Kansızlığa Ne İyi Gelir,Belirtileri Nelerdir ?
Abone Ol

Kansızlığa Ne İyi Gelir,Belirtileri Nelerdir ?

Kansızlık Neden Olur ? Kansızlık özellikle az ve yetersiz beslenmeye başlayan bir hastalık türüdür.Vücut yeteri kadar besin alamadığı için yeteri kan yapıcı mineral oluşturamaz buda kansızlığa neden olur.Kansızlık bazen bazı hastalıkların belirtisi olarakta görülebilir.Kırmızı kan hücresini düşüren Anemi,kanser ve siroz gibi hastalıklarda kansızlık yapan hastalıklardır.Eğer kansızlık problemi yaşıyorsanız, kansızlığın nedenine bağlı olarak önce bir tetkik […]

Kansızlık Neden Olur ?

Kansızlık özellikle az ve yetersiz beslenmeye başlayan bir hastalık türüdür.Vücut yeteri kadar besin alamadığı için yeteri kan yapıcı mineral oluşturamaz buda kansızlığa neden olur.Kansızlık bazen bazı hastalıkların belirtisi olarakta görülebilir.Kırmızı kan hücresini düşüren Anemi,kanser ve siroz gibi hastalıklarda kansızlık yapan hastalıklardır.Eğer kansızlık problemi yaşıyorsanız, kansızlığın nedenine bağlı olarak önce bir tetkik yapılmalıdır. Buna istinaden demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği, folik asit bakımından eksiklik kansızlığın en temel belirtileri arasında yer almaktadır. Öncelikle kansızlığın yetersiz beslenme ile ortaya çıktığını bilmemiz gerekmektedir. Aynı zamanda anemi, siroz ve kanser gibi bulgulara rastlanmış hastalarda da kan hücresi sayısında düşüş olduğu durumları söz konusudur.

1200x627 kansizliga ne iyi gelir ve nasil gecer kansizlik neden olur belirtileri nelerdir 1592041928120

Kansızlık Belirtileri 

Oksijen üretmeye yarayan kırmızı kan hücreleri azaldığı zaman kansızlık meydana gelir.Vücut bu durumda yeteri kadar kan alamadığı için bazı hastalıklar baş gösterebilir bu hastalıklar şöyledir.

*Solgun cilt rengi

*Gözlerin içindeki damarların sarı olması

*Halsizlik

*Yorgunluk

*Uyku Sorunları

*Depresyon hissi

*Nefes alma güçlüğü

*İştahsızlık

*Mide bulantısı

*Baş dönmesi

*Baş ağrısı

*Unutkanlık

*Boğaz ağrısı

*Soğuğa karşı dayanaksızlık ve üşüme

*Güçsüzlük ve çabuk yorulma

Kansızlık genel olarak bilinen belirtileri bunlardır.Bu belirtilerinden sizdede bulunuyorsa hemen gidip kan ve b12 testine girmelisiniz.

Kansızlık nasıl geçer,kansızlık tedavisi nedir diye soracak olursanız,yaptırdığınız kan testinin sonucunda doktorunuz kanınız az ise size kan ilaçları,kan şurupları,kan iğneleri ve vitamin iğneleri vererek eski sağlıklı halinize dönmenizi sağlayabilir.

Tabiki doğal yöntemlerle kansızlık sorunlarını gidermek ve hayatınızdan çıkartabilmek adına bazı yöntemler izlenebilir. demir içeren kan yapıcı yiyecekleri ve besinleri tüketirseniz böyle bir sorunla karşılaşma riskiniz azalır.

Bunun için tüketilmesi gereken gıdalar şöyledir;

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kuzu ciğeri: Günlük demir ihtiyacını karşılamak adına 100 gram kadar kuzu ciğeri tüketmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda B 12 vitamini ihtiyacını karşılaması bakımından da zengin bir besin türü olarak bilinmektedir.

Uskumru: Uskumru balığını 100 gram kadar tüketmek, günlük B12 ihtiyacınızın 3 katını karşılayacaktır. Bunun yanı sıra ton balığı ve somon gibi gıdalara da yönelebilirsiniz.

Sığır eti: B12 bakımından zengin olması ve çinko barındırması sebebiyle öne çıkan bir gıda türüdür. Günlük demir ihtiyacının %11’ini 100 gramlık sığır eti karşılamaktadır.

Kuzu eti: 100 gram kuzu etiyle günlük B12 vitamini ihtiyacının %40’ını ve demir ihtiyacının %10’unu karşılayabilirsiniz. İyi bir protein kaynağı olmasından dolayı çok sık tercih edilmektedir.

Beyaz Peynir: Kansızlığa iyi gelen besinlerden bir tanesi de beyaz peynirdir. 100 gram kadar beyaz peynir ile beraber %30’luk B12 ihtiyacını karşılamak mümkündür. aynı zamanda demir bakımından da zengindir.

Yumurta: 1 adet orta boy yumurta, demir ihtiyacının %5’ini ve B12 ihtiyacının %11’ini karşılar. Bu sayede sizlerin sağlık problemlerinin önüne geçer.

Brokoli: Mineral bakımından zengin olan brokoli aynı zamanda magnezyum, A, C, K, B6 vitaminleri içermektedir.

Tavuk: Kırmızı ete oranla daha az kolesterol barındıran tavuk, 100 gramında 1 mg demir karşılamanıza yardımcı olur.

Hindi Eti: 100 gramlık hindi etiyle günlük demir ihtiyacının %3’ü karşılanabilmektedir. Aynı zamanda protein, fosfor ve selenyum bakımından zengin bir besin olarak bilinmektedir.

Ispanak:100 gram kadar çiğ ıspanak günlük demir ihtiyacının %15 lik kısmını karşılamaya yetmektedir.İçeriğinde manganez,çinko,demir,bakır,potasyum,kalsiyum bulunduran ıspanak C vitamini,A vitamini,K vitamini,B6 vitamini ve folat vitaminlerinide bulunduran çok yararlı ve faydalı bir sebzedir.Ispanağı kendiniz ve çocuklarınıza bol bol yedirmenizde fayda vardır.

Portakal: C vitamini deposu olarak bilinen portakalın 1 tanesi günlük demir ihtiyacının %1’ini karşılamaktadır.Sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendiren portakalıda evinizde sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Muz:Muz kan yapan yiyecekler‘den birtanesidir.Bir muz günlük demir ihtiyacının %2 sini karşılaşamaya yetecektir.Özellikle lif açısından zengin olan bu besin Manganez,b6,potasyum ve C vitamini açısındanda çok zengin bir kaynaktır.

Kansızlığa İyi Gelen Diğer Yiyecekler

*Yoğurt

*Yağsız Süt

*Karalahana

*Havyar (Balık Yumurtası)

*Nohut

*Enginar

*Kimyon

*Kekik

*Dere otu

*Çilek

*Greyfurt

*Mandalina

*Kuru Üzüm

*Kuru Erik

*Kuru Kayası

*Fasülye

*Mercimek gibi besinlerde kansızlığa iyi gelen demir içiren çok zengin besinlerdir.Yemeklerinizde salatalarınıza bu yiyecekleri eklemeyi unutmayın.

Uyarı ! Kansızlık ciddi bir hastalıktır,kansızlık belirtileri bazen kötü hastalıkların habercisi olabilir.Öncelikle bu hastalığa yakalanmamak için bu besinleri ve yiyecekleri düzenli olarak yemelisiniz.Daha sonra böyle belirtileriniz varsa hemen bir doktora gidip kan testi yaptırarak hastalığınız ilerlemeden tedavi olmalısınız.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Merkür gerileme evrelerinden birini yaşarken sizin de bazı şeyleri sorgulamanız gayet normal. Her şeye temkinli yaklaşıyorsunuz. Başkalarının tamamen gerçek olarak kabul ettiği şeyler tamamen yanlış olabilir. İşinin uzmanı kişilerin bile hata yapabilme ihtimali olduğunu unutmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

İçinizdeki sıkıntı sizi yanlış yönlendirebilir. Bir projeden, bir hobiden, ilişkinizden veya bir arkadaşınızdan vazgeçme ihtimali aklınızın bir köşesinde durduk yere ortaya çıkabilir. Sizi heyecanlandırmadığını düşünebilirsiniz. Son kararınızı vermeden önce bir iki gün konuyu hiç düşünmemeye çalışın. Bugün sıkıcı gelen yarın eğlenceli olabilir!

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün bir başkasının işine burnunuzu sokma duygusuna karşı koymakta zorluk çekebilirsiniz. İlginizin karşılığı olursa şikâyet etmeyin. Bu aralar fazla meraklısınız.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı, neyi başarmayı umabileceğiniz konusunda gerçekçi olmanız gerektiğidir. Haritanızın kariyer alanındaki Jüpiter, sizi her şeyin mümkün olduğuna inanmaya teşvik edecek, ancak bir tür süper kahraman olduğunuzu düşünmeye başlamayın.

ASLAN BURCU YORUMU

Bir kereliğine herkes için bir küslüğü arkanızda bırakmanın zamanı geldi. İçten içe istemeyebilirsiniz. Ancak hem kendinizi hem de karşı tarafı affetmeye ve unutmaya ikna edebilirsiniz. Hayat devam ediyor. Geride kavga gürültü bırakmak istemezsiniz. O zaman sizin için yeni bir olasılıklar dünyası açılacaktır. Önemsiz şeyler için enerjinizi boşa harcamayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün yolunuza çıkan bilgiler, artık işle ilgili bir konu hakkında endişelenmenize gerek olmadığına inanmanızı teşvik edecek. Ama bu bilgiyi size kim veriyor? Onlara güvenilebilir mi? Bir rakibin kafanızı karıştırmaya çalışıyor olması mümkündür.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün mesajınızı iletmek için ne gerekiyorsa yapacaksınız ama dikkatli olun, kendi doğruluğunuza o kadar inanmışsınız ki, diğer her şeyi reddetmenizde sorun yok. Bu hiç sizin yapacağınız iş değil.

AKREP BURCU YORUMU

İyi bir tartışmadan hoşlanırsınız, ancak iletişim gezegeni Merkür gerileme aşamasından geçerken, inançlarınızın yüzde 100 gerçeklerle desteklendiğinden emin olmalısınız. Küçük bir şeyi yanlış yaparsan, rakiplerin seni mahveder!

YAY BURCU YORUMU

Bugünün Merkür-Jüpiter bağlantısı, bunu yaşam hakkında bazı ciddi sorular sormak için iyi bir zaman haline getiriyor ve bunu yaparken dünya hakkındaki anlayışınızı genişletiyor. Henüz tüm cevaplara sahip olmayabilirsiniz, ancak yaklaştığınızı hissedebilirsiniz. Düşünmeye devam et.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün sosyal olmak istemiyorsanız, arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi memnun etmek için bile zorlamayın. Bazen düşüncelerinizle baş başa kalmaktan başka bir şey istemezsiniz ve eğer şimdi böyle hissediyorsanız kendinize karşı dürüst olmalısınız.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün diğer insanların gözden kaçırdığı bir dizi şeyi göreceksiniz, ancak geri kalanını önemsiz kılan bir şeyi gözden kaçırma tehlikeniz de var. Büyük resmin birçok küçük resimden oluştuğunun farkında olmalısınız.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün lehinize çevrilebilecek bir şey görür veya duyarsanız, hızlı ve kararlı davranmalısınız. Bazı işaretlerle karşılaştırıldığında acımasız olmayabilirsiniz. Ancak durum gerektiriyorsa nasıl acımasız olunacağını biliyorsunuz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam