Mide İltihabına (Gastrit) Ne İyi Gelir ?
Abone Ol

Mide İltihabına (Gastrit) Ne İyi Gelir ?

Mide İltihabına İyi Gelen Bitkiler ? Mide İltihabı Nasıl Geçer ? Mide iltihabı hastalıkları, bir diğer ismiyle halk arasında mide gribi (Gastrit) olarak bilinmektedir. Bakteri veya viral yolla bulaşabilen bu rahatsızlıklar, mide ve ince bağırsak içerisinde iltihaplanma yaratır. Bununla beraber bakteriler bulaşıcı bir hal alır ve yayılması çok daha çabuk sağlanır. Belirtiler genelde ilk 12 […]

Mide İltihabına İyi Gelen Bitkiler ? Mide İltihabı Nasıl Geçer ?

Mide iltihabı hastalıkları, bir diğer ismiyle halk arasında mide gribi (Gastrit) olarak bilinmektedir. Bakteri veya viral yolla bulaşabilen bu rahatsızlıklar, mide ve ince bağırsak içerisinde iltihaplanma yaratır. Bununla beraber bakteriler bulaşıcı bir hal alır ve yayılması çok daha çabuk sağlanır. Belirtiler genelde ilk 12 ila 48 saat içerisinde kendisini gösterir. En net görülen belirtileri ise;

Gastrit,Mide İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

 • Midede ağrı
 • Bulantı hissi
 • Ağıza akan ekşi su
 • İshal
 • Mide krampları
 • İstifra (kusma)
 • Ateşlenme ve baş ağrıları
 • Vücut ağrıları
 • Titreme
 • Cilt kuruluğu
 • Ağız kuruluğu

Bu hastalıkların en net göstergesi konumunda yer almaktadır. Mide iltihabı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile kendisini ortaya çıkartır. Kusma ile sıvı kaybının oluşması sağlanır ve bu nedenle elektrolit düzeyi tamamen bozulur. Mide iltihabı söz konusu olduğunda ise hastanın bol bol su tüketmesi ve dinlenilmesi önerilmektedir.

Mide Ülseri Nedir,Neden Olur ?

Tıbbi adıyla gastrit yani mide iltihabı midemizin iltihaplanması sonucu oluşur.Midenizde sürekli sıkıntı ve gaz hali mevcutken patlayacakmış gibi hissedersiniz.Bu durum ruh moralinizin bozulmasına ve depresyona girmenizede yol açabilir aman dikkat aşağıdaki önerileri okuyarak veya bir iç hastalıkları doktoruna giderek bu hastalıktan kurtabilirsiniz.

Gastrit Yapan Yiyecekler ve Stress

Kola:Kola içerisindeki asit ve birden fazla karışımın etken maddelerinin yol açtığı gaz nedeniyle vücudunuza ve midenize en çok zarar veren içeceklerin başında gelir.Koladan ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

Alkol ve Sigara:Alkol ve sigarada birçok hastalığa yol açtığı gibi mide iltihaplanmasına neden olmaktadır.Bunlardan uzak durmalısınız.Heleki bira içerisindeki maya sayesinde gastrite neden olan en zararlı içeceklerin başında gelmektedir.

Sıkıntı Stress,Depresyon:Bütün hastalıkların başı moral bozukluğu,üzüntü,sıkıntı ve stress olduğu gibi midemizinde baş düşmanıdır.Mide çok hassas bir organ olduğu için sıkıntıdan ve üzüntüden çok çabuk etkilenir ve hastalanır.Sıkıntıdan stressten birazcık korunmak için iş aralarında yada vaktiniz olduğunda kendi sevdiğiniz bir işle uğraşmak sizi rahatlatacaktır.Örneğin resim çizmek,oyun oynamak,kitap okumak,müzik dinlemek gibi uğraşlar kafanızı dağıtmanızı yardımcı olabilirler.

Asitli Yiyecekler:Portakal,limon,turşu,şirke:İçerdikleri asitler nedeniyle mide zarına zarar veren ve iltihaplanması sağlayan bu yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Yağlı Yiyecekler:Mideniz yağlı ve ağır yiyecekleri öğütmekte ve sindirmekte zorluk çekmektedir.Bu yüzden kızartma,fast food yiyecekler,bol yağlı yiyeceklerden uzak durmalı sebzeli hafif yiyecekler tüketmelisiniz.Haşlama sebzeler hafif bir öğünle yiyerek midenizi rahatlatabilirsiniz.

Gastritte Kaçınılacak Yiyecekler

Kaçınılacak Sebzeler   

 • Çiğ soğan
 • Lahana
 • Brokoli

Kaçınılacak Meyveler  

 • Olgunlaşmamış ham meyveler
 • Kabuklu kuru yemişler
 • Asitli meyveler Limon,portakal,greyfurt,mandalina,domates bunlarda içerisinde bulundurdukları asit yüzünden gastrite neden olmaktadır.

Sert Tahıllar :buğday,pirinç gibi yiyecekleri mide çabuk öğütemediği için kaçınılması gerekir.

Kafeinli Ve Gazlı İçecekler:Kola,gazoz,asitli portakal suyu,alkol,sigara,nescafe,kahve,

Yağlı Abur Cuburlar:Browni,yağlı kurabiyeler,mısır cipsi,patates cipsi

bunları yemez sağlıklı beslenirseniz gastritiniz hafifleyecektir.Aşağıdaki yöntemlerlede gastritiniz tamamen geçecektir.

 

Korunmasız Cinsel İlişki:Giardia Lamblia adlı bazı parazit bakteriler anal bölgeden (makat) cinsel ilişki sonrasında taşıyıcı kişiden bulaşarak mide iltihabına yol açabilir.

Mide İltihabına İyi Gelen Bitkisel Öneriler!

Tuz, mide iltihabıyla oluşan kusma ve ishal hastalığını önlemek açısından çok faydalıdır. Su kaybını önler ve bir elektrolit olan soydumu ortaya çıkartır. Bu noktada ise enfeksiyon ile mücadele sağlanır. Karışımın hazırlanması için;

 • 1 çay kaşığı tuz, 1 litre su içerisine eklenir.
 • İçerisine 2 yemek kaşığı şeker eklenir.
 • Bu karışım günde birkaç kez olmak üzere tüketilir.
 •  Zencefil, anti bakteriyel etkisi ile kendisini ön plana çıkartmaktadır. Mide enfeksiyonunu önleme konusunda cazip çözümler sunan bu karışım, aynı zamanda iltihap oluşumuna neden olan bakterilerin de kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar. Ek olarak ishal, bulantı, kusma ve krampların sıklığını da tamamen kaldırır.
 • 1 çay kaşığı kıyılmış taze zencefil, 1 bardak kaynar su içerisine eklenmelidir. Daha sonrasında kapağı kapatılarak 10 veya 15 dakika kadar beklenme süreci verilir. İçerisine son olarak bal eklenir ve yavaşça tüketilir.
 • Gün içerisinde bir parça taze zencefil de çiğneyebilirsiniz.
 • Yüksek tansiyon hastaları kesinlikle bu karışımı kullanmamalıdır. Zencefil, tansiyonu tetikleyen bir gıda maddesidir.

Elma Sirkesi, mide iltihabını tedavi etme amacıyla üretilmiş en iyi ürünlerden bir tanesidir. Mide astarında yer alan pH değerini yükselten elma sirkesi, aynı zamanda zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına da olanak tanır. Pektin açısından zengin içeriği ile beraber mide tahrişini tamamen ortadan kaldırır. Karın ağrısı, bulantı ve kusmayı hafifletir. Ek olarak gaz oluşumunu ortadan kaldırır.

1 çay kaşığı organik elma sirkesini, bir bardak sıcak su içerisine ekleyin. Yemeklerden 30 dakika öncesinde tüketmekte fayda var. Düzenli kullanımı ile beraber iltihabın iyileşme sürecini sağlar.

1 çay kaşığı doğal elma sirkesini, bir bardak doğal üzüm suyu ile karıştırabilirsiniz. Bu da günde 2 kez kullanımla beraber mide iltihabını atmanıza yardımcı olur.

Gastrite çare patates:Patatesi bir gün bekletip içindeki suyu süzerek nişastasını yiyebilirsiniz.Patatesin içindeki nişaştada mide iltihabını geçirici etkiye sahiptir.

Bunları denediniz ve mide iltihabınız geçmedi.Ve gastrit nasıl geçer diye düşünüyorsunuz.Ozaman yapacağınız şey çok basit mide iltihabına çözüm kudret narı bitkisini sabahları aç karnına bir kaşık için 10 gün içerisinde mide iltihabınız kesinlikle geçecektir.Kendimde denediğim için tavsiye ediyorum.

İleride mide iltihabının tekrarlamaması için günde en az 3 litre su içmelisiniz.Su midenizdeki gazı gastriti söküp alır ve midenizi rahatlatır.

Mide İltihabı ,Gastrit İçin Nefes ve Vücut Egzersizleri

Eğer midenizde gaz varsa ve geçmiyorsa ufak ufak egzersizlerle bunu geçirebilirsiniz.Öncelikle yemeklerden bir saat sonra 50 mekik çekmek midenizdeki dolaşımı hızlandıracağı için gaz çıkışı sağlayıp sizleri rahatlatacaktır.

Mekik çektikten sonra sırt üstü yatağa yatın ve burundan nefes alarak karnınızın şişmesini sağlayın daha sonra ağızdan 10 saniye içinde vererek midenizin aşağı indirin. (göbeğinizi içinize çekin) bu doğru nefes taktiğini yemeklerden sonra 10 dakika uygulayın doğru nefes ile vücudunuzdaki organların daha sağlıklı çalışmasını ve mide rahatlamasını sağlayacaksınız.Yemeklerden sonra 15 20 dakikalık yürüyüşlerde rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bu yöntemlerle beraber mide yanması hissini hayatınızdan çıkartabilir, kalıcı bir şekilde yeni önlemler elde etmiş olabilirsiniz.

Mide İltihabı,Gastrite İlaç

Mide iltihabı ve diğer bütün hastalıklar için uzman bir doktora görünmelisiniz.Kendiniz ilaç içmemelisiniz.Mide iltihabını önlemek için protinum mide koruyucu kullanılabilir fakat yinede bir doktora danışırsanız sizin için iyi olacaktır.Genel olarak Tylenol adlı ilaçta mide iltihabını geçirmek için kullanılmaktadır.

 

Uyarı !! Her hastalıkta olduğu gibi mide ülseri,gastrit veya mide iltihabındada uzman bir iç hastalıkları doktoruna görünmelisiniz.Midenizi ultrasonla veya kamera sokarak izleyecek ve size ona göre ilaç vereceklerdir.Mide iltihabı tedavisi tıbben bu şekildedir.Yukarıdaki tavsiyeler günlük halkın kullandığı ve iyi geldiği söylenen yöntemlerdir.Uygulamak ve uygulamamak kişinin tasavvufundadır.Alerjisini veya bir hastalığı olanlar ona göre hassas davranmalıdırlar.Geçmiş olsun,allah şifalar versin.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde gizli kalan konular, arka plan durumları, samimiyet sorgulaması gibi durumlar gündemde olabilir. Kimin samimi, kimin güvenilmez olduğuna daha fazla dikkat edin. Eşin iş hayatında yeni bir gündem oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün çalışma hayatındaki gündemler sizin için gün boyu ön planda olabilir. İş ilişkilerinde daha dengeli, uyumlu ve toleranslı olmalısınız. Gün içerisindeki bazı planlarınız şartlar sebebiyle değişebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün erken saatlerinden itibaren önemli kararlar alabilir, iş ve eğitim hayatınızla bağlantılı olarak önemli görüşmeler yapabilirsiniz. Hızlı, yoğun ve hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Her alanda kuracağınız ilişkiler ön planda olacak.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde kurduğunuz dengeler ön planda olabilir. Özel hayatınızda kurduğunuz ilişkiler iş hayatında size fayda sağlayabilir. Duygusal birlikteliklerde ve ortaklıklarda geleceğe yönelik konuşmalar gündemde.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir. Daha uzlaşmacı tavırlar içerisinde olacaksınız. Kararsızlık ve zihinsel gel gitler yaşayabilirsiniz. Birden fazla konu ve gündeme bölünebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda geleceğe yönelik tasarılar ve planlamalar içerisinde olabilirsiniz. İş hayatında yeni finansal anlaşmalar yapabilirsiniz. İlişkilerde finansal destekler ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün aşk ilişkilerinde duygusal paylaşımlar artabilir. Sevdiklerinizden destek görebilir, ilişkinizden yüksek beklentiler içinde olabilirsiniz. Yalnız Teraziler ise daha seçici olacaktır.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün etkileyici rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Erken saatlerden itibaren yapılacak işlere, görev ve zorunluluklara koşturabilirsiniz. İç huzurunuzu korumak için akışta kalmak ve hayatın sürprizlerine açık olmak gereklidir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında kalıcı ve uzun vadeli kararlar alabilirsiniz. Önemli imzalar atabilirsiniz. Geleceği düşünerek hareket edeceğiniz bir gün. Abartılı kaygı ve panik durumlarına kapılmaya dikkat.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün kendi isteklerinizi gerçekleştirmek, hedeflerinizi hayata geçirmek için hareket edebilirsiniz. Yöneticilerinizle finansal konulara dair görüşmeler yapabilirsiniz. Otoriter ve baskın tavrınızı dengelemelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün iş ve eğitim hayatınızla bağlantılı önemli haberler alabilir, kritik görüşmeler sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için gökyüzü sizi destekliyor. Bazı işleriniz kendiliğinden ilerleyebilir, kendiliğinden sonuca gidebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün şefkat ve merhamet duygunuzu beslemeniz, maddi-manevi yardımlar yapmanız ilahi korunmaları getirebilir. Nasibinizden ve hakkınızından emin olmalı, sakin bir ruh halinde olmalısınız. İlahi adalet durumu karşınıza gelebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam