Kas ve Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?
Abone Ol

Kas ve Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?

Kas ve Eklem Ağrıları Neden Olur ? Nasıl Geçer Kas ağrısı kişilerde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bilhassa bacak ve sırt bölgelerinde görünmesi ile bilinir. Vücudun her alanı kas tabakası ile kaplıdır ve kas tabakasında oluşacak herhangi bir gerilme durumu ile bu ağrılar kendisini öne çıkartabilir. Sportif aktiviteler esnasında herhangi bir zorlama yada yaralanma […]

Kas ve Eklem Ağrıları Neden Olur ? Nasıl Geçer

Kas ağrısı kişilerde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bilhassa bacak ve sırt bölgelerinde görünmesi ile bilinir. Vücudun her alanı kas tabakası ile kaplıdır ve kas tabakasında oluşacak herhangi bir gerilme durumu ile bu ağrılar kendisini öne çıkartabilir. Sportif aktiviteler esnasında herhangi bir zorlama yada yaralanma yaşanması durumunda, bu biçim kas ağrıları ile yüzleşme durumu söz mevzusudur. İlaç tedavisi haricinde bitkisel tedaviler sağlanarak da bu tip ağrıların minimal seviyeye çekilmesi sağlanabilir.

Kas Ağrılarına İyi Gelenler

Masaj
Kol, bacak, göğüs, karın, boyun, sırt ve bel kısmında yaşanmış olan ağrılar için en doğru tercih masajdır. İşi bilen birinin yapacağı masaj ile birlikte bu ağrılar minimum seviyeye çekilebilir. Bu sayede ise ağrılar giderileceği şeklinde, kasların yumuşaması ile birlikte ağrıların tamamen giderildiği de ön plandadır.

Soğuk kompres
Buz ile ağrıyan kaslarınızı yatıştırmak fazlaca kolay. Bu sebeple etkilenen bölgeye 5 ila 10 dakika süresince buz uygulaması yaparak kati sonuçlara ulaşabilirsiniz. 5 dakika ara verdikten sonrasında aynı işlem yine edilir ve ağrılar %100 seviyede giderilir.

Kas ağrılarına iyi gelen egzersizler tercih edilebilir!
Ağrıyan kaslarınıza esnemeler yaparak, tekrardan kan pompalanmasına destek olabilirsiniz. Laktik asit olarak isimlendirilen vücut sıvısı, zorlanmalarda kendisini ortaya çıkartır ve kas kesiği yaratır. Bu da doğru egzersizlerin uygulanması ile birlikte ağrıların kati olarak giderilmesine destek sağlar.

Kas ağrısına iyi gelen bitkiler!
Kas ağrısı yaşıyorsanız doğru bitkileri tercih ederek mevcud ağrıları tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için biberiye öncelikli tercih! Doğru bir karışım ortamı yaratıp, biberiyenin iyileştirici özelliklerinden yararlanmak mümkündür.

Isırgan Otu:Meydana getirilen emekler ışığında ısırgan otunun kas,eklem ve kemik ağrılarını yok etmede fazlaca güçlü bir nebat olduğu kanıtlanmıştır.Bor bakımından varlıklı ısırgan otu ağrıyı ve iltihaplanmayı geçirici özelliğe haiz.1 bardak sıcak suyu 2 3 tutam kuru ısırganı atarak 3 4 gün içerseniz ağrılarınızın geçtiğini farkedeceksiniz.

Zeytin Yağı:Kas ağrılarında en mühim şey kasların yorulması ve sıkılaşması sertleşmesinden doğar.Bu mevzuda bizlere destek binbir derde ilaç olan zeytin yağıdır.Zeytin yağıyla ağrı olan bölgelere masaj yapmış olursanız kaslarınız yumuşar açılır ve ağrısı hafifler.

Acı Biber :Acı biber ısıtıcı özellikte olduğundan kasların açılmasını ve kan akışının hızlanması sağlar.Acı biberi azca miktar zeytin yağıyla karıştırıp ağrıyan bölgeye masaj yapmış olursanız ağrısının geçtiğini görmüş olacaksınız.Acı biberin ağrı kesici özelliği olduğundan ilaç içmeden rahatlamanızı sağlar.

Zerdeçal:Zerdeçal kas ve eklem ağrıları için bir öteki tedavi yönteminden biridir.İçerdiği kurkumin yardımıyla kas ve eklemlerdeki iltihabı azaltarak kanı inceltir ve akışkanlığı sağlar.Kireçlenmeyede iyi gelen zerdeçal az az yemeklerde tüketilmelidir.Kan inceltici özelliği olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.

Papatya Yağı:Papatya yağı ve çayı kas spazmlarına iyi gelmektedir.İltihabıda azaltıcı özelliği bulunan papatya yağını masaj şeklinde ağrıyan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Nane Yağı:Nane yağı içinde bulunan mentol tanecikleri yardımıyla sürüldüğü yerde rahatlama hissi uyandırarak ağrılara ve kas ağrılarına iyi gelmiş olarak rahatlatma özelliğine haizdir

Okaliptus:Okaliptus yağıda nane benzeri tek tek olduğundan kas gerginliklerine iyi gelmiş olarak rahatlama sağlamaktadır.

Lavanta Yağı:Hoş kokulu bir nebat olan lavantanın yağıda masajlarda rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır.Kas gerginliklerini alarak ağrıların hafiflemesine ve kasların rahatlamasına destek olmaktadır.

Kas Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Yaban mersini,alıç,turunçglillerden (Limon,Portakal,Mandalin,Greyfurt) mürdüm eriği,brokoli ve biber kas sağlığına iyi gelen yiyecekler arasındadır.Sıhhatli kemikler ve kaslar için ıspanakta yararlı bir yiyecektir.Bu yiyecekleri yemeklerinizde bulundurarak meyve sebzeleri yiyerek yada meyve sularını içerek sıhhatli kaslara haiz olabilirsiniz.

Yumurta ve Süt:Kemiklerin ve dokuların sıhhatli gelişimi için yumurta ve süt tüketimide önemlidir.

Kas ve Eklem Ağrılarından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Soğuk Su:Sporcular kasları ağırdıkları vakit derhal soğuk suyla banyo yaparlar ve kasların ağrısının gitmesini sağlarlar bu mevzuda sizde soğuk su dolu bir kovada ayaklarınızı bekletirseniz kas ve eklem ağrılarınız hafifleyecektir.

Yüzmek!
Yüzmek tüm kasları çalıştıran bir sportif aktivitedir. Sırt, karın, kol, bacak, boyun, göğüs ve birçok kas grubunu harekete geçiren yüzme eylemi, direkt kas ağrılarının giderilmesinde etken bir rol oynamaktadır.

Su tüketimini arttırın!
Su tüketimini arttırmak vücudunuzda oluşacak kas ağrılarını engellemenin en organik çözümüdür. Günde 3 litreye kadar tüketeceğiniz su, organik nebat çayları ve taze meyve / sebze suyu ile birlikte siz de ağrılı süreçleri hayatınızdan kalıcı bir halde çıkartabilirsiniz.

Kiraz ve Vişne suyu tüketin!
Vişne suyu ve kiraz suyu, kaslarınızın canlı kalmasına ve istenen kan miktarının kaslara pompalanmasına destek sağlar. Eğer amacınız ağrıyı azaltmak ise, spor etkinliklerinden sonrasında yada yaşanmış olan kas ağrılarınızın derhal arkasından kucak dolusu bu sıvıları tüketebilirsiniz. Ek olarak tutulmaya bağlı olan rahatsızlıklar için de bu besin takviyesinin alınması önemlidir.

Kas Ağrıları İçin İlaç ve Kremler

Kas ağrıları genel olarak kasların fazla çalışmasından dolayı sıkışması ve sertleşmesinden meydana gelmektedir.Bu yüzden kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlamamız gerekmektedir.

Bu mevzuda bitkisel ve organik tedavi şekillerinin haricinde ilaç ve krem şeklinde tedavilerde kullanılmaktadır.

Dexplus 25/8 Tablet:Hap formunda olan dexplus kas gevşetici,ağrı kesici irin önleyici bir ilaçtır kas ağrılarında tabip tavsiyesinde kullanılabilir.

Öteki kas ağrısı ,irin geçirici ve kireçlenmeye karşı iyi gelen ilaçlardan bazıları şunlardır.

Leodex plus 25/8,Osteoflex,Dona ampul 400 mg,Loxidol şeklinde ilaçlardır.Fakat kesinlikte tabip takviyesi olmadan kullanmayınız.

tiger balm

Kaplan Yağı Kremi (Tiger Balm)

Kas ağrılarına fazlaca iyi gelen mucize kremlerden biride japon kaplan yağı ingilizce adı tiger balm olan kremidr.iki formu bulunan kremin kırmızı renkte olanı sıcaklatarak ağrıyı geçirmekte,mavi renkte olan soğuk hissi vererek ağrıları geçirerek ağrılı bölgenin gevşemesine destek sağlar.

Dolorex,Dicloflam :Dolorex ve dicloflam birbirine benzeyen iki ağrı kesici haptır,kas eklem ağırısı,baş ağrısı,diş ağrısı ve birçok ağrılara iyi gelen fazlaca etkili bir ağrı kesicidir.Şahsen kendim kullanıyorum ağrım olduğunda memnunum doğal olarak fazlası zarar alerjisi olanlar bu tür ilaçlara dikkat etmeliler.

Her geçen gün kas ağrılarından sebep araştırmalar meydana getiren kişiler, ilk tercihlerini ilaçlara yöneltse de, bu ilaçların kesinlikle tabip kontrolü altında tüketilmesi gerekmektedir. Aksi halde asla beklenmedik negatif etkilerini ortaya çıkartabilir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gün içerisinde iletişim aksaklıkları, yanlış anlama ve alınganlık gibi durumlara karşı dikkat etmeli.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde küslük ve barışmalara açık enerjiler hakim olacak. Sosyal çevrenizle ilişkilerinizde daha hassas ve değişime açık olmalı, karşınızdaki kişilerin beklentilerini göz etmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınıza karşı daha duygusal olabilirsiniz. Etrafınızdaki enerjilerden daha fazla etkilenebileceğiniz için negatif insanlardan ve negatif konuşmalardan uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yarım kalan işlerinizi tamamlamak, dinlenmek ve zihni boşaltmak için güzel bir gün. Önemli başlangıçları bir sonraki güne erteleyebilir, bugün boyunca daha çok olayları farklı açılardan görmeye çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili düzenlemeler yapabilir, ödemeler ve harcamalar yapabilirsiniz. Hediyeler alabilir, verebilirsiniz. Yeteneklerinizi iş hayatında ve kariyer yolunuzda ortaya koyma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam