Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
Abone Ol

Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki

Tabiatın Mucizelerle Dolu Eczanesi: Şifalı Bitkiler İçeriğindeki herhangi bir kimyasal bileşen, vitamin ya da mineraller yardımıyla insan yaşamı için yararları olan bitkiler, şifalı bitkiler olarak tanımlanır. Bu bitkilerin hastalıklara karşı yarar sağlayabilmeleri için tüketim miktarları ve tüketilme şekilleri büyük önem taşır. Şifalı bitkilerin hastalıkların tedavisinde kullanılması, neredeyse insanlık zamanı kadar eskidir. Bir tek şifalı bitkilerin […]

Tabiatın Mucizelerle Dolu Eczanesi: Şifalı Bitkiler

İçeriğindeki herhangi bir kimyasal bileşen, vitamin ya da mineraller yardımıyla insan yaşamı için yararları olan bitkiler, şifalı bitkiler olarak tanımlanır. Bu bitkilerin hastalıklara karşı yarar sağlayabilmeleri için tüketim miktarları ve tüketilme şekilleri büyük önem taşır. Şifalı bitkilerin hastalıkların tedavisinde kullanılması, neredeyse insanlık zamanı kadar eskidir. Bir tek şifalı bitkilerin herhangi bir hastalığı tamamen iyileştirmediği ve asla ilaç yerine kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Şifalı bitkiler ve yararları bir tek bir rahatsızlığın ya da hastalığın tedavisine ya da önlenmesine destek olabilir. Bununla birlikte her şifalı nebat her hastalığa önerilmez. Bu bağlamda şifalı bitkiler ve adları ile hangi hastalıklara iyi geldiğinin tam olarak bilinmesi önemli bir mevzudur. Bir diğeri önemli mevzuda kronik ve ciddi hastalıklara haiz olan kişilerin ya da ilaç kullananların şifalı bitkileri kullanmadan ilkin kesinlikle doktoruna danışması gerekir.

1) Zencefil

Şifalı bitkiler sıralaması denilince ilk akla gelen bitkilerin başlangıcında olan zencefil, Güney-Asya kökenli, hoş kokulu ve lezzet verici bir bitkidir. Antioksidan bileşenler, vitamin, mineral ve aromatik uçucu yağlar içeren zencefil, iştah açıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici tesirleri sebebiyle en fazlaca kullanılan şifalı bitkiler arasındadır.

Ek olarak mide bulantısı, ishal, kabızlık, şişkinlik, gaz, karın ve mide ağrısı benzer şekilde sindirim sistemi bozukluklarına karşı da faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek grip, nezle benzer şekilde soğuk algınlıklarına karşı vücudu korur. Kanser hücresi oluşumunu önler ve oluşan hücrelerin çoğalmasını engeller.

Kan şekerini düşürücü tesiri ve eklem hastalıklarından doğan kas ağrılarına karşı pozitif yönde etkileriyle de adından söz ettiren zencefil baharat olarak yemeklerde kullanılabildiği benzer şekilde çay şeklinde de tüketilebilir.

1
2) Zerdeçal

Hindistan safranı olarak da malum zerdeçal, malum eski şifalı bitkilerden biridir. C ve B6 vitamininin yanı sıra manganez, demir ve potasyum benzer şekilde mineraller ile antioksidan bileşenler içeren zencefil, besin kıymeti açısından oldukça zengindir.

Yemeklerde baharat olarak ve çay şeklinde tüketilebilen nebat gıda endüstrisinde lezzet verici olarak kullanılmasının yanı sıra cilt sağlığına olan tesirleri sebebiyle de bakım ve kozmetik ürünlerinde de kullanılır.

Zencefilin etken bileşeni olan curcumin maddesi kanser hücresi oluşumunu engeller ve oluşan hücrelerin çoğalmasını önler. Mide ekşimesi, mide ağrısı, Chrohn Hastalığı, kabızlık benzer şekilde sindirim sistemi bozukluklarına ek olarak safra kesesi hastalıkları ve kolesterol yüksekliğine karşı faydalıdır. Kalp hastalıkları riskini azaltıcı etkisiyle ön plana çıkan zerdeçal, antioksidan özelliği yardımıyla iltihabi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir. Depresyon, demans, kronik bitkinlik ve Alzheimer benzer şekilde hastalıkların gelişimini önler. Ek olarak yara ve yanık benzer şekilde enfeksiyonların iyileşme sürecini kısaltır.

2
3) Ihlamur

Kış günlerinde en sık kullanılan bitkilerden önde gelen ıhlamur, hem çayı hem de çiçeği kurutularak kullanılabilen ve yüzyıllardan beri insan sağlığına yararlarıyla tanınan hoş kokulu ve aromatik bir bitkidir.

Çiçekleri ve yaprağı ile hazırlanan çayı limon, bal ya da diğeri bitkilerle karıştırılarak sıcak olarak tüketilir.

İçeriğindeki vitamin, mineral ya da aromatik uçucu esansiyel yağlar içeren ıhlamur, antioksidan özelliğe haizdir. Toksinlerin vücuttan atımını hızlandıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren nebat, soğuk algınlıklarının, farenjit, öksürük benzer şekilde rahatsızlıklar için geleneksel tedavi yöntemidir. Boğaz tahrişlerini önlemesinin yanı sıra irin giderici, idrar söktürücü ve ağrı kesici özelliklere haizdir. Ek olarak yatıştırıcı özelliğe haiz olan ıhlamur, strese karşı vücudu destek sunar ve uyku düzenin sağlanmasında önemli rol oynar. Metabolizma hızını arttıran nebat, terlemeyi sağlayarak vücuttan aşırı suyun atılmasını sağlar.

3
4) Adaçayı

Kendine özgü bir aromaya haiz olan yumuşak ve tatlı bir lezzete haiz olan adaçayı, binlerce senelik geçmişe haiz bir bitkidir. Akdeniz kıyılarına haiz tüm ülkelerde yetişen adaçayı, taze ya da kuru olarak çay şeklinde tüketilebilir.

Eter yağları olarak malum sineol, pinen ve borneol ile oleanol asidi, asparagin, flavon, irsol asidi, fumorik asit, reçine, tanen ve glikozis benzer şekilde maddeler içeren nebat, antioksidan özellikleri ile dikkat çeker. Yiyeceklere lezzet verici olarak da kullanılan adaçayı, etlerin dinlendirilmesi için hazırlanan soslarda da kullanılır.

Sindirim sistemi üstünde pozitif yönde etkilere haiz olan nebat, hazımsızlığın önlenmesinde etkilidir. Tane düzensizlikleri ve tane sancılarına iyi gelen ıhlamur, antifungal tesiri ile vücutta oluşan cilt mantarlarının tedavisinde etkin bir rol oynar. Toksinlerin vücuttan atılmasını destek sunar ve sinire bağlı olarak gelişen baş ağrılarını hafifletir. Balgam söktürücü, boğaz ağrısını giderici ve öksürüğü önleyici tesirleri yardımıyla soğuk algınlıklarının tedavisinde etkindir. Ağız yaralarının tedavisini destek sunar ve ek olarak idrar yolları enfeksiyonları, safra kesesi ve karaciğer hastalıklarını önleyici etkiye haizdir.

4
5) Çörek Otu

Tüm dünyada kullanılan şifalı bitkilerden önde gelen çörek otunun siyah tanecikli tohumları bir çok vakit hamur harcı harcı işlerinde baharat olarak kullanılır. Ek olarak çörek otunun tohumları kullanılarak hazırlanan yağı da içilebilir ya da harici olarak cilde uygulanabilir.

Timokinon, timol ve timohidrokinon benzer şekilde sağlığa yararlı kimyasal bileşenler içeren çörek otu, eterli yağlar açısından zengindir. Bunlara ek olarak selenyum, çinko, magnezyum, kalsiyum, demir mineralleri ve niyasin, folik asit, B6, B2 ve B1 vitaminleri ihtiva eder.

Antioksidan içinde ne olduğu yüksek olan çörek otu, bazı kanser hastalıklarının, karaciğer ve böbrek hastalıklarının, romatizmal hastalıkların, hipertansiyon ve şeker hastalığının tedavisinde oldukça etkilidir. İlaç üretiminde de kullanılan nebat, alerjik rinit tedavisini destek sunar. Burun kanallarının şişmesi, hapşırma, burun akması ve burun tıkanıklığı benzer şekilde alerji semptomlarını hafifletir. Astım, bronşit, epilepsi ve Alzheimer hastalığının tedavisini destekleyici rol oynar.

5
6) Hünnap

Ünnap, innabi ya da çiğde olarak da malum hünnap, üstünde kahverengi kızıl tonlarında incecik bir kabuğu bulunan ve zeytine benzeyen oldukça yararlı bir bitkidir. Pişmemiş olarak tüketilebildiği benzer şekilde kurutularak ya da reçeli yapılarak da tüketilebilir.

Düşük kalorili bir meyve olan hünnap zayıflamaya destek verir. Yüksek oranda C ve A vitamini içeren hünnap bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur. İçeriğinde yer edinen B3 vitamini yardımıyla kan dolaşımının düzenleyen meyve, sinir sistemi fonksiyonlarının da sağlıklı bir halde çalışmasını destek sunar.

Güçlü bir antioksidandır ve bu özelliği yardımıyla karaciğer hastalıklarının tedavisinde önemli rol oynar. Ek olarak cilt sağlığının korunmasında, sindirim sisteminin tertipli çalışmasını da destek sunar. Kalsiyum ve magnezyum içeren hünnap kemik ve kas gelişimi için önemlidir. Yüksek oranda potasyum içeren hünnap kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlayarak kalp krizi riskinin önlenmesine destek verir.

6
7) Kudret Narı

Afrika, Asya, Güney ABD, Karayip Adaları ve Amazonlarda yetişen tropikal bir nebat olan kudret narı devletimizde Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nde yetiştirilir. Pütürlü ve yeşil bir dış yüzeye haiz olan kudret narı kesildiğinde inden kırmızı renkli çekirdekleri çıkar.

Çekirdekleri çıkarılarak taze ve olgun hali ezilip bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Zeytinyağı içine koyulan kudret narı ağzı kapatılarak cam bir kavanozda güneş görmeyecek şekilde 6 ay bekletilir. Bekletilen kudret narı, bilhassa sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı bal ile birlikte tüketilir. Bununla birlikte harici olarak da yara, kesik ve yanıklara da sürülebilen karışım, tedavi süresini kısaltır.

Bilhassa hanımlarda rahim ve vajina yaralarının iyileşmesinde önemli rol oynayan kudret narı karışımı, egzama ve sedef hastalığı benzer şekilde cilt hastalıklarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Antioksidan içeri ile bağışık sisteminin güçlenmesini elde eden besin antibiyotik etkisiyle dikkat çekicidir. Kanser hücresi oluşumunu önler ve gastrit, ülser benzer şekilde mide problemlerinin oluşmasını engeller.

7
8) Sarımsak

Kökeni Orta Asya’ya dayanan sarımsak devletimizde de en fazlaca yetiştirilen bitkilerden biridir. Kendine özgü aromaya ve lezzete haiz olan sarımsak antibiyotik özelliği yardımıyla birçok hastalığın tedavisini ve genel esenlik durumunu destekleyici rol oynar.

Yiyeceklere lezzet verici olarak taze ya da kurutularak toz şeklinde tüketilebilen bitkinin yağı, kapsülleri ve tozu bulunur. Antioksidan vitamin ve mineral içinde ne bulunduğunun yanı sıra aromatik yağları yardımıyla vücuda yararları olan sarımsak, bilhassa kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur ve kalp krizi riskini önler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.

Kanser hücresi oluşumunu engellemiş olan ve oluşan hücrelerin çoğalmasını önleyen sarımsak, başta kolan kanseri olmak suretiyle diğeri kanser türlerine karşı vücudu korur. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir ve kan şekerini düzenler. Beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli rol oynar ve Alzheimer benzer şekilde hastalıkların tedavisini destek sunar. Bağırsak parazitlerinin vücuttan atılmasını elde eden sarımsak cinsel performans üstünde de etkilidir.

8
9) Rezene

Kökene fazlaca eski çağlara dayanan şifalı bir nebat olan rezene, kurutularak yemeklerde baharat olarak ya da çay şeklinde tüketilebilir. Yüksek oranda fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve sodyum mineralleri içeren nebat, A ve C vitamini açısından da zengindir.

Flavon bileşenler ve uçucu yağlar açısından da zengin bir nebat olan rezene kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılır. Kabızlık, gaz, şişkinlik benzer şekilde sindirim sistemi bozukluklarının ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde önemli rol oynayan rezene, hem de tansiyonun düzenlenmesinde de oldukça etkilidir.

Emziren annelerde süt arttırmak için de tavsiye edilen nebat, yüksek potasyum içinde ne olduğu yardımıyla kan dolaşımını da düzenler. İdrar söktürücü özelliği ile vücuttaki fazla suyun atılmasına destek olan rezene, toksinler de vücuttan uzaklaştırır. İçeriğindeki A vitamini görme problemi yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Tertipli olarak tüketilen rezene, çinko, selenyum ve kalsiyum içinde ne olduğu yardımıyla cildin daha canlı ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

9

10) Tarçın

Kullanımı eski Mısır’a kadar dayanan ve sağlığa yararları sebebiyle şifalı bir nebat olarak kullanılan tarçın, kendine özgü aroması ve lezzetiyle en fazlaca beğenilen bitkilerden biridir. Çay şeklinde demlenerek tüketilebildiği benzer şekilde yiyeceklere ve tatlılara eklendikten sonrasında lezzet verici olarak kullanılabilir.

Güçlü bir polifenol içeriğine haiz olan tarçın, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, manganez mineralleri ve K, C, A, E ve B6 vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır. Antioksidan özelliği yardımıyla vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir.

Mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir ve kanser hücresi oluşumunu engeller. Metabolizma hızını arttır ve zayıflamaya destek verir. Toksin maddelerin ve vücuttaki aşırı suyun dışarı atılmasını sağlar. Ek olarak kemik gelişiminde etkili rol oyar ve kalp damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Tane sancılarının önlenmesinde etkilidir ve sinir sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar.

 

10

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken Merkür ile oluşturduğu açı burcunuzu direkt olarak etkileyecek. Bugün iletişim kanallarında yaşayacağınız problemler günün gündem maddesini oluşturacak. Bu yüzden bugün evinizde yalnız başınıza zaman geçirmek isteyebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken sosyal anlamda iniş çıkışlar tüm günün enerjisinde etkili olacak. Merkür’ün Balık burcunda oluşturduğu açı, iletişim becerilerinizi doğrudan etkileyecek ve kendinizi ifade etme konusunda sorunlar yaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, Ay, Güneş ve Merkür ile sert bir açı oluşturduğunda bugün odaklanma sorunu yaşabilirsiniz. Özellikle iş ve kariyer kapısında stresli bir döneme giriyorsunuz. Kişisel olarak harcamalarınızın ön plana çıktığı bir süreçle birlikte mali ve finansal konuları bir kez daha gözden geçirmek zorunda kalacaksınız.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken haritanızın maneviyatını yöneten bölümünü etkileyecek. Bu kozmik iklim iç dünyanızın derinliklerine inmenize yardımcı olacak. Geçmişten gelen bazı konuları yeniden değerlendirmek zorunda kalabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken Güneş sekizinci evinizi direkt olarak etkileyecek. Güneş, Merkür iler sert bir bağlantı kurarken sosyal yaşamınızda biraz gerginlik hissedebilirsiniz. Özellikle empati yeteneğinizdeki azalma bir anda tahammül sınırlarınızın düşmesine neden olacak. Aile üyeleri ya da yakın arkadşlarınızla aranızda küçük tartışmalar söz konusu olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken bugün özellikle aşk hayatınızda sorunlar baş gösterebilir. Duygularınızın göz ardı edildiğini veya eşinizin size ihtiyacınız olan duygusal desteği vermediğini hissedebilirsiniz. Bu kozmik iklim ikili ilişkilerinizde değişim ve dönüşüm rüzgarının esmesine neden olacak.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün özellikle sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Vücudunuzu dinlenmeye ve sağlık sorunlarıyla ilgili verdiği işaretleri dikkat etmeye çalışın. Bu dönemde sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya ve içsel huzurunuzu sağlamak için nefes egzersizlerine yönelmeye çalışın. Bu akşam Merkür Boğa'ya yeniden girdiğinde, kişisel gücünüze dokunmanız için sizi motive eden bir değişim hissedeceksiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, Ay bu sabah Balık burcuna doğru hareket ederken geçmişten gelen konuların bir kez daha gündeme geldiğini fark edeceksiniz. Sorunları açık bir şekilde ifade ederek çözüm yoluna giderseniz uzun zamandır cesaret edemediğiniz adımları atmayı başarabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları bu sabah Ay, İkizler güneşi ve Merkür ile sert bir açı oluşturarak Balık burcuna doğru hareket ediyor. Bu kozmik iklim gün içindeki duygularınızda doğrudan etkili olacak. Kendinizi gün içinde stresli veya duygusal olarak gergin hissedebilirsiniz. .Bu akşam Merkür'ün Boğa'ya yeniden girmesiyle, gevşemenize ve biraz eğlenmenize ilham veren bir değişim hissedeceksiniz. Evet, hala ilgilenmeniz gereken görevler olabilir, ancak bir mola vermek ve duygusal olarak sıfırlamak isteyeceksiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, Ay Balık burcuna doğru ilerlerken, güneş ve Merkür ile sert bağlantılar kurarken, bugün harcama ve hoşgörü seviyelerinize dikkat edin. Hafta sonu sona ermeden önce kesinlikle eğlence havasında olacak olsanız da günlük harcamalarınızın sonraki aylarda keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Bu gece Merkür retrosu Boğa'ya girdiğinde, akşamın geri kalanında evde şarj olmanız için size ilham veren bir değişim fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bu sabah enerjisel olarak kendinizi yorgun ve mutsuz hissedebilirsiniz. Özellikle gün içinde planladığınız programlara yetişmek ya da bir şeyler yapmak için kendinizde motivasyon bulamıyorsanız kendinizi suçlamayın. Gün içinde iletişim kanallarından doğan problemleri aşabilmek için kendinizi ifade etme şeklinize dikkat edin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam