Diken Kabağının Faydaları Nelerdir?
Abone Ol

Diken Kabağının Faydaları Nelerdir?

Diken Kabağının Faydaları Nelerdir? Sağlıklı ve besleyici gıdalardan bahsederken, ilk olarak sebze ve meyveler aklımıza gelir. Meyve ve sebzeler bize gerçekten birçok sağlık yararı sağlar ve bu tür sağlıklı yiyecekler arasında diken kabağı adı verilen veya diğer adıyla sayote olarak bilinen sebze bulunur. Diken Kabağının Besin Değerleri Diken Kabağı yemek sizin almanız gereken birçok besin […]

Diken Kabağının Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı ve besleyici gıdalardan bahsederken, ilk olarak sebze ve meyveler aklımıza gelir. Meyve ve sebzeler bize gerçekten birçok sağlık yararı sağlar ve bu tür sağlıklı yiyecekler arasında diken kabağı adı verilen veya diğer adıyla sayote olarak bilinen sebze bulunur.

Diken Kabağının Besin Değerleri

Diken Kabağı yemek sizin almanız gereken birçok besin değerlerini karşılayacaktır. USDA Ulusal Besin Veri Tabanı tarafından 132 gram diken kabağı için verilen besin değerleri şöyledir:

 • Kalori: 25
 • Yağ: 0.2 gr
 • Sodyum: 2.6 mg
 • Karbonhidrat: 6 gr
 • Lif: 2.2 gr
 • Şeker: 2.2 gr
 • Protein: 1.1 gr
 • Kalsiyum: 22.4 mg
 • Demir: 0.45 mg
 • Potasyum: 165 mg
diken kabagi kg b916
Diken Kabağının Faydaları Nelerdir?

 

Diken kabağının birçok faydası bulunur. Diken kabağı, C Vitamini, B9 Vitamini, K Vitamini, B6 Vitamini, Çinko, Lif, Protein ve daha fazlası dahil olmak üzere vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çeşitli vitamin ve mineralleri almamızı sağlar. Bu sebze ayrıca kilo yönetimine yardımcı olan lif bakımından da yüksektir.  Ayrıca sindirim sağlığını iyileştirmede yardımcı olabilir. Bu yeşil sebzenin kalorisi, karbonhidratı ve yağı da düşüktür, bu nedenle bu sebzeyi kilo verme diyet planınıza dahil edebilirsiniz. Healthline’a göre diken kabağında bolca bulunan antioksidanlar, hücresel hasara karşı koruma sağlar, iltihabı azaltır ve vücuttaki stresi azaltır ve diğer çeşitli gıdalarda da bulunabilir. Diken kabağı karbonhidrat bakımından düşük ve lif bakımından yüksek olduğundan, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olabilir.  Diken kabağında bulunan çözünür lif, karbonhidratların emilimini yavaşlatır, bu nedenle yemekten sonra kan şekeri tepkisini azaltabilir.

COVID-19 pandemisi hala devam ederken, kendinizi sağlıklı tutmak bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Mümkünse, diken kabağı tüketmeye çalışın ve sizin için erişmesi rahat olan meyve ve sebzeleri de tüketmeye özen gösterin.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinize ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterme vakti. Onları ‘Seni seviyorum.’ demeden bir gün daha geçmesine izin vermeyin. Hayat kısa ve her geçen gün daha da kısalıyor. Ele alınması gereken ciddi bir konu olduğunda yüzleşmekten çekinmeyin. Herkes kendi duygularından kendisi sorumludur. Kurban rolünü oynamak, sadece sonrasında daha fazla acı ve kırgınlık yaşamaya neden olur.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sizin için harika bir gün! Duygularınızda büyük bir güç bulacağınız bir gün olacak. İçgüdülerinize güvenin. Kalbinizi takip ederek kaybedeceğiniz hiçbir şeyiniz yok. Bu, rafa kaldırdığınız hayalleri yeniden alevlendirmeniz için önemli bir zaman. Hayal dünyanızın günlük hayatınıza yansıtmaktan korkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün işler sizin için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her şeyi anlamlandırmanız gerektiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun. Yaratıcı doğanızın parıldamasına izin verin. Diğer insanları yenmek sizin için çok kolay ve hemen hemen her durumda liderliği almakta özgürsünüz. Ancak, bu insanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam