Mide İltihabına (Gastrit) Ne İyi Gelir ?
Abone Ol

Mide İltihabına (Gastrit) Ne İyi Gelir ?

Mide İltihabına İyi Gelen Bitkiler ?,Mide İltihabı Nasıl Geçer ? Mide iltihabı hastalıkları, bir öteki ismiyle halk içinde mide gribi (Gastrit) olarak bilinmektedir. Bakteri yada viral yolla bulaşabilen bu rahatsızlıklar, mide ve ince bağırsak içinde iltihaplanma yaratır. Bununla birlikte bakteriler bulaşıcı bir hal alır ve yayılması oldukca daha acele sağlanır. Emareler genel anlamda ilk 12 […]

Mide İltihabına İyi Gelen Bitkiler ?,Mide İltihabı Nasıl Geçer ?

Mide iltihabı hastalıkları, bir öteki ismiyle halk içinde mide gribi (Gastrit) olarak bilinmektedir. Bakteri yada viral yolla bulaşabilen bu rahatsızlıklar, mide ve ince bağırsak içinde iltihaplanma yaratır. Bununla birlikte bakteriler bulaşıcı bir hal alır ve yayılması oldukca daha acele sağlanır. Emareler genel anlamda ilk 12 ila 48 saat içinde kendisini gösterir. En net görülen emareleri ise;

Gastrit,Mide İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

 • Midede ağrı
 • Bulantı hissi
 • Ağıza akan ekşi su
 • İshal
 • Mide krampları
 • İstifra (kusma)
 • Ateşlenme ve baş ağrıları
 • Vücut ağrıları
 • Titreme
 • Cilt kuruluğu
 • Ağız kuruluğu

Bu hastalıkların en net göstergesi konumunda yer almıştır. Mide iltihabı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile kendisini ortaya çıkartır. Kusma ile sıvı kaybının oluşması sağlanır ve bu yüzden elektrolit düzeyi tamamen bozulur. Mide iltihabı söz mevzusu olduğunda ise hastanın kucak kucak su tüketmesi ve dinlenilmesi önerilmektedir.

Mide Ülseri Nedir,Niçin Olur ?

Tıbbi adıyla gastrit şu demek oluyor ki mide iltihabı midemizin iltihaplanması sonucu oluşur.Midenizde devamlı sorun ve gaz hali mevcutken patlayacakmış şeklinde hissedersiniz.Bu durum ruh moralinizin bozulmasına ve depresyona girmenizede yol açabilir aman dikkat aşağıdaki önerileri okuyarak yada bir iç hastalıkları doktoruna giderek bu hastalıktan kurtabilirsiniz.

Gastrit Meydana getiren Yiyecekler ve Stress

Kola:Kola içindeki asit ve birden fazla karışımın etken maddelerinin yol açmış olduğu gaz sebebiyle vücudunuza ve midenize en oldukca zarar veren içeceklerin önderlik yapar.Koladan ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

Alkol ve Sigara:Alkol ve sigarada birçok hastalığa yol açmış olduğu şeklinde mide iltihaplanmasına niçin olmaktadır.Bunlardan uzak durmalısınız.Heleki bira içindeki maya yardımıyla gastrite yol açan en zararı olan içeceklerin başlangıcında gelmektedir.

Sorun Stress,Depresyon:Tüm hastalıkların başı moral bozukluğu,üzüntü,sorun ve stress olduğu şeklinde midemizinde baş düşmanıdır.Mide oldukca duyarlı bir organ olduğundan sıkıntıdan ve üzüntüden oldukca acele etkilenir ve hastalanır.Sıkıntıdan stressten birazcık korunmak için iş aralarında yada vaktiniz olduğunda kendi sevdiğiniz bir işle uğraşmak sizi rahatlatacaktır.Mesela fotoğraf çizmek,oyun oynamak,kitap okumak,müzik dinlemek şeklinde uğraşlar kafanızı dağıtmanızı destek olabilirler.

Asitli Yiyecekler:Portakal,limon,turşu,şirke:İçerdikleri asitler sebebiyle mide zarına zarar veren ve iltihaplanması elde eden bu yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Yağlı Yiyecekler:Mideniz yağlı ve ağır yiyecekleri öğütmekte ve sindirmekte güçlük çekmektedir.Bu yüzden kızartma,fast food yiyecekler,bolca yağlı yiyeceklerden uzak durmalı sebzeli hafifçe yiyecekler tüketmelisiniz.Haşlama sebzeler hafifçe bir öğünle yiyerek midenizi rahatlatabilirsiniz.

Gastritte Kaçınılacak Yiyecekler

Kaçınılacak Sebzeler   

 • Pişmeden soğan
 • Lahana
 • Brokoli

Kaçınılacak Meyveler  

 • Olgunlaşmamış ham meyveler
 • Kabuklu kuru yemişler
 • Asitli meyveler Limon,portakal,greyfurt,mandalina,domates bunlarda içinde bulundurdukları asit yüzünden gastrite niçin olmaktadır.

Sert Tahıllar :buğday,pirinç şeklinde yiyecekleri mide acele öğütemediği için kaçınılması gerekir.

Kafeinli Ve Gazlı İçecekler:Kola,gazoz,asitli portakal suyu,alkol,sigara,nescafe,kahve,

Yağlı Abur Cuburlar:Browni,yağlı kurabiyeler,mısır cipsi,patates cipsi

bu tarz şeyleri yemez sıhhatli beslenirseniz gastritiniz hafifleyecektir.Aşağıdaki yöntemlerlede gastritiniz tamamen geçecektir.

gastrite ne iyi gelir

Korunmasız Cinsel İlişki:Giardia Lamblia adlı bazı parazit bakteriler anal bölgeden (makat) cinsel ilişki sonrasında taşıyıcı kişiden bulaşarak mide iltihabına yol açabilir.

Mide İltihabına İyi Gelen Bitkisel Tavsiyeler!

Tuz, mide iltihabıyla oluşan kusma ve ishal hastalığını önlemek açısından oldukca faydalıdır. Su kaybını önler ve bir elektrolit olan soydumu ortaya çıkartır. Bu aşamada ise enfeksiyon ile savaşım sağlanır. Karışımın hazırlanması için;

 • 1 çay kaşığı tuz, 1 litre su içine eklenmiş olur.
 • İçerisine 2 yiyecek kaşığı şeker eklenmiş olur.
 • Bu karışım günde birkaç kez olmak suretiyle tüketilir.
 •  Zencefil, anti bakteriyel tesiri ile kendisini ön plana çıkartmaktadır. Mide enfeksiyonunu önleme mevzusunda cazip çözümler sunan bu karışım, hem de irin oluşumuna yol açan bakterilerin de kısa sürede vücuttan atılmasını sağlar. Ek olarak ishal, bulantı, kusma ve krampların sıklığını da tamamen kaldırır.
 • 1 çay kaşığı kıyılmış taze zencefil, 1 bardak kaynar su içine eklenmelidir. Daha sonrasında kapağı kapatılarak 10 yada 15 dakika kadar beklenme süreci verilir. İçerisine son olarak bal eklenmiş olur ve yavaşça tüketilir.
 • Gün içinde bir parça taze zencefil de çiğneyebilirsiniz.
 • Yüksek gerilim hastaları kesinlikle bu karışımı kullanmamalıdır. Zencefil, tansiyonu tetikleyen bir besin maddesidir.

Elma Sirkesi, mide iltihabını tedavi etme amacıyla üretilmiş en iyi ürünlerden bir tanesidir. Mide astarında yer edinen pH kıymetini yükselten elma sirkesi, hem de zararı olan toksinlerin vücuttan atılmasına da olanak tanır. Pektin açısından varlıklı içinde ne olduğu ile birlikte mide tahrişini tamamen ortadan kaldırır. Karın ağrısı, bulantı ve kusmayı hafifletir. Ek olarak gaz oluşumunu ortadan kaldırır.

1 çay kaşığı organik elma sirkesini, bir bardak sıcak su içine ilave edin. Yiyeceklerden 30 dakika öncesinde tüketmekte yarar var. Tertipli kullanımı ile birlikte iltihabın iyileşme sürecini sağlar.

1 çay kaşığı naturel elma sirkesini, bir bardak naturel üzüm suyu ile karıştırabilirsiniz. Bu da günde 2 kez kullanımla birlikte mide iltihabını atmanıza destek sunar.

Gastrite umar patates:Patatesi bigün bekletip içindeki suyu eleyerek nişastasını yiyebilirsiniz.Patatesin içindeki nişaştada mide iltihabını geçirici etkiye haizdir.

Bu tarz şeyleri denediniz ve mide iltihabınız geçmedi.Ve gastrit iyi mi geçer diye düşünüyorsunuz.Ozaman yapacağınız şey oldukca rahat mide iltihabına çözüm kudret narı bitkisini sabahları aç karnına bir kaşık için 10 gün içinde mide iltihabınız kesinlikle geçecektir.Kendimde denediğim için tavsiye ediyorum.

İleride mide iltihabının tekrarlamaması için günde minimum 3 litre su içmelisiniz.Su midenizdeki gazı gastriti söküp alır ve midenizi rahatlatır.

Mide İltihabı ,Gastrit İçin Nefes ve Vücut Egzersizleri

Eğer midenizde gaz var ise ve geçmiyorsa küçük küçük egzersizlerle bunu geçirebilirsiniz.Ilk olarak yiyeceklerden bir saat sonrasında 50 mekik çekmek midenizdeki dolaşımı hızlandıracağı için gaz çıkışı sağlayıp sizleri rahatlatacaktır.

Mekik çektikten sonrasında sırt üstü yatağa yatın ve burundan nefes alarak karnınızın şişmesini sağlayın ondan sonra ağızdan 10 saniye içinde vererek midenizin aşağı indirin. (göbeğinizi içinize çekin) bu doğru nefes taktiğini yiyeceklerden sonrasında 10 dakika uygulayın doğru nefes ile vücudunuzdaki organların daha sıhhatli çalışmasını ve mide rahatlamasını sağlayacaksınız.Yiyeceklerden sonrasında 15 20 dakikalık yürüyüşlerde rahatlamanızı elde edecektir.

Bu yöntemlerle birlikte mide yanması hissini hayatınızdan çıkartabilir, kalıcı bir halde yeni önlemler elde etmiş olabilirsiniz.

Mide İltihabı,Gastrite İlaç

Mide iltihabı ve öteki tüm hastalıklar için uzman bir doktora görünmelisiniz.Kendiniz ilaç içmemelisiniz.Mide iltihabını önlemek için protinum mide koruyucu kullanılabilir fakat yinede bir doktora danışırsanız sizin için iyi olacaktır.Genel olarak Tylenol adlı ilaçta mide iltihabını geçirmek için kullanılmaktadır.

Uyarı !! Her hastalıkta olduğu şeklinde mide ülseri,gastrit yada mide iltihabındada uzman bir iç hastalıkları doktoruna görünmelisiniz.Midenizi ultrasonla yada kamera sokarak izleyecek ve size ona gore ilaç vereceklerdir.Mide iltihabı tedavisi tıbben bu şekildedir.Yukarıdaki tavsiyeler günlük halkın kullandığı ve iyi geldiği söylenen yöntemlerdir.Uygulamak ve uygulamamak kişinin tasavvufundadır.Alerjisini yada bir hastalığı olanlar ona gore duyarlı davranmalıdırlar.Geçmiş olsun,tanrı şifalar versin.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yatırımlarınızdan ufak bir kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerinden bazı arkadaşlarınızla münakaşaya girmekten kaçının. Sizin için zor bir gün olabilir. Kafanızdaki endişeleri bastırmaya çalışın. Kısa bir tatil düşünebilirsin.

BOĞA BURCU YORUMU

Kazançlı bir iş anlaşması yapabilirsin. Bu gelişme enerjini yükseltecek. İş cephesinde yeni bir ivme kazanabilirsin. Mevsimsel değişiklikler yüzünden sağlığına dikkat etmelisin. Böyle bir zamanda hasta olmak istemezsin. Önlemini al.

İKİZLER BURCU YORUMU

Savurganlık dürtüsü sizi arkadaşlarınızla birlikte en sevdiğiniz alışveriş mekanlarına götürebilir. Çok fazla harcamamaya dikkat edin. Kariyer alanında olumlu yönde gelişmeler yaşanabilir. Gitmek için söz verdiğin bir aile etkinliğini kaçırabilirsin. Kaçırmasan ne güzel olur!

YENGEÇ BURCU YORUMU

İş yerindeki rakiplerinize karşı dikkatli olun, çünkü üstlerinizin zihnini size karşı doldurabilirler. Sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sağlık ve dengeli beslenerek daha az hasarla bu süreci atlatabilirsiniz. Evdeki değişiklikler hoşunuza gitmeyebilir, ancak bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var.

ASLAN BURCU YORUMU

Çok kararlı bir şekilde parasal olarak nasıl daha fazla kazanabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ancak biraz sakin olun. Çünkü içinizdeki bu tutku sizde agresifliğe neden oluyor. Fark etmeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Beklenmedik bir yerden gelecek olan para rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Başkalarıyla eşit söz hakkına sahip olabilmek için bazı konularda becerilerinizi geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızın uzmanlığı, bir süredir tıkanan işlerinizde size çok yardımcı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

İyi kazanmaya devam ettiğiniz için parasal cephede bir sorun yok gibi görünüyor. Hava sıcakları sizi yoruyor olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Huysuzluğunuzun sevdiklerinizle aranızı açmasına izin vermeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Detaycılığınız üzerinde çalıştığınız bir projenin ya da etkinliğin kusursuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlar harika bir hafta geçirebilirsiniz. Acilen bir krediye ihtiyaç
duyabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bazı aceleci yatırımlar nedeniyle parasal durumun kötüleşmesi muhtemeldir. Bu durumu kurtarmak için fikrini hiç ummadığın insanlar destekleyecek. Sağlığınıza dikkat edin. Bir aile üyesinin başarısı
sizin de prestijinizi yükseltecek.

OĞLAK BURCU YORUMU

Borsa, hisse senedi, kripto para gibi alanlarda yatırımı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Zarar verecek bir kayıp yaşanabilir. Odağını kariyerine verenler doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gerginlikten uzak bir hayat istiyorsanız, huysuz bir ihtiyarın etrafından dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Araba veya büyük bir eşya satın alabilirsiniz. Spora başladıysanız dikkatli olun. İşinize çok bağlısınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsunuz. Bu bağlılığınız ve dikkatiniz sayesinde iş yerine büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Büyük bir para harcamadan önce iki kere düşünmeniz sizin yararınıza olabilir. Mevcut işinizde beklemediğiniz bir kazanç elde ediyorsunuz. Depresif hissedenlerin hayatlarına giren yenilik sayesinde üzerlerindeki ölü toprağından kurtuluyorlar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam