Limonun Yararları
Abone Ol

Limonun Yararları

Limonun sağlığa olan yararları, boğaz enfeksiyonu, sindirim bozukluğu, kabızlık, diş problemleri, ateş, iç kanam, romatizma, yanıklar, aşırı kiloluluk, solunum hastalıkları, kolera ve gerilim tedavisini içermektedir. Nesillerden bu yana iyileştirici özelliği malum limon bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, ağzı temizler ve kan temizleyici olarak addedilir. Bilhassa limon suyunun sağlığa olan yararları oldukça fazladır. Böbrek taşının tedavisinde yararlı olduğu, nüzul […]

Limonun sağlığa olan yararları, boğaz enfeksiyonu, sindirim bozukluğu, kabızlık, diş problemleri, ateş, iç kanam, romatizma, yanıklar, aşırı kiloluluk, solunum hastalıkları, kolera ve gerilim tedavisini içermektedir. Nesillerden bu yana iyileştirici özelliği malum limon bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, ağzı temizler ve kan temizleyici olarak addedilir.

Bilhassa limon suyunun sağlığa olan yararları oldukça fazladır. Böbrek taşının tedavisinde yararlı olduğu, nüzul riskini azalttığı ve vücut sıcaklığını düşürdüğü bilinir. Ferahlatıcı bir içecek olarak limonata sakin ve serinkanlı kalmaya destek verir.

Limonun sağlığa olan yararları C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, E vitamini, folik asit, niyasin, tiyamin, riboflavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor ve protein şeklinde besleyici elementler içermesinden meydana gelmektedir. Limon, antioksidan ve kanser önleyici özellikler içeren karmalar olan flavanoid içeren meyvedir. Cilt, saç ve dişleri iyileştirmenin yanı sıra şeker hastalığı, kabızlık, yüksek gerilim, ateş, sindirim güçlüğü ve öteki birçok problemi önlemeye destek verir.

İnsanlar, limonu limon suyu ve içme suyu karışmasını sağlayarak limonata yapmak için kullanır. Ek olarak birçok insan da lekeleri yok etme özelliğinden dolayı yıkama maddesi olarak kullanır. Limon kokusu ek olarak sivrisinekleri def eder.

Limonun Yararları

 • Sindirim Bozukluğu ve kabızlık: Limon suyu sindirim bozuklukları ve kabızlık ile ilgili problemleri iyileştirmede destek verir. Öğünlere birkaç dilim limon ilave edin (dikkat edin, sütle iyi gitmez) ve sindiriminizi kolaylaştırın. Ek olarak kan temizleyici işlevi görür.
 • Yüksek Ateş: Limon suyu soğuk algınlığı, grip ve yüksek alevden muzdarip olanları iyileştirir. Terlemeyi artırarak yüksek ateşin kırılmasına destek verir.
 • Diş Bakımı: Limon ek olarak diş bakımında çoğunlukla kullanılır. Diş ağrısı olan bölgeye taze limon suyu uygulandığında ağrıdan kurtulmaya destek verir. Limon suyunu diş etlerine masajla uygulanması çeşitli diş eti hastalıklarından meydana gelen fena kokuları giderirken diş eti kanamalarını durdurur. Buna ek olarak, dişlerin genel temizliğinde kullanılır.
 • Saç bakımı: Limon suyu saç bakımında kendini kanıtlamıştır. Saç derisine uygulanan limon suyu kepek, saç dökülmesi problemleri ve saç ile saç derisi ile ilgili öteki problemleri iyileştirir. Limon suyu saçlara direk olarak uygulandığında saçlara naturel parlaklık kazandırır.
 • Cilt Bakımı: Organik bir antiseptik ilaç olan limon suyu cilt ile ilgili problemleri tedavi eder. Limon suyu güneş yanığı ağrılarını azaltır ve ek olarak arı ısırığının niçin olduğu ağrıyı hafifletmeye destek verir. Akne ve egzama için iyidir. Erken yaşlanmayı önleyici görevi görür ve kırışıklıklar ile siyah noktaları yok eder. Limon suyunun su ve bal ile karıştırılarak içilmesi cilde sıhhatli bir parıltı kazandırır.
 • Yanıklar: eski yanık yerlerinde limon suyu kullanmak yara izlerinin kapanmasına destek verir ve serinletici etkisinden dolayı yanık acısını azaltır.
 • İç Kanama: antiseptik ve pıhtılaştırıcı özelliklere haiz olmasından dolayı iç kanamaları durdurur. Limon suyunu küçük bir pamuk parçasına uygulayabilir ve bu pamuk parçasını burun kanamasını durdurmak için burnunuza koyabilirsiniz.
 • Kilo Verme: Limon suyu ılık su ve bal ile karıştırılarak içildiğinde zayıflamaya destek verir.
 • Solunum Hastalıkları: Limon suyu solunum ve nefes sorunlarını rahatlatmaya yardım eder. C vitamini bakımından varlıklı olan limon daha uzun dönem solunum hastalıkları ile baş etmede destek verir.
 • Kolera: Kolera ve sıtma şeklinde hastalıklar limon suyu ile iyileştirilebilir. Zira limon suyu kan temizleyici görevi görmektedir.
 • Ayakları Gevşetme: Limon aromatik ve antiseptik bir maddedir ve ayakları yumuşatmada faydalıdır. Ilık suya bir miktar limon suyu eklenmiş olur ve ayaklar bu karışıma sokularak bir kısa sürede rahatlama ve kasların gevşemesi sağlanır.
 • Romatizma: Limon ek olarak bir idrar söktürücüdür ve romatizma ve kireçlenmeye iyi gelir. Ek olarak bakteri ve toksinlerin vücuttan atılmasına destek verir.
 • Boğaz Enfeksiyonları: Limon, anti bakteriyel özelliklerinden dolayı boğaz enfeksiyonları ile ilgili problemlere karşı savaşmada görkemli bir meyvedir.
 • Yüksek Gerilim: Limonun içinde potasyum bulunmasında dolayı kalp problemi sıkıntısı çekenler için limon suyu içmek faydalıdır. Limon yüksek tansiyonu, baş dönmesi ve bulantıyı denetim eder zira zihne ve vücuda sakinleştirici his sağlar. Yaygın olarak zihinsel stres ve depresyonu azaltmak için kullanılmaktadır.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gün içerisinde iletişim aksaklıkları, yanlış anlama ve alınganlık gibi durumlara karşı dikkat etmeli.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde küslük ve barışmalara açık enerjiler hakim olacak. Sosyal çevrenizle ilişkilerinizde daha hassas ve değişime açık olmalı, karşınızdaki kişilerin beklentilerini göz etmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınıza karşı daha duygusal olabilirsiniz. Etrafınızdaki enerjilerden daha fazla etkilenebileceğiniz için negatif insanlardan ve negatif konuşmalardan uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yarım kalan işlerinizi tamamlamak, dinlenmek ve zihni boşaltmak için güzel bir gün. Önemli başlangıçları bir sonraki güne erteleyebilir, bugün boyunca daha çok olayları farklı açılardan görmeye çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili düzenlemeler yapabilir, ödemeler ve harcamalar yapabilirsiniz. Hediyeler alabilir, verebilirsiniz. Yeteneklerinizi iş hayatında ve kariyer yolunuzda ortaya koyma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam