Kas ve Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?
Abone Ol

Kas ve Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?

Kas ve Eklem Ağrıları Neden Olur ? Nasıl Geçer Kas ağrısı kişilerde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bilhassa bacak ve sırt bölgelerinde görünmesi ile bilinir. Vücudun her alanı kas tabakası ile kaplıdır ve kas tabakasında oluşacak herhangi bir gerilme durumu ile bu ağrılar kendisini öne çıkartabilir. Sportif aktiviteler esnasında herhangi bir zorlama yada yaralanma […]

Kas ve Eklem Ağrıları Neden Olur ? Nasıl Geçer

Kas ağrısı kişilerde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bilhassa bacak ve sırt bölgelerinde görünmesi ile bilinir. Vücudun her alanı kas tabakası ile kaplıdır ve kas tabakasında oluşacak herhangi bir gerilme durumu ile bu ağrılar kendisini öne çıkartabilir. Sportif aktiviteler esnasında herhangi bir zorlama yada yaralanma yaşanması durumunda, bu biçim kas ağrıları ile yüzleşme durumu söz mevzusudur. İlaç tedavisi haricinde bitkisel tedaviler sağlanarak da bu tip ağrıların minimal seviyeye çekilmesi sağlanabilir.

kasagrilarinaneiyigelir

Kas Ağrılarına İyi Gelenler

Masaj
Kol, bacak, göğüs, karın, boyun, sırt ve bel kısmında yaşanmış olan ağrılar için en doğru tercih masajdır. İşi bilen birinin yapacağı masaj ile birlikte bu ağrılar minimum seviyeye çekilebilir. Bu sayede ise ağrılar giderileceği şeklinde, kasların yumuşaması ile birlikte ağrıların tamamen giderildiği de ön plandadır.

Soğuk kompres
Buz ile ağrıyan kaslarınızı yatıştırmak fazlaca kolay. Bu sebeple etkilenen bölgeye 5 ila 10 dakika süresince buz uygulaması yaparak kati sonuçlara ulaşabilirsiniz. 5 dakika ara verdikten sonrasında aynı işlem yine edilir ve ağrılar %100 seviyede giderilir.

Kas ağrılarına iyi gelen egzersizler tercih edilebilir!
Ağrıyan kaslarınıza esnemeler yaparak, tekrardan kan pompalanmasına destek olabilirsiniz. Laktik asit olarak isimlendirilen vücut sıvısı, zorlanmalarda kendisini ortaya çıkartır ve kas kesiği yaratır. Bu da doğru egzersizlerin uygulanması ile birlikte ağrıların kati olarak giderilmesine destek sağlar.

Kas ağrısına iyi gelen bitkiler!
Kas ağrısı yaşıyorsanız doğru bitkileri tercih ederek mevcud ağrıları tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için biberiye öncelikli tercih! Doğru bir karışım ortamı yaratıp, biberiyenin iyileştirici özelliklerinden yararlanmak mümkündür.

Isırgan Otu:Meydana getirilen emekler ışığında ısırgan otunun kas,eklem ve kemik ağrılarını yok etmede fazlaca güçlü bir nebat olduğu kanıtlanmıştır.Bor bakımından varlıklı ısırgan otu ağrıyı ve iltihaplanmayı geçirici özelliğe haiz.1 bardak sıcak suyu 2 3 tutam kuru ısırganı atarak 3 4 gün içerseniz ağrılarınızın geçtiğini farkedeceksiniz.

Zeytin Yağı:Kas ağrılarında en mühim şey kasların yorulması ve sıkılaşması sertleşmesinden doğar.Bu mevzuda bizlere destek binbir derde ilaç olan zeytin yağıdır.Zeytin yağıyla ağrı olan bölgelere masaj yapmış olursanız kaslarınız yumuşar açılır ve ağrısı hafifler.

Acı Biber :Acı biber ısıtıcı özellikte olduğundan kasların açılmasını ve kan akışının hızlanması sağlar.Acı biberi azca miktar zeytin yağıyla karıştırıp ağrıyan bölgeye masaj yapmış olursanız ağrısının geçtiğini görmüş olacaksınız.Acı biberin ağrı kesici özelliği olduğundan ilaç içmeden rahatlamanızı sağlar.

Zerdeçal:Zerdeçal kas ve eklem ağrıları için bir öteki tedavi yönteminden biridir.İçerdiği kurkumin yardımıyla kas ve eklemlerdeki iltihabı azaltarak kanı inceltir ve akışkanlığı sağlar.Kireçlenmeyede iyi gelen zerdeçal az az yemeklerde tüketilmelidir.Kan inceltici özelliği olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.

Papatya Yağı:Papatya yağı ve çayı kas spazmlarına iyi gelmektedir.İltihabıda azaltıcı özelliği bulunan papatya yağını masaj şeklinde ağrıyan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Nane Yağı:Nane yağı içinde bulunan mentol tanecikleri yardımıyla sürüldüğü yerde rahatlama hissi uyandırarak ağrılara ve kas ağrılarına iyi gelmiş olarak rahatlatma özelliğine haizdir

Okaliptus:Okaliptus yağıda nane benzeri tek tek olduğundan kas gerginliklerine iyi gelmiş olarak rahatlama sağlamaktadır.

Lavanta Yağı:Hoş kokulu bir nebat olan lavantanın yağıda masajlarda rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır.Kas gerginliklerini alarak ağrıların hafiflemesine ve kasların rahatlamasına destek olmaktadır.

Kas Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Yaban mersini,alıç,turunçglillerden (Limon,Portakal,Mandalin,Greyfurt) mürdüm eriği,brokoli ve biber kas sağlığına iyi gelen yiyecekler arasındadır.Sıhhatli kemikler ve kaslar için ıspanakta yararlı bir yiyecektir.Bu yiyecekleri yemeklerinizde bulundurarak meyve sebzeleri yiyerek yada meyve sularını içerek sıhhatli kaslara haiz olabilirsiniz.

Yumurta ve Süt:Kemiklerin ve dokuların sıhhatli gelişimi için yumurta ve süt tüketimide önemlidir.

Kas ve Eklem Ağrılarından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Soğuk Su:Sporcular kasları ağırdıkları vakit derhal soğuk suyla banyo yaparlar ve kasların ağrısının gitmesini sağlarlar bu mevzuda sizde soğuk su dolu bir kovada ayaklarınızı bekletirseniz kas ve eklem ağrılarınız hafifleyecektir.

Yüzmek!
Yüzmek tüm kasları çalıştıran bir sportif aktivitedir. Sırt, karın, kol, bacak, boyun, göğüs ve birçok kas grubunu harekete geçiren yüzme eylemi, direkt kas ağrılarının giderilmesinde etken bir rol oynamaktadır.

Su tüketimini arttırın!
Su tüketimini arttırmak vücudunuzda oluşacak kas ağrılarını engellemenin en organik çözümüdür. Günde 3 litreye kadar tüketeceğiniz su, organik nebat çayları ve taze meyve / sebze suyu ile birlikte siz de ağrılı süreçleri hayatınızdan kalıcı bir halde çıkartabilirsiniz.

Kiraz ve Vişne suyu tüketin!
Vişne suyu ve kiraz suyu, kaslarınızın canlı kalmasına ve istenen kan miktarının kaslara pompalanmasına destek sağlar. Eğer amacınız ağrıyı azaltmak ise, spor etkinliklerinden sonrasında yada yaşanmış olan kas ağrılarınızın derhal arkasından kucak dolusu bu sıvıları tüketebilirsiniz. Ek olarak tutulmaya bağlı olan rahatsızlıklar için de bu besin takviyesinin alınması önemlidir.

Kas Ağrıları İçin İlaç ve Kremler

Kas ağrıları genel olarak kasların fazla çalışmasından dolayı sıkışması ve sertleşmesinden meydana gelmektedir.Bu yüzden kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlamamız gerekmektedir.

Bu mevzuda bitkisel ve organik tedavi şekillerinin haricinde ilaç ve krem şeklinde tedavilerde kullanılmaktadır.

Dexplus 25/8 Tablet:Hap formunda olan dexplus kas gevşetici,ağrı kesici irin önleyici bir ilaçtır kas ağrılarında tabip tavsiyesinde kullanılabilir.

Öteki kas ağrısı ,irin geçirici ve kireçlenmeye karşı iyi gelen ilaçlardan bazıları şunlardır.

Leodex plus 25/8,Osteoflex,Dona ampul 400 mg,Loxidol şeklinde ilaçlardır.Fakat kesinlikte tabip takviyesi olmadan kullanmayınız.

tigerbalm 1
tiger balm

Kaplan Yağı Kremi (Tiger Balm)

Kas ağrılarına fazlaca iyi gelen mucize kremlerden biride japon kaplan yağı ingilizce adı tiger balm olan kremidr.iki formu bulunan kremin kırmızı renkte olanı sıcaklatarak ağrıyı geçirmekte,mavi renkte olan soğuk hissi vererek ağrıları geçirerek ağrılı bölgenin gevşemesine destek sağlar.

Dolorex,Dicloflam :Dolorex ve dicloflam birbirine benzeyen iki ağrı kesici haptır,kas eklem ağırısı,baş ağrısı,diş ağrısı ve birçok ağrılara iyi gelen fazlaca etkili bir ağrı kesicidir.Şahsen kendim kullanıyorum ağrım olduğunda memnunum doğal olarak fazlası zarar alerjisi olanlar bu tür ilaçlara dikkat etmeliler.

Her geçen gün kas ağrılarından sebep araştırmalar meydana getiren kişiler, ilk tercihlerini ilaçlara yöneltse de, bu ilaçların kesinlikle tabip kontrolü altında tüketilmesi gerekmektedir. Aksi halde asla beklenmedik negatif etkilerini ortaya çıkartabilir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam