Sağlıklı Bir Hayat için Yeterli Uykunun Önemi
Abone Ol

Sağlıklı Bir Hayat için Yeterli Uykunun Önemi

Modern yaşamın her zaman benimsemediği yeterli uyku; bireyin refahını ve genel sağlığını koruması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli ezgersiz yapmak ve dengeli beslenmek, bir kişinin genel sağlığı söz konusu olduğunda ne kadar önem arz ediyor ise düzenli ve yeterli bir uyku da o derece önemlidir. Günümüzde gerek açığa çıkartılan teknolojiler gerek iş hayatı […]

Modern yaşamın her zaman benimsemediği yeterli uyku; bireyin refahını ve genel sağlığını koruması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli ezgersiz yapmak ve dengeli beslenmek, bir
kişinin genel sağlığı söz konusu olduğunda ne kadar önem arz ediyor ise düzenli ve yeterli bir uyku da o derece önemlidir.

Günümüzde gerek açığa çıkartılan teknolojiler gerek iş hayatı gerekse de eğitim hayatı sağlıklı ve düzenli uykuyu elimizden almış durumda. Sistem bu alışkanlıklarımızı değiştirmeye çalışsada yine de biz insanlar bu konuda düzenli ve yeterli bir uyku uyumak için çaba sarf etmeliyiz.

Şimdi isterseniz hep beraber yeterli düzeyde uyuyarak iyi bir gece uykusu almanın sağlık uzmanları tarafından ilişkilendirildiği birçok faydadan bahsedelim.

1- Daha iyi bir konsantrasyon ve üretkenlik

Yapılan araştırmalar neticesinde yeterli uyku, yüksek üretkenlik ve daha iyi bir konstantrasyon ile bağdaştırıldı.

Uyku yoksunluğunun kişide oluşturduğu etkileri incelemek adına çalışmalar yapan bilim insanları, 2000’li yıllarda uykunun çeşitli beyin fonksiyonları ile ilişkili olduğunu aktardı;

 • Konsantrasyon
 • Üretkenlik
 • Biliş

2015 yılında Journal of Child Psychology and Psychiatry’de yapılan daha yakın tarihli bir araştırmaya göre ise çoçuklarda uyku düzeninin,
davranışları ve akademik performansları üzerine doğrudan bir etkide bulunabileceği gösterilmiştir.

2- Daha fit bir vücut ve daha az kilo alma riski

Düzensiz kilo alımı ve obezite ile yeterli ve düzenli bir uyku arasındaki bağlantı tam olarak netleştirilmemiştir. Buna ilave olarak, Sleep Medicine dergisinde daha yakın bir tarihte yapılan çalışma, uyku yetersizliği ve aşırı kilo arasında bir bağlantı olmadığı sonucunu bizlere bildirdi.

Aynı zamanda obezite ve düzensiz uyku düzenini ilişkilendiren bir kaç çalışmada yapılmıştır.

Fakat bu araştırmalar, yapılan çoğu araştırma gibi diğer etken faktörlerin yeterince açıklanamadığını savunuyor;

 • Alkol tüketimi
 • Şeker hastalığı
 • Egzersiz ve düzenli spor
 • Eğitim seviyeleri
 • Uzun çalışma süresi
 • Uzun zaman hareketsiz kalma

Sonuç olarak uyku eksiliği, bir bireyin yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini ve refah düzeyini etkilebilir, ancak bunun doğrudan düzensiz kilo alımı veya obeziteye yol açtığını söyleyemeyiz.

3- Kalori Tüketimini Azaltır

Burada yine kilo alımına benzer şekilde yapılan çalışmalar sonucu, elde edilen kanıtlar gece uykusunu iyi alan bir kişi gün boyunca daha az miktarda kalori tüketir.

Buna örnek olarak Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America’da yapılan bir çalışmayı gösterebiliriz. Yapılan çalışma sonucu uyku düzeninin iştahtan sorumlu hormonlar üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Bireyin yeterince uykusunu alamaması, vücudumuzun günlük olarak yeteri miktarda yiyecek alımını düzenleme yetisine müdahale edebilir.

4- Egzersiz Performanslarında Artış

Yeterince uyumak sağlıklı kalmanıza, vücudunuzun kendini onarmasına ve iyileşmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda da performansınızı arttırır.

Yoğun bir fiziksel aktivite daha güçlü kaslara ve daha fazla dokuya ihtiyaç duyar ve vücut bu ihtiyaçlarını uyku sırasında sağlar. Yetişkin bireyler için yeterli uyku süresinin bir gecede 7 ile 9 saat arasında olduğu söyleniyor. Sporcular için ise bu süre 10 saate kadar uzayabiliyor.

Elde ettiğimiz bu verilere göre bir sporcu için uyku, yeterli kalori miktarı alımı ve besin maddesi tüketimi kadar önemlidir diyebiliriz. Bu ihtiyacı ise vücudun uyku sırasında iyileşmesine bağlayabiliriz.

Ek olarak şu faydaları içerir diyebiliriz;

 • Daha yoğun egzersiz seansları
 • Yüksek enerji
 • Yüksek kondisyon
 • Daha iyi zihinsel kabiliyet

Özet

Yeterli uykunun yukarı bahsettiğimiz bazı faydalarından bahsettik. Sonuç olarak uyku, insanın genel sağlığını korur ve refahını arttırır. Modern hayatın ve sistemin ihmak ettiği bir bileşen olarak uyku, vücudun onarılması, zinde bir başlangıç ve yeni bir güne hazır olarak başlamanıza yardımcı olur.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı bir tempo ile başlayabilir, maddi konularda ve isteklerinizde daha hırslı ve mücadeleci olabilirsiniz. Şans sizden yana. İsteklerinizde netleşerek dileklerinizin karşınıza gelmesini sağlayın. Aşk duygusu yükselebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında daha kontrolcü olabilir, yönetici tavrınızla hareket edebilirsiniz. Kalpten sevdiğiniz insanlar için koruyucu ve verici olabilirsiniz. İlişkilerde kıskançlık duygusunun sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısından itibaren planlarınızda ani değişiklikler olabilir. Kontrolünüz dışında olaylar gelişebilir. Beklenmedik şanslara ve şanssızlıklara açık bir gün. Pozitif düşünerek hareket edin.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda, dostluklarınızda daha çok çaba ve emek sarf edebilirsiniz. Sevginizi yansıtmak, sevildiğinizi hissetmek isteyebilirsiniz. Finansal konularda şanslar yakalayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün güne yüksek bir tempo ile başlayabilir, yaşama karşı daha hevesli olabilirsiniz. Duygularınızın, tutkularınızın ve arzularınızın peşinden gitmek isteyebilirsiniz. Parayı kendinize çektiğiniz bir gün. Finansal şanslar olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün ilahi adalet çalışabilir. Ektiklerinizin ve emeklerinizin sonucunu alabilirsiniz. Yasal süreçlerde ilerleyiş ve sonuçlanma söz konusu olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde alma-verme dengenizde değişimler yaşanabilir. Hediyeler alabilir, yakınlarınızdan maddi-manevi destekler görebilirsiniz. İlgi görmek, onaylanmak arzusunda olabileceğiniz bir gün.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde dürtüsel davranmaktan kaçınmalı, ya hep ya hiç eğiliminden uzak durmalısınız. Yaşamınızın farklı alanlarında netlik ihtiyacınız artabilir. İş ve özel hayatınızda daha net tavırlar içerisinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş hayatınızda şans ve fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Adım atmak, cesaret etmek ve özgüvenle yol almak kariyerinizde ve eğitiminizde size yeni kapılar açabilir. Hedeflerinizin ve kararlarınızın peşinden gidin.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün özel hayatınızda, finansal konularda riskler alabilir; cesaretle harekete geçebilirsiniz. Kendinize güvenerek hareket etmeli, kontrolsüz çıkışlardan ise kaçınmalısınız. Borsa gibi riskli yatırımlara girebilir, kredilerde sonuçlanma ve onay alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde kontrol ve yönetme içgüdüsü ön planda olabilir. Zıtlaşma ve inatlaşma durumları hızlıca tetiklenebilir. Kontrollü olmalı, dürtüsel davranmaktan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün aklınıza gelenin peşinden gidebilir, hızlı kararlar alabilir, anlık duygular ve anlık cesaretle harekete geçebilirsiniz. Düşünmekten konuşmaktan kaçınmalı, gün içinde iletişiminizde daha özenli olmalısınız. Kazalara karşı dikkat.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam