Sağlıklı Bir Hayat için Yeterli Uykunun Önemi
Abone Ol

Sağlıklı Bir Hayat için Yeterli Uykunun Önemi

Modern yaşamın her zaman benimsemediği yeterli uyku; bireyin refahını ve genel sağlığını koruması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli ezgersiz yapmak ve dengeli beslenmek, bir kişinin genel sağlığı söz konusu olduğunda ne kadar önem arz ediyor ise düzenli ve yeterli bir uyku da o derece önemlidir. Günümüzde gerek açığa çıkartılan teknolojiler gerek iş hayatı […]

Modern yaşamın her zaman benimsemediği yeterli uyku; bireyin refahını ve genel sağlığını koruması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Düzenli ezgersiz yapmak ve dengeli beslenmek, bir
kişinin genel sağlığı söz konusu olduğunda ne kadar önem arz ediyor ise düzenli ve yeterli bir uyku da o derece önemlidir.

Günümüzde gerek açığa çıkartılan teknolojiler gerek iş hayatı gerekse de eğitim hayatı sağlıklı ve düzenli uykuyu elimizden almış durumda. Sistem bu alışkanlıklarımızı değiştirmeye çalışsada yine de biz insanlar bu konuda düzenli ve yeterli bir uyku uyumak için çaba sarf etmeliyiz.

Şimdi isterseniz hep beraber yeterli düzeyde uyuyarak iyi bir gece uykusu almanın sağlık uzmanları tarafından ilişkilendirildiği birçok faydadan bahsedelim.

uyuyan kadin 470x269 1

1- Daha iyi bir konsantrasyon ve üretkenlik

Yapılan araştırmalar neticesinde yeterli uyku, yüksek üretkenlik ve daha iyi bir konstantrasyon ile bağdaştırıldı.

Uyku yoksunluğunun kişide oluşturduğu etkileri incelemek adına çalışmalar yapan bilim insanları, 2000’li yıllarda uykunun çeşitli beyin fonksiyonları ile ilişkili olduğunu aktardı;

 • Konsantrasyon
 • Üretkenlik
 • Biliş

2015 yılında Journal of Child Psychology and Psychiatry’de yapılan daha yakın tarihli bir araştırmaya göre ise çoçuklarda uyku düzeninin,
davranışları ve akademik performansları üzerine doğrudan bir etkide bulunabileceği gösterilmiştir.

2- Daha fit bir vücut ve daha az kilo alma riski

Düzensiz kilo alımı ve obezite ile yeterli ve düzenli bir uyku arasındaki bağlantı tam olarak netleştirilmemiştir. Buna ilave olarak, Sleep Medicine dergisinde daha yakın bir tarihte yapılan çalışma, uyku yetersizliği ve aşırı kilo arasında bir bağlantı olmadığı sonucunu bizlere bildirdi.

Aynı zamanda obezite ve düzensiz uyku düzenini ilişkilendiren bir kaç çalışmada yapılmıştır.

Fakat bu araştırmalar, yapılan çoğu araştırma gibi diğer etken faktörlerin yeterince açıklanamadığını savunuyor;

 • Alkol tüketimi
 • Şeker hastalığı
 • Egzersiz ve düzenli spor
 • Eğitim seviyeleri
 • Uzun çalışma süresi
 • Uzun zaman hareketsiz kalma

Sonuç olarak uyku eksiliği, bir bireyin yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini ve refah düzeyini etkilebilir, ancak bunun doğrudan düzensiz kilo alımı veya obeziteye yol açtığını söyleyemeyiz.

5ef478a85542801c78c9c410

3- Kalori Tüketimini Azaltır

Burada yine kilo alımına benzer şekilde yapılan çalışmalar sonucu, elde edilen kanıtlar gece uykusunu iyi alan bir kişi gün boyunca daha az miktarda kalori tüketir.

Buna örnek olarak Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America’da yapılan bir çalışmayı gösterebiliriz. Yapılan çalışma sonucu uyku düzeninin iştahtan sorumlu hormonlar üzerinde etkili olduğu görülmüştür.

Bireyin yeterince uykusunu alamaması, vücudumuzun günlük olarak yeteri miktarda yiyecek alımını düzenleme yetisine müdahale edebilir.

4- Egzersiz Performanslarında Artış

Yeterince uyumak sağlıklı kalmanıza, vücudunuzun kendini onarmasına ve iyileşmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda da performansınızı arttırır.

Yoğun bir fiziksel aktivite daha güçlü kaslara ve daha fazla dokuya ihtiyaç duyar ve vücut bu ihtiyaçlarını uyku sırasında sağlar. Yetişkin bireyler için yeterli uyku süresinin bir gecede 7 ile 9 saat arasında olduğu söyleniyor. Sporcular için ise bu süre 10 saate kadar uzayabiliyor.

Elde ettiğimiz bu verilere göre bir sporcu için uyku, yeterli kalori miktarı alımı ve besin maddesi tüketimi kadar önemlidir diyebiliriz. Bu ihtiyacı ise vücudun uyku sırasında iyileşmesine bağlayabiliriz.

Ek olarak şu faydaları içerir diyebiliriz;

 • Daha yoğun egzersiz seansları
 • Yüksek enerji
 • Yüksek kondisyon
 • Daha iyi zihinsel kabiliyet

Özet

Yeterli uykunun yukarı bahsettiğimiz bazı faydalarından bahsettik. Sonuç olarak uyku, insanın genel sağlığını korur ve refahını arttırır. Modern hayatın ve sistemin ihmak ettiği bir bileşen olarak uyku, vücudun onarılması, zinde bir başlangıç ve yeni bir güne hazır olarak başlamanıza yardımcı olur.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yatırımlarınızdan ufak bir kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerinden bazı arkadaşlarınızla münakaşaya girmekten kaçının. Sizin için zor bir gün olabilir. Kafanızdaki endişeleri bastırmaya çalışın. Kısa bir tatil düşünebilirsin.

BOĞA BURCU YORUMU

Kazançlı bir iş anlaşması yapabilirsin. Bu gelişme enerjini yükseltecek. İş cephesinde yeni bir ivme kazanabilirsin. Mevsimsel değişiklikler yüzünden sağlığına dikkat etmelisin. Böyle bir zamanda hasta olmak istemezsin. Önlemini al.

İKİZLER BURCU YORUMU

Savurganlık dürtüsü sizi arkadaşlarınızla birlikte en sevdiğiniz alışveriş mekanlarına götürebilir. Çok fazla harcamamaya dikkat edin. Kariyer alanında olumlu yönde gelişmeler yaşanabilir. Gitmek için söz verdiğin bir aile etkinliğini kaçırabilirsin. Kaçırmasan ne güzel olur!

YENGEÇ BURCU YORUMU

İş yerindeki rakiplerinize karşı dikkatli olun, çünkü üstlerinizin zihnini size karşı doldurabilirler. Sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sağlık ve dengeli beslenerek daha az hasarla bu süreci atlatabilirsiniz. Evdeki değişiklikler hoşunuza gitmeyebilir, ancak bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var.

ASLAN BURCU YORUMU

Çok kararlı bir şekilde parasal olarak nasıl daha fazla kazanabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ancak biraz sakin olun. Çünkü içinizdeki bu tutku sizde agresifliğe neden oluyor. Fark etmeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Beklenmedik bir yerden gelecek olan para rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Başkalarıyla eşit söz hakkına sahip olabilmek için bazı konularda becerilerinizi geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızın uzmanlığı, bir süredir tıkanan işlerinizde size çok yardımcı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

İyi kazanmaya devam ettiğiniz için parasal cephede bir sorun yok gibi görünüyor. Hava sıcakları sizi yoruyor olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Huysuzluğunuzun sevdiklerinizle aranızı açmasına izin vermeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Detaycılığınız üzerinde çalıştığınız bir projenin ya da etkinliğin kusursuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlar harika bir hafta geçirebilirsiniz. Acilen bir krediye ihtiyaç
duyabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bazı aceleci yatırımlar nedeniyle parasal durumun kötüleşmesi muhtemeldir. Bu durumu kurtarmak için fikrini hiç ummadığın insanlar destekleyecek. Sağlığınıza dikkat edin. Bir aile üyesinin başarısı
sizin de prestijinizi yükseltecek.

OĞLAK BURCU YORUMU

Borsa, hisse senedi, kripto para gibi alanlarda yatırımı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Zarar verecek bir kayıp yaşanabilir. Odağını kariyerine verenler doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gerginlikten uzak bir hayat istiyorsanız, huysuz bir ihtiyarın etrafından dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Araba veya büyük bir eşya satın alabilirsiniz. Spora başladıysanız dikkatli olun. İşinize çok bağlısınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsunuz. Bu bağlılığınız ve dikkatiniz sayesinde iş yerine büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Büyük bir para harcamadan önce iki kere düşünmeniz sizin yararınıza olabilir. Mevcut işinizde beklemediğiniz bir kazanç elde ediyorsunuz. Depresif hissedenlerin hayatlarına giren yenilik sayesinde üzerlerindeki ölü toprağından kurtuluyorlar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam