D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir,Belirtileri Nelerdir ?
Abone Ol

D Vitamini Eksikliğine Ne İyi Gelir,Belirtileri Nelerdir ?

D vitamini hangi besinlerde bulunur? D vitamini, vücudumuzda kalsiyumu emmeye destek olması ve buna istinaden kemik gelişimini desteklemesi ile bilinmektedir. Bilhassa gelişme çağlarında olan kişiler, yeteri oranda D vitamini alabilirlerse daha çok boy atabilir ve daha kalıplı bir görüntü elde edebilirler. Bu yüzden D vitaminin alınması ve büyümenin yavaşlamaması, kemik dokusu üretimi açısından fazlası ile […]

D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D vitamini, vücudumuzda kalsiyumu emmeye destek olması ve buna istinaden kemik gelişimini desteklemesi ile bilinmektedir. Bilhassa gelişme çağlarında olan kişiler, yeteri oranda D vitamini alabilirlerse daha çok boy atabilir ve daha kalıplı bir görüntü elde edebilirler. Bu yüzden D vitaminin alınması ve büyümenin yavaşlamaması, kemik dokusu üretimi açısından fazlası ile önemlidir.

D Vitamini Eksikliği 

D vitamini eksikliği en oldukca kemiklerde hissedilir.Uzun zamanlı d vitamini eksikliği sonrasında kemikler zayıflamaya ve kırılganlaşmaya adım atar.İlerlemiş olan D vitamini eksikliğinde ise yetişkinler için Osteoporoz, çocuklarda ise Raşitizme neden olan bir hastalık ön planda yer alabilir. D vitamini yer edinen gıdaları bol miktarda tüketmek, siz değerli ziyaretçilerimizin bu aşamada ihtiyacı tam olarak karşılamanıza destek verir. Bununla birlikte güneş ışığı direkt D vitaminini bedenimize dahil eden bir etkendir. Güneşli bir günde bir tek 10 ila 15 dakika kadar güneş ışığı almak demek, günlük vücudunuzun yeteri kadar D vitaminini almasına destek olacaktır. Bununla birlikte D vitamini içeren gıdaları ne kadar sık tüketirseniz tüketin, günlük olarak alınmayan güneş siz değerli ziyaretçilerimizin tamamen fonksiyonlarını karşılamaya destek olmayacaktır.

d vitamini eksikliği

D Vitamini Eksikliği Emareleri

Kısa süreli olan d vitamini eksikliklerinde pek fazla bir emare görülmemektedir.Fakat uzun soluklu d vitamini eksikliklerinde görülen hastalıklar.

Depresyon:Uzun soluklu d vitamini eksikliklerinde küçük çaplı hüzün ve üzüntü hali ve minik minik depresif hallere niçin olabilir.Kendinizi fena hissettiğinizde 10 dakika güneşe çıkıp temiz havayı ciğerlerinize çekip rahatlayabilirsiniz.

Kas Güçsüzlüğü ve Kasların Zayıflaması:D vitamini eksikliğinde vücudumuzun iskelet sistemini oluşturan kemiklerimizin zayıflamasına ve güçsüzleşmesine niçin olmaktadır.

Kemik Ağrıları:Güneşsiz geçen kış günlerinde d vitamini azaldığı için kemik ağrıları başlayabilir ve bu ağrılar halsizlik yapabilir bu durumda bi doktora danışabilirsiniz.

Baş Kısmının Terlemesi:Başın haddinden fazla terlemesi bebeklerde çocuklarda ve yetişkinlerde d vitamini eksikliğinin emareleri arasındadır.

Öteki emarelerde bunlardır:Kaslarda oluşan kramplar,halsizlik durumu, hafifçe eklem ağrıları, kilo nun yükselmesi, yüksek gerilim problemi, baş ağrıları, konsantrasyon olmada problemler mesana sorunları şeklinde birçok soruna niçin olmaktadır.

Hamilelerde D Vitamini Eksikliği

Hamilelik durumunda d vitamini eksikliği öteki tüm mineraller ve vitaminler şeklinde mühim derecede artar.Bu durumda hamileyken arada 10 15 dakika güneş ışığına çıkmak sonrada bir bardak su içmek hem d vitamini açısından iyidir hemde güneş çarpmasını önler.Hamilelerde d vitamini eksikliği var ise çocuğun kemik gelişimi negatif etkilenir ve kemikleri zayıf ve kuvvetsiz olur.

Ne Kadar D Vitamini Alınmalı?

Hususi bir sıhhat sorununuz bulunmuyorsa günlük D vitamini alım dozu aşağıdaki şekildedir.

Bebeklerde günlük d vitamini dozu

0-6 aylık: 10 mikrogram
7-12 aylık: 5 mikrogram

Çocuklarda günlük d vitamini dozu

1-3 yaş için: 15 mikrogram
4-8 yaş için: 15 mikrogram
9-70 yaş için: 15 mikrogram
70 yaş üstü için: 20 mikrogram
Hamilelik ve emzirme dönemlerinde 15 mikrogram kadar alınmalıdır.

D vitaminin en tamamlanmamış görüldüğü coğrafyalar ise güneşin yer almadığı, yağışlı ve bulutlu alanlardır. Güneşte kalma sürenizi uzatarak D vitamini eksikliğini tekrardan ortadan kaldırabilmek sağlanabilmektedir. Bununla birlikte çeşitli cilt rahatsızlıklarının da önüne geçme durumu söz mevzusu olabilir. Cildinizin ne kadar büyük kısmı güneş görürse, o denli fazla maksimum D vitamini oranını vücudunuza dahil edebilirsiniz.
D Vitamini Deposu Olan Yiyecekler!

Maalesef ki günümüzde D vitamini barındıran besinlerin sayısı oldukca azca! Bu sebeple organik gıdalar haricinde, d vitamini takviyesinin vücuda yapılması gerekebilir. Bu yazımızda D vitamini deposu olan gıdalardan bahsedecek, siz değerli ziyaretçilerimizin mevzuya istinaden daha çok informasyon edinmesini sağlayacağız;

D vitamini eksikliğine iyi gelen yiyecekler

D vitamini nelerde var diyorsanız işte sıralaması

*Peynir
*Tereyağı
*Yağlı balıklar
*Ton balıkları
*Somon
*Uskumru
*İstiridye
*Balık yağı
*Yumurta
*Patates

Aşırı D Vitamini Almanın Zararları Nedir ?

 • Akciğer ve kalp şeklinde yumuşak dokularda kalsiyumun fazladan birikmesi durumu.
 • Zihin karışıklığına niçin olur
 • Böbreklerde oluşan hasarlar.
 • Böbrek taşına niçin olur.

Şeklinde gıdalar ile D vitamini eksikliklerine kati çözümler üretmek söz mevzusudur. Günümüzde birçok şahıs, hem de takviye gıda değerleri alarak vücudunda yer edinen D vitamini eksikliklerini karşılayabilmektedir. Bunun için en yakın sıhhat kuruluşuna gitmeli ve son testleri yaptırmalısınız. Daha sonrasında ise hekimlerin uygun göreceği vitaminlerin tertipli olarak kullanımı sağlanabilir ve vücudun istemiş olduğu D vitamini eksikliği tamamen kendisini ön plana çıkartabilir. Bu hizmet olanaklarından yararlanmak ve ek olarak tüm ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilmek adına derhal siz de bu yazımızda yer edinen detayları edinmekten geri kalmayın.

Toplayacak olursak d vitaminide eksikliğide her vitamin eksikliği şeklinde bazı hasarlara yol açmaktadır.D vitamininde bu kemiklerin zayıflaması ve kırılganlaşması şeklinde olmaktadır.Fazla vitamin almak her vitaminin fazlası şeklinde zararlıdır.Günde bir tek 10 dakika güneşe çıkarak vücudumuzun bu vitamini kolayca üretmesini sağlayabiliriz.

d vitamini ilaçları

D Vitamini İçeren İlaçlar

 • Alpha D3 0,25 mcg Kapsül
 • Coledan Damla 15000 IU / ml 10 ml
 • Devit-3 Damla 15 ml
 • Devit-3 Ampul 1 ml
 • Monovit D3 Damla 50000 IU / 15 ml

Her ilaç şeklinde bu ilaçlarıda uzman doktorlar olmadan kullanmayınız.Bunlar bir tek birer bilgidir tavsiye değildir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne etkileyici rüyalarla başlayabilirsiniz. Gün içinde planlarınızda değişimler olabilir. Kontrolünüz dışında gelişen durumlara göre hareket etmeniz gerekecek. Anlayış gerektiren durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde hassasiyet ortaya çıkabilir. Beklentiler ve gerçekler uyuşmayabilir. Finansal konularda geleceğe yönelik tasarılar içerisinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde dağınıklıklar, yanlış anlama ve yanlış anlaşılmalar olabilir. Karşınızdaki kişilerden değişken tavırlar görebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün görev ve sorumluluklar gündeminizde olabilir. Geleceğe yönelik planlamalar yapabilir, kişisel gelişim konularıyla ilgilenebilirsiniz. Sağlıkla ilgili hassasiyetleriniz olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün aşk ilişkilerinde anlayış ve empati gerekliliği doğabilir. Çocuklarınıza karşı daha korumacı olabilirsiniz. İlişkilerde yabancılaşma doğabilir, bazı kişileri olduğu gibi kabul etme noktasında zorlanabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında plan dışı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Evinizde yenilemeler ve tadilatlar ile meşgul olabilirsiniz. Yakınlarınızla ilişkilerinizde daha hassas olma zamanı. Düşünmeden hareket etmeyin.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün kararsızlıklar yaşayabilir ve içten içe daha hassas, alıngan olabilirsiniz. İş hayatının ve yaşamın gerektirdiği sorumluluklar gününüzü belirleyebilir. Sağlık ve beslenme ile ilgili düzenlemeler gündemde.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik yatırımlar yapabilir, borsa ve döviz gibi alternatif yatırım kanallarıyla ilgilenebilirsiniz. Gün içinde istekleriniz ve ruh haliniz değişecektir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün eviniz ve ailenizle ilgili konular gün boyu ön planda olabilir. Aile yatırımları, aileyle maddi yardımlaşmalar gündeminizde. Sağlıkla ilgili mevcut rahatsızlıklarınızda şifa çalışmaya başlıyor.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün etkileyici rüyalarla güne başlayabilirsiniz. Sevdiklerinize karşı daha duygusal ve hassas olduğunuz bir gün. Tavırlarınız ve tepkileriniz ise daha değişken olacaktır.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün sosyal ilişkiler ve arkadaşlıklar ön planda olabilir. Yaşama dair umut ve inancı korumanın önemli olduğu bir gün. Gün içinde zaman zaman kendi alanınızda kalmak, içe çekilmek veya yalnız vakit geçirmek isteyebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sağlıkla ilgili rahatsızlıklarınızda şifa çalışmaya başlıyor. Daha sağlıklı, daha dinç hissedebilirsiniz. Hayatınızın farklı alanlarında beklentileriniz ve hedefleriniz konusunda kararsız ve değişken olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam