Pırasa Suyu Neye İyi Gelir?
Abone Ol

Pırasa Suyu Neye İyi Gelir?

Pırasa Suyu Neye İyi Gelir? Pırasa suyu neye iyi gelir sorusunun yanıtlarına değinmeye çalışalım. Pırasa ( Allium porrum ) Alliaceae familyasına ait, içinde sarımsak ve soğanın da bulunduğu otsu bir bitkidir. Pırasanın tıbbi faydaları yüzyıllardır biliniyordu ancak günümüzde daha çok bir gıda olarak kabul ediliyor. Genelde pırasanın sadece beyaz sapı ile açık yeşil yapraklarını yeriz […]

Pırasa Suyu Neye İyi Gelir?

Pırasa suyu neye iyi gelir sorusunun yanıtlarına değinmeye çalışalım. Pırasa ( Allium porrum ) Alliaceae familyasına ait, içinde sarımsak ve soğanın da bulunduğu otsu bir bitkidir. Pırasanın tıbbi faydaları yüzyıllardır biliniyordu ancak günümüzde daha çok bir gıda olarak kabul ediliyor. Genelde pırasanın sadece beyaz sapı ile açık yeşil yapraklarını yeriz ve kıvamı fazla lifli olan en faydalı koyu yeşil yapraklarını bir kenara bırakırız.
Pırasalar, çiğ veya pişmiş çok çeşitli yemeklere malzeme olarak girer, ancak onlardan lezzetli bir meyve suyu çıkarmak da mümkündür.

2b93277deae74e07b63abb22aed3d509
Pırasa Suyu Neye İyi Gelir

Pırasa Suyunun Besin Değerleri

Pırasa bol su, diyet lifi ve ayrıca aşağıdaki vitaminleri içerir: nikel, potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez, fosfor; A, C, K, folat vitaminlerinin yanı sıra orta düzeyde B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri. Pırasaların kalorisi düşüktür ancak sağlık için harika vitaminler ve fitokimyasallarla doludur.

Pırasa Suyunun Sağlığa Faydaları

Pırasanın tıbbi erdemleri çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Pırasanın tadına aldırmazsanız pek çok özelliğinden faydalanabilir ve suyunu tüketerek pek çok sorunla baş edebilirsiniz. Demir içeriği sayesinde pırasa, demir eksikliğinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere çeşitli anemi türleriyle savaşmaya yardımcı olabilir.

Anemi İçin Pırasa Suyunun Faydaları

img 6312
Pırasa suyu ile zayıflama

Demir içeriği sayesinde pırasa, demir eksikliğinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere çeşitli anemi türleriyle savaşmaya yardımcı olabilir.İçerdiği C vitamini de emilimini destekler.Antiinflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir.Anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklerinden dolayı, artrit, gut veya idrar yolu iltihabından muzdarip kişiler için pırasa suyu tüketimi önerilir.

Afrodizyak Etkisi

Pırasa, soğan, sarımsak ve kereviz, afrodizyak özellikleriyle yüzyıllardır bilinmektedir.
O halde iştahınızı artırmak için pırasa ve kereviz suyunu deneyin!

Sindirim İçin Pırasa Suyunun Faydaları

Pırasa, yüksek lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenlemeye ve bağırsak hareketliliğini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kolon florasını iyi bakterilerle yeniden doldurmaya yardımcı olur, böylece sindiriminiz geliştirilebilir ve düzenli tüketimle şişkinliğiniz azalır.

Pırasa Suyunun Tansiyona Faydaları

Pırasa, diürezi uyaran ve böylece kan basıncını düşürmeye ve düzenlemeye yardımcı olan temel bir mineral olan potasyum açısından zengindir. Bu nedenle pırasa suyu özellikle hipertansiyonu olan kişiler için önerilir.

Pırasa Suyu Neye İyi Gelir?

Pırasa suyu neye iyi gelir demiştik şimdi pırasanın diğer faydalarına değinelim. Pırasa, kandaki LDL’nin oksidasyonunda olduğu gibi, bağırsaktan kolesterol emilimini azaltmaya yardımcı olur. Böylece ateromatöz plak oluşumunun çok erken dönemde önlenmesine yardımcı olur. Magnezyum, fosfor ve folat, sinir sisteminin düzgün çalışması için gerekli maddelerdir. Beyin tarafından konsantrasyon, hafıza ve bilgi yönetimini geliştirmeye yardımcı olurlar.  Folat, bebeklerde beyin bozukluklarının başlamasını önlemek için gereklidir. Pırasanın belki de en karakteristik faydası, kolonun temizlenmesini uyararak toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için bir bütün olarak organizma üzerindeki arındırıcı etkisidir. Pırasa suyu tüm yapraklarından olduğu gibi sapından da elde edilebilir. Daha koyu yaprakların vitaminler ve eser elementler açısından en zengin olduğunu unutmayın. Pırasa suyu havuç ve kereviz suyuyla çok iyi gider. Pırasa suyunun yan etkileri hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Soğan veya sarımsak alerjisi olan kişiler için, bu sebzelerin aynı türün parçası olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, pırasa alerjisini gözden geçirmek daha güvenli olacaktır.

 

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yatırımlarınızdan ufak bir kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerinden bazı arkadaşlarınızla münakaşaya girmekten kaçının. Sizin için zor bir gün olabilir. Kafanızdaki endişeleri bastırmaya çalışın. Kısa bir tatil düşünebilirsin.

BOĞA BURCU YORUMU

Kazançlı bir iş anlaşması yapabilirsin. Bu gelişme enerjini yükseltecek. İş cephesinde yeni bir ivme kazanabilirsin. Mevsimsel değişiklikler yüzünden sağlığına dikkat etmelisin. Böyle bir zamanda hasta olmak istemezsin. Önlemini al.

İKİZLER BURCU YORUMU

Savurganlık dürtüsü sizi arkadaşlarınızla birlikte en sevdiğiniz alışveriş mekanlarına götürebilir. Çok fazla harcamamaya dikkat edin. Kariyer alanında olumlu yönde gelişmeler yaşanabilir. Gitmek için söz verdiğin bir aile etkinliğini kaçırabilirsin. Kaçırmasan ne güzel olur!

YENGEÇ BURCU YORUMU

İş yerindeki rakiplerinize karşı dikkatli olun, çünkü üstlerinizin zihnini size karşı doldurabilirler. Sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sağlık ve dengeli beslenerek daha az hasarla bu süreci atlatabilirsiniz. Evdeki değişiklikler hoşunuza gitmeyebilir, ancak bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var.

ASLAN BURCU YORUMU

Çok kararlı bir şekilde parasal olarak nasıl daha fazla kazanabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ancak biraz sakin olun. Çünkü içinizdeki bu tutku sizde agresifliğe neden oluyor. Fark etmeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Beklenmedik bir yerden gelecek olan para rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Başkalarıyla eşit söz hakkına sahip olabilmek için bazı konularda becerilerinizi geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızın uzmanlığı, bir süredir tıkanan işlerinizde size çok yardımcı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

İyi kazanmaya devam ettiğiniz için parasal cephede bir sorun yok gibi görünüyor. Hava sıcakları sizi yoruyor olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Huysuzluğunuzun sevdiklerinizle aranızı açmasına izin vermeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Detaycılığınız üzerinde çalıştığınız bir projenin ya da etkinliğin kusursuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlar harika bir hafta geçirebilirsiniz. Acilen bir krediye ihtiyaç
duyabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bazı aceleci yatırımlar nedeniyle parasal durumun kötüleşmesi muhtemeldir. Bu durumu kurtarmak için fikrini hiç ummadığın insanlar destekleyecek. Sağlığınıza dikkat edin. Bir aile üyesinin başarısı
sizin de prestijinizi yükseltecek.

OĞLAK BURCU YORUMU

Borsa, hisse senedi, kripto para gibi alanlarda yatırımı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Zarar verecek bir kayıp yaşanabilir. Odağını kariyerine verenler doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gerginlikten uzak bir hayat istiyorsanız, huysuz bir ihtiyarın etrafından dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Araba veya büyük bir eşya satın alabilirsiniz. Spora başladıysanız dikkatli olun. İşinize çok bağlısınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsunuz. Bu bağlılığınız ve dikkatiniz sayesinde iş yerine büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Büyük bir para harcamadan önce iki kere düşünmeniz sizin yararınıza olabilir. Mevcut işinizde beklemediğiniz bir kazanç elde ediyorsunuz. Depresif hissedenlerin hayatlarına giren yenilik sayesinde üzerlerindeki ölü toprağından kurtuluyorlar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam