Fındığın İnsan Vücuduna Faydaları
Abone Ol

Fındığın İnsan Vücuduna Faydaları

Ülkemizde yoğunlukla Karadeniz Bölgesi’nde yetişmekte olan fındık ılıman ve bol yağışlı iklimleri seven bir bitkidir. Fındıkta bol miktarda faydalı yağlar ve nişasta bulunmaktadır. İçeriğinde ise çinko, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir gibi vücuda yararlı bileşenler bulundurur. Aynı zamanda mükemmel bir E vitamini ve protein kaynağıdır. Fındığın İnsan Vücuduna Faydaları Her gün düzenli olarak tüketilen bir […]

Ülkemizde yoğunlukla Karadeniz Bölgesi’nde yetişmekte olan fındık ılıman ve bol yağışlı iklimleri seven bir bitkidir. Fındıkta bol miktarda faydalı yağlar ve nişasta bulunmaktadır. İçeriğinde ise çinko, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir gibi vücuda yararlı bileşenler bulundurur. Aynı zamanda mükemmel bir E vitamini ve protein kaynağıdır.

Fındığın İnsan Vücuduna Faydaları

Her gün düzenli olarak tüketilen bir avuç fındığın insan vücuduna pek çok faydası vardır. Örneğin düzenli fındık tüketimi vücuda bol miktarda enerji sağlar. Yorgunluğu alır ve zihni açar. Böbreklerdeki kumun kolayca dökülmesine yardımcı olur. Hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Ancak yüksek tansiyon hastalarına bol miktarda fındık tüketimi yasaklanmıştır. Büyüme çağındaki çocuklara yedirildiğinde vücut gelişimini büyük ölçüde destekler.

Fındık kalp ve damar sağlığı açısından da çok faydalıdır. İçerisindeki doymamış yağlar sayesinde kalbi korur ve kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Kalp krizi riskini azaltır.

macadamia yagi neye iyi gelir

Fındık saç sağlığı açısından da faydalıdır. Saça uygulanan fındık yağı saçları hem besler hem de kahverengiye dönüşmesine yardımcı olur. Bu işlemi akşam saçlarınıza fındık yağı uygulayıp sabah saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Fındık içerisindeki E vitamini sayesinde mesane kanserinden korur. Diğer kanser türleri için ise içeriğinde bulundurduğu manganez sayesinde büyük bir engel teşkil eder.

Fındık içeriğindeki bol lif sayesinde kabızlıktan korur ve bağırsak işlevlerini düzenler. Ayrıca bol fındık tüketimi kilo aldırır algısının tersine yemeklerden önce az miktarda tüketildiğinde tokluk hissi vereceğinden fazla yemenize engel olur. Böylece sanıldığının tersine az kalorili olması dolayısıyla kilo vermeye de yardımcıdır.

Fındık içeriğindeki B6 vitaminiyle sinir sistemini düzenleyen amino asitleri korur, sinir sisteminin düzenlemesinde büyük rol oynar.

Düzenli fındık tüketimi bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek insanları kolay hastalanmaktan korur. Vücuda düzenli kan akışı sağlar ve böylelikle bağışıklık sistemini de düzenler.

Fındığın düzenli tüketimi doğurganlık üzerinde de olumlu etkiler yaratır. Aynı zamanda adet sancılarının hafifletilmesine yardımcı olur. Hamilelerde kullanımı ise bebeğin anne karnındaki gelişimine destek olur. Ayrıca hamilelik boyunca anne adayının yaşayacağı kabızlıkları da engeller.

Fındık Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Fındığın İnsan Vücuduna Faydaları
 • Saç sağlığı için uygulanabilecek güzel bir maske niteliğindedir.
 • Cildi yumuşatır ve besler.
 • Sinirlerin gevşemesine yardımcı olur.
 • Masajlarda rahatlıkla kullanılabilir.
 • Güneş koruyucu olarak kullanılabilir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam