Patlıcanın Faydaları
Abone Ol

Patlıcanın Faydaları

  Patlıcanın Faydaları Patlıcan oldukça geniş bir fayda yelpazesi olan sıradışı bir sebzedir bunlardan birkaçı: Kemik erimesi hastalığı olan kimselerin daha sağlam kemikler geliştirmesine yardımcı olmak, kansızlık semptomlarını azaltmak, bilinç seviyesini artırmak, kardiyovasküler sağlığı güçlendirmek, sindirim sistemini korumak, kilo vermeye yardımcı olmak, diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olmak, stresi azaltmak ve hatta kanseri önlemek. Patlıcanın bu […]

 

Patlıcanın Faydaları

Patlıcan oldukça geniş bir fayda yelpazesi olan sıradışı bir sebzedir bunlardan birkaçı:

Kemik erimesi hastalığı olan kimselerin daha sağlam kemikler geliştirmesine yardımcı olmak, kansızlık semptomlarını azaltmak, bilinç seviyesini artırmak, kardiyovasküler sağlığı güçlendirmek, sindirim sistemini korumak, kilo vermeye yardımcı olmak, diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olmak, stresi azaltmak ve hatta kanseri önlemek.

Patlıcanın bu faydalarının başlıca sebepleri içeriğindeki vitaminler ve mineraller. Patlıcan K,C, B6 vitaminleri, magnezyum, fosfor, bakır, fiberler, folik asit, potasyum ve manganez açısından oldukça zengindir. İçerdiği kolesterol ve doymuş yağ oranı ise hemen hemen sıfırdır.

Sindirim: Patlıcan da diğer birçok sebze gibi fiberler açısından oldukça zengindir ki bu da dengeli beslenmenin başlıca gerekliliklerindendir. Fiberler vücudun dengesi için olduğu gibi, gastrointestinal sağlık için de oldukça önemlidir. Bunu ise gastrik suların salınımını uyararak besinlerin emilimini ve sindirimini daha kolay sağlayarak yapar. Fiberler aynı zamanda kalp hastalıklarının üzerindeki olumlu etkileriyle de bilinirler, damarlarınızda toplanan “kötü” kolesterolü temizler bu sayede kalp krizi ya da damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

Kilo verme: Patlıcan hemen hemen hiç yağ ve kolesterol içermediği için diyet yapan ya da obezite ile savaşan kişiler için oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Aynı zamanda fiberleri yani lifleri de tokluk hissini artırır ve vücudumuzda salgılanan ve acıktığımızın habercisi olan hormonunun salınımını engeller. Tokluk hissi verdiği ve acıkmayı geciktirdiği için kilo vermek için kullanıldığında genellikle başarıya ulaştırır.

Kanseri önleme: Fiberlerinin yararları dışında patlıcanlar antioksidan açısından da oldukça zengindir ki bu da vücudumuzun birçok hastalığa karşı savunma mekanizması için oldukça yararlıdır. Patlıcan C vitamini içerir, bu da bizim bağışıklık sistemimizin altın anahtarlarından biridir çünkü beyaz kan hücrelerinin üretiminde ve aktivasyonunda görev alır. Ayrıca patlıcanda manganez de bulunur ki bu da doğal bir antioksidan ve çok önemli bir mineraldir. Patlıcanın içerdiği yüksek seviyede antioksidanlar sayesinde organlarınız ve vücudunuz kanser ve kalp hastalıkları gibi çeşitli birçok rahatsızlıktan korunmuş olur.

Kemik sağlığı: Patlıcanla kemiklerinize yapacağınız birçok iyilik bulunur özellikle de kemik erimesi ya da deformasyonu gibi durumlarla karşı karşıya kalan kimseler için. Ayrıca patlıcanda kemik sağlığı ve güçlülüğü için çok önemli olan demir ve kalsiyum da ciddi miktarlarda bulunmaktadır. Son olarak patlıcandaki potasyum, kalsiyum alımını artırır ve patlıcanı kemik erimesi tedavisi ve kemik sağlığı için harika bir araç haline getirir.

Kansızlık: Demir eksikliği vücudu gerçekten kötü etkileyebilir ve sonuç olarak kansızlığa kadar gidebilir. Anemi, yani kansızlık baş ağrıları ya da migren, halsizlik, güçsüzlük, depresyon ve algıda güçlük gibi semptomlara sahiptir. Patlıcan tükettiğinizde vücudunuza hatırı sayılır miktarda demir girer. Ayrıca patlıcan bakır açısından da oldukça zengindir ki bu da yine aynı demir gibi kırmızı kan hücreleri için oldukça önemli bir içeriktir. Bu iki mineral olmadan vücuttaki kırmızı kan hücresi seviyeleri azalır ve depolardaki kırmızı kan hücreleri sonunda tükenir. Vücudunuzda yeni kan hücreleri dolaştığındaysa kendinizde ciddi bir enerji ve güç hisseder, halsizlik ve stresten uzakta olursunuz.

Beyin fonksiyonu: Patlıcan harika bir phytonutrient kaynağıdır ki bu da bilinci açması ve genel zihinsel sağlığa olan katkısıyla bilinir. Bunlar yalnızca vücudunuzu ve beyninizi toksinlerden ve hastalıklardan uzak tutmakla kalmaz aynı zamanda beyne olan kan akışını da artırır. Beyninize daha fazla oksijenli kan gittiğinde ise nöral yollarınız gelişir ve bu da hafızanızda ve analitik düşünmenizde gelişme olmasını sağlar.

Kardiyovasküler sağlık: Patlıcanın kalbinize yararlı olmanızın birkaç farklı yolu var, bunlardan biri fiberler ki bundan zaten daha önce bahsetmiştik. İkincil olarak da patlıcanın içeriği vücuttaki “kötü” kolesterolün temizlenmesine yardımcı olur ve “iyi” kolesterol alımını artırır. Ayrıca patlıcanın içeriğindeki bioflavonoidler de kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler sistemdeki stresi azaltarak kalbinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Diyabet: İçeriğindeki yüksek fiberler ve düşük karbonhidrat, patlıcanı diyabeti dengelemek için harika bir sebze yapar. Patlıcanın içeriğindekiler vücuttaki glükoz ve insülin aktivitelerin dengelenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki insülin seviyesi stabil kaldığında da kan şekerinde dalgalanmalar olmaz, ki bu diyabet açısından oldukça iyi bir durumdur.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne daha enerjik ve keyifli başlayabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artabilir. Seyahat ve tatil planları, kurslar ve eğitimler, hobiler gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz, motivasyonunuz yükseliyor. İstek ve hedeflerinizi kendinize çekiyor, ilişkilerinizde daha net süreçler içerisinde bulunuyorsunuz. Dramalardan ve abartılı durumlardan uzak kalın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızda adım atmaktan çekinmeyin. Fikirlerinizin ve planlarınızın peşinden gidebilirsiniz. Teklif sunabilir, tekliflerinizden olumlu yanıtlar alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yurtdışı bağlantıları, gelecek planları gündeminizde olabilir. Finansal alanda rutininizin dışına çıkmak isteyebilir, bir yenilik. yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde keyifli görüşmeler, iletişimde uzlaşmalar sağlanabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işaretçi rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Kitlelere hitap etme, sosyal medya çalışmaları gündeme gelebilir. Gizli, saklı konular ortaya çıkabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün enerji alanınıza göre deneyimler çekebilirsiniz. Duygularınız daha sık değişebilir. Küçük veya anlık olaylarla hızlı gel gitler yaşayabilirsiniz. Beklenti ve isteklerinizde abartılara gidebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili hareket geçebilirsiniz. İlişkilerinizde adımlar atabilir, ortak çalışmalar ve fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz. Akşam saatlerinde akıl ve duygu birleşebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün şans ve fırsatlarla karşılaşabilir, ilahi adalet durumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Eğitim, seyahat konularında gelişmeler olabilir. Sözlerinizin gücü artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün finansal alanda bolluk ve bereket hakim olabilir. Gereksiz harcamalardan kaçının. Sezgilerinize güvenerek hareket edin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün yeni insanlarla tanışabilir, insanlarla destek ve yardımlaşma içerisinde olabilirsiniz. Gündüz saatleri boyunca daha açık konuşmalar yapabilir, duygularıınızı dile getirebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün aklınıza koyduğunuz, bir süredir çabaladığınız işlerinizde ve isteklerinizde olumlu sonuçlar ve ilerlemeler elde edebilirsiniz. Kardeşlerle, iş arkadaşlarıyla ilişkiler ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam