Kekik yağı ve çayı neye iyi gelir?
Abone Ol

Kekik yağı ve çayı neye iyi gelir?

1 Kekik yağı Ne iyi gelir? 1.1 Kekik Çayı faydaları.1.2 Kekik Çayı Nasıl yapılır?1.3 Kekik çayı ve yağının zararları neler? Kekik bitkisi hayatımızın birçok alanında kullanılan bir hayli faydalı ve kullanım alanı çok geniş bir bitkidir. Kekik şifalı bitkiler arasında yer alan oldukça özel bir şifalı ottur. Yemeklerimizde kullanımı yanı sıra Kozmetik alanda şampuan, makyaj […]

Kekik bitkisi hayatımızın birçok alanında kullanılan bir hayli faydalı ve kullanım alanı çok geniş bir bitkidir.

Kekik şifalı bitkiler arasında yer alan oldukça özel bir şifalı ottur. Yemeklerimizde kullanımı yanı sıra Kozmetik alanda şampuan, makyaj ürünleri, sağlık alanında saç ve cilt problemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kekik yağı Ne iyi gelir?

Kekik yağı kekik bitkisinin özünden yapılarak aktarlarda satılmaktadır. Kekik yağı çok güçlü doğal antibiyotiktir içerisinde bulunan karvakrol sayesinde vücudun bakteriler ile savaşmasında bir numaralı doğal antibiyotiktir. Bunun yanında ağız ve diş eti problemleri, egzama tedavisi, yaraların hızlı iyileşmesi, soğuk algınlığı gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

1073212 1920x1080

Kekik Çayı faydaları.

Kekik doğal antibiyotik olan şifalı bir bitki olduğundan bahsetmiş idik, faydaları da bir o kadar çoktur.

Ateş düşürmek için eski zamanlardan günümüzü tıp alanında yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Düzenli kullanımda vücut da bulunan bakteri ve mikropları doğal bir şekilde atar, Adet söktürme ve sancılarını azaltmada sıkça faydalanılmaktadır. Yoğun geçen günlerde tüketilmesi yorgunluğu, stresi, depresyon, anksiyete, uyku bozukluğu gibi çeşitli problemleri düzene sokmak kişiyi rahatlatmak amacı ile kullanımı vardır.

Kekik Çayı Nasıl yapılır?

Kekik bitkisi doğadan temmuz ve ağustos aylarında olgunlaşmış şekilde toplanarak aktar ve birçok mağazada bulunabilecek şekilde dalında yaprakları üzerinde şekilde satılmaktadır.

Bu şifalı bitkinin çayı için bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Bir cezvede suyu kaynatın.

İçerisine birkaç tutam satın almış olduğunuz doğal kekik bitkisini ekleyin.

10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra, süzün içerisine tadını yumuşatmak için bal ve limon ekleyip tüketin.

Kekik bitkisi doğada nerede bulunur.

Kekik bitkisi ülkemizin bir çok bölgesinde yetişmektedir, sapı kahverengi çiçeği beyaz ve kırmızı renkten oluşmaktadır , sarp ve rüzgar alan bölgeleri seven bu şifalı bitki rakım arttıkça kaya diplerinde ve kayalık alanların yanlarında görmeniz mümkündür.

5f2c15ca79da3e16ac106f16

Kekik çayı ve yağının zararları neler?

Kekik bitkisi her ne kadar şifalı bir bitkide olsa fazla ve sık kullanımında bazı zararlara yol açabilecek bir bitkidir. Kullanımı düzenli ve aralıklara yapıldığında fayda sağlamaktadır.

Sık kullanımda , baş dönmesi, mide bulantısı,    alerjik rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam