Patlıcanın Faydaları
Abone Ol

Patlıcanın Faydaları

  Patlıcanın Faydaları Patlıcan oldukça geniş bir fayda yelpazesi olan sıradışı bir sebzedir bunlardan birkaçı: Kemik erimesi hastalığı olan kimselerin daha sağlam kemikler geliştirmesine yardımcı olmak, kansızlık semptomlarını azaltmak, bilinç seviyesini artırmak, kardiyovasküler sağlığı güçlendirmek, sindirim sistemini korumak, kilo vermeye yardımcı olmak, diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olmak, stresi azaltmak ve hatta kanseri önlemek. Patlıcanın bu […]

 

Patlıcanın Faydaları

Patlıcan oldukça geniş bir fayda yelpazesi olan sıradışı bir sebzedir bunlardan birkaçı:

Kemik erimesi hastalığı olan kimselerin daha sağlam kemikler geliştirmesine yardımcı olmak, kansızlık semptomlarını azaltmak, bilinç seviyesini artırmak, kardiyovasküler sağlığı güçlendirmek, sindirim sistemini korumak, kilo vermeye yardımcı olmak, diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olmak, stresi azaltmak ve hatta kanseri önlemek.

Patlıcanın bu faydalarının başlıca sebepleri içeriğindeki vitaminler ve mineraller. Patlıcan K,C, B6 vitaminleri, magnezyum, fosfor, bakır, fiberler, folik asit, potasyum ve manganez açısından oldukça zengindir. İçerdiği kolesterol ve doymuş yağ oranı ise hemen hemen sıfırdır.

Sindirim: Patlıcan da diğer birçok sebze gibi fiberler açısından oldukça zengindir ki bu da dengeli beslenmenin başlıca gerekliliklerindendir. Fiberler vücudun dengesi için olduğu gibi, gastrointestinal sağlık için de oldukça önemlidir. Bunu ise gastrik suların salınımını uyararak besinlerin emilimini ve sindirimini daha kolay sağlayarak yapar. Fiberler aynı zamanda kalp hastalıklarının üzerindeki olumlu etkileriyle de bilinirler, damarlarınızda toplanan “kötü” kolesterolü temizler bu sayede kalp krizi ya da damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

Kilo verme: Patlıcan hemen hemen hiç yağ ve kolesterol içermediği için diyet yapan ya da obezite ile savaşan kişiler için oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Aynı zamanda fiberleri yani lifleri de tokluk hissini artırır ve vücudumuzda salgılanan ve acıktığımızın habercisi olan hormonunun salınımını engeller. Tokluk hissi verdiği ve acıkmayı geciktirdiği için kilo vermek için kullanıldığında genellikle başarıya ulaştırır.

Kanseri önleme: Fiberlerinin yararları dışında patlıcanlar antioksidan açısından da oldukça zengindir ki bu da vücudumuzun birçok hastalığa karşı savunma mekanizması için oldukça yararlıdır. Patlıcan C vitamini içerir, bu da bizim bağışıklık sistemimizin altın anahtarlarından biridir çünkü beyaz kan hücrelerinin üretiminde ve aktivasyonunda görev alır. Ayrıca patlıcanda manganez de bulunur ki bu da doğal bir antioksidan ve çok önemli bir mineraldir. Patlıcanın içerdiği yüksek seviyede antioksidanlar sayesinde organlarınız ve vücudunuz kanser ve kalp hastalıkları gibi çeşitli birçok rahatsızlıktan korunmuş olur.

Kemik sağlığı: Patlıcanla kemiklerinize yapacağınız birçok iyilik bulunur özellikle de kemik erimesi ya da deformasyonu gibi durumlarla karşı karşıya kalan kimseler için. Ayrıca patlıcanda kemik sağlığı ve güçlülüğü için çok önemli olan demir ve kalsiyum da ciddi miktarlarda bulunmaktadır. Son olarak patlıcandaki potasyum, kalsiyum alımını artırır ve patlıcanı kemik erimesi tedavisi ve kemik sağlığı için harika bir araç haline getirir.

Kansızlık: Demir eksikliği vücudu gerçekten kötü etkileyebilir ve sonuç olarak kansızlığa kadar gidebilir. Anemi, yani kansızlık baş ağrıları ya da migren, halsizlik, güçsüzlük, depresyon ve algıda güçlük gibi semptomlara sahiptir. Patlıcan tükettiğinizde vücudunuza hatırı sayılır miktarda demir girer. Ayrıca patlıcan bakır açısından da oldukça zengindir ki bu da yine aynı demir gibi kırmızı kan hücreleri için oldukça önemli bir içeriktir. Bu iki mineral olmadan vücuttaki kırmızı kan hücresi seviyeleri azalır ve depolardaki kırmızı kan hücreleri sonunda tükenir. Vücudunuzda yeni kan hücreleri dolaştığındaysa kendinizde ciddi bir enerji ve güç hisseder, halsizlik ve stresten uzakta olursunuz.

Beyin fonksiyonu: Patlıcan harika bir phytonutrient kaynağıdır ki bu da bilinci açması ve genel zihinsel sağlığa olan katkısıyla bilinir. Bunlar yalnızca vücudunuzu ve beyninizi toksinlerden ve hastalıklardan uzak tutmakla kalmaz aynı zamanda beyne olan kan akışını da artırır. Beyninize daha fazla oksijenli kan gittiğinde ise nöral yollarınız gelişir ve bu da hafızanızda ve analitik düşünmenizde gelişme olmasını sağlar.

Kardiyovasküler sağlık: Patlıcanın kalbinize yararlı olmanızın birkaç farklı yolu var, bunlardan biri fiberler ki bundan zaten daha önce bahsetmiştik. İkincil olarak da patlıcanın içeriği vücuttaki “kötü” kolesterolün temizlenmesine yardımcı olur ve “iyi” kolesterol alımını artırır. Ayrıca patlıcanın içeriğindeki bioflavonoidler de kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler sistemdeki stresi azaltarak kalbinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Diyabet: İçeriğindeki yüksek fiberler ve düşük karbonhidrat, patlıcanı diyabeti dengelemek için harika bir sebze yapar. Patlıcanın içeriğindekiler vücuttaki glükoz ve insülin aktivitelerin dengelenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki insülin seviyesi stabil kaldığında da kan şekerinde dalgalanmalar olmaz, ki bu diyabet açısından oldukça iyi bir durumdur.

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yeni bir yön duygusu ve son zamanlarda eksik olan türden bir dinamizm bulmak üzeresiniz. Güveniniz geri geldikçe, küçük şüphelerin ve korkuların sizi eskisi gibi engellemesine izin verme eğiliminde olmayacaksınız. Korkmadan devam et...

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Hissettiğin bu aciliyet duygusu, yapmadığın şeyler olduğundan korktuğun anlamına gelir. Belki vardır ama Güneş burç değiştirmek üzere olduğu için muhtemelen önemli değil. Yeni bir aşama başlamak üzere, bu yüzden geriye değil ileriye bakın.

ASLAN BURCU YORUMU

Yarın Güneş'in haritanızın en dinamik alanına girmesi, yılın en iyi zamanlarından birinin başlangıcını işaret ediyor, bu yüzden birlikte hareket edin ve önünüze çıkmak üzere olan pek çok fırsatı boşa harcamayacağınız konusunda kendinize söz verin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Önümüzdeki birkaç gün içinde iç cephede karışıklıklar beklenebilir, ancak bunlar korkacak bir şey değil. Bugünün Güneş-Jüpiter bağlantısı, meydana gelen değişikliklerin sevdiklerinizle daha kolay başa çıkılmasını sağlayarak hayatınızı kolaylaştıracağını vaat ediyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Venüs, bugün haritanızın iletişim alanında Merkür ile güçlerini birleştiriyor, bu nedenle gevezelik armağanı ile kutsanmış olacaksınız. Hem özel hayatınızda hem de işinizde başarıya giden yolda tatlı tatlı konuşabilirsiniz, ancak gerçekleştirebileceğinizden fazlasını vaat etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Kozmik tablo hızla değişiyor ve önümüzdeki birkaç gün içinde odak noktanız da değişmeli. Kariyerinizde ilerlemek için daha az, duygularınızı anlamlandırmak için daha çok zaman harcayın. Kendinle daha barışık olmalısın.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam