Pırasa Suyu Neye İyi Gelir?
Abone Ol

Pırasa Suyu Neye İyi Gelir?

1 Pırasa Suyu Neye İyi Gelir?1.1 Pırasa Suyunun Besin Değerleri1.2 Pırasa Suyunun Sağlığa Faydaları1.3 Anemi İçin Pırasa Suyunun Faydaları1.4 Afrodizyak Etkisi1.5 Sindirim İçin Pırasa Suyunun Faydaları1.6 Pırasa Suyunun Tansiyona Faydaları1.7 Pırasa Suyu Neye İyi Gelir? Pırasa Suyu Neye İyi Gelir? Pırasa suyu neye iyi gelir sorusunun yanıtlarına değinmeye çalışalım. Pırasa ( Allium porrum ) Alliaceae […]

Pırasa Suyu Neye İyi Gelir?

Pırasa suyu neye iyi gelir sorusunun yanıtlarına değinmeye çalışalım. Pırasa ( Allium porrum ) Alliaceae familyasına ait, içinde sarımsak ve soğanın da bulunduğu otsu bir bitkidir. Pırasanın tıbbi faydaları yüzyıllardır biliniyordu ancak günümüzde daha çok bir gıda olarak kabul ediliyor. Genelde pırasanın sadece beyaz sapı ile açık yeşil yapraklarını yeriz ve kıvamı fazla lifli olan en faydalı koyu yeşil yapraklarını bir kenara bırakırız.
Pırasalar, çiğ veya pişmiş çok çeşitli yemeklere malzeme olarak girer, ancak onlardan lezzetli bir meyve suyu çıkarmak da mümkündür.

2b93277deae74e07b63abb22aed3d509
Pırasa Suyu Neye İyi Gelir

Pırasa Suyunun Besin Değerleri

Pırasa bol su, diyet lifi ve ayrıca aşağıdaki vitaminleri içerir: nikel, potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez, fosfor; A, C, K, folat vitaminlerinin yanı sıra orta düzeyde B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri. Pırasaların kalorisi düşüktür ancak sağlık için harika vitaminler ve fitokimyasallarla doludur.

Pırasa Suyunun Sağlığa Faydaları

Pırasanın tıbbi erdemleri çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Pırasanın tadına aldırmazsanız pek çok özelliğinden faydalanabilir ve suyunu tüketerek pek çok sorunla baş edebilirsiniz. Demir içeriği sayesinde pırasa, demir eksikliğinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere çeşitli anemi türleriyle savaşmaya yardımcı olabilir.

Anemi İçin Pırasa Suyunun Faydaları

img 6312
Pırasa suyu ile zayıflama

Demir içeriği sayesinde pırasa, demir eksikliğinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere çeşitli anemi türleriyle savaşmaya yardımcı olabilir.İçerdiği C vitamini de emilimini destekler.Antiinflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir.Anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklerinden dolayı, artrit, gut veya idrar yolu iltihabından muzdarip kişiler için pırasa suyu tüketimi önerilir.

Afrodizyak Etkisi

Pırasa, soğan, sarımsak ve kereviz, afrodizyak özellikleriyle yüzyıllardır bilinmektedir.
O halde iştahınızı artırmak için pırasa ve kereviz suyunu deneyin!

Sindirim İçin Pırasa Suyunun Faydaları

Pırasa, yüksek lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenlemeye ve bağırsak hareketliliğini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kolon florasını iyi bakterilerle yeniden doldurmaya yardımcı olur, böylece sindiriminiz geliştirilebilir ve düzenli tüketimle şişkinliğiniz azalır.

Pırasa Suyunun Tansiyona Faydaları

Pırasa, diürezi uyaran ve böylece kan basıncını düşürmeye ve düzenlemeye yardımcı olan temel bir mineral olan potasyum açısından zengindir. Bu nedenle pırasa suyu özellikle hipertansiyonu olan kişiler için önerilir.

Pırasa Suyu Neye İyi Gelir?

Pırasa suyu neye iyi gelir demiştik şimdi pırasanın diğer faydalarına değinelim. Pırasa, kandaki LDL’nin oksidasyonunda olduğu gibi, bağırsaktan kolesterol emilimini azaltmaya yardımcı olur. Böylece ateromatöz plak oluşumunun çok erken dönemde önlenmesine yardımcı olur. Magnezyum, fosfor ve folat, sinir sisteminin düzgün çalışması için gerekli maddelerdir. Beyin tarafından konsantrasyon, hafıza ve bilgi yönetimini geliştirmeye yardımcı olurlar.  Folat, bebeklerde beyin bozukluklarının başlamasını önlemek için gereklidir. Pırasanın belki de en karakteristik faydası, kolonun temizlenmesini uyararak toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu için bir bütün olarak organizma üzerindeki arındırıcı etkisidir. Pırasa suyu tüm yapraklarından olduğu gibi sapından da elde edilebilir. Daha koyu yaprakların vitaminler ve eser elementler açısından en zengin olduğunu unutmayın. Pırasa suyu havuç ve kereviz suyuyla çok iyi gider. Pırasa suyunun yan etkileri hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Soğan veya sarımsak alerjisi olan kişiler için, bu sebzelerin aynı türün parçası olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, pırasa alerjisini gözden geçirmek daha güvenli olacaktır.

 

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün sosyal anlamda enerjinizin yüksek olduğunu fark edeceksiniz. Günü arkadaşlarınızla zaman geçirerek değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yeni insanların hayatınıza girdiğini görecek ve genişleyen çevrenizin sizi mutlu ettiğini hissedeceksiniz. Aynı zamanda aşk hayatınızda beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, ev hayatınızda birtakım değişiklikler yaşayacaksınız. Belki yeni bir ev arkadaşı ya da taşınma durumu söz konusu olabilir. Bugün sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Bu yüzden sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek için bu fırsatı değerlendirin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün işle alakalı olarak uzun bir seyahate çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yolculuk uzun vadede hayat planlarınızın değişmesine neden olacak ve sizin için yepyeni fırsatların kapısını aralayacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sosyal anlamda insanlarla ilişkilerin zorlu olduğu bir döneme giriş yapıyorsunuz. Bu yüzden ikili ilişkilerde yanlış anlaşılmalardan doğan problemlerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Sevdiğiniz insanlara aranıza giren bu soğukluk nedeniyle tüm günün enerjisinde negatif bir hava esecek.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün planladığınız ve yapmak istediğiniz şeyleri yapamayabilirsiniz. Aceleci davranmayın ve planlarınızın dışına çıkmamaya özen gösterin. Hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmak için atacağınız bir uzun vadede planlarınızın yeniden şekillenmesine yardımcı olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam