Defne Yağının Yararları Nedir? Iyi mi Kullanılır? 2021
Abone Ol

Defne Yağının Yararları Nedir? Iyi mi Kullanılır? 2021

Defne yağının yararları hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Defne yağının elde edilmiş olduğu defne ağacı, Akdeniz iklimine ilişik bir bitkidir. Eski Helenistik çağdan beri defne yağı Anadolu’da şifa için kullanılır. Çağıl çağda ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuştur oysa ki bilhassa saç ve cilt için defne yağı oldukça faydalıdır. Defne Yağı Ne İşe […]

Defne yağının yararları hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Defne yağının elde edilmiş olduğu defne ağacı, Akdeniz iklimine ilişik bir bitkidir. Eski Helenistik çağdan beri defne yağı Anadolu’da şifa için kullanılır. Çağıl çağda ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuştur oysa ki bilhassa saç ve cilt için defne yağı oldukça faydalıdır.

Defne Yağı Ne İşe Yarar?

Defne Yağının Yararları

 1. Solunum sistemini temizler
 2. Antibakteriyel ve antiseptik özelliktedir.
 3. Oldukça kuvvetli bir antioksidandır.
 4. Tane döngüsünü düzenler.
 5. Ağrı kesici özelliktedir.
 6. Yaraların iyileşmesine destek sunar.
 7. Sindirim sağlığını destek sunar.
 8. Kuvvetli bir böcek kovucudur.
 9. Saç büyümesine destek sunar.
Defne yağı Neye İyi Gelir?

1. Solunum Yollarını Temizler

Defne yağı yararları içinde, uçucu yağının, solunum yollarınızda bulunan fazla balgam ve mukusu temizlemesi vardır. Burun geçiş yolunun tıkanıklığını giderebildiği için balgam söktürücü olduğu bilinmektedir. Bu yüzden, daha rahat engelsiz solunum geçişi sağlar. Bu yüzden, defne defne yaprağı esansiyel yağı öksürük, soğuk algınlığı,grip ve bronşitte kullanabilir.

Defne yağı iyi mi kullanılır: Defne defne yaprağı yağını bir difüzörde yada buharlaştırıcıda dağıtabilir ve aromatik yongaları soluyabilirsiniz. Alternatif olarak, bir kase sıcak, buharlı suya bir kaç damla yağ ilave ederek ve dışarı çıkan buharları soluyarak bir buğu inhalasyonu yapabilirsiniz. Optimum sonuçlar elde etmek için okaliptüs esansiyel yağı ile beraber karıştırabilirsiniz!

2. Antibakteriyel Ve Antiseptik Özellik

Defne yağının yararları içinde antibakteriyel ve antiseptik özelliği vardır. Solunum sisteminde enfeksiyonlarına niçin olabilecek herhangi bir bakteri yada virüsün çoğalmasını engeller, böylece bu tür hastalıkların ve hastalıkların başlangıcını önler. Anti-spazmodik özellikleri ile birleştiğinde, istemsiz kasılmaları yatıştırır, spazmları engeller, böylece ağrılı öksürükte büyük rahatlama sağlar.

3. Tane Döngüsünü Düzenler

Defne yağı yararları içinde, tane akışlarını uyarmak vardır, böylece esansiyel yağı düzensiz ve uygunsuz tane döngüleri için iyi, naturel bir ilaç haline getirir. Tane döngülerini uyarmaya ve düzenlemeye destek sunar, böylece tane akışlarınızın uygun, zamanında ve tertipli olmasını sağlanır.

Ek olarak, uterus kaslarını rahatlattığı ve bulantı ve bitkinlik benzer biçimde yaygın olarak ilişkili sorunları hafiflettiği için antispazmodik özellikleri göz önüne alındığında tane kramplarını hafifletmeye destek sunar.

Iyi mi Kullanılır: Yağı bir taşıyıcı yağla (örn. üzüm çekirdeği, jojoba yada kuşburnu yağları) 1: 1 oranında karıştırın, ağrı gidermek için ve menstruasyonu uyarmak için karın bölgenize hafifçe masaj yapın.

4. Ağrı kesici özelliği

Defne yağının yararları içinde ağrı kesici özellikte olması vardır. Çoğunlukla artrit, romatizma, gut yada bununla ilişkili kas ve eklem problemleri benzer biçimde çeşitli rahatsızlıklarda ağrı gidermek için kullanılır. Yoğun bir egzersiz seansından sonrasında ağrıyan, ağrıyan kaslar için  bir tek istenen alanlara sürün. Kısa sürede daha iyi hissedeceksiniz! Kaslarda, rahatlama sunmanın yanı sıra, baş ağrısından yada migrenden meydana gelen ağrıyı da hafifletmeye destek olabilir.

Iyi mi Kullanılır: Yağı bir taşıyıcı yağla seyreltin ve etkilenen bölgelere hafifçe masaj yapın. Sıcak bir kompreste birkaç damla yağ ekleyebilir ve etkilenen bölgelere hafifçe basabilirsiniz.

5. Defne Yağının Cilde Yararları, Antibakteriyel Özelliği

Doğada antibakteriyel olan bu yağ, bakteriyi yaralardan, kesiklerden, çürüklerden yada sıyrıklardan temizlemeye destek olduğundan ilk ayardım kitlerinizede mükemmel bir destekleyici olabilir. Defne yağının yararları arasındaki bu özellik ile  enfeksiyonların yerleşmesini önler ve bu tür yaraların septik yada tetanoza dönüşmesini önler. Bu sayede yaraların iyileşme hızını arttırır.

Defne yağı kuvvetli bir antioksidan olduğundan yaşlanma karşıtıdır. Seyreltip cilde uygulandığından cildi gençleştirme özelliği sergiler.

Iyi mi Kullanılır: Bir pamuklu çubuk kullanarak etkilenen bölgelere seyreltilmiş defne defne yaprağı yağı uygulayın, sadece açık yaralara uygulamaktan kaçının.

6. Sindirim Sağlığını Destek sunar

Defne tohumu yağı yararları ve defne yaprağı yararları içinde, sindirim sistemindeki yararlı bakterileri desteklemesi vardır. Bu da sindirim sağlığınızı ciddi oranda arttırmaktadır. Defne yaprağı yağı  mide ve bağırsaklardan fazla gazı gidermeye destek sunar ve bu sindirim organlarında gaz oluşumunu önler, böylece hazımsızlık, şişkinlik yada ağrı semptomlarını hafifletir. Antispazmodik özellikleri ek olarak, mide ve bağırsak duvarlarının spazmlarından yada kasılmalarından meydana gelen gastrointestinal ağrıyı hafifletmeye destek sunar.

Iyi mi Kullanılır: Sindirim sağlığınızı arttırmak için seyreltilmiş defne defne yaprağı yağını karın bölgenize hafifçe masaj yapabilirsiniz!

6. Kuvvetli Bir Böcek Kovucu

Defne yağı yararları içinde yazları sinir bozucu olabilen böceklerden koruması vardır. Defne yağı Böcekleri evlerinizi ve ofislerinizi salgın etmekten koruyabildiği malum kuvvetli böcek itici niteliklere haizdir.

Defne yağı böceklerden korunmak için iyi mi kullanılır: Defne defne yaprağı yağını difüzörünüze yada buharlaştırıcıya dağıtın. Su içeren bir sprey şişesine birkaç damla yağ da eklenebilir ve böceklerin ve öteki tüyler ürpertici sürüngenlerin oturmasını önlemek için tüm yüzeylere ve çatlaklara püskürtebilirsiniz.

7. Defne Yağının Saça Yararları

Defne yağının saça yararları oldukça fazladır. O şekilde ki Kullananların vazgeçilmezi olmuştur. Defne yaprağı yağının saç büyümesini arttırdığı ve aşırı saç dökülmesini önlediği için saçlar için iyi bir tonik olduğu düşünülmektedir. Hem de büzücü olduğundan saç köklerinin ve saç köklerinin tutuşunun sıkılaşmasına destek olarak saç dökülmesini önler. Saç derisini de nemlendirmeye destek sunar, böylece kepek ve pul pul kafa derisini önler. Bu yüzden, saçlarınız daha sıhhatli görünecek ve kafa derinizin sağlığı mühim seviyede iyileşecektir.

Defne Yağı Saça Iyi mi Uygulanır: Yağı 1: 1 oranında bir taşıyıcı yağ ( zeytin yağı, badem yağı, jojoba yağı vb.) ile  seyreltin ve kafa derisine ve saçlara uygulayın. Birkaç dakika sonrasında durulayın.

Defne Yağı Hangi Durumlarda Kullanılamaz?

Defne yağının malum bir ziyanı yoktur fakat aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır.

 1. Defne yağı hamile bayanların kesinlikle uzak durması ihtiyaç duyulan bir doğallıktır.
 2. Defne yağı kızdırıcıdır. Bu sebeple; cilt için kullanımına dikkat edilmelidir.
 3. Kullanımının bir dermatolog eşliğinde gerçekleştirilmesi en doğrusudur.

Bu benzer biçimde durumlarda defne sabunun yararlarından yararlanabilirsiniz.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam