Kekik yağı ve çayı neye iyi gelir?
Abone Ol

Kekik yağı ve çayı neye iyi gelir?

Kekik bitkisi hayatımızın birçok alanında kullanılan bir hayli faydalı ve kullanım alanı çok geniş bir bitkidir. Kekik şifalı bitkiler arasında yer alan oldukça özel bir şifalı ottur. Yemeklerimizde kullanımı yanı sıra Kozmetik alanda şampuan, makyaj ürünleri, sağlık alanında saç ve cilt problemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kekik yağı Ne iyi gelir? Kekik yağı kekik bitkisinin özünden yapılarak […]

Kekik bitkisi hayatımızın birçok alanında kullanılan bir hayli faydalı ve kullanım alanı çok geniş bir bitkidir.

Kekik şifalı bitkiler arasında yer alan oldukça özel bir şifalı ottur. Yemeklerimizde kullanımı yanı sıra Kozmetik alanda şampuan, makyaj ürünleri, sağlık alanında saç ve cilt problemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kekik yağı Ne iyi gelir?

Kekik yağı kekik bitkisinin özünden yapılarak aktarlarda satılmaktadır. Kekik yağı çok güçlü doğal antibiyotiktir içerisinde bulunan karvakrol sayesinde vücudun bakteriler ile savaşmasında bir numaralı doğal antibiyotiktir. Bunun yanında ağız ve diş eti problemleri, egzama tedavisi, yaraların hızlı iyileşmesi, soğuk algınlığı gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Kekik Çayı faydaları.

Kekik doğal antibiyotik olan şifalı bir bitki olduğundan bahsetmiş idik, faydaları da bir o kadar çoktur.

Ateş düşürmek için eski zamanlardan günümüzü tıp alanında yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Düzenli kullanımda vücut da bulunan bakteri ve mikropları doğal bir şekilde atar, Adet söktürme ve sancılarını azaltmada sıkça faydalanılmaktadır. Yoğun geçen günlerde tüketilmesi yorgunluğu, stresi, depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu gibi çeşitli problemleri düzene sokmak kişiyi rahatlatmak amacı ile kullanımı vardır.

Kekik Çayı Nasıl yapılır?

Kekik bitkisi doğadan temmuz ve ağustos aylarında olgunlaşmış şekilde toplanarak aktar ve birçok mağazada bulunabilecek şekilde dalında yaprakları üzerinde şekilde satılmaktadır.

Bu şifalı bitkinin çayı için bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Bir cezvede suyu kaynatın.

İçerisine birkaç tutam satın almış olduğunuz doğal kekik bitkisini ekleyin.

10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra, süzün içerisine tadını yumuşatmak için bal ve limon ekleyip tüketin.

Kekik bitkisi doğada nerede bulunur.

Kekik bitkisi ülkemizin bir çok bölgesinde yetişmektedir, sapı kahverengi çiçeği beyaz ve kırmızı renkten oluşmaktadır , sarp ve rüzgar alan bölgeleri seven bu şifalı bitki rakım arttıkça kaya diplerinde ve kayalık alanların yanlarında görmeniz mümkündür.

Kekik çayı ve yağının zararları neler?

Kekik bitkisi her ne kadar şifalı bir bitkide olsa fazla ve sık kullanımında bazı zararlara yol açabilecek bir bitkidir. Kullanımı düzenli ve aralıklara yapıldığında fayda sağlamaktadır.

Sık kullanımda , baş dönmesi, mide bulantısı,    alerjik rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gün içerisinde iletişim aksaklıkları, yanlış anlama ve alınganlık gibi durumlara karşı dikkat etmeli.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde küslük ve barışmalara açık enerjiler hakim olacak. Sosyal çevrenizle ilişkilerinizde daha hassas ve değişime açık olmalı, karşınızdaki kişilerin beklentilerini göz etmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınıza karşı daha duygusal olabilirsiniz. Etrafınızdaki enerjilerden daha fazla etkilenebileceğiniz için negatif insanlardan ve negatif konuşmalardan uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yarım kalan işlerinizi tamamlamak, dinlenmek ve zihni boşaltmak için güzel bir gün. Önemli başlangıçları bir sonraki güne erteleyebilir, bugün boyunca daha çok olayları farklı açılardan görmeye çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili düzenlemeler yapabilir, ödemeler ve harcamalar yapabilirsiniz. Hediyeler alabilir, verebilirsiniz. Yeteneklerinizi iş hayatında ve kariyer yolunuzda ortaya koyma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam