Hangi Hastalığa Yüzde Kaç Rapor Verilir?
Abone Ol

Hangi Hastalığa Yüzde Kaç Rapor Verilir?

1 Hangi Hastalığa Yüzde Kaç Rapor Verilir?1.1 Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?1.2 Yüzde 90 Engelli Raporu Kimlere Verilir?1.3 Süresiz Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?1.4 Ortopedi Engelli Rapor Oranları Hangi Hastalığa Yüzde Kaç Rapor Verilir? Hangi hastalığa yüzde kaç rapor verilir konusu birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Rapor almak için öncelikle devletin onay verdiği bir […]

Hangi Hastalığa Yüzde Kaç Rapor Verilir?

Hangi hastalığa yüzde kaç rapor verilir konusu birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Rapor almak için öncelikle devletin onay verdiği bir hastaneye başvurmanız gerekir ve başvuru talebinden sonra bazı testler yapılır, sonuca göre kişiye rapor verilir. En fazla alınan engelli raporu alabilmek için en az %40 engelinin olması gerekir. Eğer engel durumunuz %40 altındaysa rapor almanız mümkün değildir. Engellilik durumu üç dereceye ayrılır bunlar,

 • Birinci derecede %80’den fazla engeli bulunan kişiler
 • İkinci derecede %60 üzerinde engeli olan kişiler
 • Üçüncü derecede ise %40 üzerinde fazla engeli olan kişiler

Olarak belirlenmektedir. Engeli raporu alabilmek için tam teşekküllü bir hastaneye başvuruda bulunmanız gerekir ve daha da sonrasında engellilik durumunuzun belirlenmesi için hastanenin belirlediği testlerden geçmeniz gerekir. Bu testler hastane yönetmenliğine bağlıdır ve genellikle 8 branşta gerçekleşir. Çıkan sonuç heyete gönderilir ve raporu almaya hak kazanmanız sonucunda rapor düzenlenir ve onaylanır.

engelli raporu hesaplama 750x430 1
Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Engelli raporu hangi hastalıklara verilir konusunda ömür boyu sürecek olan tüm hastalıklarda bu rapor verilir.  Kişilere rapor vermeden önce ilk olarak IQ seviyesinin ölçülmesi için test yapılır ve eğer test sonucu 20-34 arası ise kişilerin engellilik oranı %90 olur. Kalıcı olan şu rahatsızlıklar için engelli raporu süresiz olarak verilebilir bunlar,

 • Yanıklar ve deri hastalıkları
 • Solunum yolu hastalıkları
 • Onkoloji
 • Kas ve iskelet hastalıkları
 • Hemopoetik
 • İşitme veya görme rahatsızlıkları
 • Endokrinoloji hastalıkları
 • Sindirim sistemi hastalıkları
 • Kulak, burun ve boğaz hastalıkları
 • Zihinsel, davranışsal ve ruhsal hastalıklar
 • Karsiyovasküler hastalıklar

Yüzde 90 Engelli Raporu Kimlere Verilir?

Yüzde 90 engelli raporu kimlere verilir konusunda bireylerin bu raporu alabilmesi için ağır bir engelli hastalığının olması gerekir. Bu kişilerin ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayıp karşılamadığına bakılarak hastaneler tarafından verilir.

Engelli bireyler bazı hak ve imkanlardan yararlanmak için yetkili sağlık kuruluşları üzerinden engelli raporu alırlar ve bu raporlar kişilerin iyileşme sürecine bağlı olabilir. Yetkili sağlık kurumundan alınan sağlık raporunun önemli iki özelliği bulunur ve engelli olan kişinin engellilik oranı ve engelli raporunun geçerlilik süresidir fakat yüzde 90 engelli raporu olan kişilerin rahatsızlıkları kalıcı olabilir.

Süresiz Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Süresiz engelli raporu hangi hastalıklara verilir için genellikle bu raporlar kronik hastalığı bulunan ve tedavisi de mümkün olmayan hastalıklara verilen raporlardır. Süresiz engel raporu sahipleri tekrardan başvuru yapmadıkları sürece süresiz olarak engelli raporu geçerli olacaktır fakat engelli kişinin engel durumunun artma veya azalması halinde engelli kişinin talebiyle tekrardan rapor düzenlenir. Buna göre süresiz engelli raporu verilen hastalıklar, doğuştan görme engelli olmak, uzuv eksikliği olmak, zihinsel engelli olmak ve kronik rahatsızlığı olmak gibi hastalıklardır.

Ortopedi Engelli Rapor Oranları

Ortopedi engelli rapor oranları genellikle engelli olan bireylerin raporlarının oranları yaşanılan durumlar karşısında her sene değişime uğramaktadır. Bir kişinin hastalığının oluşturduğu engel oranı muayene ve test yapılarak Engelli Sağlık Kurulu tarafından belirlenir. Kişilerin engel oranı en az %40 veya üstü olduğunda artık engel raporunun süreli veya süresiz olmasına karar verilir.

Başvuran kişilerin bu konuda engellinin fikri de dikkate alınmaktadır. Süresiz engel raporu alan kişilerin raporunun iptali mümkün değildir. Ortopedi engelli rapor oranları ağır ve faaliyet konusunda eksiklik yaşayacak kadar büyükse %90 oranında verilir. Bunun dışında hafif ve iyileşme oranı yüksek oran rahatsızlıklarda %40 gibi bir engelli raporu verilir.

 

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinize ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterme vakti. Onları ‘Seni seviyorum.’ demeden bir gün daha geçmesine izin vermeyin. Hayat kısa ve her geçen gün daha da kısalıyor. Ele alınması gereken ciddi bir konu olduğunda yüzleşmekten çekinmeyin. Herkes kendi duygularından kendisi sorumludur. Kurban rolünü oynamak, sadece sonrasında daha fazla acı ve kırgınlık yaşamaya neden olur.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sizin için harika bir gün! Duygularınızda büyük bir güç bulacağınız bir gün olacak. İçgüdülerinize güvenin. Kalbinizi takip ederek kaybedeceğiniz hiçbir şeyiniz yok. Bu, rafa kaldırdığınız hayalleri yeniden alevlendirmeniz için önemli bir zaman. Hayal dünyanızın günlük hayatınıza yansıtmaktan korkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün işler sizin için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her şeyi anlamlandırmanız gerektiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun. Yaratıcı doğanızın parıldamasına izin verin. Diğer insanları yenmek sizin için çok kolay ve hemen hemen her durumda liderliği almakta özgürsünüz. Ancak, bu insanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam