C Vitamini Yararları
Abone Ol

C Vitamini Yararları

1 C Vitamininin Yararları Nedir?2 C Vitamini Yararları Özetlemek gerekirse3 C Vitamini Hakkında Bilgiler4 C Vitamini Zararları [ad_1] İnsan bedeni kendi kendine C vitamini üretemez. Bundan dolayı de dışarıdan takviyesi ihtiyaç duyulan bir vitamin türüdür. C vitamini en organik hali ile meyve ve sebzelerde yer alır. Mevsiminde doğru gıdaları tüketerek hepimiz gereksinim duyduğu C vitaminini […]

[ad_1]

İnsan bedeni kendi kendine C vitamini üretemez. Bundan dolayı de dışarıdan takviyesi ihtiyaç duyulan bir vitamin türüdür. C vitamini en organik hali ile meyve ve sebzelerde yer alır. Mevsiminde doğru gıdaları tüketerek hepimiz gereksinim duyduğu C vitaminini vücuduna aktarabilir.

C Vitamininin Yararları Nedir?

Antioksidan Açısından Faydası: Vücudun toksinlerden kurtulması ve korunması için büyük bir yarar elde eden C vitamini, hücrelerin korunmasını gerçekleştirir. Bununla beraber hücre yenilenmesini ve bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi için C vitamini takviyesi uzmanlar tarafınca önerilir.

Kalp Sağlığı Açısından Faydası: Bilhassa kalp krizinin engellenmesi açısından C vitaminine vücudumuz oldukca gereksinim duyar. Kalbin ritmini düzenlemesinde ve damar yollarının açılmasında da büyük yararları mevcuttur.

Soğuk Algınlığı İçin Faydası: C vitamini bilhassa kış mevsiminde soğuk algınlığından korunmak için oldukca faydalıdır. C vitamini içeren kış meyvelerini bolca oranda tüketmek gerekiyor.

Hamileler İçin Faydası: Hamilelik döneminde yeteri kadar C vitamini almak, bebeğin fizyolojik gelişimini tamamlayabilmesi açısından oldukca gereklidir. Bununla beraber emzirme dönemine de yarar elde eden C vitamini uzmanlar tarafınca hamileler için devamlı önerilir.

Sigara İçenler İçin Faydası: Sigara içenler için vücutta biriken zararı olan maddelerin atılabilmesinde C vitamini oldukca faydalıdır. Bundan dolayı sigarayı bırakamayanlar C vitamini takviyesini dikkatsizlik etmemelidir.

Göz Sağlığı İçin Faydası: C vitamini göz bozukluklarını gidermek için ideal bir vitamin türüdür. Bununla beraber göz merceğinde oluşan donukluk rahatsızlığında da %70 oranında engelleyici bir tesiri bulunmaktadır.

Kanserle Mücadelede Faydası: C vitaminin birçok araştırmaları da kanıtlıyor ki, kanserle mücadelede yeri oldukca büyük. Kanser riskini azaltması ve oluşan kanserli hücrelerin iyileşmesi adına C vitamini kafi oranda alınmalıdır. Doktorlar tarafınca da çoğunlukla bu anlamda önerilmektedir.

Diş Sağlığına Faydası: C vitamini dişleri çürük oluşumuna karşı korurken hem de diş etlerinin sıhhatli kalması için de büyük bir yarar gösterir.

C Vitamini Yararları
C Vitamini Yararları

C Vitamini Yararları Özetlemek gerekirse

 • Kanser riskini azaltır.
 • Göz sağlığını korur.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Soğuk algınlığına karşı korur.
 • Antioksidan tesir gösterir.
 • Sigara içenler için faydalıdır.
 • Hamilelerde bebek gelişimini destek sunar.
 • Kalbi ve damar yollarını korur.
 • Diş ve diş eti sağlığını korur.

C Vitamini Hakkında Bilgiler

C vitaminini en iyi şekilde organik ürünlerden almak iyi gelecektir. Bolca oranda C vitamini bulunduran meyve ve sebzeler içinde portakal, mandalina, limon, üzüm, brokoli, ıspanak, karnabahar, patates, domates ve kuşburnu sayılabilir. Bununla beraber uzmanların onay verdiği ve eczanelerde satılmakta olan C vitaminleri de kullanılabilir.

C vitamini eksikliğinde skorbüt adında olan bir hastalık meydana gelebilir. Diş eti kanamalaru, iltihaplar ve diş çürümeleri oluşur. Bilhassa dişlerde eksiklik durumunu oldukca net bir halde gösteren bu vitamin türü, vücut direncinin azalması, soğuk algınlığına kolayca yakalanabilme ve daha birçok hastalık ile de tesirini belli edecektir.

C Vitamini Zararları

Bir vitamin türünün zararından bahsedebilmek için, o vitamininin gereğinden fazla alınmış olması şartı aranmalıdır. Buna bakılırsa bakacak olursak fazla C vitamini takviyesi sonucunda, mide bulantısı ve kusma şeklinde durumlar meydana gelebilir. Bununla beraber böbrekte taş oluşumuna da niçin olduğu söylenmektedir.

C vitamini mevzusunda her ferdin ihtiyacı birbirinden değişik olacaktır. Bundan dolayı bir uzman muayenesi ile C vitamini mevzusunda iyi mi takviye sağlanması gerektiği öğrenilebilir. Bilhassa günlük C vitamini alımında miktar konusunu uzmanından öğrenmek en doğrusudur.

 

[ad_2]

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Enerji gezegeni Mars yanınızda olduğu için hayat biraz esinti olmalı. Dün ne olduğu ve yarın ne olabileceği hakkında endişelenmeyi bırakın ve yalnızca buraya ve şimdiye odaklanın. Önemli olan tek şey an.

İKİZLER BURCU YORUMU

Rakiplerinizin boyun eğdirme dürtüsüne direnmelisiniz. Venüs burcunuzda ilerlerken başarıya giden yolu kolayca cezbedebilirsiniz, öyleyse neden olması gerekmediğinde her gün bir savaşa giriyorsunuz? İsteyin ve verilecektir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Zihin gezegeni Merkür, burcunuzda Güneş'e katıldığına göre artık kendinizle daha rahat olmalısınız. Başka hiçbir şey olmazsa, yaşamınızda neyin önemli olduğunu ve neyin olmadığını çözebileceksiniz ve bu, dünyalar kadar fark yaratacaktır.

ASLAN BURCU YORUMU

Başkaları size kendi derinliğinizi aştığınızı söylemeye çalıştıkça, doğru yolda olduğunuzdan ve başarıya doğru gittiğinizden o kadar emin olursunuz. Bu kadar olumsuz olmalarının tek nedeni, gölgenizde kaybolmaktan korkmalarıdır.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün yıldızların mesajı, diz çökmeniz ve ciddi bir iş yapmanız gerektiği yönünde. Güçlü konumdaki insanlara neler yapabileceğinizi hatırlatmanız gerekir, bu nedenle birlikte hareket edin ve itibarınızı artırmanın yollarını bulun.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Haritanızın daha hassas alanlarından birindeki kozmik aktivite, olaylarda merkezi bir rol almanızı engellediğinden, şu anda kendinizi biraz dışlanmış hissedebilirsiniz. Ama aynı zamanda derin düşünmek ve ileriyi planlamak için zaman kazandırır.

OĞLAK BURCU YORUMU

Şu anda cömert bir ruh hali içinde görünüyorsunuz. Hayattan zevk alan insanlarla vakit geçirmeye çalışın. Aksi modunuzu düşürebilir. Ancak kendinize bir bütçe belirleyin ve asla üzerine çıkmayın.

KOVA BURCU YORUMU

Yaratıcı yönünüz ortaya çıkıyor. İşiniz olsa bile kendinize vakit ayırarak o mükemmel fikirlerin size gelmesini sağlayın. Zamanınızı ve enerjinizi yeteneklerinize ayırın. Başkalarının seçimleriniz hakkında söylediklerini görmezden gelin ve yol boyunca ilham perinizi takip edin.

BALIK BURCU YORUMU

Değer verdiğiniz kişilerin çabalarına ne kadar değer verdiğinizi bilmelerini sağlamak için ideal bir zamandır. Şimdi göstereceğiniz değer gelecekte size olumlu şekilde dönecektir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam