Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri
Abone Ol

Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri

Son zamanlarda devletimizde yazları sık sık karşılaştığımız kene ısırması ve buna bağlı olarak gelişen kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı ciddi bir çekince haline gelmiştir. Sıhhat bakanlığı kene ısırması, kene yapışması vakalarının artması sebebiyle Kastamonu, Ardahan, Tokat, Sivas, Giresun, Bingöl, Amasya, Çankırı, Artvin, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Samsun, Bayburt, Bolu, Karabük, Tunceli, Ordu, Çorum, Gümüşhane benzer biçimde illerde […]

Son zamanlarda devletimizde yazları sık sık karşılaştığımız kene ısırması ve buna bağlı olarak gelişen kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı ciddi bir çekince haline gelmiştir.

Sıhhat bakanlığı kene ısırması, kene yapışması vakalarının artması sebebiyle Kastamonu, Ardahan, Tokat, Sivas, Giresun, Bingöl, Amasya, Çankırı, Artvin, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Samsun, Bayburt, Bolu, Karabük, Tunceli, Ordu, Çorum, Gümüşhane benzer biçimde illerde kene koruma ve eğitim setleri dağıtacağı açıklandı.

Kene ısırması durumunda kene çıkarma işlemini en yakın sıhhat kuruluşuna gidip orada doktorlar tarafınca çıkarılmasını sağlamalıyız.

Bu keneden korunma setlerinde  eldiven, kene kart ve broşür bulunacak. Kene setleri yukarıdaki il ve ilçelere, köylere dağıtması planlanıyor.

Kene ısırığı emareleri nedir?

Mevzusunda uzman olan kişilerin açıklamalarına gore kene ısırmasından birkaç gün en geç 9 gün sonrasında, virüslü kan yada vücut salgıları
vasıtasıyla 5-6 ile 13 gün içinde hastalık emareleri ortaya çıkmaya başlıyor.

Kene ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı ve kusma,titreme, ishal benzer biçimde belli başlı kene ısırması emareleri bulunuyor.

Ortalama 30 değişik zararı olan kene çeşitleri’nin bulunmuş olduğu belirtiliyor.

Kene sokması, kene yapışması vakalarının artmasından sonrasında kene ile savaşım için kene ilaçlamaları da çeşitli bölgelerde etken olarak başladı.

kene çeşitleri
kene çeitleri

Keneden korunma şekilleri

Köy benzer biçimde kırsal alanlarda bulunanlar, ziraat ve hayvancılık ile uğraşanlar pantolonlarının paçalarını çoraplarının içine sokmalıdır.

Böcek uzaklaştırıcı kene uzaklaştırıcı ilaçlar eğer uygunsa vücuda ve giysilere uygulanmalıdır.

Bir hayvandan kene çıkarmaya uğraşırken eldiven kullanılmalıdır.

Kene vücuda yapıştıktan sonrasında insan kanını emerek beslenirler.

Kırsal ve piknik alanlarda bulunanlar dışarıda işleri bittikten sonrasında vücutlarında kene taraması yapmalıdırlar.

Piknik alanlarında mangal yaparken özelikle oldukca dikkat edilmelidir.

Kene ısırmasından sonrasında keneyi kendimiz acil bir halde çıkarmamalıyız, sakin olup en yakın sıhhat kuruluşuna gidip kene tedavisine başlamalıyız.

Vücuda kene yapışması durumunda derhal bir sıhhat kuruluşuna başvurmalıdırlar.

Kene ısırığından sonrasında 10 gün içinde denetim altında olmalı, herhangi bir ateş yükselmesi ve öteki belirtilerin oluşması durumunda derhal en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmalıyız.

Bir çok kene ısırığı ağrıya niçin olmadan yalnızca kızarıklık, şişme ya da deride titiziyet benzer biçimde hafifçe işaret ve emarelere niçin olur. Sadece bazı keneler insanlara mühim hastalıklara yol açan mikroorganizmaları bulaştırır. Genel olarak, hastalık yaymak için kenenin minimum 24 saat süresince deride yapışık kalması gerekir. Bunun için fark edilmiş olduğu anda dikkatli bir şekilde yapıştığı yerden menfaatilması oldukça önemlidir.

Şimdiye kadar kene ile insanlara bulaşan 20 değişik hastalık kaydedilmiştır. Araştırmalar neticesinde kene ısırması kanalıyla en oldukca olarak bulaşan hastalığın lyme hastalığı olduğu bildirilmektedir. Kenelerle insanlara taşınan hastalıklar içinde kırım kongo kanamalı ateşi, kayalık dağlar benekli ateşi benzer biçimde ölümcül olanları da bulunabilir.

Kırım kongo kanamalı ateşi nedir?

kırım kongo kanamalı ateşi, kenelerle bulaşan, ateş ve kanamayla seyreden o denli kuvvetlidir ki ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık unsurü hastalıkla aynı adı taşıyan bir virüzerir. Kırım kongo virüsü olan hastalarda, dünyadaki en tehlikeli kene ile bulaşan virüzerir.

Sık görülen bir hastalık değildir ve bundan dolayı mühim bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaz. Fakat bilhassa sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu ülkelerde sıhhat çalışanı üstünde mühim tesirleri bulunur.

şundan dolayı kene, hastalığın bulaşmasında mühim bir vektör olmasına rağmen, daha ileri ikincil vakalar insandan insana bulaş yöntemiyle yayılır. Hastalık sık sık virüs içeren kan ve vücut sıvılarına deri ya da mukozal maruziyet sonucunda insandan insana bulaşır. 2006 senesinde ülkemiz karadeniz bölgesindeki salgın meydana na gelmiş ve düzinelerce insan kırım kongo ateşine ele geçirilmiştır.

Kırım kongo ateşi, kanamalı hastalığa ilerleyen ve hususi olmayan ateş ile adım atar. Enfeksiyonun yayılmasını sınırlandırmak için bazı önlemler alınması şarttır. Bu önlemlerden bazıları;

Hastaların bakımında evrensel hijyen kurallarına uymak
Vakitında enfeksiyon denetimi önlemleri almak
Maruz kaldıktan sonrasında sıhhat çalışanlamış olurına destek tedavi uygulamak biçiminde sıralanabilir.

Bu programlara ek olarak kene popülasyonunu denetlemek için pestisit kullanımı benzer şekilde toplum temelli kontrol önlemleri, hastalığın yayılmasını azaltmak ve toplumda daha oldukca görülmesini engellemek için gerekmektedir.

Kırım kongo kanamalı ateşi emareleri nedir?

Kırım kongo kanamalı ateşi, ansızın başlamış olan baş ağrısı, baş dönmesi, yüksek ateş, bel ağrısı, eklem ağrısı, karın ağrısı ve kusma benzer şekilde hastalıklar sebebiyle başlangıç emareleri gösterir. Gözlerde, yüzde, boğazda kızarıklık ve damakta kırmızı lekeler çoğunlukla görülen belirtilerdir. Sarılık ve şiddetli vakalarda şuur kabul edenıklığı da bu emarelere eşlik edebilir.

Daha ileri evrelerde cilt altı kanamalara bağlı deride ciddi morarma, şiddetli burun kanaması ve enjeksiyon bölgelerinde kontrolsüz kanamalar görülebilir. Kanama deri ve mukoza haricinde, iç organlarda da görülebilir. İç kanama kan dolaşımında çöküntü yada şok sendromu ile sonuçlanabilir.

Hastalığın ikinci haftasında karaciğer, böbrek ya da dolaşım sorunluluğu ölümle neticelenir. Araştırmalara nazaran hastalığın neredeyse %50 nispetında ölümcül seyrettiği atama edilmiştir.

Kırım kongo kanamalı ateşi tedavisi iyi mi yapılır?

Hastalığın tedavisi öncelikli olarak destekleyici amaçla yapılır, sıvı ve elektrolit sorunluluklarının düzeltilmesi, oksijen desteği ve ikincil bulaşmaların makul tedavisine itina göstermek ehemmiyet taşır. Etken virüs ribavirin adlı antiviral ilaç ile sınırlandırılarak tedavi edilmeye çalışılır.

Kene ısırdığında neler yapılmalı?

Keneyi vücuttan derhal ve dikkatlice çıkarmak efsunk ehemmiyet taşır. Bunun için zaman kaybetmeden en yakın sıhhat kuruluşuna gitmek gerekir. Keneyi çıkarmak için ilkin eldiven giyilip kene olup olmadığına dikkatlice bakılır ve prosedüre başlanır. Ihtimaller içinde olduğunca derinden ve kenenin ağzına en yakın noktadan yakalamak, bilhassa kafa ve ağız parçaları olmak suretiyle, kenenin asla artık bırakmadan menfaatilması için önemlidir.
Bunun için temiz ince uçlu bir cımbız ya da forseps kullanılır. Kene yavaş ve sürekli bir yukarıya yönlü hareketle, kenenin üstünden nazikçe çekilip kıvırmadan menfaatilır.Kene, kesinlikle çıplak elle tutulmamalı, cımbız yada elle sıkılmamalı ya da kıvrılıp bükülmemelidir.
Kene çıkarıldıktan sonrasında bilhassa koltuk altlarına bakıldıktan sonrasında eller ve ısırık alanı sabun ve mümkün olmasıyla birlikte sıcak suyla yıkanır ve alkolle dezenfekte edilir.

Keneyi çıkarmak için netlikle vazelin, tırnak cilası, nane yağı yada sıcak kibrit benzer şekilde maddeler kullanılmamalıdır. şundan dolayı bu şeklinde maddeler kenede bulunan enfekte sıvıların cilde salınmasına yol açabilir. Kene yapıştığı yerden çıktıysa bir kaba koyarak dipfrizde saklanması, sonrasında görülebilecek herhangi bir emarede kenenin doktor tarafınca incelenmesi için ehemmiyet taşır.

Kene ısırmasından sonrasında şiddetli baş ağrısı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, kusma, kas ağrıları yada bedenin uzun herhangi bir bölgesinde nüzul bulguları ortaya çıkarsa derhal 112’yi arayıp ambulans çağırmanız yaşamsal bir örutubet taşır. eğer keneyi evde çıkarmaya çalıştıysanız ve kenenin baş, ağız yada öteki ksıcaklıkmları ciltte kaldıysa derhal bir sıhhat müesseseuna başvurmanız gerekir doktorlarımız derhal destek verir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün duygu durumunuzda ve isteklerinizde ani değişiklikler olabilir. Plan dışı harcamalar yapabilir, kendi istek ve beklentilerinizi daha fazla önemseyebilirsiniz. Aile içi ilişkiler ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün estetik konularla ve dış görüntünüzle ilgilenebilirsiniz. Aile büyükleri ve patronlarınızla ortak çalışmalar yapabilirsiniz. Gün içinde abartılardan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün iç dünyanızda aniden ruh haliniz, beklentileriniz değişebilir. Zihinde sıkışmış hissedebilir, yoğun ve karmaşık bir gün geçirebilirsiniz. Elinizde olmayan koşullara kafa yormayın.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün ani duygu değişimleri yaşayabilirsiniz. Duygusal beklentileriniz artabilir. Daha güçlü duygular içerisinde olabilir, ilişkilerinizde ani değişimler yaşayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iş ve ilişkilerinizde akılcı davranma, akılcı riskler alma zamanı. Dengeyi korumaya çalışmalı, fevri tepkilerden kaçınmalısınız. İnsanlarla uzlaşma ve anlaşma noktasında ortak çıkarlar gözetmeli.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün gündeminizdeki konulara yapıcı yaklaşma, fayda odaklı ilerleme zamanı. İş hayatında radikal bir değişim karşınıza gelebilir. Çalışma ortamında ani bir krizi çözmekle, zor bir işi tamamlamakla meşgul olabilirsiniz. Sağlığa dikkat.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün finansal konular, ev içinde tadilatlar ve düzenlemeler gündeminizde olabilir. Sağlıkla ilgili destekler alınabilir. Konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Bazı duygu ve düşüncelerinizi ise kendinize saklayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler ve ortaklıklar gündemde. Yoğun ve sosyal bir gün geçirebilirsiniz. Evinizle ilgili düzenlemeler, ev içinde tadilatlar gündeme gelebilir. Aile üyelerinizin sağlığıyla ilgili destekler alınabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün yoğun ve sürprizli bir gün geçirebilirsiniz. Şaşırtıcı haberler alabilir, aniden farklı alanlarda karar değiştirebilirsiniz. Yakın çevrenizle ve çalışma arkadaşlarınızla ilişkilerinizde daha temkinli, soğukkanlı ve mesafeli olmalı. Abartılar sorun getirebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün aşk hayatında güçlü ve yoğun duygular içerisinde olabilirsiniz. Pozitif veya negatif her duyguyu daha yoğun ve net bir şekilde hissedebilirsiniz. Rahatsız olduğunuz durumlardan sıyrılmak ve konfor alanınızda kalmak isteyebilirsiniz. Zorunlu harcamalar olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün duygularınızı, tavırlarınızı kontrol etmeye dikkat edin. Olaylara ve kişilere daha net bir tavırla yaklaşıp, kendi sınırlarınıza ve kendi kararlarınıza göre hareket etmek isteyebilirsiniz. Bencillik ve ego zarar verici olabilir. İnatçılık yerine farklı fikirlere kulak verin.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün şaşırtıcı haberler alabilir, beklemediğiniz kişilerden sürpriz tavırlar görebilirsiniz. Gün içinde aniden planlarınız değişebilir. Teknolojik aletlerinizde arızalanmalar yaşanabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam