Serebral Palsi (CP) Hastalığı Nedir?
Abone Ol

Serebral Palsi (CP) Hastalığı Nedir?

Beyin gelişimini tamamlayamamış, doğum öncesinde, doğum sırasında ya da doğum sonrasında beynin, hasar görmesi nedeniyle oluşan fiziksel bir hastalıktır. Serebral Palsi, beynin kas hareketlerinin kontrol eden bölgelerde meydana gelen anormal durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, kas hareketlerini etkileyerek, hareket etmeyi zorlaştırır. Travma almış olan beyne, erken müdahale edilmesi ve çeşitli tedavi yöntemleri ile büyük […]

Beyin gelişimini tamamlayamamış, doğum öncesinde, doğum sırasında ya da doğum sonrasında beynin, hasar görmesi nedeniyle oluşan fiziksel bir hastalıktır. Serebral Palsi, beynin kas hareketlerinin kontrol eden bölgelerde meydana gelen anormal durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, kas hareketlerini etkileyerek, hareket etmeyi zorlaştırır. Travma almış olan beyne, erken müdahale edilmesi ve çeşitli tedavi yöntemleri ile büyük ölçüde olumlu gelişmeler sağlanabilir.

Serebral Palsi (CP) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Serebral palsi hastalığının görüldüğü çocukların büyük çoğunluğu bu hastalık ile doğmakta ancak aylarca veya yıllarca bu hastalık teşhis edilememektedir. Hastalığın belirtileri, hastaya bağlı olarak bütün vücutta ya da vücudun bir bölümünde görülebilir. 0-12 ay yaş aralığında olan çocukların, hareketlerinde zayıflık ve farklılık gözlemlenebilir, diğer yaşıtlarının hareketleri ile farklılık gösterebilir ve kas, eklem bozuklukları göze çarpabilir. Bu semptomların görüldüğü çocuklarda, Serebral Palsi hastalığı olabilir. Serebral Palsili bebekler, yürüme, oturma, emekleme gibi gelişimsel hareketlere, yaşıtlarına göre daha geç öğrenebilir.

 • Tek başına oturamama gibi temel beceri gelişimlerinde zorlanma
 • Kaslarda gevşeklik veya aşırı sertlik
 • Konuşma, duyma gibi yetilerde bozukluklar
 • Görme kaybı ve nöbet geçirme
 • Solunumda güçlük
 • Kas koordinasyon zayıflığı (Ataksi)
 • İstemsizce oluşan hareketler ve titreme (Tremor)
 • Bağırsak bozuklukları ve yemek yemede güçlük

Serebral Palsi (CP) Neden Olur?

Serebral Palsi hastalığının her hastalıkta olduğu gibi bazı risk faktörleri bulunmaktadır.

 • Prematüre doğumlar
 • Hamilelikte veya doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması
 • Anne ile bebek arasında olan kan uyuşmazlığı
 • Hamilelik döneminde oluşan enfeksiyon
 • Hamilelik döneminde kullanılan ilaçlar, uyuşturucu madde ve alkol
 • Kan pıhtılaşması ve beyin kanaması
 • Kilo düşüklüğü ile doğum

 

Serebral Palsi (CP) Hastalığının Tedavisi

Serebral palsi hastalığında, rehabilitasyon, fizik tedavi, ortez ve splintler (destek sağlamak amacıyla), ilaç tedavisi, nöbetleri kontrol altına alarak kaslardaki spastisiteyi (beyni omurilik hasarı sonucunda gelişen klinik özellik.) azaltmak için damardan veya ağızdan verilen uygulamalar gibi tedavi yöntemleri uygulanarak hastanın iyileştirilmesi amaçlanır.

Kök Hücre ile Serebral Palsi (CP) Tedavisi

Serebral Palsi hastalarının kök hücre tedavisi ile, zarar gören beyin hücrelerinde ve kas hücrelerinde iyileşmeler meydana gelir. Bu hücrelerde meydana gelen bozuklukları durdurmak ve en aza indirmek, hastanın daha rahat hareket etmesine ve daha rahat bir yaşam sürmesine olanak sağlar.

 

 • Kök hücreler,
 • Kök hücreler, zarar görmüş olan beyin hücrelerine dokunarak, zarar gören bu hücreleri iyileştirerek tedavi etmektedir. Kök hücre tedavisi ile hastalık, tamamen durdurulabilir ya da hastalığın ilerleyiş seyri yavaşlayabilir.
 • Kök hücre tedavisinde, hastaya verilen hücre sayısı hastanın kilosuna ve yaşına göre belirlenerek, 45 gün arayla 3 er seans olmak üzere tedavi uygulaması gerçekleştirilir.
 • Serebral Palsi hastalığının kök hücre ile tedavisindeki başarı oranı, hastalığın süresüne ve hastanın durumuna göre değişir. Çok ilerleyen vakalarda, birden daha fazla tedavi uygulanabilir.

Serebral Palside Kök Hücre Tedavisinin Başarı Oranı?

Serebral Palsi hastalığının kök hücre tedavisindeki başarı oranı, hastalığın dercesine ve hastanın yaşı gibi etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak bir oran verilirse bu oran, %43 ile %87 arasında değişmektedir.

Serebral Palsi Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Ataksik

Beyincik zedelenmesi sonucunda ortaya çıkan bu hastalık, hastanın denge ve pozisyonunu etkiler.

Spastik

Motor korteks (beynin en ön ve en üst kısmında bulunan, beden hareketlerinin planlamasını ve kontrolünü yapan bölge.) oluşan hasar sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kaslar sertleşmiş haldedir. Serebral Palsi hastalığının en yaygın görülen (%70-80) çeşididir.

Diskinetik

Serebral Palsi’nin en az görülen türüdür. Ganlion’da meydana gelen hasar sonucunda ortaya çıkar.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün gün batımına kadar Ay boşlukta ilerliyor. Gün içinde ilişkileriniz ve hayatınızdaki insanlarla ilgili değişen şartlar ve kendiliğinden gelişen durumlar olabilir. İlişkilerinizde anlayış veya uyum gerektiren durumlar karşınıza gelebilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde yapılacak işleriniz ve güne dair programlarınızda aksamalar, değişiklikler olabilir. Dinlenme, rahatlama isteği artabilir. Tembellikler, halsizlikler zaman zaman ortaya çıkabilir. Beslenmenize özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde dağınıklıklar, gecikmeler yaşayabilirsiniz. Motivasyonunuz, enerjiniz daha hızlı düşebilir ve yükselebilir. Çocuklarla ilgili konular, çocuklara göre planlar gündeme gelebilir. Sevdiğiniz şeylerle ilgilenmek isteyebilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde duygusal ve zihinsel gel gitler yaşayabilirsiniz. Romantizm, hassasiyet, şefkat öne çıkabilir. Alınganlık bir enerjide olabilirsiniz. İnsanların size karşı olan tavırları motivasyonunuzu belirleyebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde negatif enerjiler içinde olmamaya özen gösterin. Sezgilerinizle saklı durumları görebilir, anlayabilirsiniz. İletişim aksaklıkları, planlarda değişiklikler ve ulaşımda dikkatsizlikler olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde finansal konularda plan dışı gelişmeler olabilir. Kaybettiğiniz bir parayı bulabilir veya bazı değerli eşyalarınızı kaybedebilirsiniz. Şans oyunları kayıplar getirebilir. İlişkilerde anlayış ve şefkat önem kazanıyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde dış görüntünüzle ilgilenebilir, diyetlerle ilgili planlamalar yapabilirsiniz. Estetik konularda araştırma içine girebilirsiniz. Aşırılık ve abartılardan uzak durmanız gereken bir gün.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Güne etkileyici rüyalarla başlayabilirsiniz. Bugünlerde uyku düzeninizin dışına çıkabilirsiniz. Bedensel yorgunluklar olabilir, dinlenme isteği içine girebilir ve kendi kabuğunuza çekilebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde yarım kalan konuşmalar, yarım kalan işler gündeminizde olabilir. Zihinsel dağınıklıklar ve odaklanma sorunlarına açık olabilirsiniz. Akşam saatlerinde enerjiniz yükseliyor. Daha kararlı ve hedef odaklısınız.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde ulaşım aksaklıklarına ve görünmez kazalara açık olabilirsiniz. Gündüz saatlerinde karmaşalar olsa da akşam saatlerinde yenilik odaklı ve daha yüksek enerjilerde olacaksınız. Öfke ve acelecilikten kaçınmalı.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda boşlukta ilerliyor. Gün içinde anlık planlarla hareket edebilirsiniz. Dış görüntünüz veya sağlığınızla ilgilenebilirsiniz. Akşam saatlerinde sosyalleşme, harcamalar, ev ve aileye dair konular öne çıkabilir. Bir isteğiniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz.


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam