Nanenin Yararları ? Nane neye iyi gelir ?
Abone Ol

Nanenin Yararları ? Nane neye iyi gelir ?

Kuru nanenin faydaları İrritabl barsak sendromu (IBS), yaygın bir sindirim sistemi hastalığıdır. Mide ağrısı, gaz, şişkinlik ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişimler şeklinde sindirim semptomları ile karakterizedir. IBS tedavisi çoğunlukla rejim değişimleri ve ilaç alımını içermesine rağmen, araştırmalar bitkisel yağı olarak nane yağı almanın da yararlı olabileceğini göstermektedir. Nane yağı, sindirim sistemi kasları üstündeki rahatlatıcı tesirleri ile […]

Kuru nanenin faydaları

İrritabl barsak sendromu (IBS), yaygın bir sindirim sistemi hastalığıdır. Mide ağrısı, gaz, şişkinlik ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişimler şeklinde sindirim semptomları ile karakterizedir. IBS tedavisi çoğunlukla rejim değişimleri ve ilaç alımını içermesine rağmen, araştırmalar bitkisel yağı olarak nane yağı almanın da yararlı olabileceğini göstermektedir. Nane yağı, sindirim sistemi kasları üstündeki rahatlatıcı tesirleri ile IBS semptomlarını hafifletmeye destek olduğu kabul edilen mentol isminde olan bir bileşik ihtiva eder.

Nane içindeki etken yağ olan mentol, hazımsızlığı gidermeye destek olan ve ek olarak mideyi rahatlatmaya destek olan antiseptik ve antibakteriyel özelliklere haizdir.
Nane oksidatif stresin niçin olduğu hücresel hasarı azaltabilecek antioksidan benzeri özelliklere haiz fito-besinler ihtiva eder.
Nane, burun, boğaz, bronşlar ve akciğerlerdeki tıkanıklığı temizler.
Solunum sistemine ek olarak, nanenin anti-enflamatuar özellikleri de kronik öksürüğün niçin olduğu tahrişi hafifletir.
Nane güçlü bir adaptojenik bitkidir ve baş ağrısını iyileştirmeye destek olabilir. Güçlü ve ferahlatıcı nane yağı baş ağrısını hafifletebilir. Ek olarak nane yağı alına ve buruna sürüldüğünde baş ağrıları ve mide bulantısını iyileştirmede etkilidir.
Nane; yapraklarındaki antiseptik özelliklerin varlığı sebebiyle nefesinizi anında tazelemeye destek olabilir. Ek olarak ağız içindeki bakteri üremesini önler ve dişlerdeki plak birikimini temizler. Piyasadaki pek oldukça diş macununun nane bazlı olmasının sebebi budur.

Nane, besinlerin daha iyi emilmesini kolaylaştırmaya destek olan sindirim enzimlerini uyarır. Vücut gıdaları uygun şekilde özümseyebilir ve emebilirse bu daha iyi metabolizma anlamına gelir ve daha süratli bir metabolizma kilo yitirilmesine destek sağlar.

taze nanenin faydalari nelerdir 12828d29 2ab8 4eb9 a988 9a7a7c6391c4

Taze nanenin faydaları nedir?

 • Antiseptik, antiviral (virüs karşıtı) ve antibakteriyel (bakteri karşıtı) özelliklere haizdir.
 • Ağızda ziyanı dokunan bakteri üremesini önleyerek, dil ve dişleri temizleyerek, ağız sağlığını iyileştirir.
 • Süratli ve etkili bir bulantı kesicidir.
 • Akne semptomlarını rahatlatır.
 • Burun, boğaz ve akciğer tıkanıklıklarını temizler.
 • İçerdiği rosmarinik asit yardımıyla alerji ve saman nezlesine neden olan histaminlerin salınımını engeller.
 • Organik bir uyarıcıdır zihinsel sağlığı destek sunar, bitkinlik, anksiyete ve depresyonu rahatlatır.
 • Sindirim sistemini (mide ekşimesi, ishal, hazımsızlık, aşırı gaz) düzenler.
 • Sinir ve kas ağrılarını azaltmaya yardımcıdır.
 • Baş ağrısı ve migreni azaltabilir.
 • Meydana getirilen emekler prostat ve karaciğer kanserini önlemeye destek olabileceğini göstermiştir. Sağlıksız hücre çoğalmasını sınırlandırarak, nane hem kanserin yayılmasını yavaşlatmakta hem de ilk etapta başlamasını önlemektedir sonucuna varılmıştır.

Nanenin zararları nedir?

 • Şifa deposu olan bu besinin yararları olduğu şeklinde zararları da mevcuttur. Bunların başlangıcında ilk olarak aşırı tüketildiği süre boğazı ve burunu tahriş edebilir.
 • Diğeri bir ziyanı ise saf mentol olarak kullanılan naneler zehirlidir ve asla dâhili olarak alınmaması gerekir.
 • Safra taşı sağlık problemi olan kişilerin tüketirken dikkatli olması gerekir.
 • Reflü hastalığı olan kişilerin, nane çayı içmesi midede bulunan asidinin yiyecek borusuna geri akışını arttırır. Bu da durumun kötüleşmesine sorun açar.
 • Hamile olan kişilerin, bu durumlarında nane çayı tüketmeleri zararlıdır.

Nane suyu Nane çayı hangi hastalıklara iyi gelir?

Nane çayının yararları saymakla bitmiyor. Bilhassa mide rahatsızlığı çeken kişiler nane çayını iç rahatlığı ile tüketebilirler. Bu şekilde hem mide hastalıkları gideriliyor hem de cilt sağlığına oldukça iyi geliyor. Bilhassa vücut direncinin düşmüş olduğu zamanlarda nane çayı tüketmek vücuda oldukça iyi geliyor. Nezle ve grip semptomlarına karşı nane çayı rahatça içiliyor. Bilhassa mide hastalıkları ve kramplara karşı da nane çayı oldukça iyi geliyor. Sindirim problemi yaşayan kişiler de nane çayı içerek oldukça rahatlayabiliyorlar. Nane çayı sindirim sistemi sorunları da çözüyor.

5f5e28aa2af10716e40ce56d

Kuru nane çayı iyi mi yapılır evde?

Soğuk algınlığına iyi gelen ve kış aylarının eğer olmazsa olmaz çaylarından kabul edilen kuru nane çayı kaynamış bir bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar kuru nane eklenip 10 dakika kadar demlendirilir. Arkasından limon ilave ederek tüketilir.

Kuru nane çayı neye iyi gelir?

 • Nane çayı ağız kokusunu dindirir.
 • Stres azaltıcı ve sakinleştirici tesiri vardır.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir ve kas ağrılarını hafifletir.
 • Mide ekşimesine iyi gelir.
 • Boğaz kuruluğunu giderir.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Ferahlatıcı bir etkiye haizdir.
 • Tane söktürücü özelliğe haizdir.
 • C vitamini ihtiva eder ve sinüzite iyi gelir.
 • İltihap ve enfeksiyon hastalıklarına karşı savaşım eder.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken Merkür ile oluşturduğu açı burcunuzu direkt olarak etkileyecek. Bugün iletişim kanallarında yaşayacağınız problemler günün gündem maddesini oluşturacak. Bu yüzden bugün evinizde yalnız başınıza zaman geçirmek isteyebilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken sosyal anlamda iniş çıkışlar tüm günün enerjisinde etkili olacak. Merkür’ün Balık burcunda oluşturduğu açı, iletişim becerilerinizi doğrudan etkileyecek ve kendinizi ifade etme konusunda sorunlar yaşabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, Ay, Güneş ve Merkür ile sert bir açı oluşturduğunda bugün odaklanma sorunu yaşabilirsiniz. Özellikle iş ve kariyer kapısında stresli bir döneme giriyorsunuz. Kişisel olarak harcamalarınızın ön plana çıktığı bir süreçle birlikte mali ve finansal konuları bir kez daha gözden geçirmek zorunda kalacaksınız.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken haritanızın maneviyatını yöneten bölümünü etkileyecek. Bu kozmik iklim iç dünyanızın derinliklerine inmenize yardımcı olacak. Geçmişten gelen bazı konuları yeniden değerlendirmek zorunda kalabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken Güneş sekizinci evinizi direkt olarak etkileyecek. Güneş, Merkür iler sert bir bağlantı kurarken sosyal yaşamınızda biraz gerginlik hissedebilirsiniz. Özellikle empati yeteneğinizdeki azalma bir anda tahammül sınırlarınızın düşmesine neden olacak. Aile üyeleri ya da yakın arkadşlarınızla aranızda küçük tartışmalar söz konusu olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, Ay Balık burcuna doğru hareket ederken bugün özellikle aşk hayatınızda sorunlar baş gösterebilir. Duygularınızın göz ardı edildiğini veya eşinizin size ihtiyacınız olan duygusal desteği vermediğini hissedebilirsiniz. Bu kozmik iklim ikili ilişkilerinizde değişim ve dönüşüm rüzgarının esmesine neden olacak.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün özellikle sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Vücudunuzu dinlenmeye ve sağlık sorunlarıyla ilgili verdiği işaretleri dikkat etmeye çalışın. Bu dönemde sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya ve içsel huzurunuzu sağlamak için nefes egzersizlerine yönelmeye çalışın. Bu akşam Merkür Boğa'ya yeniden girdiğinde, kişisel gücünüze dokunmanız için sizi motive eden bir değişim hissedeceksiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, Ay bu sabah Balık burcuna doğru hareket ederken geçmişten gelen konuların bir kez daha gündeme geldiğini fark edeceksiniz. Sorunları açık bir şekilde ifade ederek çözüm yoluna giderseniz uzun zamandır cesaret edemediğiniz adımları atmayı başarabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları bu sabah Ay, İkizler güneşi ve Merkür ile sert bir açı oluşturarak Balık burcuna doğru hareket ediyor. Bu kozmik iklim gün içindeki duygularınızda doğrudan etkili olacak. Kendinizi gün içinde stresli veya duygusal olarak gergin hissedebilirsiniz. .Bu akşam Merkür'ün Boğa'ya yeniden girmesiyle, gevşemenize ve biraz eğlenmenize ilham veren bir değişim hissedeceksiniz. Evet, hala ilgilenmeniz gereken görevler olabilir, ancak bir mola vermek ve duygusal olarak sıfırlamak isteyeceksiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, Ay Balık burcuna doğru ilerlerken, güneş ve Merkür ile sert bağlantılar kurarken, bugün harcama ve hoşgörü seviyelerinize dikkat edin. Hafta sonu sona ermeden önce kesinlikle eğlence havasında olacak olsanız da günlük harcamalarınızın sonraki aylarda keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Bu gece Merkür retrosu Boğa'ya girdiğinde, akşamın geri kalanında evde şarj olmanız için size ilham veren bir değişim fark edeceksiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bu sabah enerjisel olarak kendinizi yorgun ve mutsuz hissedebilirsiniz. Özellikle gün içinde planladığınız programlara yetişmek ya da bir şeyler yapmak için kendinizde motivasyon bulamıyorsanız kendinizi suçlamayın. Gün içinde iletişim kanallarından doğan problemleri aşabilmek için kendinizi ifade etme şeklinize dikkat edin.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam