Lavanta Çayının Faydaları
Abone Ol

Lavanta Çayının Faydaları

  Lavanta, Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesine ait hoş kokulu ve parlak mor çiçekleriyle tanınan bir çalıdır. Şu anda lavanta, kozmetik, aromaterapi ve koku biçiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bütün bu formların yanında, lavanta çay olarak da tüketilebilir. * İnsan sağlığına etkisi olan kalsiyum, demir ve A vitaminini bol miktarda içermektedir. * Lavanta Çayının Faydaları Yapılan bir çalışma […]

 

Lavanta, Ballıbabagiller (Lamiaceae) ailesine ait hoş kokulu ve parlak mor çiçekleriyle tanınan bir çalıdır.

Şu anda lavanta, kozmetik, aromaterapi ve koku biçiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bütün bu formların yanında, lavanta çay olarak da tüketilebilir. *

İnsan sağlığına etkisi olan kalsiyum, demir ve A vitaminini bol miktarda içermektedir. *

Lavanta Çayının Faydaları

 • Yapılan bir çalışma lavanta çayının içerisinde bulunan uçucu yağlar yardımıyla ülsere ve hazımsızlığa karşı oldukça yararlı olduğunu göstermiştir. Ancak bu çalışma henüz insanlar üzerinde yapılmamıştır. *
 • Lavanta çayının en önemli faydalarından biri de vücudu rahatlatmasıdır. Yapılan bazı çalışmalar, lavantanın sinir sisteminin işleyişini yavaşlatarak sakinleştirdiğini göstermiştir. Lavanta çayı rahatlamayı teşvik ettiği için stres ve kaygı için de oldukça yararlıdır.  *
 • Rahatlatıcı özelliği yardımıyla uykusuzluk ve depresyonun hafifletilmesine yardımcı olur.
 • Yapılan bir çalışmada araştırmacılar, lavanta esansiyel yağının teneffüs edilmesinin akut migren baş ağrılarını gidermede etkili olduğunu bulmuşlardır. *
 • Konvülsiyonlar, kaslardaki hızlı kasılma ve gevşeme nedeniyle vücudun istemsiz bir şekilde sallanmasıyla ortaya çıkar. Yapılan bir araştırma, lavantanın antispazmodik (spazm çözücü, spazm giderici) ve antikonvülsan (istemsiz nöbetleri engelleyici) etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Fareler üzerinde yapılan bu çalışma bitkinin bu özelliklerini, lavantanın sinir sistemindeki kasılma ve spazmlardan sorumlu olan kalsiyum kanallarını bloke etme kabiliyetine bağladı. *
 • Kalp sağlığını korumak için faydalı olan çeşitli antioksidanları içermektedir. Günlük rutin olarak lavanta çayı tüketildiğinde ileride kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltacaktır. Düzenli olarak tüketildiğinde kan basıncını düzene sokar ve tansiyonunuzu düzenleyerek kalbi korumaya yardım eder. *
 • Hücresel metabolizmanın yan ürünleri olan serbest radikaller vücuttan uzaklaştırılmadıklarında; kronik hastalıklara, yaşlanma belirtilerine, kırışıklıklara ve enflamasyona (iltihap) neden olabilir. Lavantada bulunan antioksidanlar ve uçucu bileşikler, bu semptomları giderebilirve cildi gençleştirir.
 • Lavanta çayı anti-inflamatuar özelliği yardımıyla; baş ağrısı, ateş, ciltte tahriş, artrit ağrısı ve bazı eklem rahatsızlıklarının belirtileri dâhil olmak üzere iltihaplanma problemlerinin giderilmesinde yardım eder. *

 

Lavanta Çayı Hazırlanışı

4 çay kaşığı taze lavanta tomurcuğu veya1 çorba kaşığı kurutulmuş lavanta tomurcuğu bir fincana/bardağa yerleştirin.

Bir kapta sıcak suyunuzu hazırlayın. Bunun için suyu kaynattıktan sonra tomurcukların üzerine dökmeden biraz ılıması için 1 dakika kadar bekleyin.

Ardından suyu lavanta tomurcuklarının üzerine dökerek 5 dakika demlenmeye bırakın. Çay demlenirken buharını içinde tutmak için fincanın/bardağın üzerini kapatın.

İçmeden önce tatlandırmak istiyorsanız bal kullanabilirsiniz. *

UYARI * *  *  *

 • Lavanta çayı nispeten güvenlidir, ancak özellikle merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçları kullanıyorsanız sorunlara neden olabilir. Lavanta çayıyla birlikte alınırken sorunlara neden olabilecek ilaçlar barbitüratlar, kloral hidrat ve sakinleştiriciler olarak adlandırılan MSS depresanlarını içerir.
 • Her üründe olduğu gibi fazla tüketmek zararlıdır. Lavanta çayı aşırı miktarda tüketildiğinde kabızlık, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi problemlere neden olur.
 • Aşırı lavanta çayı tüketimi cildin güneş duyarlılığını artırabilir ve ayrıca cilt tahrişi ve kızarıklıklara neden olabilir.
 • Herhangi bir nedenle ilaç kullanan kişilerin doktoralarına danışmadan tüketmemeleri gerekmektedir.
 • Hamileler ve emziren kadınlar her zaman bitkisel ürünleri kullanmadan önce doktorlarıyla görüşmelidirler.
 • Diğer ilaçlarla etkileşime girebilmesi nedeniyle cerrahi biroperasyona girecekseniz 2 hafta öncesinden lavanta çayı tüketmeyi bırakmalısınız.
 • Döküntü veya boğaz kapanması gibi herhangi bir alerjik reaksiyon tipiniz varsa, lavanta çayı kullanmayı bırakın.
 • Yapılan bir araştırmaya göre, lavanta yağı prepubertal jinekomasti adı verilen ve erkek çocuklarda meme büyümesine neden olan bir duruma neden olabilir.
 • Kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, özellikle cerrahi öncesi çok tehlikeli olabilir.
 • Kolesterol düşürücü özelliklerinden dolayı, kolesterol ilacı kullanıyorsanız lavanta çayı olumsuz etkiye neden olabilir.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne daha enerjik ve keyifli başlayabilirsiniz. İletişim trafiğiniz artabilir. Seyahat ve tatil planları, kurslar ve eğitimler, hobiler gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün enerjiniz, motivasyonunuz yükseliyor. İstek ve hedeflerinizi kendinize çekiyor, ilişkilerinizde daha net süreçler içerisinde bulunuyorsunuz. Dramalardan ve abartılı durumlardan uzak kalın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızda adım atmaktan çekinmeyin. Fikirlerinizin ve planlarınızın peşinden gidebilirsiniz. Teklif sunabilir, tekliflerinizden olumlu yanıtlar alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yurtdışı bağlantıları, gelecek planları gündeminizde olabilir. Finansal alanda rutininizin dışına çıkmak isteyebilir, bir yenilik. yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde keyifli görüşmeler, iletişimde uzlaşmalar sağlanabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün işaretçi rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Kitlelere hitap etme, sosyal medya çalışmaları gündeme gelebilir. Gizli, saklı konular ortaya çıkabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün enerji alanınıza göre deneyimler çekebilirsiniz. Duygularınız daha sık değişebilir. Küçük veya anlık olaylarla hızlı gel gitler yaşayabilirsiniz. Beklenti ve isteklerinizde abartılara gidebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili hareket geçebilirsiniz. İlişkilerinizde adımlar atabilir, ortak çalışmalar ve fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz. Akşam saatlerinde akıl ve duygu birleşebilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün şans ve fırsatlarla karşılaşabilir, ilahi adalet durumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Eğitim, seyahat konularında gelişmeler olabilir. Sözlerinizin gücü artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün finansal alanda bolluk ve bereket hakim olabilir. Gereksiz harcamalardan kaçının. Sezgilerinize güvenerek hareket edin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün yeni insanlarla tanışabilir, insanlarla destek ve yardımlaşma içerisinde olabilirsiniz. Gündüz saatleri boyunca daha açık konuşmalar yapabilir, duygularıınızı dile getirebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün aklınıza koyduğunuz, bir süredir çabaladığınız işlerinizde ve isteklerinizde olumlu sonuçlar ve ilerlemeler elde edebilirsiniz. Kardeşlerle, iş arkadaşlarıyla ilişkiler ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam