Kas Erimesi (Muscular Distrofi) Hastalığı Nedir?
Abone Ol

Kas Erimesi (Muscular Distrofi) Hastalığı Nedir?

Kas erimesi, kas proteini olan distrifini düzenleyen ve gendeki bozukluğa bağlı olarak, bu proteini, normal süresinden daha kısa sürede yapılması nedeniyle oluşan bir kas hastalığıdır. Kas Erimesi, sadece erkek çocuklarda görülen Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında en sık karşılaşılan bir hastalık türüdür. İskelet kaslarının hasarı ile ortaya çıkan, atrofi ve kas güçsüzlüğüne neden […]

Kas erimesi, kas proteini olan distrifini düzenleyen ve gendeki bozukluğa bağlı olarak, bu proteini, normal süresinden daha kısa sürede yapılması nedeniyle oluşan bir kas hastalığıdır. Kas Erimesi, sadece erkek çocuklarda görülen Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında en sık karşılaşılan bir hastalık türüdür. İskelet kaslarının hasarı ile ortaya çıkan, atrofi ve kas güçsüzlüğüne neden olan genetik bir hastalıktır. Bu hastalık, kas fonksiyonu için gerekli olan temel protein eksikliği sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu proteinin eksikliğinde, kas dokusunun yerini yağ dokusu alarak, kaslar git gide zayıflar.

Kadınlar XX kromozomlarını taşırken, erkekler ise XY kromozomlarını taşımaktadır. G distrofini taşıyan kromozom, X kromozomu olduğu için X’e bağlı kalıtım bulunmaktadır. Erkeklerde sadece X kromozomu olduğundan dolayı, bu hastalık sadece erkek bireylerde görülmektedir. Anne karnındayken oluşan mutasyonlara bağlı olarak da nadiren ortaya çıkabilmektedir. Aileler, çocuklardaki baldır kaslarında sertlik ve şişlik fark ederek bir hekime başvurabilir. Kas erimesi hastalığı yavaş yavaş ilerler. Önce omuz çevresini ve kalça kısmını tutan bu hastalıkta, bazı durumlarda kalp kası da tutabilir.

Kas Erimesinin Belirtileri Nelerdir?

Kas erimesi hastalığının da her hastalık gibi bazı belirtileri bulunmaktadır.

 • Merdiven çıkma, yerden kalkma gibi aktiviteleri yaparken zorlanma.
 • Çabuk ve sık yorulma.
 • Genellikle 2-5 yaş arasında teşhisi konulan bu hastalık, çocukluk döneminde hafif belirtiler ile başlar.
 • Bazı çocuklar, gelişim aşamasında yaşıtlarından geri kalmaktadır. Bu durum kas erimesi hastalığının bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bu gibi durumlarda kesinlikle bir hekime başvurulması gerekir.
 • Sık sık düşme, yürüme bozukluğu, kas ağrıları, kramplar, yürümeyi öğrenmede geç kalma gibi belirtiler görülebilir.
 • Kalça ve omuz çevresinde zayıflık, karın ve sırt kaslarında da zayıflama sonucunda yürümede bozukluk.
 • Ortalama olarak 9-11 yaşları arasında, yürüme yeteneği kaybı.

Kas Erimesinin Nedeni Nedir?

Kas erimesi (Muskular Distrofi) Anne karnında meydana gelen genlerin yanlış oluşumu ile ya da genetik olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Kas erimesi, doğumsal ve genetik olan bir hastalıktır.  Bütün insanlarda 23 çift kromozom bulunmaktadır. Bu kromozomların biri anneden diğeri ise babadan gelir. Genetik yapıyı belirleyen genler, bu kromozomlar üzerindedir. Genetik bir hastalık geni taşıyan kişilerin yakın akrabalarında, aynı hastalık geninin bulunma olasılığı, akraba olmayan kişilere oranla daha yüksektir. Bu durum, distrofini hatalı olan genin bebeğe geçme olasılığının da arttığını gösteren bir etkendir. Yani, hastalığın akraba evliliği sonucunda doğan çocuklarda görülme oranını, diğer bebeklere oranla 2 kat daha fazladır.

Kas Erimesi Hastalığı Tedavi Edilebilir mi?

Kas erimesinin bilinen bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Muskular Distrofi ile ilgili araştırma yapılan yerlerde, kas hücrelerinde olmayan distrofinin yerine görev yapacak ya da distrofini yerine koyabilecek tedavi yöntemleri günümüzde hala araştırılmaktadır. Kas erimesi hastalığını, tümüyle ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi yoktur.

Kök Hücre İle Kas Erimesi Hastalığının Tedavisi

Kök hücre ile kas erimesi tedavisinin başarılı olma oranı, hastanın yaşı, hastalığın süresi ve hastalığın gidişatı ile orantılıdır. Kök hücre tedavisinde, kök hücrenin zarar gören kas hücrelerine dokunduğunda bu hücrelere dönüşme özelliği bulunur.  Bundan dolayı, kas erimesi hastalığının tedavisinde kök hücre kullanılmaktadır. Bu hastalık, genetik bir hastalık olduğu için ve gen bozukluğundan kaynaklandığı için, genetik yapısında bozukluk olmayan ve genellikle fetüsten elde edilen kök hücreler uygulanmaktadır.

Hastanın kendisinden elde edilen kök hücrelere, bu hastalığın bulaşmadığından emin olunduğu durumlarda, hastanın kendi kök hücresi de kullanılabilir. Bu durum, hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve tamamen durdurabilir. Hastalığın çok ilerlediği durumlarda birden daha fazla kez tedavi uygulaması gerekebilir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün gün batımına kadar Ay boşlukta ilerliyor. Gün içinde ilişkileriniz ve hayatınızdaki insanlarla ilgili değişen şartlar ve kendiliğinden gelişen durumlar olabilir. İlişkilerinizde anlayış veya uyum gerektiren durumlar karşınıza gelebilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde yapılacak işleriniz ve güne dair programlarınızda aksamalar, değişiklikler olabilir. Dinlenme, rahatlama isteği artabilir. Tembellikler, halsizlikler zaman zaman ortaya çıkabilir. Beslenmenize özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde dağınıklıklar, gecikmeler yaşayabilirsiniz. Motivasyonunuz, enerjiniz daha hızlı düşebilir ve yükselebilir. Çocuklarla ilgili konular, çocuklara göre planlar gündeme gelebilir. Sevdiğiniz şeylerle ilgilenmek isteyebilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde duygusal ve zihinsel gel gitler yaşayabilirsiniz. Romantizm, hassasiyet, şefkat öne çıkabilir. Alınganlık bir enerjide olabilirsiniz. İnsanların size karşı olan tavırları motivasyonunuzu belirleyebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde negatif enerjiler içinde olmamaya özen gösterin. Sezgilerinizle saklı durumları görebilir, anlayabilirsiniz. İletişim aksaklıkları, planlarda değişiklikler ve ulaşımda dikkatsizlikler olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde finansal konularda plan dışı gelişmeler olabilir. Kaybettiğiniz bir parayı bulabilir veya bazı değerli eşyalarınızı kaybedebilirsiniz. Şans oyunları kayıplar getirebilir. İlişkilerde anlayış ve şefkat önem kazanıyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde dış görüntünüzle ilgilenebilir, diyetlerle ilgili planlamalar yapabilirsiniz. Estetik konularda araştırma içine girebilirsiniz. Aşırılık ve abartılardan uzak durmanız gereken bir gün.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Güne etkileyici rüyalarla başlayabilirsiniz. Bugünlerde uyku düzeninizin dışına çıkabilirsiniz. Bedensel yorgunluklar olabilir, dinlenme isteği içine girebilir ve kendi kabuğunuza çekilebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde yarım kalan konuşmalar, yarım kalan işler gündeminizde olabilir. Zihinsel dağınıklıklar ve odaklanma sorunlarına açık olabilirsiniz. Akşam saatlerinde enerjiniz yükseliyor. Daha kararlı ve hedef odaklısınız.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde ulaşım aksaklıklarına ve görünmez kazalara açık olabilirsiniz. Gündüz saatlerinde karmaşalar olsa da akşam saatlerinde yenilik odaklı ve daha yüksek enerjilerde olacaksınız. Öfke ve acelecilikten kaçınmalı.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda boşlukta ilerliyor. Gün içinde anlık planlarla hareket edebilirsiniz. Dış görüntünüz veya sağlığınızla ilgilenebilirsiniz. Akşam saatlerinde sosyalleşme, harcamalar, ev ve aileye dair konular öne çıkabilir. Bir isteğiniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz.


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam