Sağlıklı bir yaşam için insan vücudunun hangi minerallere ihtiyacı vardır ?
Abone Ol

Sağlıklı bir yaşam için insan vücudunun hangi minerallere ihtiyacı vardır ?

Mineraller Nedir? İnsan vücudunun gereksinim duyduğu mineraller oldukça çeşitlidir şu sebeple her mineralin yararlı olduğu alan farklılık gösterir. İnsan vücudu söz mevzusu olduğunda en mühim mineraller; kalsiyum, demir, selenyum, bakır, çinko, sodyum, iyot, flor, potasyum, magnezyum, fosfor, kükürt, manganez, krom olarak sıralanabilir. Vücudumuz bu minerallerin hepsine gereksinim duyar ve her bir mineralin gerek gıdalar gerekse […]

Mineraller Nedir?

İnsan vücudunun gereksinim duyduğu mineraller oldukça çeşitlidir şu sebeple her mineralin yararlı olduğu alan farklılık gösterir. İnsan vücudu söz mevzusu olduğunda en mühim mineraller; kalsiyum, demir, selenyum, bakır, çinko, sodyum, iyot, flor, potasyum, magnezyum, fosfor, kükürt, manganez, krom olarak sıralanabilir. Vücudumuz bu minerallerin hepsine gereksinim duyar ve her bir mineralin gerek gıdalar gerekse takviye ürünlerle karşılanması gerekir.

Minerallerin Görevleri Nedir?

Mineraller, sindirim sistemimizdeyken kana karışır ve gene besinler yardımıyla aldığımız vitaminlerle birlikte vücudumuzun değişik bölgelerine ilerleyerek yarar sağlarlar. Kemik, kas ve dişlerin oluşumunda hem çocuklarda hem de yetişkinlerde minerallerin görevleri oldukça önemlidir. Öte taraftan hücre içi ve hücre dışı sıvı oranlarının dengede tutulmasında da vazife alırlar. Enzimlerin yapı taşıdır ve enzimlerin çalışmasına yardım ederler. Ek olarak vücudun genel olarak hastalıklarla savaşmasında ve sıhhatli gelişiminde de rol oynarlar.

Mineraller Ne İşe Yarar?

Yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde her mineralin vücuttaki tesiri ve yararlı olduğu alan birbirinden farklıdır. Bundan dolayı de her bir mineralden ve faydasından özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse;

 • Kalsiyum: Kemik ve diş yapısının sıhhatli gelişmesini sağlar.
 • Krom: İnsülin yanıtını ve şeker oranını dengeler.
 • Demir: Sıhhatli kan değerleri için gerekir. Yorgunlukla ve hastalıklarla savaşır, büyümeye yardım eder.
 • İyot: Zihinsel fonksiyonların işleyişine yardım eder ve tiroid fonksiyonlarında mühim bir rol oynar.
 • Potasyum: Tansiyonun korunmasına yardım eder.
 • Manganez: Bağ dokusunun düzgüsel şekilde oluşmasına katkıda bulunur.
 • Bakır: Vücut dokusunun tekrardan oluşması için lüzumlu olan enzimlerin oluşmasına yardım eder.
 • Magnezyum: Sinir sisteminin ve kas sisteminin sıhhatli kalmasında faydalıdır.
 • Fosfor: Böbreklerin ve kalbin tertipli çalışmasına yardım eder.
 • Çinko: Oldukca sayıda enzimin emek harcaması için gereklidir. Yara iyileşmesinde ve doku onarımında mühim rol oynar.

dengeli beslenme listesi

İnsan vücudunun hangi minerallere ihtiyacı vardır ?

Kalsiyum; Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, soya peyniri, kılçıkları ile yenebilecek sardalya ve somon.
Krom; Tam tahıllı ürünler, kepekli kahvaltılık gevrekler, bira mayası, dana ciğeri, buğday tohumu.

Bakır; Kabuklu deniz ürünleri, kabuklu yemişler, çekirdekler, baklagiller, ciğer, tüm tahıllar
Demir; Et ve kümes hayvanları, balık, kahvaltılık gevrekler, meyveler, yeşil sebzeler, tam tahıllı ürünler.

Magnezyum; Kabuklu yemişler, baklagiller, tüm tahıllar, yeşil sebzeler, muz
Fosfor; Süt, et, kümes hayvanları, balık, kahvaltılık gevrekler.

Potasyum; Meyveler, sebzeler, baklagiller, et
Selenyum; Deniz mahsulleri, böbrek, ciğer, kahvaltılık gevrekler, tahıllar

Sodyum; Sofra tuzu, sebzeler, pek oldukça hazır yiyecek, bazı şişe suları
Çinko; Et, kümes hayvanları, istiridye, yumurta, baklagiller, kabuklu yemişler, süt, yoğurt, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler.

Mineral Eksikliği Nedir?

Vücut için lüzumlu olan mineraller, bazı zamanlarda yetersiz kalabilir. Eğer vücudun gereksinim duyduğu kadar mineral alınmazsa ya da vücut mineral emilimini gerçekleştiremezse mineral eksikliği görülebilir. Mineraller, dışarıdan alınan maddeler olduğundan sıhhatli beslenen kişilerde mineral eksikliği görülme olasılığı oldukça düşüktür. Sıhhatli ürünler tercih edilmiyorsa ya da belirli bir minerali barındıran ürün tüketilemiyorsa vücut, hücreleri ve fonksiyonları çalıştırmak için kafi enerjiyi bulamaz. Ek olarak sigara ve alkol kullanımı da minerallerin muntazam bir halde emilememesine sebep olur. Mesela halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, kramp şeklinde şikâyetler mineral eksikliğinin işareti olabilir. Bu şeklinde durumlarda ise mineral takviyesi yardımıyla vücutta mineral eksikliği oluşmaması sağlanabilir oluşması engellenebilir ve eksikliklerin yol açmış olduğu problemler giderilebilir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken Merkür ile oluşturduğu açı burcunuzu direkt olarak etkileyecek. Bugün iletişim kanallarında yaşayacağınız problemler günün gündem maddesini oluşturacak. Bu yüzden bugün evinizde yalnız başınıza zaman geçirmek isteyebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken sosyal anlamda iniş çıkışlar tüm günün enerjisinde etkili olacak. Merkür’ün Balık burcunda oluşturduğu açı, iletişim becerilerinizi doğrudan etkileyecek ve kendinizi ifade etme konusunda sorunlar yaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, Ay, Güneş ve Merkür ile sert bir açı oluşturduğunda bugün odaklanma sorunu yaşabilirsiniz. Özellikle iş ve kariyer kapısında stresli bir döneme giriyorsunuz. Kişisel olarak harcamalarınızın ön plana çıktığı bir süreçle birlikte mali ve finansal konuları bir kez daha gözden geçirmek zorunda kalacaksınız.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken haritanızın maneviyatını yöneten bölümünü etkileyecek. Bu kozmik iklim iç dünyanızın derinliklerine inmenize yardımcı olacak. Geçmişten gelen bazı konuları yeniden değerlendirmek zorunda kalabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken Güneş sekizinci evinizi direkt olarak etkileyecek. Güneş, Merkür iler sert bir bağlantı kurarken sosyal yaşamınızda biraz gerginlik hissedebilirsiniz. Özellikle empati yeteneğinizdeki azalma bir anda tahammül sınırlarınızın düşmesine neden olacak. Aile üyeleri ya da yakın arkadşlarınızla aranızda küçük tartışmalar söz konusu olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken bugün özellikle aşk hayatınızda sorunlar baş gösterebilir. Duygularınızın göz ardı edildiğini veya eşinizin size ihtiyacınız olan duygusal desteği vermediğini hissedebilirsiniz. Bu kozmik iklim ikili ilişkilerinizde değişim ve dönüşüm rüzgarının esmesine neden olacak.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün özellikle sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Vücudunuzu dinlenmeye ve sağlık sorunlarıyla ilgili verdiği işaretleri dikkat etmeye çalışın. Bu dönemde sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya ve içsel huzurunuzu sağlamak için nefes egzersizlerine yönelmeye çalışın. Bu akşam Merkür Boğa'ya yeniden girdiğinde, kişisel gücünüze dokunmanız için sizi motive eden bir değişim hissedeceksiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, Ay bu sabah Balık burcuna doğru hareket ederken geçmişten gelen konuların bir kez daha gündeme geldiğini fark edeceksiniz. Sorunları açık bir şekilde ifade ederek çözüm yoluna giderseniz uzun zamandır cesaret edemediğiniz adımları atmayı başarabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları bu sabah Ay, İkizler güneşi ve Merkür ile sert bir açı oluşturarak Balık burcuna doğru hareket ediyor. Bu kozmik iklim gün içindeki duygularınızda doğrudan etkili olacak. Kendinizi gün içinde stresli veya duygusal olarak gergin hissedebilirsiniz. .Bu akşam Merkür'ün Boğa'ya yeniden girmesiyle, gevşemenize ve biraz eğlenmenize ilham veren bir değişim hissedeceksiniz. Evet, hala ilgilenmeniz gereken görevler olabilir, ancak bir mola vermek ve duygusal olarak sıfırlamak isteyeceksiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, Ay Balık burcuna doğru ilerlerken, güneş ve Merkür ile sert bağlantılar kurarken, bugün harcama ve hoşgörü seviyelerinize dikkat edin. Hafta sonu sona ermeden önce kesinlikle eğlence havasında olacak olsanız da günlük harcamalarınızın sonraki aylarda keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Bu gece Merkür retrosu Boğa'ya girdiğinde, akşamın geri kalanında evde şarj olmanız için size ilham veren bir değişim fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bu sabah enerjisel olarak kendinizi yorgun ve mutsuz hissedebilirsiniz. Özellikle gün içinde planladığınız programlara yetişmek ya da bir şeyler yapmak için kendinizde motivasyon bulamıyorsanız kendinizi suçlamayın. Gün içinde iletişim kanallarından doğan problemleri aşabilmek için kendinizi ifade etme şeklinize dikkat edin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam