle Somali, Mısır, Hindistan ve Ortadoğu’da doğal ortamlarda yetişen bir bitki türüdür. ‘Soyulabilir’ anlamını taşıyan bu bitki, günümüzde önemli bir yer edinmektedir. Sinamekinin faydaları her geçen gün artış göstermeye devam etmektedir. Sıvı, toz ve tablet olarak da tüketilebilmektedir. Faydaları ise;

Sinameki Çayı Nelere İyi Gelir ?

Bağırsakları Temizler:Sinameki çayı bağırsakları temizleyerek bağırsak hastalıklarının geçmesine yardımcı olabilir.

Kabızlığı Geçirir:Sinameki çayı kabızlığa çok iyi gelmektedir.Müshil etkisi yaparak meshanenizi temizler.

Mide Şişliğini Alır:Sinameki midedeki sıkıntıları ve şişliği alarak rahat yemek yemenizi rahat nefes almanızı sağlar.

İştahı kapatır:İştahı kapatır ve diyet yapanlar tarafında çokca kullanılmaktadır.

Hemoroide İyi Gelir:Sinameki çayı hemoroid hastalığınada iyi gelmektedir.Hemoroid olanlar aşırıya kaçmamak şartıyla içerlerse faydasını göreceklerdir.

Sinameki bitkisenden elde edilen bir takım kremler vardır.Bu kremler egzema ve basur tedavisinde etken rol oynamaktadır.Egzema ve basur sorunu çekiyorsanız sinameki kremi‘nden alabilirsiniz.

Sinameki Çayı Zayıflatırmı ?

Ülkemizde milyonlarca insan şişmanlık sorunuyla karşı karşıya bu yüzden zayıflamak için bir arayış içindeler.Peki ya sinameki zayıflatırmı ? Bu soruyu verebileceğimiz cevap evet gibi görünsede tek başına yeterli değilidir.Sinameki çayı içildiğinde tokluk hissi verdiği için birşey yemek istemezsiniz.Fakat sadece çay içerek kendinizi ve sağlığınızı riske atarsınız.Zayıflamak için dengeli ve temiz beslenmek ve spor yapmak en önemli faktörlerden biridir.Bunları yapıp daha sonrasında sinameki çayıyla desteklerseniz zayıflamamanız için önünüzde bir engel kalmayacaktır.

Sinameki Yağının Faydaları

*Sinameki yağı aynı sinameki gibi midede bulunan gastrit,ülser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.Mideyi rahatlatarak hazımsızlığı ve şişliği alır bu şekilde gastrit probleminizde ortadan kalkar.

*İdrar yollarınlarındaki iltihaplanmalarda etkin olarak kullanılır.İltihabı vücuttan hızlı bir şekilde atarak bölgede pantar ve bakteri oluşumunu engeller.

*Psikolojik rahatsızlıkları bulunan kişilerde kullanabilir.Sinamekinin yağının ruhu sakinleştirici ve dinginleştirici özelliği bulunmaktadır.Ayrıca sinir hastalıkları tedavisi içinde kullanılabilir.

*Kasların ve eklemlerin kasılmasında ve ağrılardada kullanılmaktadır.Kasları yumuşatarak kasılmaları engellemektedir.

*Sinameki yağı sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayarak vücuttaki birçok hastalığada çare olmaktadır.Bunlardan birtanesi saçlardır.Sinameki yağı düzenli kullanıldığında saçları besleyerek dökülmesini önler ve gür ve parlak şekilde çıkmasını sağlar.Cilt sorunlarınıda büyük ölçüde faydası olduğu belirlenmiştir.Cildinizde oluşan sivilce ve akneleride kısa bir sürede geçirerek temiz bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Sinameki Çayının Hazırlanması!

Sinameki çayını hazırlamak için öncelikle bu gıdanın güçlü bir müshil etkisi barındırdığını bilmekte fayda var. Çayı içtikten sonra yakınınızda bir tuvalet olmasına dikkat edin. Bir fincan kaynamış su içerisine yarım çay kaşığı kadar sinameki otu atın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Tatlandırmak için şeker kullanmayın. Balla tatlandırmak daha ideal sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Günde 1 bardaktan fazla tüketilmemesi gerekir. Kısa sürede sinameki çayının faydalarını görebilirsiniz.

Sinameki Çayının Sağlığa Faydaları

Sinamekinin modern tıpta çok sık kullanıldığı bilinmektedir. Müshil etkisi barındıran bu ürün, kabızlığı giderme konusunda ve bağırsakları yumuşatabilme hususunda önemli bir yer edinmektedir. İştah kesme konusunda ideal bir ürün olmasından dolayı diyet yapanlar tarafından da yoğunlukta tercih edilmektedir. Basur ve egzama tedavisi harici olarak kullanılan bir üründür. Aynı zamanda kolonoskopi yapılacak olan bir hastanın bağırsaklarını temizlemek açısından bu ürünün tüketimi sağlanabilmektedir. Dünya çapında yaygınlık kazanan sinameki, kısa sürede Türkiye’de de hekimlerin yoğun bir şekilde önerdiği ürünler arasına girmeyi başarmıştır. Var olan etkilerini anında ortaya sunar ve bu sayede tedavilerin çok daha geliştirilmiş seviyede sağlanması öne çıkmaktadır. Günümüz teknolojisinde önemli bir yer edinen sinameki bitkisi, tıp dünyasında yakalamış olduğu başarı ile beraber her geçen gün çizgisini daha üst konumlara çekmeyi de başarmıştır.

Sinamekinin Zararları Nelerdir ?

*Mide ağrısıyla birlikte ishal ve kramp ağrılarına neden olabilir.

*İshal olanlar kesinlikle tüketmemelidir.İshali arttırabilir.

*Kalp ve yüksek tansiyon hastalarının kullanmaması önerilir.

*Hamile kadınların kullanmamasını tavsiye ederiz.

*Kalp ve karaciğer hastalıklarına yol açabilir.Bazı kişilerde kusma ve mide bulantısıda görülmektedir.

Uyarı ! Yukarıdaki hastalıkların birisini taşıyorsanız veya alerjiniz mevcutsa bitkide olsa bu çayı tüketmemenizi öneririz.Unutmayın sağlık herşeyden önemlidir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün yeni kararlar, yeni hedefler içerisinde olabilirsiniz. Yolculuklar, seyahatler gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün hayatınızla ilgili önemli kararlar alabilir, yaşama ve olaylara ciddiyetle yaklaşabilirsiniz. Israr ve sabit fikirlilikten çıkıp yeniliklere ve yeni fikirlere açılma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Mars sizin burcunuza geçiyor. Kendinizi daha enerjik, daha kararlı hissedebilirsiniz. Yaşamın farklı alanlarında adım atma ve cesaret gösterme arzusunu duyabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün aşk ilişkileri ve partnerlikte sınırlar, kurallar ve ilişkiye dair ortak kararlar gündeminizde olabilir. İç dünyanızda önemli değişimler yaşayabileceğiniz, duygularınızın değişebileceği bir gün.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün aile ilişkileri, sevdikleriniz ve yakın dostlarınız sizin için önemli ve ön planda olabilir. Planlarınızı hayata geçirebilir, ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, günü daha planlı yönetebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün kariyer süreçlerinizde yeni bir gündem içerisinde olabilirsiniz. İş görüşmelerinden olumlu yanıtlar alabilir, iş anlaşmaları imzalayabilirsiniz. Sağlıkla ilgili destekler alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda planlı ilerlemeli, gereksiz harcamalardan kaçınmalı ve ilişkilerde gerekli noktalarda fedakarlık yapmalısınız. Hırs ve takıntı gibi karanlık duygulardan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün iş ve finans konularında başarılara imza atabilir, aklınıza koyduğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Net ve kararlı olduğunuz konularda kazanabilirken, ikilemler size zarar verebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik adımlar, uzun vadeli planlar ve yenilikler gündeminizde olabilir. Size sıkıntı veren durumlardan kurtulabilir, özgürleşebilirsiniz. Bir süredir yaşadığınız engellenmeler sonlanabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda başarı sağlayabilir, ödemelerinize ulaşabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Öz eleştiri hatalardan sıyrılmanızı sağlayabilir. İlişkilerde kontrolcü ve sahiplenici olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün yaşamınızla ilgili önemli kararlar alabilir, kişilere ve olaylara daha mantıksal ve objektif yaklaşabilirsiniz. Sabit fikirlilik yerinizde saymanıza neden olurken alternatif fikirlere açık olmak yaşamınıza yeni yollar açabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün mecburiyetler ve zorunluluklar gündeminizde olabilir. Alınganlık ve hassasiyetle hareket etmek yerine daha yüzeysel bakmalı, yüzeysel davranmalısınız. Günlük rutininizde bir değişime gidebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam