Patlıcanın Faydaları
Abone Ol

Patlıcanın Faydaları

  Patlıcanın Faydaları Patlıcan oldukça geniş bir fayda yelpazesi olan sıradışı bir sebzedir bunlardan birkaçı: Kemik erimesi hastalığı olan kimselerin daha sağlam kemikler geliştirmesine yardımcı olmak, kansızlık semptomlarını azaltmak, bilinç seviyesini artırmak, kardiyovasküler sağlığı güçlendirmek, sindirim sistemini korumak, kilo vermeye yardımcı olmak, diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olmak, stresi azaltmak ve hatta kanseri önlemek. Patlıcanın bu […]

 

Patlıcanın Faydaları

Patlıcan oldukça geniş bir fayda yelpazesi olan sıradışı bir sebzedir bunlardan birkaçı:

Kemik erimesi hastalığı olan kimselerin daha sağlam kemikler geliştirmesine yardımcı olmak, kansızlık semptomlarını azaltmak, bilinç seviyesini artırmak, kardiyovasküler sağlığı güçlendirmek, sindirim sistemini korumak, kilo vermeye yardımcı olmak, diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olmak, stresi azaltmak ve hatta kanseri önlemek.

Patlıcanın bu faydalarının başlıca sebepleri içeriğindeki vitaminler ve mineraller. Patlıcan K,C, B6 vitaminleri, magnezyum, fosfor, bakır, fiberler, folik asit, potasyum ve manganez açısından oldukça zengindir. İçerdiği kolesterol ve doymuş yağ oranı ise hemen hemen sıfırdır.

Sindirim: Patlıcan da diğer birçok sebze gibi fiberler açısından oldukça zengindir ki bu da dengeli beslenmenin başlıca gerekliliklerindendir. Fiberler vücudun dengesi için olduğu gibi, gastrointestinal sağlık için de oldukça önemlidir. Bunu ise gastrik suların salınımını uyararak besinlerin emilimini ve sindirimini daha kolay sağlayarak yapar. Fiberler aynı zamanda kalp hastalıklarının üzerindeki olumlu etkileriyle de bilinirler, damarlarınızda toplanan “kötü” kolesterolü temizler bu sayede kalp krizi ya da damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

Kilo verme: Patlıcan hemen hemen hiç yağ ve kolesterol içermediği için diyet yapan ya da obezite ile savaşan kişiler için oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Aynı zamanda fiberleri yani lifleri de tokluk hissini artırır ve vücudumuzda salgılanan ve acıktığımızın habercisi olan hormonunun salınımını engeller. Tokluk hissi verdiği ve acıkmayı geciktirdiği için kilo vermek için kullanıldığında genellikle başarıya ulaştırır.

Kanseri önleme: Fiberlerinin yararları dışında patlıcanlar antioksidan açısından da oldukça zengindir ki bu da vücudumuzun birçok hastalığa karşı savunma mekanizması için oldukça yararlıdır. Patlıcan C vitamini içerir, bu da bizim bağışıklık sistemimizin altın anahtarlarından biridir çünkü beyaz kan hücrelerinin üretiminde ve aktivasyonunda görev alır. Ayrıca patlıcanda manganez de bulunur ki bu da doğal bir antioksidan ve çok önemli bir mineraldir. Patlıcanın içerdiği yüksek seviyede antioksidanlar sayesinde organlarınız ve vücudunuz kanser ve kalp hastalıkları gibi çeşitli birçok rahatsızlıktan korunmuş olur.

Kemik sağlığı: Patlıcanla kemiklerinize yapacağınız birçok iyilik bulunur özellikle de kemik erimesi ya da deformasyonu gibi durumlarla karşı karşıya kalan kimseler için. Ayrıca patlıcanda kemik sağlığı ve güçlülüğü için çok önemli olan demir ve kalsiyum da ciddi miktarlarda bulunmaktadır. Son olarak patlıcandaki potasyum, kalsiyum alımını artırır ve patlıcanı kemik erimesi tedavisi ve kemik sağlığı için harika bir araç haline getirir.

Kansızlık: Demir eksikliği vücudu gerçekten kötü etkileyebilir ve sonuç olarak kansızlığa kadar gidebilir. Anemi, yani kansızlık baş ağrıları ya da migren, halsizlik, güçsüzlük, depresyon ve algıda güçlük gibi semptomlara sahiptir. Patlıcan tükettiğinizde vücudunuza hatırı sayılır miktarda demir girer. Ayrıca patlıcan bakır açısından da oldukça zengindir ki bu da yine aynı demir gibi kırmızı kan hücreleri için oldukça önemli bir içeriktir. Bu iki mineral olmadan vücuttaki kırmızı kan hücresi seviyeleri azalır ve depolardaki kırmızı kan hücreleri sonunda tükenir. Vücudunuzda yeni kan hücreleri dolaştığındaysa kendinizde ciddi bir enerji ve güç hisseder, halsizlik ve stresten uzakta olursunuz.

Beyin fonksiyonu: Patlıcan harika bir phytonutrient kaynağıdır ki bu da bilinci açması ve genel zihinsel sağlığa olan katkısıyla bilinir. Bunlar yalnızca vücudunuzu ve beyninizi toksinlerden ve hastalıklardan uzak tutmakla kalmaz aynı zamanda beyne olan kan akışını da artırır. Beyninize daha fazla oksijenli kan gittiğinde ise nöral yollarınız gelişir ve bu da hafızanızda ve analitik düşünmenizde gelişme olmasını sağlar.

Kardiyovasküler sağlık: Patlıcanın kalbinize yararlı olmanızın birkaç farklı yolu var, bunlardan biri fiberler ki bundan zaten daha önce bahsetmiştik. İkincil olarak da patlıcanın içeriği vücuttaki “kötü” kolesterolün temizlenmesine yardımcı olur ve “iyi” kolesterol alımını artırır. Ayrıca patlıcanın içeriğindeki bioflavonoidler de kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler sistemdeki stresi azaltarak kalbinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Diyabet: İçeriğindeki yüksek fiberler ve düşük karbonhidrat, patlıcanı diyabeti dengelemek için harika bir sebze yapar. Patlıcanın içeriğindekiler vücuttaki glükoz ve insülin aktivitelerin dengelenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki insülin seviyesi stabil kaldığında da kan şekerinde dalgalanmalar olmaz, ki bu diyabet açısından oldukça iyi bir durumdur.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam