Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri
Abone Ol

Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri

Son zamanlarda devletimizde yazları sık sık karşılaştığımız kene ısırması ve buna bağlı olarak gelişen kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı ciddi bir çekince haline gelmiştir. Sıhhat bakanlığı kene ısırması, kene yapışması vakalarının artması sebebiyle Kastamonu, Ardahan, Tokat, Sivas, Giresun, Bingöl, Amasya, Çankırı, Artvin, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Samsun, Bayburt, Bolu, Karabük, Tunceli, Ordu, Çorum, Gümüşhane benzer biçimde illerde […]

Son zamanlarda devletimizde yazları sık sık karşılaştığımız kene ısırması ve buna bağlı olarak gelişen kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı ciddi bir çekince haline gelmiştir.

Sıhhat bakanlığı kene ısırması, kene yapışması vakalarının artması sebebiyle Kastamonu, Ardahan, Tokat, Sivas, Giresun, Bingöl, Amasya, Çankırı, Artvin, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Samsun, Bayburt, Bolu, Karabük, Tunceli, Ordu, Çorum, Gümüşhane benzer biçimde illerde kene koruma ve eğitim setleri dağıtacağı açıklandı.

Kene ısırması durumunda kene çıkarma işlemini en yakın sıhhat kuruluşuna gidip orada doktorlar tarafınca çıkarılmasını sağlamalıyız.

Bu keneden korunma setlerinde  eldiven, kene kart ve broşür bulunacak. Kene setleri yukarıdaki il ve ilçelere, köylere dağıtması planlanıyor.

Kene ısırığı emareleri nedir?

Mevzusunda uzman olan kişilerin açıklamalarına gore kene ısırmasından birkaç gün en geç 9 gün sonrasında, virüslü kan yada vücut salgıları
vasıtasıyla 5-6 ile 13 gün içinde hastalık emareleri ortaya çıkmaya başlıyor.

Kene ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı ve kusma,titreme, ishal benzer biçimde belli başlı kene ısırması emareleri bulunuyor.

Ortalama 30 değişik zararı olan kene çeşitleri’nin bulunmuş olduğu belirtiliyor.

Kene sokması, kene yapışması vakalarının artmasından sonrasında kene ile savaşım için kene ilaçlamaları da çeşitli bölgelerde etken olarak başladı.

kene çeşitleri
kene çeitleri

Keneden korunma şekilleri

Köy benzer biçimde kırsal alanlarda bulunanlar, ziraat ve hayvancılık ile uğraşanlar pantolonlarının paçalarını çoraplarının içine sokmalıdır.

Böcek uzaklaştırıcı kene uzaklaştırıcı ilaçlar eğer uygunsa vücuda ve giysilere uygulanmalıdır.

Bir hayvandan kene çıkarmaya uğraşırken eldiven kullanılmalıdır.

Kene vücuda yapıştıktan sonrasında insan kanını emerek beslenirler.

Kırsal ve piknik alanlarda bulunanlar dışarıda işleri bittikten sonrasında vücutlarında kene taraması yapmalıdırlar.

Piknik alanlarında mangal yaparken özelikle oldukca dikkat edilmelidir.

Kene ısırmasından sonrasında keneyi kendimiz acil bir halde çıkarmamalıyız, sakin olup en yakın sıhhat kuruluşuna gidip kene tedavisine başlamalıyız.

Vücuda kene yapışması durumunda derhal bir sıhhat kuruluşuna başvurmalıdırlar.

Kene ısırığından sonrasında 10 gün içinde denetim altında olmalı, herhangi bir ateş yükselmesi ve öteki belirtilerin oluşması durumunda derhal en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmalıyız.

Bir çok kene ısırığı ağrıya niçin olmadan yalnızca kızarıklık, şişme ya da deride titiziyet benzer biçimde hafifçe işaret ve emarelere niçin olur. Sadece bazı keneler insanlara mühim hastalıklara yol açan mikroorganizmaları bulaştırır. Genel olarak, hastalık yaymak için kenenin minimum 24 saat süresince deride yapışık kalması gerekir. Bunun için fark edilmiş olduğu anda dikkatli bir şekilde yapıştığı yerden menfaatilması oldukça önemlidir.

Şimdiye kadar kene ile insanlara bulaşan 20 değişik hastalık kaydedilmiştır. Araştırmalar neticesinde kene ısırması kanalıyla en oldukca olarak bulaşan hastalığın lyme hastalığı olduğu bildirilmektedir. Kenelerle insanlara taşınan hastalıklar içinde kırım kongo kanamalı ateşi, kayalık dağlar benekli ateşi benzer biçimde ölümcül olanları da bulunabilir.

Kırım kongo kanamalı ateşi nedir?

​​​​​kırım kongo kanamalı ateşi, kenelerle bulaşan, ateş ve kanamayla seyreden o denli kuvvetlidir ki ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık unsurü hastalıkla aynı adı taşıyan bir virüzerir. Kırım kongo virüsü olan hastalarda, dünyadaki en tehlikeli kene ile bulaşan virüzerir.

Sık görülen bir hastalık değildir ve bundan dolayı mühim bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaz. Fakat bilhassa sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu ülkelerde sıhhat çalışanı üstünde mühim tesirleri bulunur.

şundan dolayı kene, hastalığın bulaşmasında mühim bir vektör olmasına rağmen, daha ileri ikincil vakalar insandan insana bulaş yöntemiyle yayılır. Hastalık sık sık virüs içeren kan ve vücut sıvılarına deri ya da mukozal maruziyet sonucunda insandan insana bulaşır. 2006 senesinde ülkemiz karadeniz bölgesindeki salgın meydana na gelmiş ve düzinelerce insan kırım kongo ateşine ele geçirilmiştır.

Kırım kongo ateşi, kanamalı hastalığa ilerleyen ve hususi olmayan ateş ile adım atar. Enfeksiyonun yayılmasını sınırlandırmak için bazı önlemler alınması şarttır. Bu önlemlerden bazıları;

Hastaların bakımında evrensel hijyen kurallarına uymak
Vakitında enfeksiyon denetimi önlemleri almak
Maruz kaldıktan sonrasında sıhhat çalışanlamış olurına destek tedavi uygulamak biçiminde sıralanabilir.

Bu programlara ek olarak kene popülasyonunu denetlemek için pestisit kullanımı benzer şekilde toplum temelli kontrol önlemleri, hastalığın yayılmasını azaltmak ve toplumda daha oldukca görülmesini engellemek için gerekmektedir.

Kırım kongo kanamalı ateşi emareleri nedir?

Kırım kongo kanamalı ateşi, ansızın başlamış olan baş ağrısı, baş dönmesi, yüksek ateş, bel ağrısı, eklem ağrısı, karın ağrısı ve kusma benzer şekilde hastalıklar sebebiyle başlangıç emareleri gösterir. Gözlerde, yüzde, boğazda kızarıklık ve damakta kırmızı lekeler çoğunlukla görülen belirtilerdir. Sarılık ve şiddetli vakalarda şuur kabul edenıklığı da bu emarelere eşlik edebilir.

Daha ileri evrelerde cilt altı kanamalara bağlı deride ciddi morarma, şiddetli burun kanaması ve enjeksiyon bölgelerinde kontrolsüz kanamalar görülebilir. Kanama deri ve mukoza haricinde, iç organlarda da görülebilir. İç kanama kan dolaşımında çöküntü yada şok sendromu ile sonuçlanabilir.

Hastalığın ikinci haftasında karaciğer, böbrek ya da dolaşım sorunluluğu ölümle neticelenir. Araştırmalara nazaran hastalığın neredeyse %50 nispetında ölümcül seyrettiği atama edilmiştir.

Kırım kongo kanamalı ateşi tedavisi iyi mi yapılır?

Hastalığın tedavisi öncelikli olarak destekleyici amaçla yapılır, sıvı ve elektrolit sorunluluklarının düzeltilmesi, oksijen desteği ve ikincil bulaşmaların makul tedavisine itina göstermek ehemmiyet taşır. Etken virüs ribavirin adlı antiviral ilaç ile sınırlandırılarak tedavi edilmeye çalışılır.

Kene ısırdığında neler yapılmalı?

Keneyi vücuttan derhal ve dikkatlice çıkarmak efsunk ehemmiyet taşır. Bunun için zaman kaybetmeden en yakın sıhhat kuruluşuna gitmek gerekir. Keneyi çıkarmak için ilkin eldiven giyilip kene olup olmadığına dikkatlice bakılır ve prosedüre başlanır. Ihtimaller içinde olduğunca derinden ve kenenin ağzına en yakın noktadan yakalamak, bilhassa kafa ve ağız parçaları olmak suretiyle, kenenin asla artık bırakmadan menfaatilması için önemlidir.
Bunun için temiz ince uçlu bir cımbız ya da forseps kullanılır. Kene yavaş ve sürekli bir yukarıya yönlü hareketle, kenenin üstünden nazikçe çekilip kıvırmadan menfaatilır.Kene, kesinlikle çıplak elle tutulmamalı, cımbız yada elle sıkılmamalı ya da kıvrılıp bükülmemelidir.
Kene çıkarıldıktan sonrasında bilhassa koltuk altlarına bakıldıktan sonrasında eller ve ısırık alanı sabun ve mümkün olmasıyla birlikte sıcak suyla yıkanır ve alkolle dezenfekte edilir.

Keneyi çıkarmak için netlikle vazelin, tırnak cilası, nane yağı yada sıcak kibrit benzer şekilde maddeler kullanılmamalıdır. şundan dolayı bu şeklinde maddeler kenede bulunan enfekte sıvıların cilde salınmasına yol açabilir. Kene yapıştığı yerden çıktıysa bir kaba koyarak dipfrizde saklanması, sonrasında görülebilecek herhangi bir emarede kenenin doktor tarafınca incelenmesi için ehemmiyet taşır.

Kene ısırmasından sonrasında şiddetli baş ağrısı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, kusma, kas ağrıları yada bedenin uzun herhangi bir bölgesinde nüzul bulguları ortaya çıkarsa derhal 112’yi arayıp ambulans çağırmanız yaşamsal bir örutubet taşır. eğer keneyi evde çıkarmaya çalıştıysanız ve kenenin baş, ağız yada öteki ksıcaklıkmları ciltte kaldıysa derhal bir sıhhat müesseseuna başvurmanız gerekir doktorlarımız derhal destek verir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gün içerisinde iletişim aksaklıkları, yanlış anlama ve alınganlık gibi durumlara karşı dikkat etmeli.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde küslük ve barışmalara açık enerjiler hakim olacak. Sosyal çevrenizle ilişkilerinizde daha hassas ve değişime açık olmalı, karşınızdaki kişilerin beklentilerini göz etmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınıza karşı daha duygusal olabilirsiniz. Etrafınızdaki enerjilerden daha fazla etkilenebileceğiniz için negatif insanlardan ve negatif konuşmalardan uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yarım kalan işlerinizi tamamlamak, dinlenmek ve zihni boşaltmak için güzel bir gün. Önemli başlangıçları bir sonraki güne erteleyebilir, bugün boyunca daha çok olayları farklı açılardan görmeye çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili düzenlemeler yapabilir, ödemeler ve harcamalar yapabilirsiniz. Hediyeler alabilir, verebilirsiniz. Yeteneklerinizi iş hayatında ve kariyer yolunuzda ortaya koyma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam