Kansızlığa Ne İyi Gelir,Belirtileri Nelerdir ?
Abone Ol

Kansızlığa Ne İyi Gelir,Belirtileri Nelerdir ?

Kansızlık Neden Olur ? Kansızlık özellikle az ve yetersiz beslenmeye başlayan bir hastalık türüdür.Vücut yeteri kadar besin alamadığı için yeteri kan yapıcı mineral oluşturamaz buda kansızlığa neden olur.Kansızlık bazen bazı hastalıkların belirtisi olarakta görülebilir.Kırmızı kan hücresini düşüren Anemi,kanser ve siroz gibi hastalıklarda kansızlık yapan hastalıklardır.Eğer kansızlık problemi yaşıyorsanız, kansızlığın nedenine bağlı olarak önce bir tetkik […]

Kansızlık Neden Olur ?

Kansızlık özellikle az ve yetersiz beslenmeye başlayan bir hastalık türüdür.Vücut yeteri kadar besin alamadığı için yeteri kan yapıcı mineral oluşturamaz buda kansızlığa neden olur.Kansızlık bazen bazı hastalıkların belirtisi olarakta görülebilir.Kırmızı kan hücresini düşüren Anemi,kanser ve siroz gibi hastalıklarda kansızlık yapan hastalıklardır.Eğer kansızlık problemi yaşıyorsanız, kansızlığın nedenine bağlı olarak önce bir tetkik yapılmalıdır. Buna istinaden demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği, folik asit bakımından eksiklik kansızlığın en temel belirtileri arasında yer almaktadır. Öncelikle kansızlığın yetersiz beslenme ile ortaya çıktığını bilmemiz gerekmektedir. Aynı zamanda anemi, siroz ve kanser gibi bulgulara rastlanmış hastalarda da kan hücresi sayısında düşüş olduğu durumları söz konusudur.

Kansızlık Belirtileri 

Oksijen üretmeye yarayan kırmızı kan hücreleri azaldığı zaman kansızlık meydana gelir.Vücut bu durumda yeteri kadar kan alamadığı için bazı hastalıklar baş gösterebilir bu hastalıklar şöyledir.

*Solgun cilt rengi

*Gözlerin içindeki damarların sarı olması

*Halsizlik

*Yorgunluk

*Uyku Sorunları

*Depresyon hissi

*Nefes alma güçlüğü

*İştahsızlık

*Mide bulantısı

*Baş dönmesi

*Baş ağrısı

*Unutkanlık

*Boğaz ağrısı

*Soğuğa karşı dayanaksızlık ve üşüme

*Güçsüzlük ve çabuk yorulma

Kansızlık genel olarak bilinen belirtileri bunlardır.Bu belirtilerinden sizdede bulunuyorsa hemen gidip kan ve b12 testine girmelisiniz.

Kansızlık nasıl geçer,kansızlık tedavisi nedir diye soracak olursanız,yaptırdığınız kan testinin sonucunda doktorunuz kanınız az ise size kan ilaçları,kan şurupları,kan iğneleri ve vitamin iğneleri vererek eski sağlıklı halinize dönmenizi sağlayabilir.

Tabiki doğal yöntemlerle kansızlık sorunlarını gidermek ve hayatınızdan çıkartabilmek adına bazı yöntemler izlenebilir. demir içeren kan yapıcı yiyecekleri ve besinleri tüketirseniz böyle bir sorunla karşılaşma riskiniz azalır.

Bunun için tüketilmesi gereken gıdalar şöyledir;

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kuzu ciğeri: Günlük demir ihtiyacını karşılamak adına 100 gram kadar kuzu ciğeri tüketmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda B 12 vitamini ihtiyacını karşılaması bakımından da zengin bir besin türü olarak bilinmektedir.

Uskumru: Uskumru balığını 100 gram kadar tüketmek, günlük B12 ihtiyacınızın 3 katını karşılayacaktır. Bunun yanı sıra ton balığı ve somon gibi gıdalara da yönelebilirsiniz.

Sığır eti: B12 bakımından zengin olması ve çinko barındırması sebebiyle öne çıkan bir gıda türüdür. Günlük demir ihtiyacının %11’ini 100 gramlık sığır eti karşılamaktadır.

Kuzu eti: 100 gram kuzu etiyle günlük B12 vitamini ihtiyacının %40’ını ve demir ihtiyacının %10’unu karşılayabilirsiniz. İyi bir protein kaynağı olmasından dolayı çok sık tercih edilmektedir.

Beyaz Peynir: Kansızlığa iyi gelen besinlerden bir tanesi de beyaz peynirdir. 100 gram kadar beyaz peynir ile beraber %30’luk B12 ihtiyacını karşılamak mümkündür. aynı zamanda demir bakımından da zengindir.

Yumurta: 1 adet orta boy yumurta, demir ihtiyacının %5’ini ve B12 ihtiyacının %11’ini karşılar. Bu sayede sizlerin sağlık problemlerinin önüne geçer.

Brokoli: Mineral bakımından zengin olan brokoli aynı zamanda magnezyum, A, C, K, B6 vitaminleri içermektedir.

Tavuk: Kırmızı ete oranla daha az kolesterol barındıran tavuk, 100 gramında 1 mg demir karşılamanıza yardımcı olur.

Hindi Eti: 100 gramlık hindi etiyle günlük demir ihtiyacının %3’ü karşılanabilmektedir. Aynı zamanda protein, fosfor ve selenyum bakımından zengin bir besin olarak bilinmektedir.

Ispanak:100 gram kadar çiğ ıspanak günlük demir ihtiyacının %15 lik kısmını karşılamaya yetmektedir.İçeriğinde manganez,çinko,demir,bakır,potasyum,kalsiyum bulunduran ıspanak C vitamini,A vitamini,K vitamini,B6 vitamini ve folat vitaminlerinide bulunduran çok yararlı ve faydalı bir sebzedir.Ispanağı kendiniz ve çocuklarınıza bol bol yedirmenizde fayda vardır.

Portakal: C vitamini deposu olarak bilinen portakalın 1 tanesi günlük demir ihtiyacının %1’ini karşılamaktadır.Sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendiren portakalıda evinizde sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Muz:Muz kan yapan yiyecekler‘den birtanesidir.Bir muz günlük demir ihtiyacının %2 sini karşılaşamaya yetecektir.Özellikle lif açısından zengin olan bu besin Manganez,b6,potasyum ve C vitamini açısındanda çok zengin bir kaynaktır.

Kansızlığa İyi Gelen Diğer Yiyecekler

*Yoğurt

*Yağsız Süt

*Karalahana

*Havyar (Balık Yumurtası)

*Nohut

*Enginar

*Kimyon

*Kekik

*Dere otu

*Çilek

*Greyfurt

*Mandalina

*Kuru Üzüm

*Kuru Erik

*Kuru Kayası

*Fasülye

*Mercimek gibi besinlerde kansızlığa iyi gelen demir içiren çok zengin besinlerdir.Yemeklerinizde salatalarınıza bu yiyecekleri eklemeyi unutmayın.

Uyarı ! Kansızlık ciddi bir hastalıktır,kansızlık belirtileri bazen kötü hastalıkların habercisi olabilir.Öncelikle bu hastalığa yakalanmamak için bu besinleri ve yiyecekleri düzenli olarak yemelisiniz.Daha sonra böyle belirtileriniz varsa hemen bir doktora gidip kan testi yaptırarak hastalığınız ilerlemeden tedavi olmalısınız.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün gün batımına kadar Ay boşlukta ilerliyor. Gün içinde ilişkileriniz ve hayatınızdaki insanlarla ilgili değişen şartlar ve kendiliğinden gelişen durumlar olabilir. İlişkilerinizde anlayış veya uyum gerektiren durumlar karşınıza gelebilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde yapılacak işleriniz ve güne dair programlarınızda aksamalar, değişiklikler olabilir. Dinlenme, rahatlama isteği artabilir. Tembellikler, halsizlikler zaman zaman ortaya çıkabilir. Beslenmenize özen gösterin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde dağınıklıklar, gecikmeler yaşayabilirsiniz. Motivasyonunuz, enerjiniz daha hızlı düşebilir ve yükselebilir. Çocuklarla ilgili konular, çocuklara göre planlar gündeme gelebilir. Sevdiğiniz şeylerle ilgilenmek isteyebilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde duygusal ve zihinsel gel gitler yaşayabilirsiniz. Romantizm, hassasiyet, şefkat öne çıkabilir. Alınganlık bir enerjide olabilirsiniz. İnsanların size karşı olan tavırları motivasyonunuzu belirleyebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde negatif enerjiler içinde olmamaya özen gösterin. Sezgilerinizle saklı durumları görebilir, anlayabilirsiniz. İletişim aksaklıkları, planlarda değişiklikler ve ulaşımda dikkatsizlikler olabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde finansal konularda plan dışı gelişmeler olabilir. Kaybettiğiniz bir parayı bulabilir veya bazı değerli eşyalarınızı kaybedebilirsiniz. Şans oyunları kayıplar getirebilir. İlişkilerde anlayış ve şefkat önem kazanıyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde dış görüntünüzle ilgilenebilir, diyetlerle ilgili planlamalar yapabilirsiniz. Estetik konularda araştırma içine girebilirsiniz. Aşırılık ve abartılardan uzak durmanız gereken bir gün.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Güne etkileyici rüyalarla başlayabilirsiniz. Bugünlerde uyku düzeninizin dışına çıkabilirsiniz. Bedensel yorgunluklar olabilir, dinlenme isteği içine girebilir ve kendi kabuğunuza çekilebilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde yarım kalan konuşmalar, yarım kalan işler gündeminizde olabilir. Zihinsel dağınıklıklar ve odaklanma sorunlarına açık olabilirsiniz. Akşam saatlerinde enerjiniz yükseliyor. Daha kararlı ve hedef odaklısınız.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda ilerliyor. Gün içinde ulaşım aksaklıklarına ve görünmez kazalara açık olabilirsiniz. Gündüz saatlerinde karmaşalar olsa da akşam saatlerinde yenilik odaklı ve daha yüksek enerjilerde olacaksınız. Öfke ve acelecilikten kaçınmalı.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Balık burcunda boşlukta ilerliyor. Gün içinde anlık planlarla hareket edebilirsiniz. Dış görüntünüz veya sağlığınızla ilgilenebilirsiniz. Akşam saatlerinde sosyalleşme, harcamalar, ev ve aileye dair konular öne çıkabilir. Bir isteğiniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz.


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam