Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri
Abone Ol

Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri

1 Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri1.1 Diş Macunu İle Diş Beyazlatma1.1.1 Tuzla Diş Beyazlatma1.1.2 Muz Kabuğuyla Diş Beyazlatma İşlemi1.1.3 Defne Yaprağı ve Portakal Kabuğu İle Diş Beyazlatma1.1.4 Karbonat Tuz ve Elma Sirkesiyle Diş Beyazlatma1.1.5 Karbonat Tarçın ve Adaçayı ile Diş Beyazlatma1.1.6 Diş Beyazlatma Kalemi1.1.7 Diş Aşısıyla Diş Temizliği1.1.8 Diş Beyazlatma Gülüş Tasarımı Evde doğal diş beyazlatma […]

Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri Doğal diş beyazlatma şekilleri, daha beyaz ve parlak dişlere kavuşabilmek için uygulanabilecek, her evde bulunabilecek malzemelerle yapılan işlemlerdir. Bu bahsedeceğimiz yöntemler tabi ki diş hekimine gitmeniz gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Gülüş tasarımı ve gülüş estetiği tedavilerinde de çoğunlukla tercih ettiğimiz Diş Beyazlatma ile alakalı evde neler yapabilirsiniz?

Doğal diş beyazlatma, gün içerisinde tükettiğimiz ve dişlerin sararmasına sebep olan pek fazlaca maddenin bırakmış olduğu hasarı engellemek; özellikle sigara ve kahve kullanımıyla artan diş sararmasını minimuma indirmek için yapılabilir.

Dış görünüşümüz, insanlarla kurduğumuz karşı karşıya iletişimde önemli bir yer tutmaktadır. Bakımlı dişlere haiz olmak, karşımızdaki kişide olumlu bir etki bırakmak için elzemdir. Profesyonel yada hususi hayatta, sararmış ve bakımsız dişler negatif etkiler bırakabilir. Bu problemle karşılaşmamak için en etken metot, düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitmektir. Ama bunun dışında, evde de uygulayabileceğimiz yöntemler mevcuttur.

Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri, dişlerde yıpranma sonucu ortaya çıkan renk değişimini engellemek için, diş kliniklerinde meydana getirilen diş temizleme işleminden değişik olarak, her insanın evinde bulunabilecek veya kolaylıkla temin edilebilecek malzemelerle yapılabilen, ergonomik diş beyazlatma ipuçları vereceğiz.

dis beyazlatma 1
Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

En çok malum doğal diş beyazlatma yöntemi, limon ve karbonat karışımını dişlere uygulamaktır. Karbonata limonu sıkıp karıştırdıktan sonra diş fırçasına sürerek dişlerinizi fırçalayın. Daha sonrasında, ağzınızı çalkalayarak karışımı temizleyin. Limon yerine elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak yaptığınızda dişlerinizin, parlaklığını geri kazanmaya başladığını göreceksiniz. Fakat aşırı ve kontrolsüz kullanımı kesinlikle dişlere zararlıdır. Limonun asit etkisi karbonat ile birleştiğinde, dişlerde yaygın çiziklerle karşılaşılabilir. Bu durum uzun dönemde daha oldukca renklenme ile karşımıza çıkacaktır.

Uluslararası otoriteler, hidrojen peroksit kullanılarak diş beyazlatmayı öneri etmektedir. Yüzde 3’lük hidrojen peroksit maddesini uygulayarak gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz. İki tatlı kaşığı hidrojen peroksitle üç tatlı kaşığı karbonatı karıştırın ve karışımın içerisine bir miktar tuz katın. Harç kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra dişlerinizi normal bir biçimde fırçalayın. 2 – 3 dakika kadar dişlerde beklettikten sonra ağzınızı çalkalayarak paklayın.

 

beyazlatici dis macunlari gercekten etkili mi 20180928101145
Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri

Diş Macunu İle Diş Beyazlatma

Diş macunu ile diş beyazlatma dişlerin sağlıklı bir şekilde beyazlamasını sağlamış olduğu şeklinde ağız hijyenine katkıda bulunan bir yöntemdir. Günde minimum iki kere dişlerin fırçalanması bu açıdan fazlaca önemlidir. Düzenli bir halde fırçalanan dişler zaman içinde beyazlayabilir ve daha sıhhatli bir hale gelebilir.

Tuzla Diş Beyazlatma

Kolaylıkla yapabileceğiniz bir diğer diş beyazlatma işlemi de sofra tuzu kullanılarak yapılabilir. Diş fırçasını, ıslattıktan sonrasında sofra tuzuna banarak fırçalayın. Sofra tuzu, dişlerinizi sadece beyazlatmakla kalmayacak, gün içerisinde dişlerinizde birikmiş olan zararlı bakterilerin de temizlenmesini elde edecektir. Karbonat ile tesiri benzerdir bu nedenle kontrollü uygulanmazsa zarar kaçınılmazdır.

Muz Kabugu ile Dis Beyazlatmak
Evde doğal diş beyazlatma yöntemleri

Muz Kabuğuyla Diş Beyazlatma İşlemi

Magnezyum, kalsiyum ve fosforla birlikte, dişlerin yapısında bulunan elementlerden biridir. Dişin kendi doğasında bulunan bu elementi ve son zamanlarda diş hekimlerinin de diş bakımı için önermekte olduğu potasyum elementini içinde bulunduran muz kabuğu, diş sağlığı açısından faydalıdır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonrasında muz kabuğuyla ovun, ardından macunsuz bir fırça ile temizleyin.

622f8b88932151502423c5e3

Defne Yaprağı ve Portakal Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Defne yaprağını ezerek toz haline getirin ve portakal kabuğu rendesi ile karışmasını sağlayarak macun kıvamına getirin. Diş fırçanızı karışıma batırarak 5 dakika süresince fırçalayın. Bu uygulamayı haftada bir kez uygulayın.

 

Screenshot 1

Karbonat Tuz ve Elma Sirkesiyle Diş Beyazlatma

Karbonat, tuz ve sirke dişlerin yüzeyindeki renklenmeleri gidermeye yarayan müessir bir diş beyazlatma yöntemdir. Bir bardağa 1 çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı elma sirkesi ve yarım çay kaşığı kadar da tuz atıp iyice karıştırın. Karışım macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Sonra bu karışıma diş fırçasını batırarak dişlerinizi fırçalayın. Bir hafta süresince günde 1 kez uygulanacak bu yöntemle dişleriniz eskisine miktarda daha beyaz bir hale gelecektir.

Karbonat Tarçın ve Adaçayı ile Diş Beyazlatma

Karbonat, yapısı gereği dişlerin beyazlamasına yardımcı olurken tarçın ve adaçayı antibakteriyel rolü üstlenerek dişlerin ve diş etlerinin temizlenmesine yardımcı olan organik bir diş beyazlatma yöntemidir. Dişler fırçalandıktan sonra, bir çay kaşığı adaçayını iyice ufaladıktan sonrasında tarçın ve karbonatla karıştırıp diş fırçasıyla uygulayın. Ardından ağzınızı bolca su ile çalkalayın.

8997756698674

Diş Beyazlatma Kalemi

Beyazlatma kalemi kullanımı son zamanlarda artmış durumda. Çok riskli bir malzemedir, farklı markalar ve değişik içerikler ile dişlerinizde geri dönüşü olmayan problemler oluşturabilir. Bazı ürünlerin emek verme mekanizması diş üzerinde bir illüzyon oluşturması, buna bağlı olarak dişin daha beyaz görülmesidir. Buna rağmen dişler üstünde aşındırıcılarda mevcuttur.

Bu yüzden hekiminiz ile irtibat halinde karar vermeniz, sıhhat bakanlığınca onaylı ürünleri tercih etmeniz önemlidir. Beyazlatma kaleminin rahat kullanımı, rahat temini ve kısa müddette sonuç vermesi; yaygınlığını artırmıştır. Fakat bu ürünü kullanmadan önce dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar olduğu unutulmamalıdır. Kalem içindeki materyal Kalemi diş etlerinize münasebet ettirmemeli, dişleriniz kuruyken uygulamalı, 18 yaş altında, hamilelikte kullanmamalıdır. Kalem dişlere uygulanmadan önce de dişler fırçalanmalı ve üzerinde yemek ve öteki artıklar olmadığına güvenilir olmalıyız.

Dişlerinizi daha parlak bir görünüme kavuşturmak için deneyebileceğiniz naturel diş beyazlatma seçeneklerinden bazıları bunlar. Her ne kadar yan tesirleri olmayan materyallerle yapılan işlemler olsa da bu yöntemlerden herhangi birini uygulamadan önce diş hekiminize danışınız.

Diş Aşısıyla Diş Temizliği

Diş aşısı, çürük oluşumunu engelleyen önleyici bir uygulamadır. Genellikle çocuklardaki 6 yaş dişleri denilen azı dişlerine uygulansa da evlatların diğer (süt dişleri, arka dişler) dişlerine de yapılabilmektedir. Fissür; dişlerin girinti ve yarık şeklindeki yüzeylerine verilen isimdir. Fissür örtücü de diş yüzeyindeki bu girinti ve boşlukları dolduran reçine seçimi naturel bir maddedir. Diş aşısı (kişiye özel diş dizaynı) uygulamasıyla da dişlerdeki girintili yüzeyler daha düz bir hale getirilerek dişlerin daha basit temizlenmesi sağlanır.

Diş Beyazlatma Gülüş Tasarımı

Estetik diş hekimliği uygulamalarından olan gülüş tasarımı güzel ve sıhhatli bir gülüş için gereken değişik uygulamaların alanında uzman takım tarafından yapılmasıdır. Bu tedavilerin başlıcaları diş beyazlatma, implant tedavisi, zirkonyum kaplama, porselen kaplama şeklinde tedaviler uygulanarak kusursuz bir gülüşe sahip olmanız sağlanır. Dişleriniz doğal beyazlığına kavuşsun istiyorsanız gülüş tasarımıyla buna kavuşabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün sosyal anlamda enerjinizin yüksek olduğunu fark edeceksiniz. Günü arkadaşlarınızla zaman geçirerek değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yeni insanların hayatınıza girdiğini görecek ve genişleyen çevrenizin sizi mutlu ettiğini hissedeceksiniz. Aynı zamanda aşk hayatınızda beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, ev hayatınızda birtakım değişiklikler yaşayacaksınız. Belki yeni bir ev arkadaşı ya da taşınma durumu söz konusu olabilir. Bugün sosyal anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz bir gün olacak. Bu yüzden sevdiğiniz insanlarla zaman geçirmek için bu fırsatı değerlendirin.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün işle alakalı olarak uzun bir seyahate çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yolculuk uzun vadede hayat planlarınızın değişmesine neden olacak ve sizin için yepyeni fırsatların kapısını aralayacak.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sosyal anlamda insanlarla ilişkilerin zorlu olduğu bir döneme giriş yapıyorsunuz. Bu yüzden ikili ilişkilerde yanlış anlaşılmalardan doğan problemlerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Sevdiğiniz insanlara aranıza giren bu soğukluk nedeniyle tüm günün enerjisinde negatif bir hava esecek.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün planladığınız ve yapmak istediğiniz şeyleri yapamayabilirsiniz. Aceleci davranmayın ve planlarınızın dışına çıkmamaya özen gösterin. Hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmak için atacağınız bir uzun vadede planlarınızın yeniden şekillenmesine yardımcı olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam