Gut Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?
Abone Ol

Gut Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

1 Gut Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?1.1 Gut Hastalığı Nedir?1.2 Gut Hastalığı Evreleri1.3 Gut Hastalığının Belirtileri Gut Hastalığına Hangi Bölüm Bakar? Gut hastalığına sahip kişilerin en çok araştırdığı soru gut hastalığına hangi bölüm bakar? Olmaktadır. Gut hastalığına sahipseniz hastanelerin Romatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Gut hastalığının tedavisi üç farklı şekilde yapılmaktadır. İlk tedavi metodu vücutta ürik asit miktarını […]

Gut Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Gut hastalığına sahip kişilerin en çok araştırdığı soru gut hastalığına hangi bölüm bakar? Olmaktadır. Gut hastalığına sahipseniz hastanelerin Romatoloji bölümüne başvurabilirsiniz. Gut hastalığının tedavisi üç farklı şekilde yapılmaktadır. İlk tedavi metodu vücutta ürik asit miktarını azaltmak için bir diyet uygulamaktır. İkinci tedavi metodu, ağrının ve eklemdeki iltihabın azaltılması ve kandaki ürik asit seviyesinin düşürülmesi şeklinde uygulanmaktadır. Üçüncü metot ise çok nadir tercih edilmekle birlikte cerrahi yöntemler olarak bilinmektedir.

Aspirin ve ürik asit düşürücü ürikoliz atak sırasında verilmemelidir. Gut atağının önlenmesi için en önemli uygulama diyet ve yaşam tarzı değişikliğidir. Ürik asidin vücuttan atılıp dokularda birikmesini engellemek için her gün bol miktarda su içilmeli ve ideal görülen kiloya inilmelidir. Uygulanacak diyet mutlaka bilinçli uygulanmalıdır, bilinçsiz yapılan diyetler, hastalığın daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir.

Vücuda gereğinden fazla protein alınımı ürik asit düzeyini yükselttiği için gut atağının tetiklenmesine sebep olur. Kırmızı et, karaciğer, böbrek gibi organ etleri ve deniz mahsulleri, kuru baklagiller fazla miktarda protein bulundurduğundan dolayı fazla tüketilmesi daha az tüketilmelidir. Hastalığı belirli düzeyde tutabilmek için yarım yağlı, süt, peynir, yoğurt gibi diyet ürünleri kullanılmalıdır.

guthastaligi min
Gut Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Gut Hastalığı Nedir?

Gut hastalığı nedir? Diye merak edenler için gut hastalığı Kronik ve sık görülen bir eklem iltihabı olarak bilinen gut hastalığı, monosodyum ürat adı verilen monohidrat kristallerin dokularda birikmesi ile ortaya çıkan bir hastalık çeşididir.

Normal şartlarda vücuttaki atık maddeler özellikle protein yapısındaki atıklar ürik aside çevrilerek vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu işlem sırasında ürik asidin vücuttan atılmasında yaşanılan bazı problemler ya da bu maddenin çok fazla üretilmesi, kanda ve vücutta fazla miktarda birikmeleri gut hastalığına neden olmaktadır. Kan dolaşımındaki ürik asit miktarının normal seviyenin üstüne çıkması hiperürisemi olarak adlandırılmaktadır. Hiperürisemi zamanla gut hastalığına doğru ilerleyerek ağrılı eklem iltihapları şeklini alabilir.

Kanda aşırı miktarda bulunan ürik asit, doku aralarından sızması ile eklem içinde ve çevresindeki yapıların içerisinde birikir. Eklemlerde biriken bu ürik asit biriktiği bölgelerde iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Böylece eklemlerde sıvı artışı, hareket kısıtlıkları ve ağrılar meydana gelmektedir.  Özellikle ayak başparmağı ve diz eklemlerinde görülen bu rahatsızlığa gut hastalığı adı verilmektedir.

Gut Hastalığı Evreleri

gut hastaligi nedir
Gut Hastalığı Nedir?

Gut hastalığının 4 farklı evresi bulunmaktadır. Gut hastalığı evreleri sırasıyla şöyledir;

 • Akut atak,
 • interkritik dönem,
 • Kronik gut
 • Tofüslü gut

Akut Atak

Hastalığın 5-10 boyunca sürdüğü ve eklemlerde aniden şiddetli ağrıların başladığı evredir. Eklemlerde şiddetli ağrılar ve kısa süreli şişlikler gözlenir.

İnterkritik Dönem

Bu dönemde hastanın şikayetleri neredeyse bitme noktasına gelmiştir. Bu duruma aldanan birçok kişi iyileştiklerini düşünerek hastaneye başvurmazlar fakat bu evrenin hemen ardından gelen kronik gut evresinde şikayetler tekrar ve daha şiddetli ataklar halinde gelecektir.

Kronik Gut

Bu evrede ataklar arasında geçen süre hızla azalmaktadır.  Bu evredeyken tedavi olunmaması durumunda ise hastalığın meydana geldiği eklemlerde kalıcı şişlikler, ağrı ve hareket kısıtlanması gibi belirtiler meydana gelecektir.

Tofüslü Gut

Hastalık ilerledikçe ürik asit eklemlerde ve çevresindeki dokularda fazla miktarda birikir ve tofüs adı verilen şişlikler meydana gelir. Tofüsler en çok ayak baş parmağında, tarak kemiğinde, parmakların üstünde ve dirseklerin yanında meydana gelmektedirler.

Gut Hastalığının Belirtileri

Gut hastalığının belirtileri genellikle geceleri ve aniden ortaya çıkmaktadır. Ataklar halinde gelen ağrı hastalığın bazı evrelerinde yaşanmayabilir fakat bir başka evrede ağrılar tekrar ortaya çıkabilmektedir. Kızarıklık, şişlik ve hareket kısıtlılığı bu hastalığın en belirgin belirtilerindendir.

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinize ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterme vakti. Onları ‘Seni seviyorum.’ demeden bir gün daha geçmesine izin vermeyin. Hayat kısa ve her geçen gün daha da kısalıyor. Ele alınması gereken ciddi bir konu olduğunda yüzleşmekten çekinmeyin. Herkes kendi duygularından kendisi sorumludur. Kurban rolünü oynamak, sadece sonrasında daha fazla acı ve kırgınlık yaşamaya neden olur.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sizin için harika bir gün! Duygularınızda büyük bir güç bulacağınız bir gün olacak. İçgüdülerinize güvenin. Kalbinizi takip ederek kaybedeceğiniz hiçbir şeyiniz yok. Bu, rafa kaldırdığınız hayalleri yeniden alevlendirmeniz için önemli bir zaman. Hayal dünyanızın günlük hayatınıza yansıtmaktan korkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün işler sizin için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her şeyi anlamlandırmanız gerektiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun. Yaratıcı doğanızın parıldamasına izin verin. Diğer insanları yenmek sizin için çok kolay ve hemen hemen her durumda liderliği almakta özgürsünüz. Ancak, bu insanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam