Lavanta Çayının Faydaları
Abone Ol

Lavanta Çayının Faydaları

  Lavanta, Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesine ait hoş kokulu ve parlak mor çiçekleriyle tanınan bir çalıdır. Şu anda lavanta, kozmetik, aromaterapi ve koku biçiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bütün bu formların yanında, lavanta çay olarak da tüketilebilir. * İnsan sağlığına etkisi olan kalsiyum, demir ve A vitaminini bol miktarda içermektedir. * Lavanta Çayının Faydaları Yapılan bir çalışma […]

 

levander tea e1516828075620

Lavanta, Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesine ait hoş kokulu ve parlak mor çiçekleriyle tanınan bir çalıdır.

Şu anda lavanta, kozmetik, aromaterapi ve koku biçiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bütün bu formların yanında, lavanta çay olarak da tüketilebilir. *

İnsan sağlığına etkisi olan kalsiyum, demir ve A vitaminini bol miktarda içermektedir. *

Lavanta Çayının Faydaları

 • Yapılan bir çalışma lavanta çayının içerisinde bulunan uçucu yağlar yardımıyla ülsere ve hazımsızlığa karşı oldukça yararlı olduğunu göstermiştir. Ancak bu çalışma henüz insanlar üzerinde yapılmamıştır. *
 • Lavanta çayının en önemli faydalarından biri de vücudu rahatlatmasıdır. Yapılan bazı çalışmalar, lavantanın sinir sisteminin işleyişini yavaşlatarak sakinleştirdiğini göstermiştir. Lavanta çayı rahatlamayı teşvik ettiği için stres ve kaygı için de oldukça yararlıdır.  *
 • Rahatlatıcı özelliği yardımıyla uykusuzluk ve depresyonun hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Yapılan bir çalışmada araştırmacılar, lavanta esansiyel yağının teneffüs edilmesinin akut migren baş ağrılarını gidermede etkili olduğunu bulmuşlardır. *
 • Konvülsiyonlar, kaslardaki hızlı kasılma ve gevşeme nedeniyle vücudun istemsiz bir şekilde sallanmasıyla ortaya çıkar. Yapılan bir araştırma, lavantanın antispazmodik (spazm çözücü, spazm giderici) ve antikonvülsan (istemsiz nöbetleri engelleyici) etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Fareler üzerinde yapılan bu çalışma bitkinin bu özelliklerini, lavantanın sinir sistemindeki kasılma ve spazmlardan sorumlu olan kalsiyum kanallarını bloke etme kabiliyetine bağladı. *
 • Kalp sağlığını korumak için faydalı olan çeşitli antioksidanları içermektedir. Günlük rutin olarak lavanta çayı tüketildiğinde ileride kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltacaktır. Düzenli olarak tüketildiğinde kan basıncını düzene sokar ve tansiyonunuzu düzenleyerek kalbi korumaya yardım eder. *
 • Hücresel metabolizmanın yan ürünleri olan serbest radikaller vücuttan uzaklaştırılmadıklarında; kronik hastalıklara, yaşlanma belirtilerine, kırışıklıklara ve enflamasyona (iltihap) neden olabilir. Lavantada bulunan antioksidanlar ve uçucu bileşikler, bu semptomları giderebilirve cildi gençleştirir.
 • Lavanta çayı anti-inflamatuar özelliği yardımıyla; baş ağrısı, ateş, ciltte tahriş, artrit ağrısı ve bazı eklem rahatsızlıklarının belirtileri dâhil olmak üzere iltihaplanma problemlerinin giderilmesinde yardım eder. *

 

Lavanta Çayı Hazırlanışı

4 çay kaşığı taze lavanta tomurcuğu veya1 çorba kaşığı kurutulmuş lavanta tomurcuğu bir fincana/bardağa yerleştirin.

Bir kapta sıcak suyunuzu hazırlayın. Bunun için suyu kaynattıktan sonra tomurcukların üzerine dökmeden biraz ılıması için 1 dakika kadar bekleyin.

Ardından suyu lavanta tomurcuklarının üzerine dökerek 5 dakika demlenmeye bırakın. Çay demlenirken buharını içinde tutmak için fincanın/bardağın üzerini kapatın.

İçmeden önce tatlandırmak istiyorsanız bal kullanabilirsiniz. *

UYARI * *  *  *

 • Lavanta çayı nispeten güvenlidir, ancak özellikle merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçları kullanıyorsanız sorunlara neden olabilir. Lavanta çayıyla birlikte alınırken sorunlara neden olabilecek ilaçlar barbitüratlar, kloral hidrat ve sakinleştiriciler olarak adlandırılan MSS depresanlarını içerir.
 • Her üründe olduğu gibi fazla tüketmek zararlıdır. Lavanta çayı aşırı miktarda tüketildiğinde kabızlık, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi problemlere neden olur.
 • Aşırı lavanta çayı tüketimi cildin güneş duyarlılığını artırabilir ve ayrıca cilt tahrişi ve kızarıklıklara neden olabilir.
 • Herhangi bir nedenle ilaç kullanan kişilerin doktoralarına danışmadan tüketmemeleri gerekmektedir.
 • Hamileler ve emziren kadınlar her zaman bitkisel ürünleri kullanmadan önce doktorlarıyla görüşmelidirler.
 • Diğer ilaçlarla etkileşime girebilmesi nedeniyle cerrahi biroperasyona girecekseniz 2 hafta öncesinden lavanta çayı tüketmeyi bırakmalısınız.
 • Döküntü veya boğaz kapanması gibi herhangi bir alerjik reaksiyon tipiniz varsa, lavanta çayı kullanmayı bırakın.
 • Yapılan bir araştırmaya göre, lavanta yağı prepubertal jinekomasti adı verilen ve erkek çocuklarda meme büyümesine neden olan bir duruma neden olabilir.
 • Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, özellikle cerrahi öncesi çok tehlikeli olabilir.
 • Kolesterol düşürücü özelliklerinden dolayı, kolesterol ilacı kullanıyorsanız lavanta çayı olumsuz etkiye neden olabilir.

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yatırımlarınızdan ufak bir kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerinden bazı arkadaşlarınızla münakaşaya girmekten kaçının. Sizin için zor bir gün olabilir. Kafanızdaki endişeleri bastırmaya çalışın. Kısa bir tatil düşünebilirsin.

BOĞA BURCU YORUMU

Kazançlı bir iş anlaşması yapabilirsin. Bu gelişme enerjini yükseltecek. İş cephesinde yeni bir ivme kazanabilirsin. Mevsimsel değişiklikler yüzünden sağlığına dikkat etmelisin. Böyle bir zamanda hasta olmak istemezsin. Önlemini al.

İKİZLER BURCU YORUMU

Savurganlık dürtüsü sizi arkadaşlarınızla birlikte en sevdiğiniz alışveriş mekanlarına götürebilir. Çok fazla harcamamaya dikkat edin. Kariyer alanında olumlu yönde gelişmeler yaşanabilir. Gitmek için söz verdiğin bir aile etkinliğini kaçırabilirsin. Kaçırmasan ne güzel olur!

YENGEÇ BURCU YORUMU

İş yerindeki rakiplerinize karşı dikkatli olun, çünkü üstlerinizin zihnini size karşı doldurabilirler. Sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sağlık ve dengeli beslenerek daha az hasarla bu süreci atlatabilirsiniz. Evdeki değişiklikler hoşunuza gitmeyebilir, ancak bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var.

ASLAN BURCU YORUMU

Çok kararlı bir şekilde parasal olarak nasıl daha fazla kazanabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ancak biraz sakin olun. Çünkü içinizdeki bu tutku sizde agresifliğe neden oluyor. Fark etmeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Beklenmedik bir yerden gelecek olan para rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Başkalarıyla eşit söz hakkına sahip olabilmek için bazı konularda becerilerinizi geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızın uzmanlığı, bir süredir tıkanan işlerinizde size çok yardımcı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

İyi kazanmaya devam ettiğiniz için parasal cephede bir sorun yok gibi görünüyor. Hava sıcakları sizi yoruyor olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Huysuzluğunuzun sevdiklerinizle aranızı açmasına izin vermeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Detaycılığınız üzerinde çalıştığınız bir projenin ya da etkinliğin kusursuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlar harika bir hafta geçirebilirsiniz. Acilen bir krediye ihtiyaç
duyabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bazı aceleci yatırımlar nedeniyle parasal durumun kötüleşmesi muhtemeldir. Bu durumu kurtarmak için fikrini hiç ummadığın insanlar destekleyecek. Sağlığınıza dikkat edin. Bir aile üyesinin başarısı
sizin de prestijinizi yükseltecek.

OĞLAK BURCU YORUMU

Borsa, hisse senedi, kripto para gibi alanlarda yatırımı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Zarar verecek bir kayıp yaşanabilir. Odağını kariyerine verenler doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gerginlikten uzak bir hayat istiyorsanız, huysuz bir ihtiyarın etrafından dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Araba veya büyük bir eşya satın alabilirsiniz. Spora başladıysanız dikkatli olun. İşinize çok bağlısınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsunuz. Bu bağlılığınız ve dikkatiniz sayesinde iş yerine büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Büyük bir para harcamadan önce iki kere düşünmeniz sizin yararınıza olabilir. Mevcut işinizde beklemediğiniz bir kazanç elde ediyorsunuz. Depresif hissedenlerin hayatlarına giren yenilik sayesinde üzerlerindeki ölü toprağından kurtuluyorlar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam