Fındığın İnsan Vücuduna Faydaları
Abone Ol

Fındığın İnsan Vücuduna Faydaları

Ülkemizde yoğunlukla Karadeniz Bölgesi’nde yetişmekte olan fındık ılıman ve bol yağışlı iklimleri seven bir bitkidir. Fındıkta bol miktarda faydalı yağlar ve nişasta bulunmaktadır. İçeriğinde ise çinko, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir gibi vücuda yararlı bileşenler bulundurur. Aynı zamanda mükemmel bir E vitamini ve protein kaynağıdır. Fındığın İnsan Vücuduna Faydaları Her gün düzenli olarak tüketilen bir […]

Ülkemizde yoğunlukla Karadeniz Bölgesi’nde yetişmekte olan fındık ılıman ve bol yağışlı iklimleri seven bir bitkidir. Fındıkta bol miktarda faydalı yağlar ve nişasta bulunmaktadır. İçeriğinde ise çinko, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir gibi vücuda yararlı bileşenler bulundurur. Aynı zamanda mükemmel bir E vitamini ve protein kaynağıdır.

Fındığın İnsan Vücuduna Faydaları

Her gün düzenli olarak tüketilen bir avuç fındığın insan vücuduna pek çok faydası vardır. Örneğin düzenli fındık tüketimi vücuda bol miktarda enerji sağlar. Yorgunluğu alır ve zihni açar. Böbreklerdeki kumun kolayca dökülmesine yardımcı olur. Hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Ancak yüksek tansiyon hastalarına bol miktarda fındık tüketimi yasaklanmıştır. Büyüme çağındaki çocuklara yedirildiğinde vücut gelişimini büyük ölçüde destekler.

Fındık kalp ve damar sağlığı açısından da çok faydalıdır. İçerisindeki doymamış yağlar sayesinde kalbi korur ve kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur. Kalp krizi riskini azaltır.

Fındık saç sağlığı açısından da faydalıdır. Saça uygulanan fındık yağı saçları hem besler hem de kahverengiye dönüşmesine yardımcı olur. Bu işlemi akşam saçlarınıza fındık yağı uygulayıp sabah saatlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Fındık içerisindeki E vitamini sayesinde mesane kanserinden korur. Diğer kanser türleri için ise içeriğinde bulundurduğu manganez sayesinde büyük bir engel teşkil eder.

Fındık içeriğindeki bol lif sayesinde kabızlıktan korur ve bağırsak işlevlerini düzenler. Ayrıca bol fındık tüketimi kilo aldırır algısının tersine yemeklerden önce az miktarda tüketildiğinde tokluk hissi vereceğinden fazla yemenize engel olur. Böylece sanıldığının tersine az kalorili olması dolayısıyla kilo vermeye de yardımcıdır.

Fındık içeriğindeki B6 vitaminiyle sinir sistemini düzenleyen amino asitleri korur, sinir sisteminin düzenlemesinde büyük rol oynar.

Düzenli fındık tüketimi bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek insanları kolay hastalanmaktan korur. Vücuda düzenli kan akışı sağlar ve böylelikle bağışıklık sistemini de düzenler.

Fındığın düzenli tüketimi doğurganlık üzerinde de olumlu etkiler yaratır. Aynı zamanda adet sancılarının hafifletilmesine yardımcı olur. Hamilelerde kullanımı ise bebeğin anne karnındaki gelişimine destek olur. Ayrıca hamilelik boyunca anne adayının yaşayacağı kabızlıkları da engeller.

Fındık Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Fındığın İnsan Vücuduna Faydaları
 • Saç sağlığı için uygulanabilecek güzel bir maske niteliğindedir.
 • Cildi yumuşatır ve besler.
 • Sinirlerin gevşemesine yardımcı olur.
 • Masajlarda rahatlıkla kullanılabilir.
 • Güneş koruyucu olarak kullanılabilir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gün içerisinde iletişim aksaklıkları, yanlış anlama ve alınganlık gibi durumlara karşı dikkat etmeli.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde küslük ve barışmalara açık enerjiler hakim olacak. Sosyal çevrenizle ilişkilerinizde daha hassas ve değişime açık olmalı, karşınızdaki kişilerin beklentilerini göz etmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınıza karşı daha duygusal olabilirsiniz. Etrafınızdaki enerjilerden daha fazla etkilenebileceğiniz için negatif insanlardan ve negatif konuşmalardan uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yarım kalan işlerinizi tamamlamak, dinlenmek ve zihni boşaltmak için güzel bir gün. Önemli başlangıçları bir sonraki güne erteleyebilir, bugün boyunca daha çok olayları farklı açılardan görmeye çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili düzenlemeler yapabilir, ödemeler ve harcamalar yapabilirsiniz. Hediyeler alabilir, verebilirsiniz. Yeteneklerinizi iş hayatında ve kariyer yolunuzda ortaya koyma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam