Nanenin Yararları ? Nane neye iyi gelir ?
Abone Ol

Nanenin Yararları ? Nane neye iyi gelir ?

1 Kuru nanenin faydaları1.1 Taze nanenin faydaları nedir?1.1.1 Taze nane ne işe yarar?1.1.2 Nane Mideye İyi Gelir mi ?Naneli suyun faydaları;1.1.3 Nane kaynatıp içmenin faydaları1.1.4 Nanenin zararları nedir?1.1.5 Nane suyu Nane çayı hangi hastalıklara iyi gelir?1.1.6 Taze nane çayı ne işe yarar?1.1.7 Nane çayı tansiyonu düşürür mü?1.1.8 Nane suyu neye iyi gelir?1.1.8.1 Kuru nane çayı […]

Kuru nanenin faydaları

İrritabl barsak sendromu (IBS), yaygın bir sindirim sistemi hastalığıdır. Mide ağrısı, gaz, şişkinlik ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişimler şeklinde sindirim semptomları ile karakterizedir. IBS tedavisi çoğunlukla rejim değişimleri ve ilaç alımını içermesine rağmen, araştırmalar bitkisel yağı olarak nane yağı almanın da yararlı olabileceğini göstermektedir. Nane yağı, sindirim sistemi kasları üstündeki rahatlatıcı tesirleri ile IBS semptomlarını hafifletmeye destek olduğu kabul edilen mentol isminde olan bir bileşik ihtiva eder.

Nane içindeki etken yağ olan mentol, hazımsızlığı gidermeye destek olan ve ek olarak mideyi rahatlatmaya destek olan antiseptik ve antibakteriyel özelliklere haizdir.
Nane oksidatif stresin niçin olduğu hücresel hasarı azaltabilecek antioksidan benzeri özelliklere haiz fito-besinler ihtiva eder.
Nane, burun, boğaz, bronşlar ve akciğerlerdeki tıkanıklığı temizler.
Solunum sistemine ek olarak, nanenin anti-enflamatuar özellikleri de kronik öksürüğün niçin olduğu tahrişi hafifletir.
Nane güçlü bir adaptojenik bitkidir ve baş ağrısını iyileştirmeye destek olabilir. Güçlü ve ferahlatıcı nane yağı baş ağrısını hafifletebilir. Ek olarak nane yağı alına ve buruna sürüldüğünde baş ağrıları ve mide bulantısını iyileştirmede etkilidir.
Nane; yapraklarındaki antiseptik özelliklerin varlığı sebebiyle nefesinizi anında tazelemeye destek olabilir. Ek olarak ağız içindeki bakteri üremesini önler ve dişlerdeki plak birikimini temizler. Piyasadaki pek oldukça diş macununun nane bazlı olmasının sebebi budur.

Nane, besinlerin daha iyi emilmesini kolaylaştırmaya destek olan sindirim enzimlerini uyarır. Vücut gıdaları uygun şekilde özümseyebilir ve emebilirse bu daha iyi metabolizma anlamına gelir ve daha süratli bir metabolizma kilo yitirilmesine destek sağlar.

taze nanenin faydalari nelerdir 12828d29 2ab8 4eb9 a988 9a7a7c6391c4

Taze nanenin faydaları nedir?

 • Antiseptik, antiviral (virüs karşıtı) ve antibakteriyel (bakteri karşıtı) özelliklere haizdir.
 • Ağızda ziyanı dokunan bakteri üremesini önleyerek, dil ve dişleri temizleyerek, ağız sağlığını iyileştirir.
 • Süratli ve etkili bir bulantı kesicidir.
 • Akne semptomlarını rahatlatır.
 • Burun, boğaz ve akciğer tıkanıklıklarını temizler.
 • İçerdiği rosmarinik asit yardımıyla alerji ve saman nezlesine neden olan histaminlerin salınımını engeller.
 • Organik bir uyarıcıdır zihinsel sağlığı destek sunar, bitkinlik, anksiyete ve depresyonu rahatlatır.
 • Sindirim sistemini (mide ekşimesi, ishal, hazımsızlık, aşırı gaz) düzenler.
 • Sinir ve kas ağrılarını azaltmaya yardımcıdır.
 • Baş ağrısı ve migreni azaltabilir.
 • Meydana getirilen emekler prostat ve karaciğer kanserini önlemeye destek olabileceğini göstermiştir. Sağlıksız hücre çoğalmasını sınırlandırarak, nane hem kanserin yayılmasını yavaşlatmakta hem de ilk etapta başlamasını önlemektedir sonucuna varılmıştır.

Nanenin zararları nedir?

 • Şifa deposu olan bu besinin yararları olduğu şeklinde zararları da mevcuttur. Bunların başlangıcında ilk olarak aşırı tüketildiği süre boğazı ve burunu tahriş edebilir.
 • Diğeri bir ziyanı ise saf mentol olarak kullanılan naneler zehirlidir ve asla dâhili olarak alınmaması gerekir.
 • Safra taşı sağlık problemi olan kişilerin tüketirken dikkatli olması gerekir.
 • Reflü hastalığı olan kişilerin, nane çayı içmesi midede bulunan asidinin yiyecek borusuna geri akışını arttırır. Bu da durumun kötüleşmesine sorun açar.
 • Hamile olan kişilerin, bu durumlarında nane çayı tüketmeleri zararlıdır.

Nane suyu Nane çayı hangi hastalıklara iyi gelir?

Nane çayının yararları saymakla bitmiyor. Bilhassa mide rahatsızlığı çeken kişiler nane çayını iç rahatlığı ile tüketebilirler. Bu şekilde hem mide hastalıkları gideriliyor hem de cilt sağlığına oldukça iyi geliyor. Bilhassa vücut direncinin düşmüş olduğu zamanlarda nane çayı tüketmek vücuda oldukça iyi geliyor. Nezle ve grip semptomlarına karşı nane çayı rahatça içiliyor. Bilhassa mide hastalıkları ve kramplara karşı da nane çayı oldukça iyi geliyor. Sindirim problemi yaşayan kişiler de nane çayı içerek oldukça rahatlayabiliyorlar. Nane çayı sindirim sistemi sorunları da çözüyor.

5f5e28aa2af10716e40ce56d

Kuru nane çayı iyi mi yapılır evde?

Soğuk algınlığına iyi gelen ve kış aylarının eğer olmazsa olmaz çaylarından kabul edilen kuru nane çayı kaynamış bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar kuru nane eklenip 10 dakika kadar demlendirilir. Arkasından limon ilave ederek tüketilir.

Kuru nane çayı neye iyi gelir?

 • Nane çayı ağız kokusunu dindirir.
 • Stres azaltıcı ve sakinleştirici tesiri vardır.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir ve kas ağrılarını hafifletir.
 • Mide ekşimesine iyi gelir.
 • Boğaz kuruluğunu giderir.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Ferahlatıcı bir etkiye haizdir.
 • Tane söktürücü özelliğe haizdir.
 • C vitamini ihtiva eder ve sinüzite iyi gelir.
 • İltihap ve enfeksiyon hastalıklarına karşı savaşım eder.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün ikili ilişkilerinizin ve aşk hayatınızın gündemde olacağı bir gün olacak. Bekarsanız bugün aşk aniden sizi bulabilir. Hiç beklemediğiniz bir anda hayatınızın aşkıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gözünüzü açık tutun ve etrafa olan iletişiminizi kapatmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün beklenmedik ama hoş karşılanan ziyaretçileriniz olabilir. Bugün sizleri bol kahkaha, büyüleyici haberler, ilginç bilgiler ve sürprizler bekliyor. Sosyal anlamda kendinizi zirvede hissettiğiniz bir gün yaşayacaksınız.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugünün gündeminde tamamen sosyal ilişkiler yer alacak. Özellikle aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilir ve ilişkinizi daha ciddi bir adıma taşımak isteyebilirsiniz. Bugğn kafanızdaki soru işaretlerinden tamamen uzaklaşarak hayatın tadını çıkarttığınız bir gün olacak.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün hiç beklemediğiniz bir anda alacağınız haberle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız. Sosyal anlamda aktif olacağınız bir gün olacak ve ikili ilişkilerinizde size ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizden geleni yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün hafta sonu olmasına rağmen iş ve kariyer kapısında bir değişiklik sizleri bekliyor. Özellikle iş yerinizden terfi alabilir ya da uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir başka işe başlamak için adım atabilirsiniz. Zihniniz gün boyunca yeni fikirler üretebilir. İşinizi bitirdikten sonra yürüyüşe çıkın ve kafanızı boşaltmayı unutmayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları bugün tamamen kendinizle başbaşa kalarak iç sesinizi dinlemek isteyeceğiniz bir gün olacak. Özellikle gece gördüğünüz rüyaların gün boyunca etkisinde kalacaksınız. Hayatınızı sorguladığınız ve ne yapmak istediğinize karar vermek için hedeflerinizi değerlendirdiğiniz bir gün sizleri bekliyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün maceracı ruhunuz devreye girecek ve uzun zamandır düşündüğünüz ancak bir türlü cesaret edemediğiniz kimi durumlar için adım atmaya karar vereceksiniz. Son zamanlarda ruh halinizdeki gelgitlerin sizleri yormaya başladığını hissediyor olabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve hayatı akışına bırakmayı deneyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kariyerinizle bağlantılı birinden beklenmedik bir haber alabilirsiniz. İyi bir haber olmasına rağmen sizi büyük bir şaşkınlık dalgasının içine sürükleyecek. Sorgulamadan size sunulan fırsatları değerlendirin ve iş kapınızda oluşan yeni gelişmeleri yakından takip etmeyi unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün kendinizi tamamen dış dünyadan soyutladığınız ve kendinizle yalnız kalmak istediğiniz bir süreç yaşayacaksınız. Sevdiklerinizle aranızda yaşayacağınızın yanlış anlaşılmalardan doğan problemler gün boyunca enerjinizin düşük olmasına neden olabilir. Empati yeteneğinize güvenerek sorunların üstesinden gelmeye çalışın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissederek güne başlayacaksınız. Sevdiklerinizle zaman geçirmek için hafta sonunu değerlendirmeye ne dersiniz? Uzun zamandır gitmek istediğiniz bir yeri görebilir ya da bir araya gelmediğiniz arkadaşlarınızla hasret giderebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün bekarsanız, alışılmadık ve belki de biraz tuhaf birine karşı çok güçlü bir çekim hissedebilirsiniz. Halihazırda bir ilişkiniz varsa, sevgilinizin daha önce hiç görmediğiniz yönünü keşfederek ona yeniden aşık olabilirsiniz. Bugün tamamen yeniliklere ve güzelliklere gebe olacak.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün iş ve kariyer kapısını ilgilendiren bir gelişmeyle büyük bir mutluluk yaşayacaksınız. Eğer yeni bir iş arıyorsanız beklenmedik bir kaynaktan yeni bir fırsatın doğduğunu fark edeceksiniz. Bu, beklenmedik birinin dikkatinizi çekeceği veya yeni ve alışılmadık bir alanda bir iş olabileceği anlamına gelebilir. 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam