Serebral Palsi (CP) Hastalığı Nedir?
Abone Ol

Serebral Palsi (CP) Hastalığı Nedir?

Beyin gelişimini tamamlayamamış, doğum öncesinde, doğum sırasında ya da doğum sonrasında beynin, hasar görmesi nedeniyle oluşan fiziksel bir hastalıktır. Serebral Palsi, beynin kas hareketlerinin kontrol eden bölgelerde meydana gelen anormal durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, kas hareketlerini etkileyerek, hareket etmeyi zorlaştırır. Travma almış olan beyne, erken müdahale edilmesi ve çeşitli tedavi yöntemleri ile büyük […]

Beyin gelişimini tamamlayamamış, doğum öncesinde, doğum sırasında ya da doğum sonrasında beynin, hasar görmesi nedeniyle oluşan fiziksel bir hastalıktır. Serebral Palsi, beynin kas hareketlerinin kontrol eden bölgelerde meydana gelen anormal durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, kas hareketlerini etkileyerek, hareket etmeyi zorlaştırır. Travma almış olan beyne, erken müdahale edilmesi ve çeşitli tedavi yöntemleri ile büyük ölçüde olumlu gelişmeler sağlanabilir.

Serebral Palsi (CP) Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Serebral palsi hastalığının görüldüğü çocukların büyük çoğunluğu bu hastalık ile doğmakta ancak aylarca veya yıllarca bu hastalık teşhis edilememektedir. Hastalığın belirtileri, hastaya bağlı olarak bütün vücutta ya da vücudun bir bölümünde görülebilir. 0-12 ay yaş aralığında olan çocukların, hareketlerinde zayıflık ve farklılık gözlemlenebilir, diğer yaşıtlarının hareketleri ile farklılık gösterebilir ve kas, eklem bozuklukları göze çarpabilir. Bu semptomların görüldüğü çocuklarda, Serebral Palsi hastalığı olabilir. Serebral Palsili bebekler, yürüme, oturma, emekleme gibi gelişimsel hareketlere, yaşıtlarına göre daha geç öğrenebilir.

 • Tek başına oturamama gibi temel beceri gelişimlerinde zorlanma
 • Kaslarda gevşeklik veya aşırı sertlik
 • Konuşma, duyma gibi yetilerde bozukluklar
 • Görme kaybı ve nöbet geçirme
 • Solunumda güçlük
 • Kas koordinasyon zayıflığı (Ataksi)
 • İstemsizce oluşan hareketler ve titreme (Tremor)
 • Bağırsak bozuklukları ve yemek yemede güçlük

unnamed

Serebral Palsi (CP) Neden Olur?

Serebral Palsi hastalığının her hastalıkta olduğu gibi bazı risk faktörleri bulunmaktadır.

 • Prematüre doğumlar
 • Hamilelikte veya doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması
 • Anne ile bebek arasında olan kan uyuşmazlığı
 • Hamilelik döneminde oluşan enfeksiyon
 • Hamilelik döneminde kullanılan ilaçlar, uyuşturucu madde ve alkol
 • Kan pıhtılaşması ve beyin kanaması
 • Kilo düşüklüğü ile doğum

 

Serebral Palsi (CP) Hastalığının Tedavisi

Serebral palsi hastalığında, rehabilitasyon, fizik tedavi, ortez ve splintler (destek sağlamak amacıyla), ilaç tedavisi, nöbetleri kontrol altına alarak kaslardaki spastisiteyi (beyni omurilik hasarı sonucunda gelişen klinik özellik.) azaltmak için damardan veya ağızdan verilen uygulamalar gibi tedavi yöntemleri uygulanarak hastanın iyileştirilmesi amaçlanır.

Kök Hücre ile Serebral Palsi (CP) Tedavisi

Serebral Palsi hastalarının kök hücre tedavisi ile, zarar gören beyin hücrelerinde ve kas hücrelerinde iyileşmeler meydana gelir. Bu hücrelerde meydana gelen bozuklukları durdurmak ve en aza indirmek, hastanın daha rahat hareket etmesine ve daha rahat bir yaşam sürmesine olanak sağlar.

 

 • Kök hücreler,
 • Kök hücreler, zarar görmüş olan beyin hücrelerine dokunarak, zarar gören bu hücreleri iyileştirerek tedavi etmektedir. Kök hücre tedavisi ile hastalık, tamamen durdurulabilir ya da hastalığın ilerleyiş seyri yavaşlayabilir.
 • Kök hücre tedavisinde, hastaya verilen hücre sayısı hastanın kilosuna ve yaşına göre belirlenerek, 45 gün arayla 3 er seans olmak üzere tedavi uygulaması gerçekleştirilir.
 • Serebral Palsi hastalığının kök hücre ile tedavisindeki başarı oranı, hastalığın süresüne ve hastanın durumuna göre değişir. Çok ilerleyen vakalarda, birden daha fazla tedavi uygulanabilir.

Serebral Palside Kök Hücre Tedavisinin Başarı Oranı?

Serebral Palsi hastalığının kök hücre tedavisindeki başarı oranı, hastalığın dercesine ve hastanın yaşı gibi etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak bir oran verilirse bu oran, %43 ile %87 arasında değişmektedir.

Serebral Palsi Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Ataksik

Beyincik zedelenmesi sonucunda ortaya çıkan bu hastalık, hastanın denge ve pozisyonunu etkiler.

Spastik

Motor korteks (beynin en ön ve en üst kısmında bulunan, beden hareketlerinin planlamasını ve kontrolünü yapan bölge.) oluşan hasar sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kaslar sertleşmiş haldedir. Serebral Palsi hastalığının en yaygın görülen (%70-80) çeşididir.

Diskinetik

Serebral Palsi’nin en az görülen türüdür. Ganlion’da meydana gelen hasar sonucunda ortaya çıkar.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken Merkür ile oluşturduğu açı burcunuzu direkt olarak etkileyecek. Bugün iletişim kanallarında yaşayacağınız problemler günün gündem maddesini oluşturacak. Bu yüzden bugün evinizde yalnız başınıza zaman geçirmek isteyebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken sosyal anlamda iniş çıkışlar tüm günün enerjisinde etkili olacak. Merkür’ün Balık burcunda oluşturduğu açı, iletişim becerilerinizi doğrudan etkileyecek ve kendinizi ifade etme konusunda sorunlar yaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, Ay, Güneş ve Merkür ile sert bir açı oluşturduğunda bugün odaklanma sorunu yaşabilirsiniz. Özellikle iş ve kariyer kapısında stresli bir döneme giriyorsunuz. Kişisel olarak harcamalarınızın ön plana çıktığı bir süreçle birlikte mali ve finansal konuları bir kez daha gözden geçirmek zorunda kalacaksınız.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken haritanızın maneviyatını yöneten bölümünü etkileyecek. Bu kozmik iklim iç dünyanızın derinliklerine inmenize yardımcı olacak. Geçmişten gelen bazı konuları yeniden değerlendirmek zorunda kalabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken Güneş sekizinci evinizi direkt olarak etkileyecek. Güneş, Merkür iler sert bir bağlantı kurarken sosyal yaşamınızda biraz gerginlik hissedebilirsiniz. Özellikle empati yeteneğinizdeki azalma bir anda tahammül sınırlarınızın düşmesine neden olacak. Aile üyeleri ya da yakın arkadşlarınızla aranızda küçük tartışmalar söz konusu olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken bugün özellikle aşk hayatınızda sorunlar baş gösterebilir. Duygularınızın göz ardı edildiğini veya eşinizin size ihtiyacınız olan duygusal desteği vermediğini hissedebilirsiniz. Bu kozmik iklim ikili ilişkilerinizde değişim ve dönüşüm rüzgarının esmesine neden olacak.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün özellikle sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Vücudunuzu dinlenmeye ve sağlık sorunlarıyla ilgili verdiği işaretleri dikkat etmeye çalışın. Bu dönemde sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya ve içsel huzurunuzu sağlamak için nefes egzersizlerine yönelmeye çalışın. Bu akşam Merkür Boğa'ya yeniden girdiğinde, kişisel gücünüze dokunmanız için sizi motive eden bir değişim hissedeceksiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, Ay bu sabah Balık burcuna doğru hareket ederken geçmişten gelen konuların bir kez daha gündeme geldiğini fark edeceksiniz. Sorunları açık bir şekilde ifade ederek çözüm yoluna giderseniz uzun zamandır cesaret edemediğiniz adımları atmayı başarabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları bu sabah Ay, İkizler güneşi ve Merkür ile sert bir açı oluşturarak Balık burcuna doğru hareket ediyor. Bu kozmik iklim gün içindeki duygularınızda doğrudan etkili olacak. Kendinizi gün içinde stresli veya duygusal olarak gergin hissedebilirsiniz. .Bu akşam Merkür'ün Boğa'ya yeniden girmesiyle, gevşemenize ve biraz eğlenmenize ilham veren bir değişim hissedeceksiniz. Evet, hala ilgilenmeniz gereken görevler olabilir, ancak bir mola vermek ve duygusal olarak sıfırlamak isteyeceksiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, Ay Balık burcuna doğru ilerlerken, güneş ve Merkür ile sert bağlantılar kurarken, bugün harcama ve hoşgörü seviyelerinize dikkat edin. Hafta sonu sona ermeden önce kesinlikle eğlence havasında olacak olsanız da günlük harcamalarınızın sonraki aylarda keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Bu gece Merkür retrosu Boğa'ya girdiğinde, akşamın geri kalanında evde şarj olmanız için size ilham veren bir değişim fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bu sabah enerjisel olarak kendinizi yorgun ve mutsuz hissedebilirsiniz. Özellikle gün içinde planladığınız programlara yetişmek ya da bir şeyler yapmak için kendinizde motivasyon bulamıyorsanız kendinizi suçlamayın. Gün içinde iletişim kanallarından doğan problemleri aşabilmek için kendinizi ifade etme şeklinize dikkat edin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam