Mide İltihabına (Gastrit) Ne İyi Gelir ?
Abone Ol

Mide İltihabına (Gastrit) Ne İyi Gelir ?

Mide İltihabına İyi Gelen Bitkiler ? Mide İltihabı Nasıl Geçer ? Mide iltihabı hastalıkları, bir diğer ismiyle halk arasında mide gribi (Gastrit) olarak bilinmektedir. Bakteri veya viral yolla bulaşabilen bu rahatsızlıklar, mide ve ince bağırsak içerisinde iltihaplanma yaratır. Bununla beraber bakteriler bulaşıcı bir hal alır ve yayılması çok daha çabuk sağlanır. Belirtiler genelde ilk 12 […]

Mide İltihabına İyi Gelen Bitkiler ? Mide İltihabı Nasıl Geçer ?

Mide iltihabı hastalıkları, bir diğer ismiyle halk arasında mide gribi (Gastrit) olarak bilinmektedir. Bakteri veya viral yolla bulaşabilen bu rahatsızlıklar, mide ve ince bağırsak içerisinde iltihaplanma yaratır. Bununla beraber bakteriler bulaşıcı bir hal alır ve yayılması çok daha çabuk sağlanır. Belirtiler genelde ilk 12 ila 48 saat içerisinde kendisini gösterir. En net görülen belirtileri ise;

Gastrit,Mide İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

 • Midede ağrı
 • Bulantı hissi
 • Ağıza akan ekşi su
 • İshal
 • Mide krampları
 • İstifra (kusma)
 • Ateşlenme ve baş ağrıları
 • Vücut ağrıları
 • Titreme
 • Cilt kuruluğu
 • Ağız kuruluğu

Bu hastalıkların en net göstergesi konumunda yer almaktadır. Mide iltihabı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile kendisini ortaya çıkartır. Kusma ile sıvı kaybının oluşması sağlanır ve bu nedenle elektrolit düzeyi tamamen bozulur. Mide iltihabı söz konusu olduğunda ise hastanın bol bol su tüketmesi ve dinlenilmesi önerilmektedir.

Mide Ülseri Nedir,Neden Olur ?

Tıbbi adıyla gastrit yani mide iltihabı midemizin iltihaplanması sonucu oluşur.Midenizde sürekli sıkıntı ve gaz hali mevcutken patlayacakmış gibi hissedersiniz.Bu durum ruh moralinizin bozulmasına ve depresyona girmenizede yol açabilir aman dikkat aşağıdaki önerileri okuyarak veya bir iç hastalıkları doktoruna giderek bu hastalıktan kurtabilirsiniz.

650x344 gastrit nedirsebepleri nelerdir tedavi edilir mi 1483515435761

Gastrit Yapan Yiyecekler ve Stress

Kola:Kola içerisindeki asit ve birden fazla karışımın etken maddelerinin yol açtığı gaz nedeniyle vücudunuza ve midenize en çok zarar veren içeceklerin başında gelir.Koladan ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

Alkol ve Sigara:Alkol ve sigarada birçok hastalığa yol açtığı gibi mide iltihaplanmasına neden olmaktadır.Bunlardan uzak durmalısınız.Heleki bira içerisindeki maya sayesinde gastrite neden olan en zararlı içeceklerin başında gelmektedir.

Sıkıntı Stress,Depresyon:Bütün hastalıkların başı moral bozukluğu,üzüntü,sıkıntı ve stress olduğu gibi midemizinde baş düşmanıdır.Mide çok hassas bir organ olduğu için sıkıntıdan ve üzüntüden çok çabuk etkilenir ve hastalanır.Sıkıntıdan stressten birazcık korunmak için iş aralarında yada vaktiniz olduğunda kendi sevdiğiniz bir işle uğraşmak sizi rahatlatacaktır.Örneğin resim çizmek,oyun oynamak,kitap okumak,müzik dinlemek gibi uğraşlar kafanızı dağıtmanızı yardımcı olabilirler.

Asitli Yiyecekler:Portakal,limon,turşu,şirke:İçerdikleri asitler nedeniyle mide zarına zarar veren ve iltihaplanması sağlayan bu yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Yağlı Yiyecekler:Mideniz yağlı ve ağır yiyecekleri öğütmekte ve sindirmekte zorluk çekmektedir.Bu yüzden kızartma,fast food yiyecekler,bol yağlı yiyeceklerden uzak durmalı sebzeli hafif yiyecekler tüketmelisiniz.Haşlama sebzeler hafif bir öğünle yiyerek midenizi rahatlatabilirsiniz.

Gastritte Kaçınılacak Yiyecekler

Kaçınılacak Sebzeler   

 • Çiğ soğan
 • Lahana
 • Brokoli

Kaçınılacak Meyveler  

 • Olgunlaşmamış ham meyveler
 • Kabuklu kuru yemişler
 • Asitli meyveler Limon,portakal,greyfurt,mandalina,domates bunlarda içerisinde bulundurdukları asit yüzünden gastrite neden olmaktadır.

Sert Tahıllar :buğday,pirinç gibi yiyecekleri mide çabuk öğütemediği için kaçınılması gerekir.

Kafeinli Ve Gazlı İçecekler:Kola,gazoz,asitli portakal suyu,alkol,sigara,nescafe,kahve,

Yağlı Abur Cuburlar:Browni,yağlı kurabiyeler,mısır cipsi,patates cipsi

bunları yemez sağlıklı beslenirseniz gastritiniz hafifleyecektir.Aşağıdaki yöntemlerlede gastritiniz tamamen geçecektir.

 

Korunmasız Cinsel İlişki:Giardia Lamblia adlı bazı parazit bakteriler anal bölgeden (makat) cinsel ilişki sonrasında taşıyıcı kişiden bulaşarak mide iltihabına yol açabilir.

Mide İltihabına İyi Gelen Bitkisel Öneriler!

Tuz, mide iltihabıyla oluşan kusma ve ishal hastalığını önlemek açısından çok faydalıdır. Su kaybını önler ve bir elektrolit olan soydumu ortaya çıkartır. Bu noktada ise enfeksiyon ile mücadele sağlanır. Karışımın hazırlanması için;

 • 1 çay kaşığı tuz, 1 litre su içerisine eklenir.
 • İçerisine 2 yemek kaşığı şeker eklenir.
 • Bu karışım günde birkaç kez olmak üzere tüketilir.
 •  Zencefil, anti bakteriyel etkisi ile kendisini ön plana çıkartmaktadır. Mide enfeksiyonunu önleme konusunda cazip çözümler sunan bu karışım, aynı zamanda iltihap oluşumuna neden olan bakterilerin de kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar. Ek olarak ishal, bulantı, kusma ve krampların sıklığını da tamamen kaldırır.
 • 1 çay kaşığı kıyılmış taze zencefil, 1 bardak kaynar su içerisine eklenmelidir. Daha sonrasında kapağı kapatılarak 10 veya 15 dakika kadar beklenme süreci verilir. İçerisine son olarak bal eklenir ve yavaşça tüketilir.
 • Gün içerisinde bir parça taze zencefil de çiğneyebilirsiniz.
 • Yüksek tansiyon hastaları kesinlikle bu karışımı kullanmamalıdır. Zencefil, tansiyonu tetikleyen bir gıda maddesidir.

Elma Sirkesi, mide iltihabını tedavi etme amacıyla üretilmiş en iyi ürünlerden bir tanesidir. Mide astarında yer alan pH değerini yükselten elma sirkesi, aynı zamanda zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına da olanak tanır. Pektin açısından zengin içeriği ile beraber mide tahrişini tamamen ortadan kaldırır. Karın ağrısı, bulantı ve kusmayı hafifletir. Ek olarak gaz oluşumunu ortadan kaldırır.

1 çay kaşığı organik elma sirkesini, bir bardak sıcak su içerisine ekleyin. Yemeklerden 30 dakika öncesinde tüketmekte fayda var. Düzenli kullanımı ile beraber iltihabın iyileşme sürecini sağlar.

1 çay kaşığı doğal elma sirkesini, bir bardak doğal üzüm suyu ile karıştırabilirsiniz. Bu da günde 2 kez kullanımla beraber mide iltihabını atmanıza yardımcı olur.

Gastrite çare patates:Patatesi bir gün bekletip içindeki suyu süzerek nişastasını yiyebilirsiniz.Patatesin içindeki nişaştada mide iltihabını geçirici etkiye sahiptir.

Bunları denediniz ve mide iltihabınız geçmedi.Ve gastrit nasıl geçer diye düşünüyorsunuz.Ozaman yapacağınız şey çok basit mide iltihabına çözüm kudret narı bitkisini sabahları aç karnına bir kaşık için 10 gün içerisinde mide iltihabınız kesinlikle geçecektir.Kendimde denediğim için tavsiye ediyorum.

İleride mide iltihabının tekrarlamaması için günde en az 3 litre su içmelisiniz.Su midenizdeki gazı gastriti söküp alır ve midenizi rahatlatır.

Mide İltihabı ,Gastrit İçin Nefes ve Vücut Egzersizleri

Eğer midenizde gaz varsa ve geçmiyorsa ufak ufak egzersizlerle bunu geçirebilirsiniz.Öncelikle yemeklerden bir saat sonra 50 mekik çekmek midenizdeki dolaşımı hızlandıracağı için gaz çıkışı sağlayıp sizleri rahatlatacaktır.

Mekik çektikten sonra sırt üstü yatağa yatın ve burundan nefes alarak karnınızın şişmesini sağlayın daha sonra ağızdan 10 saniye içinde vererek midenizin aşağı indirin. (göbeğinizi içinize çekin) bu doğru nefes taktiğini yemeklerden sonra 10 dakika uygulayın doğru nefes ile vücudunuzdaki organların daha sağlıklı çalışmasını ve mide rahatlamasını sağlayacaksınız.Yemeklerden sonra 15 20 dakikalık yürüyüşlerde rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bu yöntemlerle beraber mide yanması hissini hayatınızdan çıkartabilir, kalıcı bir şekilde yeni önlemler elde etmiş olabilirsiniz.

Mide İltihabı,Gastrite İlaç

Mide iltihabı ve diğer bütün hastalıklar için uzman bir doktora görünmelisiniz.Kendiniz ilaç içmemelisiniz.Mide iltihabını önlemek için protinum mide koruyucu kullanılabilir fakat yinede bir doktora danışırsanız sizin için iyi olacaktır.Genel olarak Tylenol adlı ilaçta mide iltihabını geçirmek için kullanılmaktadır.

100025413 tyla es eztabs 100ct ff e h

 

Uyarı !! Her hastalıkta olduğu gibi mide ülseri,gastrit veya mide iltihabındada uzman bir iç hastalıkları doktoruna görünmelisiniz.Midenizi ultrasonla veya kamera sokarak izleyecek ve size ona göre ilaç vereceklerdir.Mide iltihabı tedavisi tıbben bu şekildedir.Yukarıdaki tavsiyeler günlük halkın kullandığı ve iyi geldiği söylenen yöntemlerdir.Uygulamak ve uygulamamak kişinin tasavvufundadır.Alerjisini veya bir hastalığı olanlar ona göre hassas davranmalıdırlar.Geçmiş olsun,allah şifalar versin.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yatırımlarınızdan ufak bir kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerinden bazı arkadaşlarınızla münakaşaya girmekten kaçının. Sizin için zor bir gün olabilir. Kafanızdaki endişeleri bastırmaya çalışın. Kısa bir tatil düşünebilirsin.

BOĞA BURCU YORUMU

Kazançlı bir iş anlaşması yapabilirsin. Bu gelişme enerjini yükseltecek. İş cephesinde yeni bir ivme kazanabilirsin. Mevsimsel değişiklikler yüzünden sağlığına dikkat etmelisin. Böyle bir zamanda hasta olmak istemezsin. Önlemini al.

İKİZLER BURCU YORUMU

Savurganlık dürtüsü sizi arkadaşlarınızla birlikte en sevdiğiniz alışveriş mekanlarına götürebilir. Çok fazla harcamamaya dikkat edin. Kariyer alanında olumlu yönde gelişmeler yaşanabilir. Gitmek için söz verdiğin bir aile etkinliğini kaçırabilirsin. Kaçırmasan ne güzel olur!

YENGEÇ BURCU YORUMU

İş yerindeki rakiplerinize karşı dikkatli olun, çünkü üstlerinizin zihnini size karşı doldurabilirler. Sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sağlık ve dengeli beslenerek daha az hasarla bu süreci atlatabilirsiniz. Evdeki değişiklikler hoşunuza gitmeyebilir, ancak bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var.

ASLAN BURCU YORUMU

Çok kararlı bir şekilde parasal olarak nasıl daha fazla kazanabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ancak biraz sakin olun. Çünkü içinizdeki bu tutku sizde agresifliğe neden oluyor. Fark etmeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Beklenmedik bir yerden gelecek olan para rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Başkalarıyla eşit söz hakkına sahip olabilmek için bazı konularda becerilerinizi geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızın uzmanlığı, bir süredir tıkanan işlerinizde size çok yardımcı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

İyi kazanmaya devam ettiğiniz için parasal cephede bir sorun yok gibi görünüyor. Hava sıcakları sizi yoruyor olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Huysuzluğunuzun sevdiklerinizle aranızı açmasına izin vermeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Detaycılığınız üzerinde çalıştığınız bir projenin ya da etkinliğin kusursuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlar harika bir hafta geçirebilirsiniz. Acilen bir krediye ihtiyaç
duyabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bazı aceleci yatırımlar nedeniyle parasal durumun kötüleşmesi muhtemeldir. Bu durumu kurtarmak için fikrini hiç ummadığın insanlar destekleyecek. Sağlığınıza dikkat edin. Bir aile üyesinin başarısı
sizin de prestijinizi yükseltecek.

OĞLAK BURCU YORUMU

Borsa, hisse senedi, kripto para gibi alanlarda yatırımı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Zarar verecek bir kayıp yaşanabilir. Odağını kariyerine verenler doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gerginlikten uzak bir hayat istiyorsanız, huysuz bir ihtiyarın etrafından dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Araba veya büyük bir eşya satın alabilirsiniz. Spora başladıysanız dikkatli olun. İşinize çok bağlısınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsunuz. Bu bağlılığınız ve dikkatiniz sayesinde iş yerine büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Büyük bir para harcamadan önce iki kere düşünmeniz sizin yararınıza olabilir. Mevcut işinizde beklemediğiniz bir kazanç elde ediyorsunuz. Depresif hissedenlerin hayatlarına giren yenilik sayesinde üzerlerindeki ölü toprağından kurtuluyorlar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam