Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi
Abone Ol

Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi

1 Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi1.1 Aşırı Saç Dökülmesi Kanser Belirtisi?1.2 Aşırı Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?1.3 Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi Kadınlarda aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi konusunda genellikle genetik kökenli olmakla beraber çeşitli hastalıklardan dolayı da yaşanabilmektedir. Bunun yanında geçici hastalıklar […]

Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi

Kadınlarda aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi konusunda genellikle genetik kökenli olmakla beraber çeşitli hastalıklardan dolayı da yaşanabilmektedir. Bunun yanında geçici hastalıklar enfeksiyon, sinüzit, bağırsak paraziti saç dökülmesini tetiklerken B12 eksiklikleri, magnezyum çinko ve demir eksiliği de saç dökülmelerine yol açabilir. En fazla kadınlarda saç dökülmesi daha fazla görülür ve bazı hastalık nedenleri şu şekilde özetlenebilir,

 • Deri hastalıkları, genetik dökülmelerin dışında deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olur ve deri kaynaklı olan dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesi ile meydana çıkar.
 • Egzamalar, sedef hastalığı, akneler, egzamalar, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç dökülmesine neden olabilir ve bu dökülmelerin tedavisi altında yatan deri hastalığının tedavi ile mümkündür.
 • Avuçla saç dökülmesi durumunda mineral ve vitamin eksikliği beslenme problemi olmamasına rağmen saç için gerekli olan vitamin ve minerallerin kanda eksik olması saçı döken diğer bir nedendir. Eğer D vitamini, B12, folik asit, biotin, demir ve çinko gibi eksiklikler ve buna bağlı neden olan hastalıklar için doktora başvurulması gerekir.
 • Durmayan saç dökülmesi için hormonsal hastalıklar, kişide hormonal problemler varsa regl gecikmeleri veya düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi hastalıklar varsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse saç dökülmesinden bahsedilebilir.
 • Bazı iç hastalıkları ve ilaç kullanımı, tiroit bezi hastalıkları veya bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar, romatizmal hastalıkların nedeni olabilir.
kadinlarda ve erkeklerde sac dokulmesi nedenleri
Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi

Aşırı Saç Dökülmesi Kanser Belirtisi?

Aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi değildir fakat yine de doktor ile görüşülmesi gerekir. Kanser durumu tanısı konulduktan sonra tedavi olarak uygulanan kemoterapi kanser hücreleri ile beraber saç etkilerini etkiler ve bunun sonucunda saçınız veya vücudunuzdaki diğer tüyler dökülebilir. Bu dökülme alopesi olarak adlandırılır ve saç dökülmesi kemoterapinin en sık yan etkileri arasındadır. Fakat bazı kemoterapi ilaçları saçları dökerken bazıları ise hiç saç dökmez veya fark edilmeyecek kadar az miktarda saç döker.

Bazı ilaçlar tamamen saç dökülmesine yol açarken bazısı bölgesel dökülmeye neden olur ve kaş, kirpik, sakal, bıyık, kol, bacaklar gibi vücuttaki diğer tüylere de dökülme olabilir fakat dökülme öncelikle saçlardan başlar. Bu değişen etkiler ilacın tipine ve dozuna bağlıdır ve genellikle saçlar kemoterapi aldıktan sonra 2 ila 3 hafta sonra dökülmeye başlar.

Aşırı Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı saç dökülmesi için hangi doktora gidilir için saç dökülmesi fizyolojik ve genetik bir durum olabildiği gibi genellikle vücutta meydana gelen hastalıkların belirtisi olabilmektedir ve bu durumda dermatologlar ile görüşülmesi gerekebilir. Normalden fazla bir şekilde saç dökülmesi yaşayan kişilerin mutlaka bir uzman ile görüşmesi gerekir. Dermatoloji, saç dökülmeleri ile alakalı muayene, teşhis ve tedavi sürecinin gerçekleştirilmesinde görevli olan tıbbi bir bölümdür.

Kadınlarda Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kadınlarda saç dökülmesine ne iyi gelir için tedavi süreci saç dökülmelerine neden olan etken bulunduktan sonra başlar ve bu süreçte hastalarda vitamin desteği gerekebilir. Eğer hastalarda mevcut olan saç dökülmesi kullanılmakta olan ilaçlardan kaynaklanıyorsa bu vitaminlerde değiştirmeler yapılabilmektedir.

Düzenli olarak kliniğe giden ve tedaviye beklenilen cevabı vermeyen saç dökülmelerine sahip olan kişiler ek bir alternatif olarak saç ekimi yaptırabilirler. Doktor ile görüşmeden vitamin ve mineral takviyesinin alınmaması gerekir bunun dışında hormonal dengeyi sağlamak için sağlıklı beslenmek, stresten uzak durmak gibi faktörler saç dökülmesini engeller.

 

 

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, son zamanlarda yaşadığınız bir dizi olayla birlikte kendinizi dinlemek için özel bir zamana ihtiyacınız olduğunu hissedeceksiniz. Kafanızın içinde sorunları çözmek için düşünüp duruyorsunuz. Bugün, aşırı düşünmenizin bir sonucu olarak ortaya çıkan sert gerçekle yüzleşeceğiniz günlerden biri!

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçlar bugün son zamanlarda kararsız kalmış olabileceğiniz bir konuda tavır almak için iyi bir zaman. Kara veremediğinizi hissettiğiniz bir noktadaysanız olayları derinlemesine araştırarak artı ve eksilerini bulmanız sizin için faydalı olabilir. Bazen düşünmenin yanında çözüm üretebilmek için kendinizi hayatın akışına bırakmanız gerekebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam