Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi
Abone Ol

Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi

1 Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi1.1 Aşırı Saç Dökülmesi Kanser Belirtisi?1.2 Aşırı Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?1.3 Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi Kadınlarda aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi konusunda genellikle genetik kökenli olmakla beraber çeşitli hastalıklardan dolayı da yaşanabilmektedir. Bunun yanında geçici hastalıklar […]

Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi

Kadınlarda aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi konusunda genellikle genetik kökenli olmakla beraber çeşitli hastalıklardan dolayı da yaşanabilmektedir. Bunun yanında geçici hastalıklar enfeksiyon, sinüzit, bağırsak paraziti saç dökülmesini tetiklerken B12 eksiklikleri, magnezyum çinko ve demir eksiliği de saç dökülmelerine yol açabilir. En fazla kadınlarda saç dökülmesi daha fazla görülür ve bazı hastalık nedenleri şu şekilde özetlenebilir,

 • Deri hastalıkları, genetik dökülmelerin dışında deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olur ve deri kaynaklı olan dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesi ile meydana çıkar.
 • Egzamalar, sedef hastalığı, akneler, egzamalar, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç dökülmesine neden olabilir ve bu dökülmelerin tedavisi altında yatan deri hastalığının tedavi ile mümkündür.
 • Avuçla saç dökülmesi durumunda mineral ve vitamin eksikliği beslenme problemi olmamasına rağmen saç için gerekli olan vitamin ve minerallerin kanda eksik olması saçı döken diğer bir nedendir. Eğer D vitamini, B12, folik asit, biotin, demir ve çinko gibi eksiklikler ve buna bağlı neden olan hastalıklar için doktora başvurulması gerekir.
 • Durmayan saç dökülmesi için hormonsal hastalıklar, kişide hormonal problemler varsa regl gecikmeleri veya düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi hastalıklar varsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse saç dökülmesinden bahsedilebilir.
 • Bazı iç hastalıkları ve ilaç kullanımı, tiroit bezi hastalıkları veya bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar, romatizmal hastalıkların nedeni olabilir.
kadinlarda ve erkeklerde sac dokulmesi nedenleri
Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi

Aşırı Saç Dökülmesi Kanser Belirtisi?

Aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi değildir fakat yine de doktor ile görüşülmesi gerekir. Kanser durumu tanısı konulduktan sonra tedavi olarak uygulanan kemoterapi kanser hücreleri ile beraber saç etkilerini etkiler ve bunun sonucunda saçınız veya vücudunuzdaki diğer tüyler dökülebilir. Bu dökülme alopesi olarak adlandırılır ve saç dökülmesi kemoterapinin en sık yan etkileri arasındadır. Fakat bazı kemoterapi ilaçları saçları dökerken bazıları ise hiç saç dökmez veya fark edilmeyecek kadar az miktarda saç döker.

Bazı ilaçlar tamamen saç dökülmesine yol açarken bazısı bölgesel dökülmeye neden olur ve kaş, kirpik, sakal, bıyık, kol, bacaklar gibi vücuttaki diğer tüylere de dökülme olabilir fakat dökülme öncelikle saçlardan başlar. Bu değişen etkiler ilacın tipine ve dozuna bağlıdır ve genellikle saçlar kemoterapi aldıktan sonra 2 ila 3 hafta sonra dökülmeye başlar.

Aşırı Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı saç dökülmesi için hangi doktora gidilir için saç dökülmesi fizyolojik ve genetik bir durum olabildiği gibi genellikle vücutta meydana gelen hastalıkların belirtisi olabilmektedir ve bu durumda dermatologlar ile görüşülmesi gerekebilir. Normalden fazla bir şekilde saç dökülmesi yaşayan kişilerin mutlaka bir uzman ile görüşmesi gerekir. Dermatoloji, saç dökülmeleri ile alakalı muayene, teşhis ve tedavi sürecinin gerçekleştirilmesinde görevli olan tıbbi bir bölümdür.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kadınlarda saç dökülmesine ne iyi gelir için tedavi süreci saç dökülmelerine neden olan etken bulunduktan sonra başlar ve bu süreçte hastalarda vitamin desteği gerekebilir. Eğer hastalarda mevcut olan saç dökülmesi kullanılmakta olan ilaçlardan kaynaklanıyorsa bu vitaminlerde değiştirmeler yapılabilmektedir.

Düzenli olarak kliniğe giden ve tedaviye beklenilen cevabı vermeyen saç dökülmelerine sahip olan kişiler ek bir alternatif olarak saç ekimi yaptırabilirler. Doktor ile görüşmeden vitamin ve mineral takviyesinin alınmaması gerekir bunun dışında hormonal dengeyi sağlamak için sağlıklı beslenmek, stresten uzak durmak gibi faktörler saç dökülmesini engeller.

 

 

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinize ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterme vakti. Onları ‘Seni seviyorum.’ demeden bir gün daha geçmesine izin vermeyin. Hayat kısa ve her geçen gün daha da kısalıyor. Ele alınması gereken ciddi bir konu olduğunda yüzleşmekten çekinmeyin. Herkes kendi duygularından kendisi sorumludur. Kurban rolünü oynamak, sadece sonrasında daha fazla acı ve kırgınlık yaşamaya neden olur.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sizin için harika bir gün! Duygularınızda büyük bir güç bulacağınız bir gün olacak. İçgüdülerinize güvenin. Kalbinizi takip ederek kaybedeceğiniz hiçbir şeyiniz yok. Bu, rafa kaldırdığınız hayalleri yeniden alevlendirmeniz için önemli bir zaman. Hayal dünyanızın günlük hayatınıza yansıtmaktan korkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün işler sizin için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her şeyi anlamlandırmanız gerektiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun. Yaratıcı doğanızın parıldamasına izin verin. Diğer insanları yenmek sizin için çok kolay ve hemen hemen her durumda liderliği almakta özgürsünüz. Ancak, bu insanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam