Elmanın Yararları
Abone Ol

Elmanın Yararları

Meyveler içinde en fazlaca tüketilen ve tatlı yapımından meyve suyu yapımına kadar birçok alanda tercih edilebilen elmanın birçok faydası olduğu da bilinmektedir. Gülgiller ailesinden elma bitkisinin pembe çiçekleri de bulunur. Anadolu, Kafkasya ve Türkistan, elmanın ana vatanları olarak kabul edilir. Devletimizde de bolca oranda elma yetiştirilmesi mevcuttur. Neredeyse her bölgemizde elma kolaylıkla yetiştirilebilir koşullara haizdir. […]

Meyveler içinde en fazlaca tüketilen ve tatlı yapımından meyve suyu yapımına kadar birçok alanda tercih edilebilen elmanın birçok faydası olduğu da bilinmektedir. Gülgiller ailesinden elma bitkisinin pembe çiçekleri de bulunur. Anadolu, Kafkasya ve Türkistan, elmanın ana vatanları olarak kabul edilir. Devletimizde de bolca oranda elma yetiştirilmesi mevcuttur. Neredeyse her bölgemizde elma kolaylıkla yetiştirilebilir koşullara haizdir. Haçlı Savaşları esnasında Avrupalılar da elma ile tanışmıştır. ABD’da ise 1800’lerden sonrasında elma tüketimi kısa sürede yaygınlık göstermiştir. Çin, ABD ve Fransa’dan sonrasında Türkiye elma üretiminde 4. sırada içeriyor. Her yıl tonlarca elma üretimi sağlanıyor ve böylelikle her bölge kolaylıkla elma tüketebiliyor. Kırmızı, sarı ve yeşil olmak suretiyle birçok renkte elma üretimi sağlanmaktadır.

ELMANIN FAYDALARI

Böbrekleri Temizler:

Böbreklerin temizlenmesi ve toksinlerin atılması mevzusunda elma gerçek bir mucizedir. Çoğu zaman böbrek hastalarına çoğunlukla tüketilmesi önerilir ve bununla beraber idrar yolu enfeksiyonu benzer biçimde hastalıklarda da elmanın arındırıcı özelliğinden yaralanma sağlanması iyi gelecektir. Böbreklerde olmasıyla birlikte bağırsak temizlenmesinde de elma tesirini gösterecektir. Bağırsaklarda biriken mikrop ve bunun benzer biçimde toksinlerden vücudun temizlenmesi ve atık yolu ile atılması için elma meyvesi yenmelidir.

Gerilim Hastaları ve Kolesterol Problemine İyi Gelir:

Yüksek gerilim ve kolesterolün düşürülmesinde de elma tüketimi uzmanlar tarafınca desteklenmektedir. Bu hastalıkları yaşayan bireylerin ara öğünlerde elma tüketmesi ve akşam yemeğinden sonrasında da dengeleme açısından elma tüketimi dikkatsizlik etmemeleri söylenir. Hem de kan şekerinin dengelenmesi açısından da yarar elde eden elma, şeker hastalarının tatlı ihtiyacını karşılayabilmesi açısından fazlaca etkili bir meyve olarak tüketilebilmektedir.

Romatizma İçin Yararları:

Romatizmaya bağlı olan hastalık ve eklem ağrılarına da elma tüketimi fazlaca iyi gelmektedir. Dönemsel eklem ağrıları için de kesinlikle öğünlerde elma yenmesine itina gösterilmelidir. Elma tüketimi ile vücut kaybetmiş olduğu direnci fazlasıyla kazanacaktır.

Uyku Problemleri İçin Elma Tüketimi:

Uykunun açılması için kahve tesiri elde eden elma, zor uyanılan sabahlarda kahvaltı öncesinde tüketilebilir. Hatta kahve ile beraber tüketildiği vakit fazlaca iyi tesir sağlamakta ve uykunun açılmasında etkili olmaktadır.

Bağırsak Problemlerine Fazlaca İyi Gelir:

Kabızlık problemi çekenler için de elma tüketimi iyi gelecektir. Sindirim sistemini rahatlatması açısından yararları malum elma, aynı şekilde wcye çıkmakta zorlananlara da yarar elde edecektir. Sadece her şeyde fazlasının ziyanı olduğu benzer biçimde elma tüketiminde bu mevzuda da ölçülü bir halde tüketim sağlanmalıdır.

Enerji Vermesi Açısından Elmanın Faydası:

Fazlaca bitkin bir günün sonunda 1-2 tane elma tüketmek, enerji sağlayacak ve yorgunluğun atılmasına tesir edecektir. Güne başlerken de elma yiyecek, gün için ihtiyaç duyulan enerjinin elde edilmesine katkı sağlar.

Zayıflamada Elmanın Yararları:

Rejim programlarında elmanın yeri daima sağlanmalıdır. Elma, tok tutucu özelliği ile de malum bir meyvedir ve ara öğünlerde atıştırmalık olarak tercih edilebilir. Aynı şekilde akşam yemeğinden sonrasında bir porsiyon elma yiyecek, gece acıkmalarının da önüne geçer. Rejim yapanlar açısından yarar sağlayacak bir meyve türüdür. Ek olarak metabolizmayı hızlandırması yardımıyla de, spor meydana getirilen ve rejim programı uygulanan dönemlerde güçlendirici bir tesir oluşturacaktır. Elma kabuğunda ursolik asit bulunmaktadır ve bu asidin yağ yakımına da tesir etmiş olduğu söylenmektedir. Averaj büyüklükteki bir elma toplamda 50 kaloridir ve en hafifçe meyvelerden birisi olarak bilinmektedir.

Vitamin Deposu Elma:

A ve C vitamini açısından varlıklı olan elmanın, göz sağlığı için de yeri fazlaca büyüktür. Göz bozukluklarının önüne geçmede elma tüketimi çoğunlukla önerilir. Elma, hem de cilt için de olağanüstü özellikler gösterir. Elma ile hazırlanan birçok cilt maskesi ve bakım malzemesi bulunmaktadır. Aynı şekilde birçok kozmetik şirketi ürünlerinde elmadan faydalanmaktadır. Sivilce oluşumlarından gözeneklerin tıkanmasına kadar birçok cilt problemi için tedavi edici bir tesiri bulunmaktadır. Bilhassa elma kabuğu ile cilt için değişik kürler hazırlanabilmektedir.

Elma Vücut Direncini Arttırır:

Vücutta oluşabilecek zararı olan bakteriler ile savaşma mevzusunda da elma gerçek bir mucizedir. Vücut direncini arttırması ile beraber bu bakterilerin oluşabileceği bölgelerde de adeta bir kalkan görevi görür. Kanserle ilgili de elma için birçok araştırma mevcuttur. Kanseri tedavi edici bir özelliği bulunmaz sadece vücut direncinin arttırılması mevzusunda tesir sağlayacağı da araştırmalarda yer almıştır. Elma içinde yer edinen potasyum, vücudun ve bilhassa kemiklerin güçlenmesinde etkili olacaktır. Bedensel açıdan bitkin hissedenler, ağır işlerde çalışanlar ve darbe sebebi ile vücutta oluşan morluklar için tedavi edici yanından yararlanmak gerekir. Kalp ve damar hastalıklarında hafifletici bir tesir sağlaması ile beraber, hem de damar yolu tıkanıklıklarının engellenmesinde de fazlaca yararlı olacaktır.

Elma İçin Tavsiyeler:

Elmanın yararları normal olarak saymakla bitmez sadece tüketiminde bazı detaylara da dikkat edilmesi gerekir. Elma kesinlikle fazlaca soğukken yenmemeli ve ılık hale gelmesi beklenmelidir. Hazmının kolay olması açısından da ufak parçalara ayrılmış hali ile tüketmek iyi bir tercih olacaktır. Kabuğunda bolca oranda C vitamini olmasından dolayı, elma kesinlikle kabuğu ile beraber tüketilmelidir. Hem de birçok B grubu vitaminini de içermesi ile, B vitamini eksikliği çekenler için önerilebilecek bir meyve türüdür.

Hamilelik Döneminde Elma Tüketmek:

Hamilelik dönemlerinde bayanlar için mide bulantısını kesme mevzusunda elmanın fazlaca faydası olacaktır. Bulantı ve mide ağrılarına iyi gelmesi, kusmaların azaltılması ve karın bölgesine girebilecek krampların engellenmesinde elma tüketimi desteklenmelidir. Birçok uzman da hamilelere bu zamanda bolca oranda elma yemelerini önerecektir.

Elmanın Mideye Olan Yararları:

Mide hastalıklarının neredeyse tümünde de iyileştirici bir tesiri olan elmanın bilhassa gastrit ve reflü için yatıştırıcı etkisinden de yararlanmak mümkündür. Karın ağrıları ve mide kramplarının da giderilmesi açısından, ağrı oluşumunda derhal bir tane elma tüketmek gerekebilir.

Yaraları İyileştirici Tesiri:

Cilt üstünde oluşabilecek irin ve uçuk benzer biçimde mikrobik etkilere de iyileştirici tesiri olduğu bilinmektedir. Bilhassa ağız çevresinde oluşan uçuklar için fazlaca etkilidir ve iltihapların kuruyarak yok olmasını elde edecektir. İyileştirici ve yatıştırıcı özelliklerinden yaralanma mevzusunda her kişi elma tüketmelidir.

Diş Sağlığı İçin Elma Tüketimi:

Diş sağlığı için de birçok diş macunu içinde beyazlatma amacı ile kullanılır. Elmanın diş beyazlatma hususi durumunun yanı sıra, diş çürüklerinin önüne geçme mevzusunda da faydası oldukça fazladır. Diş eti hastalıkları ve iltihapları için de iyileştirici bir içinde ne olduğu vardır.

Hemoroid İçin Elmanın Yararları:

Hemoroid sorununda da bilhassa acı hissinin giderilmesi ve yaranın iyileşmesi anlamında elma fazlaca yarar elde edecektir. Basur problemi yaşayanlar ve bilhassa kanama problemi olanlar kesinlikle öğünlerde elma tüketimine ehemmiyet vermelidir. Kabızlığı engellediği için de hem de hemoroid hastalığından korunma anlamında da faydası çoktur.

Tatlı Yapımında Elma:

Elma ile hazırlanan her tatlı son aşama sıhhatli olabilir. Elmanın hoş tadından dolayı extra şeker kullanımı gerekmeyeceği için, tatlı yemekten çekinenler, elma ile hazırlanan tarifleri gönül rahatlığı içinde tercih edebilirler. Elma kompostosu lezzeti ile her insanın beğenisini kazanırken, aynı amanda ateş düşürme özelliği ile de ne kadar yararlı bulunduğunu kanıtlamaktadır. Elma lif bakımından varlıklı bir meyvedir. Yapılacak her tanım, lezzeti ile beraber hem tok tutucu hem de sindirimi kolay ürünlerden oluşacaktır.

Örnek bir elma tatlısı tarifi:

 • 10 tane elma
 • 10 silme yiyecek kaşığı şeker
 • 12 çay bardağı su
 • 1 kabuk tarcin
 • 4-5 karanfin
 • Fazlaca azca besin boyası
 • Bir paket şanti
 • 1 çay bardağı süt

Elmaları ortasini oyup soyuyoruz tencereye yerleştiriyoruz ortalarina şeker döküp besin boyasını suya karışmasını sağlayarak üstlerine döküyoruz tarçın ve karanfil ekleyip kaynatıyoruz
Kaynadıktan sonrasında kısık ateşte 5-6 dk pişirip servis tabağına alıyoruz soğuduktan sonrasında oryalarina şanti doldurup soğuk servis ediyoruz.Afiyetle yiyin

Bir başka elma tatlısı tarifi:

5 Yesil Elma kabuklarını soyuyor içlerini oyuyoruz 1 bardak vişne suyu 1/2 bardak toz şeker bir tencereye koyuyor ve orta ateşte kaynatıyoruz Sonrasında vanilyalı puding düzgüsel tarife gore hazırlanmış olur ve elmaları ceviz içi ile dolduruyor puding ile süslüyor ve krem şanti ile isteğe bağlı süslüyor ve soğutuyoruz sonrasında ise servise hazır. Afiyetle yiyin…

ELMA TATLISI…Portakal Suyunda…Nar Taneli…

Şeker Rejiminde Olanlar ve Pişmemiş Meyve Yiyemeyenler için mükemmel bir tatlı.

Yapılışı; 4 tane elmayı soyun, çekirdeklerini paklayın, ortadan ikiye bölün, tencereye yerleştirin, 7 tane portakalın suyunu ilave edin, orta ateşe koyun kaynayınca ateşi iyice kısın ve suyunu çekinceye kadar pişirin. Soğuyunca portakal tadında nar taneli elma tatlısını servise hazır hale getirebilirsiniz. Afiyetle yiyin.

Muzlu elma tatlısı yapılışı

4 tane elmayı soyun kaşık yada elma oyacağı ile çekirdeklerini çıkarın. Tencereye koyun. Her Bir elmanın üstüne 1 yiyecek kaşığı şeker ilave edin 1 çay bardağı su ve 1 tane çubuk tarçın ekleyip fazlaca kısık ateşte hafifçe yumuşayana kadar pişirin.(Gerekirse elmaları alt üst edin )

Elmaları servis tabağına alın ve soğutun sonrasında 1 tane muzu ince ince doğrayıp elmaların orta kısmına doldurun.

Kreması için;
1 yiyecek kaşığı un, 1 yiyecek kaşığı nişasta, 4 kaşık şeker ve 1.5 su bardağı sütü tencereye alıp devamlı karışmasını sağlayarak pişirin.
Ocaktan alıp 1 paket vanilya ekleyip çırpın. Kremayı elmaların üstüne dökün.
Krema soğuyunca da buzdolabında dinlendirip süsleyerek servis yapın

Elmanın devletimizde neredeyse her bölgede sıhhatli bir halde yetiştirilebilmesi büyük bir fırsattır. Gene de daima elmanın tazesini tercih etmeye ehemmiyet vermek gerekiyor. Gerektiği kadar tüketildiği sürece, elma fazlaca yararlı bir meyve türü olarak kabul edilir. Fazla elma tüketimi iştah kesilmesi ve ishal olma benzer biçimde durumlara niçin olabilir.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün geçmişteki partnerlerinizle haberleşebilir, eski dostlarla bir araya gelebilirsiniz. Çocuklar ve evcil hayvanlarınız gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün şans ve fırsatlar yakalayabilir, iş ve özel hayatınızda beklenmedik gelişmelerle karşılaşabilirsiniz. Ödemeler, vergiler ve yatırımlar gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artıyor. Aklınızdan geçen kişilerden haber alabilir, aklınızdan geçenlerle daha sık karşılaşabilirsiniz. Geçmiş aşklar ortaya çıkabilir. Kadersel tanışmalar olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün maddi kazançlar ön planda olabilir ve elinizdeki para bereketlenebilir. Dilek ve istek içinde olmalı ve sahip olduklarınızın farkında olarak bereketi arttırmaya çalışmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün bulunduğunuz ortamlarda öne çıkabilir, dikkat çekebilir ve özellikle iş hayatında takdir görebilirsiniz. Şansınızın arttığı bir gün sizi bekliyor. Kendinize güvenin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili destekler alabilir, hastane ziyareti yapabilir, geleceğiniz için çaba harcayabilirsiniz. Yardımlar ve destekler içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevrenizle bir araya gelebilir, arkadaşlık ilişkilerinize daha fazla önem verebilirsiniz. Sosyal medya aracılığıyla iş teklifleri alabileceğiniz gibi sosyal medya işleri de gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün kontrol ve yönetme ihtiyacınız artabilir. İş hayatınızda ve kariyerinizde daha hırslı olabilir, öne çıkmak isteyebilir, yöneticilikle ilgili gündemler içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün şans ve fırsatlar sizden yana olacak. Geçmişte emek verdiğiniz konulardan bugün takdir ve onay görebilir, emeklerinizin meyvesini alabilirsiniz. Yasal gündemler ön planda olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün finansal gündemlerle meşgul olabilir, alacak-verecek konularında düzenlemeler yapabilirsiniz. Vergiler, zorunlu ödemeler gündeminizde olabilir. Gerilimden kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler, ortaklıklar ön planda olacak. Eski dostlarınızla maddi-manevi destekler içinde olabilirsiniz. Kurduğunuz ilişkiler iş hayatınıza destek ve fayda sunabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün güne dair planlarınızda ve küçük veya büyük işlerinizde şanslı durumlarla karşılaşabilirsiniz. İşleriniz rast gidebilir, şartlar daha çok sizin istediğiniz gibi olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam