Portakal Kabuğunun Yararları
Abone Ol

Portakal Kabuğunun Yararları

[ad_1] Portakal Kabuğunun Yararları Meyvelerin kabuğunun soyulması vücuda alınması ihtiyaç duyulan maddelerin tümüyle çöpe atılması ile eş kıymet bir eylemdir. O sebeple kabuğuyla beraber tüketilemiyorsa bir meyve, kabuğu ayrı olarak ne olursa olsun tüketilmelidir. Bu nokta da ise portakal kabuğunun faydalarına değineceğiz. Portakalı tüketmek pek kolay değildir. Çoğu zaman acı bir tada haizdir. Fakat kabuğunun […]

[ad_1]

Portakal Kabuğunun Yararları

Meyvelerin kabuğunun soyulması vücuda alınması ihtiyaç duyulan maddelerin tümüyle çöpe atılması ile eş kıymet bir eylemdir. O sebeple kabuğuyla beraber tüketilemiyorsa bir meyve, kabuğu ayrı olarak ne olursa olsun tüketilmelidir. Bu nokta da ise portakal kabuğunun faydalarına değineceğiz. Portakalı tüketmek pek kolay değildir. Çoğu zaman acı bir tada haizdir. Fakat kabuğunun tüketimi oldukça ergonomik gelecektir. Gün içinde yemeğin içine, salataların içine, hamur harcı işlerine, ve içeceklerin içine rendelenirse birçok faydasından yararlanılacaktır.

portakal kabugu

 • Portakal kabuğu kanseri önlemeye son aşama yardımcıdır. Kabukta bulunan vitaminlerden en önemlisi C vitaminidir ve C vitaminin vücuda karşı sağlamış olduğu bir antioksidan tesir vardır. A ve C vitaminlerinin de içinde bolca oranda bulunmasının avantajlarında kanser riskini aza indirmesi görülmektedir.
 • Kolesterolü de düşürmeye destek olmaktadır. İçerinde bulunan bir madde olan hesperidin fena kolesterolün insan vücudunda kontrollü bir halde düşmesine olanak sağlar.
 • Kabızlığa iyi gelmektedir. İçerisinde lif bulunması neticesinde kabızlığa ilaç olur. Kabızlığa ilaç olmasını elde eden lifin adı ise pektindir.
 • Soğuk algınlığına karşı korumaktadır. İçerisinde bulunan bolca oranda A ve C vitamini kış aylarında vücuda direnç sağlayarak soğuk algınlıkları, grip şeklinde hastalıkları vücuda yaklaştırmamak için kalkan görevi üstlenir.
 • Portakal kabukları kişinin ağzındaki kokuyu yok etmede en etkili yöntemdir. Bilhassa uzun süre hatta saatlerce tesiri sürebilmektedir. Portakalın keskin kokusu ağız kokularının giderilmesinde fazlaca etkili olacaktır.
 • Dişleri ve cildi beyazlatmaktadır. Ek olarak portakal kabuğu kullanılarak diş macunu yapılabilir. Diş beyazlatmada etkili olması sebebi ile macun oldukça işe yarayacak bir yöntemdir. Cilt lekelerini azaltmaktadır. Koyu renkleri açmakta ve cildi UV ışınlarına karşı korumada oldukça etkilidir.
 • Sivilcelere ve aknelere oldukça iyi gelmektedir. Cilde kullanılması takdirde cilt ipeksi bir dokunuşa haiz olacaktır. Cilt parlayacak ve matlığı giderilecektir. Akneler azaldıkça cilt kusurları da çözülecektir.

Portakal kabuklarının yalnız bir kabuktan ibaret olmadığı ve ne olursa olsun tüketilerek vücuda olan yararlarından yararlanılması gerektiği tespit edilmiştir. Sadece portakal kabuğu yalnız tek başına bu şekilde kullanılması zorunluğu değildir. Kurutulmuş severler için kurutulmuş olarak kullanılması da uygundur.

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Yararları Nedir?

kurutulmus portak kabuguVitamin değerlerinin yüksek olması, içinde flovonoid ve esansiyel yağlar bulunduruyor olması ek olarak kabuğunda bulunan bir madde olan citrus aurantion ise kişilerin kanser hastalığına, eğer var ise damar hastalıklarına ve tıkanıklıklarına yarar sağlamış olduğu tespit edilmiştir. Kurutulmuş portakal kabuğu sindirim sistemini de düzenleyerek bağırsak sorunlarını ortadan kaldırır. Kullanım süresi süresince ise herhangi bir sindirim problemi kişide yoksa oluşmasını engeller. Enfeksiyonlara karşı direnç kazanabilmesi için vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Solunum sistemini temizleyerek astım ve bronşit hastalarına da şifa olur.

Kuru portakal kabuğu ağızda yaralar var ise yaraları geçirir, böbrek hastalığı yada problemi olanların böbreklerini kolaylıkla temizler. Şahıs enfeksiyona haiz değil ise dışarıdan gelecek her türlü enfeksiyona karşı koruma sağlar. Böbrek taşı oluşumunu böbrekleri temizlemesi sebebi ile engeller. Mevcud bir böbrek taşının kolaylıkla düşürülmesini sağlar. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Bu hızlanma yardımıyla damar yollarının temizlenmesine destek sunar. Ekonomik oluşu ile sık sık tüketmek oldukça kolaylaşır. Her yenen portakalın kabuğu da bu kadar tüketilse idi birçok insan faydalarına varırdı. İlaçların dahi muhteviyatında bu kadar naturel gıdalar bulunmaktadır. O halde aslolan eczane olan naturel ürünleri kullanarak mevcud sağlığı korumalı, sağlıkta tamamlanmamış yanlarda tamamlanmalıdır. Bir hastalığın ilkin naturel yolla tedavi edilip edilemeyeceğine bakılır ise ilaç kullanımı azalacaktır. Ek olarak ilaçların yalnız tedavi özelliği vardır. Naturel gıdaların ise tedavi kadar koruma tesirleri de mevcuttur.

 

[ad_2]

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam