Kırmızı Pancarın Yararları
Abone Ol

Kırmızı Pancarın Yararları

Son araştırmaların, kırmızı pancarın sportif performansı artırdığı, tansiyonu düşürdüğü ve kan akışını artırdığını göstermesi ününü artırmıştır. Kırmızı pancar ile ilgili yeni çıkan ürünler, bilhassa kırmızı pancar suyu ve salatası, her yerde ortaya çıkmıştır. Kırmızı pancar şeker pancarı ile aynı familyadan gelmesine karşın genetik olarak ve gıda yönünden farklıdır. Kırmızı Pancarın Yararları Tansiyonu Düşürür: Kırmızı pancar, […]

Son araştırmaların, kırmızı pancarın sportif performansı artırdığı, tansiyonu düşürdüğü ve kan akışını artırdığını göstermesi ününü artırmıştır. Kırmızı pancar ile ilgili yeni çıkan ürünler, bilhassa kırmızı pancar suyu ve salatası, her yerde ortaya çıkmıştır. Kırmızı pancar şeker pancarı ile aynı familyadan gelmesine karşın genetik olarak ve gıda yönünden farklıdır.

Kırmızı Pancarın Yararları

 • Tansiyonu Düşürür: Kırmızı pancar, tüketildiğinde nitrit ve nitrit asit olarak adlandırılan bir gaza dönüşen görkemli bir nitrat deposudur. Bu iki bileşen kan atardamarın genişlemesine ve tansiyonun düşmesine destek sunar. Ek olarak araştırmacılar her gün ortalama 500 gram kırmızı pancar tüketilmesinin 6 saat içinde tansiyonu düşürdüğünü bulmuşlardır.
 • Koelsterolü Düşürür ve Plak oluşumunu Önler:Kırmızı pancar büyük oranda çözülebilir lif, flavanoid ve betacyanin içermektedir. Betacyanin bileşeni kırmızı pancara kırmızı rengi verir ve ek olarak kuvvetli bir antioksidandır. LDL kolesterolün (düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü/fena kolesterol) oksitlenmesini azaltmaya destek sunar ve atardamar zarlarında tortu oluşturmasını engeller. Bu da kalbi potansiyel kalp krizinden korur.
 • Hamile Hanım ve Doğmamış Bebeklere Faydası:Kırmızı pancarın öteki mühim bir özelliği de bolca oranda folik asit sağlamasıdır. Folik asit, doğmamış bebeklerin omuriliğinin muntazam oluşumu ve bebeği ayrık omurga (bebeklerin omuriliğinin tam olarak oluşmadığı ve çoğunlukla ikiye bölünmüş şeklinde görünmüş olduğu doğuştan gelen sakatlıktır) şeklinde durumlardan koruduğu için mühim bir bileşen olmasından dolayı hamile hanımefendiler ve doğmamış bebekler için önemlidir. Ek olarak hamile bayanlara hamilelik sürecinde lüzumlu enerjiyi sağlar.
 • Kemik Erimesini Önler: Kırmızı pancar, vücudun kalsiyumu etkili olarak kullanabilmesi için mühim bir bileşen olan silis ile doludur. Kalsiyum kemik ve dişleri beslediği için günde bir bardak kırmızı pancar suyu içmek kemik erimesi ve cam kemik hastalığı şeklinde durumlardan korur.
 • Şeker Hastalığını Denetim Altında Meblağ: Şeker hastalığı olanlar beslenme düzenlerine bir parça kırmızı pancar ilave ederek tatlı krizlerini karşılayabilirler. Glisemik endeks sebzesi (şekeri kana oldukca yavaş salgılaması anlamına gelir) olmasından dolayı tatlı krizini karşılarken kan şekeri seviyesini düşük meblağ. Ek olarak kalori bakımından düşük olması ve yağ içermemesi onu şeker hastaları için ideal kılmaktadır.
 • Kansızlığa İyi Gelir: Kırmızı pancar fazla oranda demir içermektedir. Demir vücudun değişik kısımlarına oksijen ve gıda iletilmesine yardım eden kanın bir parçası olan hemaglutinin (kan kümeleştirici) oluşumuna destek sunar.
 • Yorgunluğu Azaltır: Amerikan Şeker Hastaları Derneği tarafınca meydana getirilen bir araştırma kırmızı pancarın insan enerjisini artırdığını ortaya koymuştur. İçerisindeki nitrat yardımıyla atardamarları genişlettiği ve böylece oksijenin vücudun öteki parçalarına tertipli bir halde iletilmesine destek olduğu ve insanoğlunun enerjisini artırdığı belirtilmiştir. Öteki bir araştırmada da demir bakımından varlıklı olması dolayısıyla insana kuvvet verdiği ortaya çıkmıştır.
 • Cinsel Sağlığı ve Kuvveti Artırır: Naturel viagra olarak malum kırmızı pancar yaygın olarak eski kültürlerde cinsel sağlığı çoğaltmak için kullanılmıştır. Nitrat bakımından varlıklı bir kaynak olmasından dolayı kan damarlarını genişleterek ve genital bölgeye kan akışını artırarak vücuda nitrik oksit salgılanmasına destek sunar. Öteki bir unsur de cinsel ilişki hormonu üretimi açısından mühim bir kimyasal bileşen olan bor içermesidir.
 • Kanserden Korur: Kırmızı pancardaki betacyanin içinde ne olduğu öteki bir mühim işleve haizdir. Howard Üniversitesinde meydana getirilen bir araştırmada kırmızı pancarın, betacyaninin göğüs ve prostat kanseri olan hastalarda tümör büyümesini %12,5 oranında yavaşlattığı bulunmuştur. Bu tesir bir tek kanserin teşhisi ve tedavisinde destek olmakla kalmaz, bununla beraber kanserden kurtulanların daha uzun yaşamasını sağlar.
 • Kabızlığa İyi Gelir: Yüksek oranda çözülebilir lif içermesinden dolayı iyi bir kabızlık giderici görevi görür. Bu da dışkıyı yumuşatarak bağırsak hareketinin düzenlenmesine destek sunar. Ek olarak kalınca bağırsağı temizler ve zararı dokunan toksinleri mideden atar.
 • Beyin Enerjisini Artırır:Exeter Üniversitesindeki bir araştırma göstermiştir ki, kırmızı pancar suyu nitrat içinde ne olduğu yardımıyla insan enerjisini %16 oranında artırmaktadır. Araştırma ek olarak, beyin fonksiyonlarının tertipli bir halde yerine getirilmesine ve bunama başlangıcını ortadan kaldırmaya destek bulunduğunu bulmuştur. Bunun yanında nitrat nitrite dönüştüğünde sinirsel itkilerin daha iyi aktarıldığı ve beynin daha iyi çalmış olduğu görülmüştür.

Kırmızı Pancarın Yan Tesirleri

 • Hemokromatoz (vücudun fazla oranda demir emmesi sonucu oluşan bir hastalık) ve Wilson hastalığı çekenler, vücuda bakır ve demir depolamasından dolayı kırmızı pancar tüketmekten kaçınmalıdır. Wilson hastalığı vücudun fazla bakırı yakmasına izin vermezken hemokromatoz vücutta aşırı demir birikimidir.
 • Kırmız pancar ek olarak mide bulantısı ve ishale niçin olabilir.
 • Böbrek rahatsızlığı olan kişiler, vücuttaki kolesterol seviyesini artıran betain içeriğinden dolayı kırmızı pancar tüketiminden uzak durmalıdır.
 • Hamile hanımefendiler anne ve evladı negatif etkilemesinden dolayı betain tüketiminden kaçınmalıdır. Kırmızı pancarda bulunan betain ceninin büyümesinde negatif etkilere niçin olmaktadır.
 • Kırmızı pancar yüksek oranda oksalat içermektedir ve bu da böbrek taşı oluşma ihtimalini artırmaktadır. Böbrek taşı geçmişi olanların aşırı oranda kırmızı pancar tüketmesi sakıncalıdır.
 • Kırmızı pancar vücuttaki kalsiyum seviyesini düşürmekte ve böylece birçok hastalığa niçin olmaktadır.
 • Kırmızı pancar suyu tüketimi boğazda daralmaya niçin olmakta ve konuşma zorluğuna yol açmaktadır.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde gizli kalan konular, arka plan durumları, samimiyet sorgulaması gibi durumlar gündemde olabilir. Kimin samimi, kimin güvenilmez olduğuna daha fazla dikkat edin. Eşin iş hayatında yeni bir gündem oluşabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün çalışma hayatındaki gündemler sizin için gün boyu ön planda olabilir. İş ilişkilerinde daha dengeli, uyumlu ve toleranslı olmalısınız. Gün içerisindeki bazı planlarınız şartlar sebebiyle değişebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün erken saatlerinden itibaren önemli kararlar alabilir, iş ve eğitim hayatınızla bağlantılı olarak önemli görüşmeler yapabilirsiniz. Hızlı, yoğun ve hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Her alanda kuracağınız ilişkiler ön planda olacak.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde kurduğunuz dengeler ön planda olabilir. Özel hayatınızda kurduğunuz ilişkiler iş hayatında size fayda sağlayabilir. Duygusal birlikteliklerde ve ortaklıklarda geleceğe yönelik konuşmalar gündemde.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir. Daha uzlaşmacı tavırlar içerisinde olacaksınız. Kararsızlık ve zihinsel gel gitler yaşayabilirsiniz. Birden fazla konu ve gündeme bölünebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda geleceğe yönelik tasarılar ve planlamalar içerisinde olabilirsiniz. İş hayatında yeni finansal anlaşmalar yapabilirsiniz. İlişkilerde finansal destekler ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün aşk ilişkilerinde duygusal paylaşımlar artabilir. Sevdiklerinizden destek görebilir, ilişkinizden yüksek beklentiler içinde olabilirsiniz. Yalnız Teraziler ise daha seçici olacaktır.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün etkileyici rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Erken saatlerden itibaren yapılacak işlere, görev ve zorunluluklara koşturabilirsiniz. İç huzurunuzu korumak için akışta kalmak ve hayatın sürprizlerine açık olmak gereklidir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında kalıcı ve uzun vadeli kararlar alabilirsiniz. Önemli imzalar atabilirsiniz. Geleceği düşünerek hareket edeceğiniz bir gün. Abartılı kaygı ve panik durumlarına kapılmaya dikkat.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün kendi isteklerinizi gerçekleştirmek, hedeflerinizi hayata geçirmek için hareket edebilirsiniz. Yöneticilerinizle finansal konulara dair görüşmeler yapabilirsiniz. Otoriter ve baskın tavrınızı dengelemelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün iş ve eğitim hayatınızla bağlantılı önemli haberler alabilir, kritik görüşmeler sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için gökyüzü sizi destekliyor. Bazı işleriniz kendiliğinden ilerleyebilir, kendiliğinden sonuca gidebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün şefkat ve merhamet duygunuzu beslemeniz, maddi-manevi yardımlar yapmanız ilahi korunmaları getirebilir. Nasibinizden ve hakkınızından emin olmalı, sakin bir ruh halinde olmalısınız. İlahi adalet durumu karşınıza gelebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam