Sağlıklı Bir Hayat için Yeterli Uykunun Önemi
Abone Ol

Sağlıklı Bir Hayat için Yeterli Uykunun Önemi

1 1- Daha iyi bir konsantrasyon ve üretkenlik2 2- Daha fit bir vücut ve daha az kilo alma riski3 3- Kalori Tüketimini Azaltır4 4- Egzersiz Performanslarında Artış4.1 Özet Modern yaşamın her zaman benimsemediği yeterli uyku; bireyin refahını ve genel sağlığını koruması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli ezgersiz yapmak ve dengeli beslenmek, bir kişinin […]

Modern yaşamın her zaman benimsemediği yeterli uyku; bireyin refahını ve genel sağlığını koruması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli ezgersiz yapmak ve dengeli beslenmek, bir
kişinin genel sağlığı söz konusu olduğunda ne kadar önem arz ediyor ise düzenli ve yeterli bir uyku da o derece önemlidir.

Günümüzde gerek açığa çıkartılan teknolojiler gerek iş hayatı gerekse de eğitim hayatı sağlıklı ve düzenli uykuyu elimizden almış durumda. Sistem bu alışkanlıklarımızı değiştirmeye çalışsada yine de biz insanlar bu konuda düzenli ve yeterli bir uyku uyumak için çaba sarf etmeliyiz.

Şimdi isterseniz hep beraber yeterli düzeyde uyuyarak iyi bir gece uykusu almanın sağlık uzmanları tarafından ilişkilendirildiği birçok faydadan bahsedelim.

uyuyan kadin 470x269 1

1- Daha iyi bir konsantrasyon ve üretkenlik

Yapılan araştırmalar neticesinde yeterli uyku, yüksek üretkenlik ve daha iyi bir konstantrasyon ile bağdaştırıldı.

Uyku yoksunluğunun kişide oluşturduğu etkileri incelemek adına çalışmalar yapan bilim insanları, 2000’li yıllarda uykunun çeşitli beyin fonksiyonları ile ilişkili olduğunu aktardı;

 • Konsantrasyon
 • Üretkenlik
 • Biliş

2015 yılında Journal of Child Psychology and Psychiatry’de yapılan daha yakın tarihli bir araştırmaya göre ise çoçuklarda uyku düzeninin,
davranışları ve akademik performansları üzerine doğrudan bir etkide bulunabileceği gösterilmiştir.

2- Daha fit bir vücut ve daha az kilo alma riski

Düzensiz kilo alımı ve obezite ile yeterli ve düzenli bir uyku arasındaki bağlantı tam olarak netleştirilmemiştir. Buna ilave olarak, Sleep Medicine dergisinde daha yakın bir tarihte yapılan çalışma, uyku yetersizliği ve aşırı kilo arasında bir bağlantı olmadığı sonucunu bizlere bildirdi.

Aynı zamanda obezite ve düzensiz uyku düzenini ilişkilendiren bir kaç çalışmada yapılmıştır.

Fakat bu araştırmalar, yapılan çoğu araştırma gibi diğer etken faktörlerin yeterince açıklanamadığını savunuyor;

 • Alkol tüketimi
 • Şeker hastalığı
 • Egzersiz ve düzenli spor
 • Eğitim seviyeleri
 • Uzun çalışma süresi
 • Uzun zaman hareketsiz kalma

Sonuç olarak uyku eksiliği, bir bireyin yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini ve refah düzeyini etkilebilir, ancak bunun doğrudan düzensiz kilo alımı veya obeziteye yol açtığını söyleyemeyiz.

5ef478a85542801c78c9c410

3- Kalori Tüketimini Azaltır

Burada yine kilo alımına benzer şekilde yapılan çalışmalar sonucu, elde edilen kanıtlar gece uykusunu iyi alan bir kişi gün boyunca daha az miktarda kalori tüketir.

Buna örnek olarak Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America’da yapılan bir çalışmayı gösterebiliriz. Yapılan çalışma sonucu uyku düzeninin iştahtan sorumlu hormonlar üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Bireyin yeterince uykusunu alamaması, vücudumuzun günlük olarak yeteri miktarda yiyecek alımını düzenleme yetisine müdahale edebilir.

4- Egzersiz Performanslarında Artış

Yeterince uyumak sağlıklı kalmanıza, vücudunuzun kendini onarmasına ve iyileşmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda da performansınızı arttırır.

Yoğun bir fiziksel aktivite daha güçlü kaslara ve daha fazla dokuya ihtiyaç duyar ve vücut bu ihtiyaçlarını uyku sırasında sağlar. Yetişkin bireyler için yeterli uyku süresinin bir gecede 7 ile 9 saat arasında olduğu söyleniyor. Sporcular için ise bu süre 10 saate kadar uzayabiliyor.

Elde ettiğimiz bu verilere göre bir sporcu için uyku, yeterli kalori miktarı alımı ve besin maddesi tüketimi kadar önemlidir diyebiliriz. Bu ihtiyacı ise vücudun uyku sırasında iyileşmesine bağlayabiliriz.

Ek olarak şu faydaları içerir diyebiliriz;

 • Daha yoğun egzersiz seansları
 • Yüksek enerji
 • Yüksek kondisyon
 • Daha iyi zihinsel kabiliyet

Özet

Yeterli uykunun yukarı bahsettiğimiz bazı faydalarından bahsettik. Sonuç olarak uyku, insanın genel sağlığını korur ve refahını arttırır. Modern hayatın ve sistemin ihmak ettiği bir bileşen olarak uyku, vücudun onarılması, zinde bir başlangıç ve yeni bir güne hazır olarak başlamanıza yardımcı olur.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam