Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?
Abone Ol

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

1 Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?1.1 Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?1.2 Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?1.3 Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavisi Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Sorusu annenin ve bebeğin sağlığını önemli ölçüde etkileyen bir sorun olan bu problemi çözebilmek için […]

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? Sorusu annenin ve bebeğin sağlığını önemli ölçüde etkileyen bir sorun olan bu problemi çözebilmek için dikkat edilmesi gereken belli durumları içermektedir. Bu sorunu çözebilmek için dikkatli olmak hem bebeğin hem de annenin daha sağlıklı hissedebilmesini sağlamak açısından önemlidir. Hamilelikte oldukça sık görülen bu problemi çözmek için kullanılacak yöntemler basit ve etkilidir. Bunlara dikkat ederek hamile kadınların kendi sağlıklarını ve dolayısıyla bebeklerinin sağlığını da koruyabilmesi olanaklı hale gelmektedir. Fakat bunun öncesinde hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşayanlar bu sorunun neden kaynaklandığını öğrenerek önlem almaya çalışmalıdır. Yazımızın devamında bu sorununun neden kaynaklandığını ve nasıl çözülebileceğini sizlere aktarıyor olacağız.

hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu 1 1200x900 1
Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?  Noktasında bilgi sahibi olmak problemi önlemeyi önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Yaşanan sağlık sorunlarını önleyebilmek için en etkili yollardan bir tanesi onun sebebini öğrenmek ve bunları düzeltmeye çalışmak olarak belirtilmektedir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu sebepleri de bu şekilde etkili sonuç almaya yardımcı olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu sorunu yaşamaya neden olan durumları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yanlış beslenme idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilmektedir. Düzensiz, fazla tuzlu besinleri tüketmek ve az su içmek bu açıdan önemli bir etken olarak ifade edilebilir.
 • Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler de idrar yolu enfeksiyonunun en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Bu değişikliklere uygun olarak doktor tavsiyelerine uymak gerekir.
 • Progesteron hormonu ile kasların gevşemesi ve hemen ardından bakteri geçişine izin verilmesi önemli nedenlerden bir tanesidir.
 • Hamilelik sürecinde büyümekte olan rahmin idrar yolu ve böbreklerde sıkışıklık yaratması ve bundan ötürü de idrarın tam anlamıyla boşalmasının mümkün olmayışı önemli etkenlerden bir tanesidir.
 • Vajina florasının hamilelik sürecinde yenilenip değişmesi hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu sebepleri içerisinden en önemlilerinden bir tanesidir.

Enfeksiyona sebep olan bakteriler, idrarın engellendiği ve birikmesinin gerçekleştiği alanlarda sık üremektedir. Hamilelik süresince böylesi problemler bakterilerin çoğalmasından ötürü mümkün olabilmektedir. Normalde zaten vücutta bulunmakta olan bakteriler bahsedilen belirtiler ile onların canlanmasını ve enfeksiyonun gerçekleşmesini sağlamaktadır.

61960e2045d2a07ffcafd7a9
Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? sorusu bu rahatsızlığı tespit edebilmek açısından bilinmesi gerekenleri ifade etmektedir. Sorunu doğru tespit edebilmek çözüme ulaştırmak için en önemli adımlardan bir tanesidir. Kimi zaman hiçbir belirti söz konusu olmadan meydana gelse de genelde hamilelik idrar yolu enfeksiyonu belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Devamlı olarak idrar yapma isteğinin olması ve özellikle gece saatlerinde bu isteğin artması,
 • İdrar yapma sırasında yanma hissinin kendisini göstermesi,
 • İdrar yapmanın devamlı olarak engellenmesi
 • İdrar renginde koyulaşmanın meydana gelmesi ve idrarın belirgin bir kokusunun olması,
 • Genital bölgede devamlı kaşıntı hissi,
 • Yeşil ile sarı arasında kötü kokusu olan bir akıntının meydana gelmesi,
 • Kasıklarda ve böbreklerde ağrının bulunması,
 • Ateş hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında yer almaktadır.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavisi

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavisi hamile kadınların ilaç kullanmadan doğal yöntemler aracılığıyla sorunu çözmesi ve hafifletmesine katkı sağlamaktadır. Bunun için şunları denemekte fayda vardır:

 • Mutlaka günde 3 litre su tüketilmelidir.
 • Kafeinden uzak durulmalıdır.
 • Tuvaleti tutma gibi durumlardan kaçınmalıdır.
 • Tuvaletin temiz olmasına özen göstermelidir.
 • Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu sirkeli su ile hafifletilebilmektedir.
 • İç çamaşırların düzenli olarak ve sık bir şekilde değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Parfümlü sabun ya da şampuan ürünlerinin genital bölge ile temasından kaçınılmalıdır.

 

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinize ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterme vakti. Onları ‘Seni seviyorum.’ demeden bir gün daha geçmesine izin vermeyin. Hayat kısa ve her geçen gün daha da kısalıyor. Ele alınması gereken ciddi bir konu olduğunda yüzleşmekten çekinmeyin. Herkes kendi duygularından kendisi sorumludur. Kurban rolünü oynamak, sadece sonrasında daha fazla acı ve kırgınlık yaşamaya neden olur.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sizin için harika bir gün! Duygularınızda büyük bir güç bulacağınız bir gün olacak. İçgüdülerinize güvenin. Kalbinizi takip ederek kaybedeceğiniz hiçbir şeyiniz yok. Bu, rafa kaldırdığınız hayalleri yeniden alevlendirmeniz için önemli bir zaman. Hayal dünyanızın günlük hayatınıza yansıtmaktan korkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün işler sizin için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her şeyi anlamlandırmanız gerektiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun. Yaratıcı doğanızın parıldamasına izin verin. Diğer insanları yenmek sizin için çok kolay ve hemen hemen her durumda liderliği almakta özgürsünüz. Ancak, bu insanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam