Çarkıfelek Bitkisi Faydaları
Abone Ol

Çarkıfelek Bitkisi Faydaları

1 Çarkıfelek Çiçeği Özellikleri Nelerdir?2 Çarkıfelek Çiçeği Bitkisi Faydaları Nelerdir?3 Çarkıfelek Otu Nasıl Demlenir?3.1 Tentür3.2 Kapsül4 Çarkıfelek Bitkisi Bakımı Nasıl Olur? Çarkıfelek bitkisi faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Doğanın mucizevi bitkisi olarak adlandırabileceğimiz çarkıfelek bitkisi; saat ve fırıldak çiçeği şeklinde de adlandırılıyor. Tropikal Amerika ülkelerinde yetişen çarkıfelek çiçeği, 400 farklı türden oluşuyor. Şifalı bir olmasından dolayı […]

Çarkıfelek bitkisi faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Doğanın mucizevi bitkisi olarak adlandırabileceğimiz çarkıfelek bitkisi; saat ve fırıldak çiçeği şeklinde de adlandırılıyor.

Tropikal Amerika ülkelerinde yetişen çarkıfelek çiçeği, 400 farklı türden oluşuyor. Şifalı bir olmasından dolayı insanların ilgisini daha çok çekmeye başlamıştır. Özellikle sakinleştirici özelliğinden dolayı doğal antidepresan tabiri kullanılıyor. Kişiye hem huzur hem de sakinlik veren bir çiçektir. Passiflora şeklinde de isimlendirilen çarkıfelek aslında süs bitkisidir. Gölgeli ve nemli topraklarda yetişmektedir. Türkiye’de çarkıfelek bitkisine çok rastlanmaktadır. Tıpta en çok kullanılan çiçek türüdür. Çarkıfelek çiçeğinin renkleri özellikle çok dikkat çekicidir. Çarkıfelek bitkisi boyu yaklaşık olarak 10 metreye ulaşabiliyor.

sakinlestirici etkili carkifelek cicegi faydalari ve ozellikleri 6 600x400 1
Çarkıfelek Bitkisi Faydaları

Çarkıfelek Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

“Çarkıfelek çiçeği özellikleri nelerdir”;

 • Sarmaşık şeklinde dolanarak yetişir. Hem otsu hem de ağaçsı özelliğe sahiptir,
 • Yaz aylarında çiçek açmaya başlar,
 • Birçok renkte çiçek açar,
 • Kırmızı, erguvani ve pembe gibi renklerde iri yapılı olarak çiçek açar,
 • Sarmaşık yapıdan oluştuğundan dolayı yapıların dışlarında da kullanılır,
 • Aynı zamanda bahçe ve saksılarda da yetişir,
 • Nemli duvar dipleri de çarkıfeleğin yetiştiği alanlardandır,
 • Güneşi çok seven bitkilerin başında geliyor,
 • Ilıman iklimlere kolayca uyum sağlar,
 • Çiçeklenmesi için toprak bakımının çok iyi yapılması gerekiyor,
 • Soğuk havalarda yaşayamaz,

Çarkıfelek Çiçeği Bitkisi Faydaları Nelerdir?

“Çarkıfelek çiçeği bitkisi faydaları nelerdir” noktasında öncelikle sinire iyi geldiğini söyleyebiliriz. Sinirli bir kişiyi sakinleştirmede önemli rol oynuyor. İçki başta olmak üzere şerbet gibi pek çok içeceğin yapımında kullanılıyor. Çarkıfelek bitkisinin kullanım alanının çok geniş olduğunu söyleyebiliriz. O nedenle birçok kişi çarkıfelek bitkisini kullanıyor.

Çarkıfelek çiçeği sayesinde kişinin üzerindeki gerginlik ve endişe hemen gider. Uyku problemi olanlar mutlaka çayını demleyerek içmelidir. Çarkıfelek çiçeği çayı, uykusuzluğa çok iyi gelir. Kronik uyku problemlerinin giderilmesinde de önemli rol oynuyor. Adet sancısı çekenlerinde mutlaka kullanması gerekiyor. Histeri, Parkinson gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkan nöbetleri yok etmek içinde kullanılır. Zona hastalığına benzer sinir ağrılarının olduğu tüm hastalıkları yok etmek için kullanılır. Çarkıfelek bitkisi aynı zamanda zihin ve beden yatıştırıcı olarak da kabul edilmektedir.

passiflora 650x488 1
Çarkıfelek Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Çarkıfelek Otu Nasıl Demlenir?

“Çarkıfelek otu nasıl demlenir” konusunu şöyle açıklayabiliriz: 1 ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfelek çiçeğini bir buçuk bardaklık suyun içine atıp demleyiniz. Demleme işleminin ardından süzüp uyku öncesinde günde 3 kez için. Geceleri bu çiçeği içtiğinizde sinirlerinizin yatıştığını göreceksiniz. Ayrıca demlemenin dışında çarkıfelek otu başka şekillerde de kullanılıyor. Çarkıfelek otunun diğer kullanıldığı şekilleri şöyle açıklayabiliriz:

Tentür

Şerbetçiotu veya oğul otuyla beraber sunulan tentürden günlük 1-3 kez içiniz. 1 ya da 2ml içmeniz yeterli olacaktır.

Kapsül

Günde 1 ya da 2 defa içmeniz sağlığınız için daha uygun olacaktır. Çarkıfelek otu kapsülünü 350 mg şeklinde almanız daha uygun olacaktır.

Çarkıfelek Bitkisi Bakımı Nasıl Olur?

“Çarkıfelek bitkisi bakımı nasıl olur” konusu bitkinin faydasını görebilmek açısından çok önemlidir. Çarkıfelek çok bakıma gerek duymayan bir bitki türüdür. Yalnız çarkıfelek bitkisi soğuğu sevmez. O nedenle soğuk olan yerlerden özellikle korunması gerekiyor. Nemli ve güneşli alanlarda yetiştirilmesi daha uygun olacaktır.

Çok toprak ayrımı yapmaz. O nedenle kullanıcı çarkıfeleği yetiştirirken çok problem yaşamaz. Çarkıfeleğin çiçek açması da çok önemlidir. Bunun için vitaminler kullanılabilir. Toprağa vitamin desteği sağlanarak çarkıfeleğin sağlıklı bir bitkiye dönüşmesi sağlanabilir. Donma gibi olaylara karşı da çarkıfelek çok iyi korunmalıdır. Korunmadığı takdirde bitki çok büyük zarar görür.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yeni bir yön duygusu ve son zamanlarda eksik olan türden bir dinamizm bulmak üzeresiniz. Güveniniz geri geldikçe, küçük şüphelerin ve korkuların sizi eskisi gibi engellemesine izin verme eğiliminde olmayacaksınız. Korkmadan devam et...

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Hissettiğin bu aciliyet duygusu, yapmadığın şeyler olduğundan korktuğun anlamına gelir. Belki vardır ama Güneş burç değiştirmek üzere olduğu için muhtemelen önemli değil. Yeni bir aşama başlamak üzere, bu yüzden geriye değil ileriye bakın.

ASLAN BURCU YORUMU

Yarın Güneş'in haritanızın en dinamik alanına girmesi, yılın en iyi zamanlarından birinin başlangıcını işaret ediyor, bu yüzden birlikte hareket edin ve önünüze çıkmak üzere olan pek çok fırsatı boşa harcamayacağınız konusunda kendinize söz verin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Önümüzdeki birkaç gün içinde iç cephede karışıklıklar beklenebilir, ancak bunlar korkacak bir şey değil. Bugünün Güneş-Jüpiter bağlantısı, meydana gelen değişikliklerin sevdiklerinizle daha kolay başa çıkılmasını sağlayarak hayatınızı kolaylaştıracağını vaat ediyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Venüs, bugün haritanızın iletişim alanında Merkür ile güçlerini birleştiriyor, bu nedenle gevezelik armağanı ile kutsanmış olacaksınız. Hem özel hayatınızda hem de işinizde başarıya giden yolda tatlı tatlı konuşabilirsiniz, ancak gerçekleştirebileceğinizden fazlasını vaat etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Kozmik tablo hızla değişiyor ve önümüzdeki birkaç gün içinde odak noktanız da değişmeli. Kariyerinizde ilerlemek için daha az, duygularınızı anlamlandırmak için daha çok zaman harcayın. Kendinle daha barışık olmalısın.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam