Sağlıklı bir yaşam için insan vücudunun hangi minerallere ihtiyacı vardır ?
Abone Ol

Sağlıklı bir yaşam için insan vücudunun hangi minerallere ihtiyacı vardır ?

1 Mineraller Nedir?2 Minerallerin Görevleri Nedir?3 Mineraller Ne İşe Yarar?4 Mineral Eksikliği Nedir? Mineraller Nedir? İnsan vücudunun gereksinim duyduğu mineraller oldukça çeşitlidir şu sebeple her mineralin yararlı olduğu alan farklılık gösterir. İnsan vücudu söz mevzusu olduğunda en mühim mineraller; kalsiyum, demir, selenyum, bakır, çinko, sodyum, iyot, flor, potasyum, magnezyum, fosfor, kükürt, manganez, krom olarak sıralanabilir. […]

Mineraller Nedir?

İnsan vücudunun gereksinim duyduğu mineraller oldukça çeşitlidir şu sebeple her mineralin yararlı olduğu alan farklılık gösterir. İnsan vücudu söz mevzusu olduğunda en mühim mineraller; kalsiyum, demir, selenyum, bakır, çinko, sodyum, iyot, flor, potasyum, magnezyum, fosfor, kükürt, manganez, krom olarak sıralanabilir. Vücudumuz bu minerallerin hepsine gereksinim duyar ve her bir mineralin gerek gıdalar gerekse takviye ürünlerle karşılanması gerekir.

Minerallerin Görevleri Nedir?

Mineraller, sindirim sistemimizdeyken kana karışır ve gene besinler yardımıyla aldığımız vitaminlerle birlikte vücudumuzun değişik bölgelerine ilerleyerek yarar sağlarlar. Kemik, kas ve dişlerin oluşumunda hem çocuklarda hem de yetişkinlerde minerallerin görevleri oldukça önemlidir. Öte taraftan hücre içi ve hücre dışı sıvı oranlarının dengede tutulmasında da vazife alırlar. Enzimlerin yapı taşıdır ve enzimlerin çalışmasına yardım ederler. Ek olarak vücudun genel olarak hastalıklarla savaşmasında ve sıhhatli gelişiminde de rol oynarlar.

Mineraller Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde her mineralin vücuttaki tesiri ve yararlı olduğu alan birbirinden farklıdır. Bundan dolayı de her bir mineralden ve faydasından özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse;

 • Kalsiyum: Kemik ve diş yapısının sıhhatli gelişmesini sağlar.
 • Krom: İnsülin yanıtını ve şeker oranını dengeler.
 • Demir: Sıhhatli kan değerleri için gerekir. Yorgunlukla ve hastalıklarla savaşır, büyümeye yardım eder.
 • İyot: Zihinsel fonksiyonların işleyişine yardım eder ve tiroid fonksiyonlarında mühim bir rol oynar.
 • Potasyum: Tansiyonun korunmasına yardım eder.
 • Manganez: Bağ dokusunun düzgüsel şekilde oluşmasına katkıda bulunur.
 • Bakır: Vücut dokusunun tekrardan oluşması için lüzumlu olan enzimlerin oluşmasına yardım eder.
 • Magnezyum: Sinir sisteminin ve kas sisteminin sıhhatli kalmasında faydalıdır.
 • Fosfor: Böbreklerin ve kalbin tertipli çalışmasına yardım eder.
 • Çinko: Oldukca sayıda enzimin emek harcaması için gereklidir. Yara iyileşmesinde ve doku onarımında mühim rol oynar.

dengeli beslenme listesi

İnsan vücudunun hangi minerallere ihtiyacı vardır ?

Kalsiyum; Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, soya peyniri, kılçıkları ile yenebilecek sardalya ve somon.
Krom; Tam tahıllı ürünler, kepekli kahvaltılık gevrekler, bira mayası, dana ciğeri, buğday tohumu.

Bakır; Kabuklu deniz ürünleri, kabuklu yemişler, çekirdekler, baklagiller, ciğer, tüm tahıllar
Demir; Et ve kümes hayvanları, balık, kahvaltılık gevrekler, meyveler, yeşil sebzeler, tam tahıllı ürünler.

Magnezyum; Kabuklu yemişler, baklagiller, tüm tahıllar, yeşil sebzeler, muz
Fosfor; Süt, et, kümes hayvanları, balık, kahvaltılık gevrekler.

Potasyum; Meyveler, sebzeler, baklagiller, et
Selenyum; Deniz mahsulleri, böbrek, ciğer, kahvaltılık gevrekler, tahıllar

Sodyum; Sofra tuzu, sebzeler, pek oldukça hazır yiyecek, bazı şişe suları
Çinko; Et, kümes hayvanları, istiridye, yumurta, baklagiller, kabuklu yemişler, süt, yoğurt, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler.

Mineral Eksikliği Nedir?

Vücut için lüzumlu olan mineraller, bazı zamanlarda yetersiz kalabilir. Eğer vücudun gereksinim duyduğu kadar mineral alınmazsa ya da vücut mineral emilimini gerçekleştiremezse mineral eksikliği görülebilir. Mineraller, dışarıdan alınan maddeler olduğundan sıhhatli beslenen kişilerde mineral eksikliği görülme olasılığı oldukça düşüktür. Sıhhatli ürünler tercih edilmiyorsa ya da belirli bir minerali barındıran ürün tüketilemiyorsa vücut, hücreleri ve fonksiyonları çalıştırmak için kafi enerjiyi bulamaz. Ek olarak sigara ve alkol kullanımı da minerallerin muntazam bir halde emilememesine sebep olur. Mesela halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, kramp şeklinde şikâyetler mineral eksikliğinin işareti olabilir. Bu şeklinde durumlarda ise mineral takviyesi yardımıyla vücutta mineral eksikliği oluşmaması sağlanabilir oluşması engellenebilir ve eksikliklerin yol açmış olduğu problemler giderilebilir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün sosyal anlamda enerjinizin yüksek olduğunu fark edeceksiniz. Günü arkadaşlarınızla zaman geçirerek değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yeni insanların hayatınıza girdiğini görecek ve genişleyen çevrenizin sizi mutlu ettiğini hissedeceksiniz. Aynı zamanda aşk hayatınızda beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, ev hayatınızda birtakım değişiklikler yaşayacaksınız. Belki yeni bir ev arkadaşı ya da taşınma durumu söz konusu olabilir. Bugün sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Bu yüzden sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek için bu fırsatı değerlendirin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün işle alakalı olarak uzun bir seyahate çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yolculuk uzun vadede hayat planlarınızın değişmesine neden olacak ve sizin için yepyeni fırsatların kapısını aralayacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sosyal anlamda insanlarla ilişkilerin zorlu olduğu bir döneme giriş yapıyorsunuz. Bu yüzden ikili ilişkilerde yanlış anlaşılmalardan doğan problemlerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Sevdiğiniz insanlara aranıza giren bu soğukluk nedeniyle tüm günün enerjisinde negatif bir hava esecek.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün planladığınız ve yapmak istediğiniz şeyleri yapamayabilirsiniz. Aceleci davranmayın ve planlarınızın dışına çıkmamaya özen gösterin. Hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmak için atacağınız bir uzun vadede planlarınızın yeniden şekillenmesine yardımcı olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam