Göz Kapaklarının Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Abone Ol

Göz Kapaklarının Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

1 Göz Kapaklarının Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?1.1 Göz Kapağı Şişmesi Hangi Bölüm Bakar?1.2 Göz Kapağı Neden Şişer?1.3 Tiroid Göz Kapağı Şişmesi1.4 Ağrılı Göz Kapağı Şişmesi Göz Kapaklarının Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir? Göz kapaklarının şişmesi hangi hastalığın belirtisidir konusunda bu alan çok geniştir ve ödem, enfeksiyon, alerji veya böcek ısırması gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Eğer enfeksiyon […]

Göz Kapaklarının Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Göz kapaklarının şişmesi hangi hastalığın belirtisidir konusunda bu alan çok geniştir ve ödem, enfeksiyon, alerji veya böcek ısırması gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Eğer enfeksiyon veya ödem ise mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Fakat göz kapağı şişmesi genellikle bir gün içerisinde kendiliğinden tamamen geçer. Bu duruma ek olarak şişmeye bağlı kaşıntı veya acı gibi sorunlar meydana geliyorsa sorunun nedeni ciddi bir rahatsızlık olabilir.

Göz kapağı iltihabının başlıca nedenleri arasında da göz kızarması, akıntı, acı ve ışığa karşı hassasiyet bulunur ve sorun kişilerin görüşünü engelliyorsa mutlaka bir göz doktoruna gidilmesi gerekir. Göz kapaklarının şişmesi yaygın bir durumdur ve çeşitli birçok nedenden kaynaklanabilir. Göz, enfeksiyon kapmış veya ödem geliştirmiş olabilir ve bu sorunlar genellikle rahatsızdır 24 saat içerisinde kendiliğinden geçer. Bu süreç içerisinde göz üzerine ılık kompres yapmak yardımcı olur.

ust goz kapagi sismesi nasil gecer
Göz Kapaklarının Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Göz Kapağı Şişmesi Hangi Bölüm Bakar?

Göz kapağı şişmesi hangi bölüm bakar konusunda orbital ve sistemik şişkinlik nedenlerinden ayırt edilmelidir ve göz kapağı şişmesi için hastanelerde göz poliklinikleri bakmaktadır. Çoğu durumda göz kapağı şişmesi için klinik olarak tanı koyulabilir ve test gerekmez. Eğer orbital sellülit veya kavernoz sinüs trombozu şüphesi, tanı ve tedavinin mümkün olduğu kadar çabuk yapılması gerekir.

MRI veya CT ile anında görüntüleme yapılmalıdır. Karaciğer, kalp, böbrek veya tiroid işlev bozukluğundan şüpheleniliyorsa, organ işlevi o sistem için uygun olan laboratuvar testleri ve görüntüleme ile değerlendirilir. Bunun dışında göz kapağı şişmesi kişilerin görüşünü engelleyerek derecede hayatını etkiliyorsa veya şiddetli ağrı gibi durumlar varsa acile gidilebilir.

Göz Kapağı Neden Şişer?

Göz kapağı neden şişer bakıldığı zaman meydana gelen şişlik durumları göz etrafındaki bağ dokusunda sıvı birikmesi veya iltihap nedeniyle gelişir. Şişmiş gözlerde ağrı olabilir veya olmayabilir bununla birlikte hem üst hem de alt göz kapağını etkileyebilir. Göz kapaklarında meydana gelen şişlikler önemsiz veya şiddetli bir aralıkta değişebilmektedir ve temelde yatan birçok nedeni olabilir. Göz kapağı neden şişer konusunda bazı nedenler,

 • Göz enfeksiyonları
 • Arpacıklar yani göz kapağındaki kırmızı, ağrılı olan yumruklar
 • Gözünün yakınından darbe almak gibi göz yaralanmaları
 • Böcek ısırmaları
 • Alerjiler veya göz kapağında aşırı kuruluk, pullanma
 • Kistler
 • Kontak lens kullanımı
 • Genellikle şiş gözlerle sonuçlanan sıvı tulumu
goz kapagi sismesi neden olur
Göz Kapağı Neden Şişer?

Tiroid Göz Kapağı Şişmesi

Gözlerde büyüme yani göz kapaklarında şişlik durumu tiroid bezi fazla çalışan veya zehirli guatrı olan hastalarda meydana gelebilmektedir. Tiroid göz kapağı şişmesi sıklıkla görülen bir durumdur ve bu hastalığa tiroid göz hastalığı da denir. Bu hastalıkta gözün arkasındaki yağ dokusunda artma, göz kaslarında şişme, sertleşme ve göz etrafındaki yumuşak dokularda şişlik gözlemlenmektedir. Hastalığın meydana çıkışı kişiden kişiye değişiklik gösterir bu nedenle eğer tiroid sorunu varsa bu durum tiroid hastalığı ile alakalı olabilir.

Ağrılı Göz Kapağı Şişmesi

Ağrılı göz kapağı şişmesi durumunda görülen şişme çok daha ciddi ve gözü tehdit eden bir sağlık problemi ile oluşabilmektedir ve bular orbital sellulit, graves hastalığı olabilir. Göz kapakları birçok nedenden dolayı şişebilir fakat diğer durumlarda böcek ısırmaları, alerjiler, kronik hastalıklara bağlı şişme ve iltihapla ile şişme durumu ağrısı olabilir ve mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir. Göz kapaklarında geçmeyen ve sürekli artan ağrılı şişliklerin ciddiye alınması gerekir, aksi takdirde geri dönüşümü olmayan kalıcı sorunlara yol açabilir üstelik gözlerin altındaki şişlikler görme sorunlarına yol açabilir.

 

 

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinize ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterme vakti. Onları ‘Seni seviyorum.’ demeden bir gün daha geçmesine izin vermeyin. Hayat kısa ve her geçen gün daha da kısalıyor. Ele alınması gereken ciddi bir konu olduğunda yüzleşmekten çekinmeyin. Herkes kendi duygularından kendisi sorumludur. Kurban rolünü oynamak, sadece sonrasında daha fazla acı ve kırgınlık yaşamaya neden olur.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sizin için harika bir gün! Duygularınızda büyük bir güç bulacağınız bir gün olacak. İçgüdülerinize güvenin. Kalbinizi takip ederek kaybedeceğiniz hiçbir şeyiniz yok. Bu, rafa kaldırdığınız hayalleri yeniden alevlendirmeniz için önemli bir zaman. Hayal dünyanızın günlük hayatınıza yansıtmaktan korkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün işler sizin için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her şeyi anlamlandırmanız gerektiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun. Yaratıcı doğanızın parıldamasına izin verin. Diğer insanları yenmek sizin için çok kolay ve hemen hemen her durumda liderliği almakta özgürsünüz. Ancak, bu insanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam