Çarkıfelek Bitkisi Faydaları
Abone Ol

Çarkıfelek Bitkisi Faydaları

1 Çarkıfelek Çiçeği Özellikleri Nelerdir?2 Çarkıfelek Çiçeği Bitkisi Faydaları Nelerdir?3 Çarkıfelek Otu Nasıl Demlenir?3.1 Tentür3.2 Kapsül4 Çarkıfelek Bitkisi Bakımı Nasıl Olur? Çarkıfelek bitkisi faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Doğanın mucizevi bitkisi olarak adlandırabileceğimiz çarkıfelek bitkisi; saat ve fırıldak çiçeği şeklinde de adlandırılıyor. Tropikal Amerika ülkelerinde yetişen çarkıfelek çiçeği, 400 farklı türden oluşuyor. Şifalı bir olmasından dolayı […]

Çarkıfelek bitkisi faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Doğanın mucizevi bitkisi olarak adlandırabileceğimiz çarkıfelek bitkisi; saat ve fırıldak çiçeği şeklinde de adlandırılıyor.

Tropikal Amerika ülkelerinde yetişen çarkıfelek çiçeği, 400 farklı türden oluşuyor. Şifalı bir olmasından dolayı insanların ilgisini daha çok çekmeye başlamıştır. Özellikle sakinleştirici özelliğinden dolayı doğal antidepresan tabiri kullanılıyor. Kişiye hem huzur hem de sakinlik veren bir çiçektir. Passiflora şeklinde de isimlendirilen çarkıfelek aslında süs bitkisidir. Gölgeli ve nemli topraklarda yetişmektedir. Türkiye’de çarkıfelek bitkisine çok rastlanmaktadır. Tıpta en çok kullanılan çiçek türüdür. Çarkıfelek çiçeğinin renkleri özellikle çok dikkat çekicidir. Çarkıfelek bitkisi boyu yaklaşık olarak 10 metreye ulaşabiliyor.

sakinlestirici etkili carkifelek cicegi faydalari ve ozellikleri 6 600x400 1
Çarkıfelek Bitkisi Faydaları

Çarkıfelek Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

“Çarkıfelek çiçeği özellikleri nelerdir”;

 • Sarmaşık şeklinde dolanarak yetişir. Hem otsu hem de ağaçsı özelliğe sahiptir,
 • Yaz aylarında çiçek açmaya başlar,
 • Birçok renkte çiçek açar,
 • Kırmızı, erguvani ve pembe gibi renklerde iri yapılı olarak çiçek açar,
 • Sarmaşık yapıdan oluştuğundan dolayı yapıların dışlarında da kullanılır,
 • Aynı zamanda bahçe ve saksılarda da yetişir,
 • Nemli duvar dipleri de çarkıfeleğin yetiştiği alanlardandır,
 • Güneşi çok seven bitkilerin başında geliyor,
 • Ilıman iklimlere kolayca uyum sağlar,
 • Çiçeklenmesi için toprak bakımının çok iyi yapılması gerekiyor,
 • Soğuk havalarda yaşayamaz,

Çarkıfelek Çiçeği Bitkisi Faydaları Nelerdir?

“Çarkıfelek çiçeği bitkisi faydaları nelerdir” noktasında öncelikle sinire iyi geldiğini söyleyebiliriz. Sinirli bir kişiyi sakinleştirmede önemli rol oynuyor. İçki başta olmak üzere şerbet gibi pek çok içeceğin yapımında kullanılıyor. Çarkıfelek bitkisinin kullanım alanının çok geniş olduğunu söyleyebiliriz. O nedenle birçok kişi çarkıfelek bitkisini kullanıyor.

Çarkıfelek çiçeği sayesinde kişinin üzerindeki gerginlik ve endişe hemen gider. Uyku problemi olanlar mutlaka çayını demleyerek içmelidir. Çarkıfelek çiçeği çayı, uykusuzluğa çok iyi gelir. Kronik uyku problemlerinin giderilmesinde de önemli rol oynuyor. Adet sancısı çekenlerinde mutlaka kullanması gerekiyor. Histeri, Parkinson gibi hastalıklardan dolayı ortaya çıkan nöbetleri yok etmek içinde kullanılır. Zona hastalığına benzer sinir ağrılarının olduğu tüm hastalıkları yok etmek için kullanılır. Çarkıfelek bitkisi aynı zamanda zihin ve beden yatıştırıcı olarak da kabul edilmektedir.

passiflora 650x488 1
Çarkıfelek Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Çarkıfelek Otu Nasıl Demlenir?

“Çarkıfelek otu nasıl demlenir” konusunu şöyle açıklayabiliriz: 1 ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfelek çiçeğini bir buçuk bardaklık suyun içine atıp demleyiniz. Demleme işleminin ardından süzüp uyku öncesinde günde 3 kez için. Geceleri bu çiçeği içtiğinizde sinirlerinizin yatıştığını göreceksiniz. Ayrıca demlemenin dışında çarkıfelek otu başka şekillerde de kullanılıyor. Çarkıfelek otunun diğer kullanıldığı şekilleri şöyle açıklayabiliriz:

Tentür

Şerbetçiotu veya oğul otuyla beraber sunulan tentürden günlük 1-3 kez içiniz. 1 ya da 2ml içmeniz yeterli olacaktır.

Kapsül

Günde 1 ya da 2 defa içmeniz sağlığınız için daha uygun olacaktır. Çarkıfelek otu kapsülünü 350 mg şeklinde almanız daha uygun olacaktır.

Çarkıfelek Bitkisi Bakımı Nasıl Olur?

“Çarkıfelek bitkisi bakımı nasıl olur” konusu bitkinin faydasını görebilmek açısından çok önemlidir. Çarkıfelek çok bakıma gerek duymayan bir bitki türüdür. Yalnız çarkıfelek bitkisi soğuğu sevmez. O nedenle soğuk olan yerlerden özellikle korunması gerekiyor. Nemli ve güneşli alanlarda yetiştirilmesi daha uygun olacaktır.

Çok toprak ayrımı yapmaz. O nedenle kullanıcı çarkıfeleği yetiştirirken çok problem yaşamaz. Çarkıfeleğin çiçek açması da çok önemlidir. Bunun için vitaminler kullanılabilir. Toprağa vitamin desteği sağlanarak çarkıfeleğin sağlıklı bir bitkiye dönüşmesi sağlanabilir. Donma gibi olaylara karşı da çarkıfelek çok iyi korunmalıdır. Korunmadığı takdirde bitki çok büyük zarar görür.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugün sevdiklerinize ihtiyaç duydukları ilgiyi gösterme vakti. Onları ‘Seni seviyorum.’ demeden bir gün daha geçmesine izin vermeyin. Hayat kısa ve her geçen gün daha da kısalıyor. Ele alınması gereken ciddi bir konu olduğunda yüzleşmekten çekinmeyin. Herkes kendi duygularından kendisi sorumludur. Kurban rolünü oynamak, sadece sonrasında daha fazla acı ve kırgınlık yaşamaya neden olur.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları, bugün gerilimden kaçmayın. Hissettiğiniz her türlü duygusal stres, hemen ele alınmadığı takdirde inanılmaz bir şekilde büyüyecektir. Anda olun. ’Şimdi’ de ne kadar çok yüzleşirseniz, ‘yarın’ o kadar az pişman olursunuz. Yolunuza çıkan taşları ayıklayın ve ilerleyin. İnsanlar, siz onları açıkça ifade edene kadar ihtiyaçlarınızı ve endişelerinizi anlamayabilirler.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları, koymuş olabileceğiniz sınırların arkasına saklanmayı bırakmalısınız. Gerçek güç, her durumda, özellikle de sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda, ne hissettiğinizi söyleme cesaretine sahip olduğunuzu gösterebilmektir. Bir şey söylemeniz gerekiyorsa, söyleyin. İçinizde biriktirdiklerinizin dile getirene kadar çığ gibi büyüyüp sağlıksız bir tartışmaya dönüşmesini beklemeyin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları, bugün ışıl ışıl bir gün! Gökkuşağının sonundaki altın çömleğe uzanın.  Düşündüğünüzden daha yakın. Gerçekten de, hayalleriniz tamamen elinizin altında ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan sihirli güçler iş başında. Kendinizi tüm gün olumlu bir ruh halinde bulabilirsiniz. İnsanlar duygularınıza karşı normalden daha hassas olacaktır. Bugün size hayallerinizin yol göstermesine izin verin.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün sizin için harika bir gün! Duygularınızda büyük bir güç bulacağınız bir gün olacak. İçgüdülerinize güvenin. Kalbinizi takip ederek kaybedeceğiniz hiçbir şeyiniz yok. Bu, rafa kaldırdığınız hayalleri yeniden alevlendirmeniz için önemli bir zaman. Hayal dünyanızın günlük hayatınıza yansıtmaktan korkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün işler sizin için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Her şeyi anlamlandırmanız gerektiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun. Yaratıcı doğanızın parıldamasına izin verin. Diğer insanları yenmek sizin için çok kolay ve hemen hemen her durumda liderliği almakta özgürsünüz. Ancak, bu insanların da ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün gerçekliğinizi biraz hayal gücü ile harmanlayın. Bir süre ayaklarınızın yerden kesilmesine izin verin. Kendiniz için bir mola verin. Meditasyon yapmak ve zihninizi günlük endişelerinizden arındırmak için biraz zaman ayırın. Sakinleştirici, rahatlatıcı aktiviteler günü geçirmenin en iyi yoludur. Arkadaşlarınızla iletişim kurmak için zaman ayırın ve tuhaf konularla ilgili derin sohbetlere dalmaktan çekinmeyin. Kendinize hayal kurmak için alan tanıyın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam