Kas ve Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?
Abone Ol

Kas ve Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?

Kas ve Eklem Ağrıları Neden Olur ? Nasıl Geçer Kas ağrısı kişilerde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bilhassa bacak ve sırt bölgelerinde görünmesi ile bilinir. Vücudun her alanı kas tabakası ile kaplıdır ve kas tabakasında oluşacak herhangi bir gerilme durumu ile bu ağrılar kendisini öne çıkartabilir. Sportif aktiviteler esnasında herhangi bir zorlama yada yaralanma […]

Kas ve Eklem Ağrıları Neden Olur ? Nasıl Geçer

Kas ağrısı kişilerde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bilhassa bacak ve sırt bölgelerinde görünmesi ile bilinir. Vücudun her alanı kas tabakası ile kaplıdır ve kas tabakasında oluşacak herhangi bir gerilme durumu ile bu ağrılar kendisini öne çıkartabilir. Sportif aktiviteler esnasında herhangi bir zorlama yada yaralanma yaşanması durumunda, bu biçim kas ağrıları ile yüzleşme durumu söz mevzusudur. İlaç tedavisi haricinde bitkisel tedaviler sağlanarak da bu tip ağrıların minimal seviyeye çekilmesi sağlanabilir.

kasagrilarinaneiyigelir

Kas Ağrılarına İyi Gelenler

Masaj
Kol, bacak, göğüs, karın, boyun, sırt ve bel kısmında yaşanmış olan ağrılar için en doğru tercih masajdır. İşi bilen birinin yapacağı masaj ile birlikte bu ağrılar minimum seviyeye çekilebilir. Bu sayede ise ağrılar giderileceği şeklinde, kasların yumuşaması ile birlikte ağrıların tamamen giderildiği de ön plandadır.

Soğuk kompres
Buz ile ağrıyan kaslarınızı yatıştırmak fazlaca kolay. Bu sebeple etkilenen bölgeye 5 ila 10 dakika süresince buz uygulaması yaparak kati sonuçlara ulaşabilirsiniz. 5 dakika ara verdikten sonrasında aynı işlem yine edilir ve ağrılar %100 seviyede giderilir.

Kas ağrılarına iyi gelen egzersizler tercih edilebilir!
Ağrıyan kaslarınıza esnemeler yaparak, tekrardan kan pompalanmasına destek olabilirsiniz. Laktik asit olarak isimlendirilen vücut sıvısı, zorlanmalarda kendisini ortaya çıkartır ve kas kesiği yaratır. Bu da doğru egzersizlerin uygulanması ile birlikte ağrıların kati olarak giderilmesine destek sağlar.

Kas ağrısına iyi gelen bitkiler!
Kas ağrısı yaşıyorsanız doğru bitkileri tercih ederek mevcud ağrıları tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için biberiye öncelikli tercih! Doğru bir karışım ortamı yaratıp, biberiyenin iyileştirici özelliklerinden yararlanmak mümkündür.

Isırgan Otu:Meydana getirilen emekler ışığında ısırgan otunun kas,eklem ve kemik ağrılarını yok etmede fazlaca güçlü bir nebat olduğu kanıtlanmıştır.Bor bakımından varlıklı ısırgan otu ağrıyı ve iltihaplanmayı geçirici özelliğe haiz.1 bardak sıcak suyu 2 3 tutam kuru ısırganı atarak 3 4 gün içerseniz ağrılarınızın geçtiğini farkedeceksiniz.

Zeytin Yağı:Kas ağrılarında en mühim şey kasların yorulması ve sıkılaşması sertleşmesinden doğar.Bu mevzuda bizlere destek binbir derde ilaç olan zeytin yağıdır.Zeytin yağıyla ağrı olan bölgelere masaj yapmış olursanız kaslarınız yumuşar açılır ve ağrısı hafifler.

Acı Biber :Acı biber ısıtıcı özellikte olduğundan kasların açılmasını ve kan akışının hızlanması sağlar.Acı biberi azca miktar zeytin yağıyla karıştırıp ağrıyan bölgeye masaj yapmış olursanız ağrısının geçtiğini görmüş olacaksınız.Acı biberin ağrı kesici özelliği olduğundan ilaç içmeden rahatlamanızı sağlar.

Zerdeçal:Zerdeçal kas ve eklem ağrıları için bir öteki tedavi yönteminden biridir.İçerdiği kurkumin yardımıyla kas ve eklemlerdeki iltihabı azaltarak kanı inceltir ve akışkanlığı sağlar.Kireçlenmeyede iyi gelen zerdeçal az az yemeklerde tüketilmelidir.Kan inceltici özelliği olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.

Papatya Yağı:Papatya yağı ve çayı kas spazmlarına iyi gelmektedir.İltihabıda azaltıcı özelliği bulunan papatya yağını masaj şeklinde ağrıyan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Nane Yağı:Nane yağı içinde bulunan mentol tanecikleri yardımıyla sürüldüğü yerde rahatlama hissi uyandırarak ağrılara ve kas ağrılarına iyi gelmiş olarak rahatlatma özelliğine haizdir

Okaliptus:Okaliptus yağıda nane benzeri tek tek olduğundan kas gerginliklerine iyi gelmiş olarak rahatlama sağlamaktadır.

Lavanta Yağı:Hoş kokulu bir nebat olan lavantanın yağıda masajlarda rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır.Kas gerginliklerini alarak ağrıların hafiflemesine ve kasların rahatlamasına destek olmaktadır.

Kas Sağlığına İyi Gelen Yiyecekler

Yaban mersini,alıç,turunçglillerden (Limon,Portakal,Mandalin,Greyfurt) mürdüm eriği,brokoli ve biber kas sağlığına iyi gelen yiyecekler arasındadır.Sıhhatli kemikler ve kaslar için ıspanakta yararlı bir yiyecektir.Bu yiyecekleri yemeklerinizde bulundurarak meyve sebzeleri yiyerek yada meyve sularını içerek sıhhatli kaslara haiz olabilirsiniz.

Yumurta ve Süt:Kemiklerin ve dokuların sıhhatli gelişimi için yumurta ve süt tüketimide önemlidir.

Kas ve Eklem Ağrılarından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Soğuk Su:Sporcular kasları ağırdıkları vakit derhal soğuk suyla banyo yaparlar ve kasların ağrısının gitmesini sağlarlar bu mevzuda sizde soğuk su dolu bir kovada ayaklarınızı bekletirseniz kas ve eklem ağrılarınız hafifleyecektir.

Yüzmek!
Yüzmek tüm kasları çalıştıran bir sportif aktivitedir. Sırt, karın, kol, bacak, boyun, göğüs ve birçok kas grubunu harekete geçiren yüzme eylemi, direkt kas ağrılarının giderilmesinde etken bir rol oynamaktadır.

Su tüketimini arttırın!
Su tüketimini arttırmak vücudunuzda oluşacak kas ağrılarını engellemenin en organik çözümüdür. Günde 3 litreye kadar tüketeceğiniz su, organik nebat çayları ve taze meyve / sebze suyu ile birlikte siz de ağrılı süreçleri hayatınızdan kalıcı bir halde çıkartabilirsiniz.

Kiraz ve Vişne suyu tüketin!
Vişne suyu ve kiraz suyu, kaslarınızın canlı kalmasına ve istenen kan miktarının kaslara pompalanmasına destek sağlar. Eğer amacınız ağrıyı azaltmak ise, spor etkinliklerinden sonrasında yada yaşanmış olan kas ağrılarınızın derhal arkasından kucak dolusu bu sıvıları tüketebilirsiniz. Ek olarak tutulmaya bağlı olan rahatsızlıklar için de bu besin takviyesinin alınması önemlidir.

Kas Ağrıları İçin İlaç ve Kremler

Kas ağrıları genel olarak kasların fazla çalışmasından dolayı sıkışması ve sertleşmesinden meydana gelmektedir.Bu yüzden kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlamamız gerekmektedir.

Bu mevzuda bitkisel ve organik tedavi şekillerinin haricinde ilaç ve krem şeklinde tedavilerde kullanılmaktadır.

Dexplus 25/8 Tablet:Hap formunda olan dexplus kas gevşetici,ağrı kesici irin önleyici bir ilaçtır kas ağrılarında tabip tavsiyesinde kullanılabilir.

Öteki kas ağrısı ,irin geçirici ve kireçlenmeye karşı iyi gelen ilaçlardan bazıları şunlardır.

Leodex plus 25/8,Osteoflex,Dona ampul 400 mg,Loxidol şeklinde ilaçlardır.Fakat kesinlikte tabip takviyesi olmadan kullanmayınız.

tigerbalm 1
tiger balm

Kaplan Yağı Kremi (Tiger Balm)

Kas ağrılarına fazlaca iyi gelen mucize kremlerden biride japon kaplan yağı ingilizce adı tiger balm olan kremidr.iki formu bulunan kremin kırmızı renkte olanı sıcaklatarak ağrıyı geçirmekte,mavi renkte olan soğuk hissi vererek ağrıları geçirerek ağrılı bölgenin gevşemesine destek sağlar.

Dolorex,Dicloflam :Dolorex ve dicloflam birbirine benzeyen iki ağrı kesici haptır,kas eklem ağırısı,baş ağrısı,diş ağrısı ve birçok ağrılara iyi gelen fazlaca etkili bir ağrı kesicidir.Şahsen kendim kullanıyorum ağrım olduğunda memnunum doğal olarak fazlası zarar alerjisi olanlar bu tür ilaçlara dikkat etmeliler.

Her geçen gün kas ağrılarından sebep araştırmalar meydana getiren kişiler, ilk tercihlerini ilaçlara yöneltse de, bu ilaçların kesinlikle tabip kontrolü altında tüketilmesi gerekmektedir. Aksi halde asla beklenmedik negatif etkilerini ortaya çıkartabilir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Enerji gezegeni Mars yanınızda olduğu için hayat biraz esinti olmalı. Dün ne olduğu ve yarın ne olabileceği hakkında endişelenmeyi bırakın ve yalnızca buraya ve şimdiye odaklanın. Önemli olan tek şey an.

İKİZLER BURCU YORUMU

Rakiplerinizin boyun eğdirme dürtüsüne direnmelisiniz. Venüs burcunuzda ilerlerken başarıya giden yolu kolayca cezbedebilirsiniz, öyleyse neden olması gerekmediğinde her gün bir savaşa giriyorsunuz? İsteyin ve verilecektir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Zihin gezegeni Merkür, burcunuzda Güneş'e katıldığına göre artık kendinizle daha rahat olmalısınız. Başka hiçbir şey olmazsa, yaşamınızda neyin önemli olduğunu ve neyin olmadığını çözebileceksiniz ve bu, dünyalar kadar fark yaratacaktır.

ASLAN BURCU YORUMU

Başkaları size kendi derinliğinizi aştığınızı söylemeye çalıştıkça, doğru yolda olduğunuzdan ve başarıya doğru gittiğinizden o kadar emin olursunuz. Bu kadar olumsuz olmalarının tek nedeni, gölgenizde kaybolmaktan korkmalarıdır.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı, diz çökmeniz ve ciddi bir iş yapmanız gerektiği yönünde. Güçlü konumdaki insanlara neler yapabileceğinizi hatırlatmanız gerekir, bu nedenle birlikte hareket edin ve itibarınızı artırmanın yollarını bulun.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Haritanızın daha hassas alanlarından birindeki kozmik aktivite, olaylarda merkezi bir rol almanızı engellediğinden, şu anda kendinizi biraz dışlanmış hissedebilirsiniz. Ama aynı zamanda derin düşünmek ve ileriyi planlamak için zaman kazandırır.

OĞLAK BURCU YORUMU

Şu anda cömert bir ruh hali içinde görünüyorsunuz. Hayattan zevk alan insanlarla vakit geçirmeye çalışın. Aksi modunuzu düşürebilir. Ancak kendinize bir bütçe belirleyin ve asla üzerine çıkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Yaratıcı yönünüz ortaya çıkıyor. İşiniz olsa bile kendinize vakit ayırarak o mükemmel fikirlerin size gelmesini sağlayın. Zamanınızı ve enerjinizi yeteneklerinize ayırın. Başkalarının seçimleriniz hakkında söylediklerini görmezden gelin ve yol boyunca ilham perinizi takip edin.

BALIK BURCU YORUMU

Değer verdiğiniz kişilerin çabalarına ne kadar değer verdiğinizi bilmelerini sağlamak için ideal bir zamandır. Şimdi göstereceğiniz değer gelecekte size olumlu şekilde dönecektir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam