Patlıcanın Faydaları
Abone Ol

Patlıcanın Faydaları

  Patlıcanın Faydaları Patlıcan oldukça geniş bir fayda yelpazesi olan sıradışı bir sebzedir bunlardan birkaçı: Kemik erimesi hastalığı olan kimselerin daha sağlam kemikler geliştirmesine yardımcı olmak, kansızlık semptomlarını azaltmak, bilinç seviyesini artırmak, kardiyovasküler sağlığı güçlendirmek, sindirim sistemini korumak, kilo vermeye yardımcı olmak, diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olmak, stresi azaltmak ve hatta kanseri önlemek. Patlıcanın bu […]

 

Patlıcanın Faydaları

Patlıcan oldukça geniş bir fayda yelpazesi olan sıradışı bir sebzedir bunlardan birkaçı:

Kemik erimesi hastalığı olan kimselerin daha sağlam kemikler geliştirmesine yardımcı olmak, kansızlık semptomlarını azaltmak, bilinç seviyesini artırmak, kardiyovasküler sağlığı güçlendirmek, sindirim sistemini korumak, kilo vermeye yardımcı olmak, diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olmak, stresi azaltmak ve hatta kanseri önlemek.

Patlıcanın bu faydalarının başlıca sebepleri içeriğindeki vitaminler ve mineraller. Patlıcan K,C, B6 vitaminleri, magnezyum, fosfor, bakır, fiberler, folik asit, potasyum ve manganez açısından oldukça zengindir. İçerdiği kolesterol ve doymuş yağ oranı ise hemen hemen sıfırdır.

Sindirim: Patlıcan da diğer birçok sebze gibi fiberler açısından oldukça zengindir ki bu da dengeli beslenmenin başlıca gerekliliklerindendir. Fiberler vücudun dengesi için olduğu gibi, gastrointestinal sağlık için de oldukça önemlidir. Bunu ise gastrik suların salınımını uyararak besinlerin emilimini ve sindirimini daha kolay sağlayarak yapar. Fiberler aynı zamanda kalp hastalıklarının üzerindeki olumlu etkileriyle de bilinirler, damarlarınızda toplanan “kötü” kolesterolü temizler bu sayede kalp krizi ya da damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

Kilo verme: Patlıcan hemen hemen hiç yağ ve kolesterol içermediği için diyet yapan ya da obezite ile savaşan kişiler için oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Aynı zamanda fiberleri yani lifleri de tokluk hissini artırır ve vücudumuzda salgılanan ve acıktığımızın habercisi olan hormonunun salınımını engeller. Tokluk hissi verdiği ve acıkmayı geciktirdiği için kilo vermek için kullanıldığında genellikle başarıya ulaştırır.

Kanseri önleme: Fiberlerinin yararları dışında patlıcanlar antioksidan açısından da oldukça zengindir ki bu da vücudumuzun birçok hastalığa karşı savunma mekanizması için oldukça yararlıdır. Patlıcan C vitamini içerir, bu da bizim bağışıklık sistemimizin altın anahtarlarından biridir çünkü beyaz kan hücrelerinin üretiminde ve aktivasyonunda görev alır. Ayrıca patlıcanda manganez de bulunur ki bu da doğal bir antioksidan ve çok önemli bir mineraldir. Patlıcanın içerdiği yüksek seviyede antioksidanlar sayesinde organlarınız ve vücudunuz kanser ve kalp hastalıkları gibi çeşitli birçok rahatsızlıktan korunmuş olur.

Kemik sağlığı: Patlıcanla kemiklerinize yapacağınız birçok iyilik bulunur özellikle de kemik erimesi ya da deformasyonu gibi durumlarla karşı karşıya kalan kimseler için. Ayrıca patlıcanda kemik sağlığı ve güçlülüğü için çok önemli olan demir ve kalsiyum da ciddi miktarlarda bulunmaktadır. Son olarak patlıcandaki potasyum, kalsiyum alımını artırır ve patlıcanı kemik erimesi tedavisi ve kemik sağlığı için harika bir araç haline getirir.

Kansızlık: Demir eksikliği vücudu gerçekten kötü etkileyebilir ve sonuç olarak kansızlığa kadar gidebilir. Anemi, yani kansızlık baş ağrıları ya da migren, halsizlik, güçsüzlük, depresyon ve algıda güçlük gibi semptomlara sahiptir. Patlıcan tükettiğinizde vücudunuza hatırı sayılır miktarda demir girer. Ayrıca patlıcan bakır açısından da oldukça zengindir ki bu da yine aynı demir gibi kırmızı kan hücreleri için oldukça önemli bir içeriktir. Bu iki mineral olmadan vücuttaki kırmızı kan hücresi seviyeleri azalır ve depolardaki kırmızı kan hücreleri sonunda tükenir. Vücudunuzda yeni kan hücreleri dolaştığındaysa kendinizde ciddi bir enerji ve güç hisseder, halsizlik ve stresten uzakta olursunuz.

Beyin fonksiyonu: Patlıcan harika bir phytonutrient kaynağıdır ki bu da bilinci açması ve genel zihinsel sağlığa olan katkısıyla bilinir. Bunlar yalnızca vücudunuzu ve beyninizi toksinlerden ve hastalıklardan uzak tutmakla kalmaz aynı zamanda beyne olan kan akışını da artırır. Beyninize daha fazla oksijenli kan gittiğinde ise nöral yollarınız gelişir ve bu da hafızanızda ve analitik düşünmenizde gelişme olmasını sağlar.

Kardiyovasküler sağlık: Patlıcanın kalbinize yararlı olmanızın birkaç farklı yolu var, bunlardan biri fiberler ki bundan zaten daha önce bahsetmiştik. İkincil olarak da patlıcanın içeriği vücuttaki “kötü” kolesterolün temizlenmesine yardımcı olur ve “iyi” kolesterol alımını artırır. Ayrıca patlıcanın içeriğindeki bioflavonoidler de kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler sistemdeki stresi azaltarak kalbinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Diyabet: İçeriğindeki yüksek fiberler ve düşük karbonhidrat, patlıcanı diyabeti dengelemek için harika bir sebze yapar. Patlıcanın içeriğindekiler vücuttaki glükoz ve insülin aktivitelerin dengelenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki insülin seviyesi stabil kaldığında da kan şekerinde dalgalanmalar olmaz, ki bu diyabet açısından oldukça iyi bir durumdur.

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merkür gerileme evrelerinden birini yaşarken sizin de bazı şeyleri sorgulamanız gayet normal. Her şeye temkinli yaklaşıyorsunuz. Başkalarının tamamen gerçek olarak kabul ettiği şeyler tamamen yanlış olabilir. İşinin uzmanı kişilerin bile hata yapabilme ihtimali olduğunu unutmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

İçinizdeki sıkıntı sizi yanlış yönlendirebilir. Bir projeden, bir hobiden, ilişkinizden veya bir arkadaşınızdan vazgeçme ihtimali aklınızın bir köşesinde durduk yere ortaya çıkabilir. Sizi heyecanlandırmadığını düşünebilirsiniz. Son kararınızı vermeden önce bir iki gün konuyu hiç düşünmemeye çalışın. Bugün sıkıcı gelen yarın eğlenceli olabilir!

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün bir başkasının işine burnunuzu sokma duygusuna karşı koymakta zorluk çekebilirsiniz. İlginizin karşılığı olursa şikâyet etmeyin. Bu aralar fazla meraklısınız.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı, neyi başarmayı umabileceğiniz konusunda gerçekçi olmanız gerektiğidir. Haritanızın kariyer alanındaki Jüpiter, sizi her şeyin mümkün olduğuna inanmaya teşvik edecek, ancak bir tür süper kahraman olduğunuzu düşünmeye başlamayın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bir kereliğine herkes için bir küslüğü arkanızda bırakmanın zamanı geldi. İçten içe istemeyebilirsiniz. Ancak hem kendinizi hem de karşı tarafı affetmeye ve unutmaya ikna edebilirsiniz. Hayat devam ediyor. Geride kavga gürültü bırakmak istemezsiniz. O zaman sizin için yeni bir olasılıklar dünyası açılacaktır. Önemsiz şeyler için enerjinizi boşa harcamayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün yolunuza çıkan bilgiler, artık işle ilgili bir konu hakkında endişelenmenize gerek olmadığına inanmanızı teşvik edecek. Ama bu bilgiyi size kim veriyor? Onlara güvenilebilir mi? Bir rakibin kafanızı karıştırmaya çalışıyor olması mümkündür.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün mesajınızı iletmek için ne gerekiyorsa yapacaksınız ama dikkatli olun, kendi doğruluğunuza o kadar inanmışsınız ki, diğer her şeyi reddetmenizde sorun yok. Bu hiç sizin yapacağınız iş değil.

AKREP BURCU YORUMU

İyi bir tartışmadan hoşlanırsınız, ancak iletişim gezegeni Merkür gerileme aşamasından geçerken, inançlarınızın yüzde 100 gerçeklerle desteklendiğinden emin olmalısınız. Küçük bir şeyi yanlış yaparsan, rakiplerin seni mahveder!

YAY BURCU YORUMU

Bugünün Merkür-Jüpiter bağlantısı, bunu yaşam hakkında bazı ciddi sorular sormak için iyi bir zaman haline getiriyor ve bunu yaparken dünya hakkındaki anlayışınızı genişletiyor. Henüz tüm cevaplara sahip olmayabilirsiniz, ancak yaklaştığınızı hissedebilirsiniz. Düşünmeye devam et.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sosyal olmak istemiyorsanız, arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi memnun etmek için bile zorlamayın. Bazen düşüncelerinizle baş başa kalmaktan başka bir şey istemezsiniz ve eğer şimdi böyle hissediyorsanız kendinize karşı dürüst olmalısınız.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün diğer insanların gözden kaçırdığı bir dizi şeyi göreceksiniz, ancak geri kalanını önemsiz kılan bir şeyi gözden kaçırma tehlikeniz de var. Büyük resmin birçok küçük resimden oluştuğunun farkında olmalısınız.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün lehinize çevrilebilecek bir şey görür veya duyarsanız, hızlı ve kararlı davranmalısınız. Bazı işaretlerle karşılaştırıldığında acımasız olmayabilirsiniz. Ancak durum gerektiriyorsa nasıl acımasız olunacağını biliyorsunuz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam