Sağlıklı Bir Hayat için Yeterli Uykunun Önemi
Abone Ol

Sağlıklı Bir Hayat için Yeterli Uykunun Önemi

Modern yaşamın her zaman benimsemediği yeterli uyku; bireyin refahını ve genel sağlığını koruması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli ezgersiz yapmak ve dengeli beslenmek, bir kişinin genel sağlığı söz konusu olduğunda ne kadar önem arz ediyor ise düzenli ve yeterli bir uyku da o derece önemlidir. Günümüzde gerek açığa çıkartılan teknolojiler gerek iş hayatı […]

Modern yaşamın her zaman benimsemediği yeterli uyku; bireyin refahını ve genel sağlığını koruması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli ezgersiz yapmak ve dengeli beslenmek, bir
kişinin genel sağlığı söz konusu olduğunda ne kadar önem arz ediyor ise düzenli ve yeterli bir uyku da o derece önemlidir.

Günümüzde gerek açığa çıkartılan teknolojiler gerek iş hayatı gerekse de eğitim hayatı sağlıklı ve düzenli uykuyu elimizden almış durumda. Sistem bu alışkanlıklarımızı değiştirmeye çalışsada yine de biz insanlar bu konuda düzenli ve yeterli bir uyku uyumak için çaba sarf etmeliyiz.

Şimdi isterseniz hep beraber yeterli düzeyde uyuyarak iyi bir gece uykusu almanın sağlık uzmanları tarafından ilişkilendirildiği birçok faydadan bahsedelim.

1- Daha iyi bir konsantrasyon ve üretkenlik

Yapılan araştırmalar neticesinde yeterli uyku, yüksek üretkenlik ve daha iyi bir konstantrasyon ile bağdaştırıldı.

Uyku yoksunluğunun kişide oluşturduğu etkileri incelemek adına çalışmalar yapan bilim insanları, 2000’li yıllarda uykunun çeşitli beyin fonksiyonları ile ilişkili olduğunu aktardı;

 • Konsantrasyon
 • Üretkenlik
 • Biliş

2015 yılında Journal of Child Psychology and Psychiatry’de yapılan daha yakın tarihli bir araştırmaya göre ise çoçuklarda uyku düzeninin,
davranışları ve akademik performansları üzerine doğrudan bir etkide bulunabileceği gösterilmiştir.

2- Daha fit bir vücut ve daha az kilo alma riski

Düzensiz kilo alımı ve obezite ile yeterli ve düzenli bir uyku arasındaki bağlantı tam olarak netleştirilmemiştir. Buna ilave olarak, Sleep Medicine dergisinde daha yakın bir tarihte yapılan çalışma, uyku yetersizliği ve aşırı kilo arasında bir bağlantı olmadığı sonucunu bizlere bildirdi.

Aynı zamanda obezite ve düzensiz uyku düzenini ilişkilendiren bir kaç çalışmada yapılmıştır.

Fakat bu araştırmalar, yapılan çoğu araştırma gibi diğer etken faktörlerin yeterince açıklanamadığını savunuyor;

 • Alkol tüketimi
 • Şeker hastalığı
 • Egzersiz ve düzenli spor
 • Eğitim seviyeleri
 • Uzun çalışma süresi
 • Uzun zaman hareketsiz kalma

Sonuç olarak uyku eksiliği, bir bireyin yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini ve refah düzeyini etkilebilir, ancak bunun doğrudan düzensiz kilo alımı veya obeziteye yol açtığını söyleyemeyiz.

3- Kalori Tüketimini Azaltır

Burada yine kilo alımına benzer şekilde yapılan çalışmalar sonucu, elde edilen kanıtlar gece uykusunu iyi alan bir kişi gün boyunca daha az miktarda kalori tüketir.

Buna örnek olarak Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America’da yapılan bir çalışmayı gösterebiliriz. Yapılan çalışma sonucu uyku düzeninin iştahtan sorumlu hormonlar üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Bireyin yeterince uykusunu alamaması, vücudumuzun günlük olarak yeteri miktarda yiyecek alımını düzenleme yetisine müdahale edebilir.

4- Egzersiz Performanslarında Artış

Yeterince uyumak sağlıklı kalmanıza, vücudunuzun kendini onarmasına ve iyileşmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda da performansınızı arttırır.

Yoğun bir fiziksel aktivite daha güçlü kaslara ve daha fazla dokuya ihtiyaç duyar ve vücut bu ihtiyaçlarını uyku sırasında sağlar. Yetişkin bireyler için yeterli uyku süresinin bir gecede 7 ile 9 saat arasında olduğu söyleniyor. Sporcular için ise bu süre 10 saate kadar uzayabiliyor.

Elde ettiğimiz bu verilere göre bir sporcu için uyku, yeterli kalori miktarı alımı ve besin maddesi tüketimi kadar önemlidir diyebiliriz. Bu ihtiyacı ise vücudun uyku sırasında iyileşmesine bağlayabiliriz.

Ek olarak şu faydaları içerir diyebiliriz;

 • Daha yoğun egzersiz seansları
 • Yüksek enerji
 • Yüksek kondisyon
 • Daha iyi zihinsel kabiliyet

Özet

Yeterli uykunun yukarı bahsettiğimiz bazı faydalarından bahsettik. Sonuç olarak uyku, insanın genel sağlığını korur ve refahını arttırır. Modern hayatın ve sistemin ihmak ettiği bir bileşen olarak uyku, vücudun onarılması, zinde bir başlangıç ve yeni bir güne hazır olarak başlamanıza yardımcı olur.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gün içerisinde iletişim aksaklıkları, yanlış anlama ve alınganlık gibi durumlara karşı dikkat etmeli.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde küslük ve barışmalara açık enerjiler hakim olacak. Sosyal çevrenizle ilişkilerinizde daha hassas ve değişime açık olmalı, karşınızdaki kişilerin beklentilerini göz etmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınıza karşı daha duygusal olabilirsiniz. Etrafınızdaki enerjilerden daha fazla etkilenebileceğiniz için negatif insanlardan ve negatif konuşmalardan uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yarım kalan işlerinizi tamamlamak, dinlenmek ve zihni boşaltmak için güzel bir gün. Önemli başlangıçları bir sonraki güne erteleyebilir, bugün boyunca daha çok olayları farklı açılardan görmeye çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili düzenlemeler yapabilir, ödemeler ve harcamalar yapabilirsiniz. Hediyeler alabilir, verebilirsiniz. Yeteneklerinizi iş hayatında ve kariyer yolunuzda ortaya koyma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam