Kangal Bitkisi Faydaları
Abone Ol

Kangal Bitkisi Faydaları

1 Kangal Bitkisi Faydaları1.1 Kangal Bitkisi Diğer Adı1.2 Kangal Bitkisi Nerede Yetişir?1.3 Kangal Otu Zararları1.4 Kangal Bitkisi Nasıl Yenir? Kangal Bitkisi Faydaları Kangal bitkisi faydaları bakıldığında en öne çıkanı iştah açıcı özelliğinin olması ve aynı zamanda ateş düşürücü özelliğinin olmasıdır. İdrar söktürücü etkileri de bulunan bu bitki, romatizma ağrılarının azalması için etkili olmaktadır. Kendisi gibi […]

Kangal Bitkisi Faydaları

Kangal bitkisi faydaları bakıldığında en öne çıkanı iştah açıcı özelliğinin olması ve aynı zamanda ateş düşürücü özelliğinin olmasıdır. İdrar söktürücü etkileri de bulunan bu bitki, romatizma ağrılarının azalması için etkili olmaktadır. Kendisi gibi aynı zamanda meyveleri de faydalıdır ve bu bitkinin meyveleri özellikle karaciğer hastalıklarına karşı da etkilidir. Doğada bol miktarda bulunan bu bitkinin dikenli yerleri soyulup çiğ olarak yenebilir veya yemeklere katılabilmektedir. Bağırsakların hızlı bir şekilde çalışması durumuna destek sağlar.

Kangal bitkisi, dışı derin dişili ve dikenli olan, soluk yeşil renkli yapraklara sahip, mor renkli ufak çiçekleri bulunan ve meyvelerinin uç tarafında beyaz renkli bir tüy demeti olan bitki türü olmaktadır. Diğer birçok yararına bakıldığı zaman,

 • Bitki, sarılık, hepatit gibi aşırı alkol tüketime bağlı olarak meydana gelen hastalıklara ve aynı zamanda siroz gibi rahatsızlıklara kangal tohumunun faydalı etkileri olabilmektedir.
 • Kangal bitkisi vücudun rahatlamasına destek olmaktadır ve ayrıca farklı sinir hastalıkları için de kullanılabilmektedir.
 • Kangal otu, doku yenileyici etkisi sayesinde karaciğerin yenilenmesi konusunda önemli bir etkisi bulunur ve bu organdaki yağlanma gibi problemleri de gidermektedir.
 • Kangal bitkisi vücudun zararlı maddelerden arındırılmasını sağlar.
 • Damar açıcı özeliği bulunan kangal bitkisi, damar tıkanıklığının giderilmesi için etkilidir.
 • Antioksidan özelliği bulunmaktadır ve bu sayede cilt kanseri ve prostat kanseri gibi hastalıklar için de önleyici olabilmektedir.
EVP3nL8U8BAKMaw
Kangal Bitkisi Faydaları

Kangal Bitkisi Diğer Adı

Kangal bitkisi diğer adı halk arasında bu isimle bilinen bu ot aynı zamanda Meryem ana dikeni olarak da tanımlanmaktadır. Kangal otu Latincesi ise Gaerth olarak bilinir. Kangal otu, anksiyete ve stres için etkili olmaktadır ve vücudun rahatlamasını sağlar. Bağışıklığı güçlendirici etkisi sayesinde sıklıkla kullanılmaktadır ve hatta emziren annelerinde sütünün artması için bile etkili olduğu belirtilmektedir. Bunun dışında cinsel gücünde artması için faydalarının olduğu söylenmektedir.

Kangal Bitkisi Nerede Yetişir?

Kangal bitkisi nerede yetişir konusunda Türkiye’de birçok yerde görülen kangal bitkisi, Güneydoğu Anadolu, Orta Doğu, Akdeniz ve Ege Bölgesi gibi birçok yörede özellikle ova köylerinde görülür. Gerek etkileri gerekirse faydaları sayesinde ülke ekonomisine önemli katkıların olabileceği belirtilen kangal bitkisi, kendiliğinden yetişme özelliğine sahiptir. Doğada bol miktarda bulunur ve faydaları sayesinde birçok hastalık için şifa etkisini meydana getirir. Zehirli atıklardan temizleyen bu bitki vücudu toksinlerden arındırır ve yağ yakmaya da yardımcı olmaktadır.

Kangal Otu Zararları

Kangal otu zararları özellikle çok aşırı kullanıldığında meydana gelebilir. Genel olarak faydalarından söz edilse de aşırı miktarda tüketildi zaman her bitki gibi kangal bitkisinin yan etkileri görülebilir. Hamile kadınlar ve kronik hastalığı olanların doktora danışılarak tüketilmesi gerekir, eğer bu bitkiye alerjiniz bulunuyorsa tüketmemeniz gerekir veya tüketim öncesinde mutlaka doktora danışmanız gerekir. Kangal otunun ana vatanı Güney Afrika’dır ve genellikle yabani ot olarak bilinir bunun dışında özellikle karıncalar, kelebek ve diğer böcekler için oldukça çekicidir bu nedenle bitkiler kullanılmadan önce bu tarz durumlara da dikkat edilmesi gerekir.

Kangal Bitkisi Nasıl Yenir?

Kangal bitkisi nasıl yenir için kangal dikenlerinin kökleri, sapları ve hatta yaprakları insanların yemesi için uygundur. Yer elmasına benzeyen yavan tadı pek lezzetli değildir ve ayrıca yenilebilir bölgelere ulaşmak için dikenli alanların soyulması gerekir ve bunu yaptığınızda geride yenilecek pek fazla şey kalmaz bu nedenle bolca kullanılması gerekir. Bunun dışında sap kısımlarını soyduktan sonra diğer sebzelerle beraber yemeğini yapabilir, salata içerisine ekleyebilir veya kurutarak daha sonrasında tüketmek için kullanabilirsiniz.

 

 

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, son zamanlarda yaşadığınız bir dizi olayla birlikte kendinizi dinlemek için özel bir zamana ihtiyacınız olduğunu hissedeceksiniz. Kafanızın içinde sorunları çözmek için düşünüp duruyorsunuz. Bugün, aşırı düşünmenizin bir sonucu olarak ortaya çıkan sert gerçekle yüzleşeceğiniz günlerden biri!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçlar bugün son zamanlarda kararsız kalmış olabileceğiniz bir konuda tavır almak için iyi bir zaman. Kara veremediğinizi hissettiğiniz bir noktadaysanız olayları derinlemesine araştırarak artı ve eksilerini bulmanız sizin için faydalı olabilir. Bazen düşünmenin yanında çözüm üretebilmek için kendinizi hayatın akışına bırakmanız gerekebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam