Portakal Kabuğunun Yararları
Abone Ol

Portakal Kabuğunun Yararları

Portakal Kabuğunun Yararları Meyvelerin kabuğunun soyulması vücuda alınması ihtiyaç duyulan maddelerin tümüyle çöpe atılması ile eş kıymet bir eylemdir. O sebeple kabuğuyla beraber tüketilemiyorsa bir meyve, kabuğu ayrı olarak ne olursa olsun tüketilmelidir. Bu nokta da ise portakal kabuğunun faydalarına değineceğiz. Portakalı tüketmek pek kolay değildir. Çoğu zaman acı bir tada haizdir. Fakat kabuğunun tüketimi […]

Portakal Kabuğunun Yararları

Meyvelerin kabuğunun soyulması vücuda alınması ihtiyaç duyulan maddelerin tümüyle çöpe atılması ile eş kıymet bir eylemdir. O sebeple kabuğuyla beraber tüketilemiyorsa bir meyve, kabuğu ayrı olarak ne olursa olsun tüketilmelidir. Bu nokta da ise portakal kabuğunun faydalarına değineceğiz. Portakalı tüketmek pek kolay değildir. Çoğu zaman acı bir tada haizdir. Fakat kabuğunun tüketimi oldukça ergonomik gelecektir. Gün içinde yemeğin içine, salataların içine, hamur harcı işlerine, ve içeceklerin içine rendelenirse birçok faydasından yararlanılacaktır.

 • Portakal kabuğu kanseri önlemeye son aşama yardımcıdır. Kabukta bulunan vitaminlerden en önemlisi C vitaminidir ve C vitaminin vücuda karşı sağlamış olduğu bir antioksidan tesir vardır. A ve C vitaminlerinin de içinde bolca oranda bulunmasının avantajlarında kanser riskini aza indirmesi görülmektedir.
 • Kolesterolü de düşürmeye destek olmaktadır. İçerinde bulunan bir madde olan hesperidin fena kolesterolün insan vücudunda kontrollü bir halde düşmesine olanak sağlar.
 • Kabızlığa iyi gelmektedir. İçerisinde lif bulunması neticesinde kabızlığa ilaç olur. Kabızlığa ilaç olmasını elde eden lifin adı ise pektindir.
 • Soğuk algınlığına karşı korumaktadır. İçerisinde bulunan bolca oranda A ve C vitamini kış aylarında vücuda direnç sağlayarak soğuk algınlıkları, grip şeklinde hastalıkları vücuda yaklaştırmamak için kalkan görevi üstlenir.
 • Portakal kabukları kişinin ağzındaki kokuyu yok etmede en etkili yöntemdir. Bilhassa uzun süre hatta saatlerce tesiri sürebilmektedir. Portakalın keskin kokusu ağız kokularının giderilmesinde fazlaca etkili olacaktır.
 • Dişleri ve cildi beyazlatmaktadır. Ek olarak portakal kabuğu kullanılarak diş macunu yapılabilir. Diş beyazlatmada etkili olması sebebi ile macun oldukça işe yarayacak bir yöntemdir. Cilt lekelerini azaltmaktadır. Koyu renkleri açmakta ve cildi UV ışınlarına karşı korumada oldukça etkilidir.
 • Sivilcelere ve aknelere oldukça iyi gelmektedir. Cilde kullanılması takdirde cilt ipeksi bir dokunuşa haiz olacaktır. Cilt parlayacak ve matlığı giderilecektir. Akneler azaldıkça cilt kusurları da çözülecektir.

Portakal kabuklarının yalnız bir kabuktan ibaret olmadığı ve ne olursa olsun tüketilerek vücuda olan yararlarından yararlanılması gerektiği tespit edilmiştir. Sadece portakal kabuğu yalnız tek başına bu şekilde kullanılması zorunluğu değildir. Kurutulmuş severler için kurutulmuş olarak kullanılması da uygundur.

Kurutulmuş Portakal Kabuğu Yararları Nedir?

Vitamin değerlerinin yüksek olması, içinde flovonoid ve esansiyel yağlar bulunduruyor olması ek olarak kabuğunda bulunan bir madde olan citrus aurantion ise kişilerin kanser hastalığına, eğer var ise damar hastalıklarına ve tıkanıklıklarına yarar sağlamış olduğu tespit edilmiştir. Kurutulmuş portakal kabuğu sindirim sistemini de düzenleyerek bağırsak sorunlarını ortadan kaldırır. Kullanım süresi süresince ise herhangi bir sindirim problemi kişide yoksa oluşmasını engeller. Enfeksiyonlara karşı direnç kazanabilmesi için vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Solunum sistemini temizleyerek astım ve bronşit hastalarına da şifa olur.

Kuru portakal kabuğu ağızda yaralar var ise yaraları geçirir, böbrek hastalığı yada problemi olanların böbreklerini kolaylıkla temizler. Şahıs enfeksiyona haiz değil ise dışarıdan gelecek her türlü enfeksiyona karşı koruma sağlar. Böbrek taşı oluşumunu böbrekleri temizlemesi sebebi ile engeller. Mevcud bir böbrek taşının kolaylıkla düşürülmesini sağlar. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Bu hızlanma yardımıyla damar yollarının temizlenmesine destek sunar. Ekonomik oluşu ile sık sık tüketmek oldukça kolaylaşır. Her yenen portakalın kabuğu da bu kadar tüketilse idi birçok insan faydalarına varırdı. İlaçların dahi muhteviyatında bu kadar naturel gıdalar bulunmaktadır. O halde aslolan eczane olan naturel ürünleri kullanarak mevcud sağlığı korumalı, sağlıkta tamamlanmamış yanlarda tamamlanmalıdır. Bir hastalığın ilkin naturel yolla tedavi edilip edilemeyeceğine bakılır ise ilaç kullanımı azalacaktır. Ek olarak ilaçların yalnız tedavi özelliği vardır. Naturel gıdaların ise tedavi kadar koruma tesirleri de mevcuttur.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gün içerisinde iletişim aksaklıkları, yanlış anlama ve alınganlık gibi durumlara karşı dikkat etmeli.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde küslük ve barışmalara açık enerjiler hakim olacak. Sosyal çevrenizle ilişkilerinizde daha hassas ve değişime açık olmalı, karşınızdaki kişilerin beklentilerini göz etmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınıza karşı daha duygusal olabilirsiniz. Etrafınızdaki enerjilerden daha fazla etkilenebileceğiniz için negatif insanlardan ve negatif konuşmalardan uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yarım kalan işlerinizi tamamlamak, dinlenmek ve zihni boşaltmak için güzel bir gün. Önemli başlangıçları bir sonraki güne erteleyebilir, bugün boyunca daha çok olayları farklı açılardan görmeye çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili düzenlemeler yapabilir, ödemeler ve harcamalar yapabilirsiniz. Hediyeler alabilir, verebilirsiniz. Yeteneklerinizi iş hayatında ve kariyer yolunuzda ortaya koyma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam