C Vitamini Yararları
Abone Ol

C Vitamini Yararları

İnsan bedeni kendi kendine C vitamini üretemez. Bundan dolayı de dışarıdan takviyesi ihtiyaç duyulan bir vitamin türüdür. C vitamini en organik hali ile meyve ve sebzelerde yer alır. Mevsiminde doğru gıdaları tüketerek hepimiz gereksinim duyduğu C vitaminini vücuduna aktarabilir. C Vitamininin Yararları Nedir? Antioksidan Açısından Faydası: Vücudun toksinlerden kurtulması ve korunması için büyük bir yarar […]

İnsan bedeni kendi kendine C vitamini üretemez. Bundan dolayı de dışarıdan takviyesi ihtiyaç duyulan bir vitamin türüdür. C vitamini en organik hali ile meyve ve sebzelerde yer alır. Mevsiminde doğru gıdaları tüketerek hepimiz gereksinim duyduğu C vitaminini vücuduna aktarabilir.

C Vitamininin Yararları Nedir?

Antioksidan Açısından Faydası: Vücudun toksinlerden kurtulması ve korunması için büyük bir yarar elde eden C vitamini, hücrelerin korunmasını gerçekleştirir. Bununla beraber hücre yenilenmesini ve bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi için C vitamini takviyesi uzmanlar tarafınca önerilir.

Kalp Sağlığı Açısından Faydası: Bilhassa kalp krizinin engellenmesi açısından C vitaminine vücudumuz oldukca gereksinim duyar. Kalbin ritmini düzenlemesinde ve damar yollarının açılmasında da büyük yararları mevcuttur.

Soğuk Algınlığı İçin Faydası: C vitamini bilhassa kış mevsiminde soğuk algınlığından korunmak için oldukca faydalıdır. C vitamini içeren kış meyvelerini bolca oranda tüketmek gerekiyor.

Hamileler İçin Faydası: Hamilelik döneminde yeteri kadar C vitamini almak, bebeğin fizyolojik gelişimini tamamlayabilmesi açısından oldukca gereklidir. Bununla beraber emzirme dönemine de yarar elde eden C vitamini uzmanlar tarafınca hamileler için devamlı önerilir.

Sigara İçenler İçin Faydası: Sigara içenler için vücutta biriken zararı olan maddelerin atılabilmesinde C vitamini oldukca faydalıdır. Bundan dolayı sigarayı bırakamayanlar C vitamini takviyesini dikkatsizlik etmemelidir.

Göz Sağlığı İçin Faydası: C vitamini göz bozukluklarını gidermek için ideal bir vitamin türüdür. Bununla beraber göz merceğinde oluşan donukluk rahatsızlığında da %70 oranında engelleyici bir tesiri bulunmaktadır.

Kanserle Mücadelede Faydası: C vitaminin birçok araştırmaları da kanıtlıyor ki, kanserle mücadelede yeri oldukca büyük. Kanser riskini azaltması ve oluşan kanserli hücrelerin iyileşmesi adına C vitamini kafi oranda alınmalıdır. Doktorlar tarafınca da çoğunlukla bu anlamda önerilmektedir.

Diş Sağlığına Faydası: C vitamini dişleri çürük oluşumuna karşı korurken hem de diş etlerinin sıhhatli kalması için de büyük bir yarar gösterir.

C Vitamini Yararları
C Vitamini Yararları

C Vitamini Yararları Özetlemek gerekirse

 • Kanser riskini azaltır.
 • Göz sağlığını korur.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Soğuk algınlığına karşı korur.
 • Antioksidan tesir gösterir.
 • Sigara içenler için faydalıdır.
 • Hamilelerde bebek gelişimini destek sunar.
 • Kalbi ve damar yollarını korur.
 • Diş ve diş eti sağlığını korur.

C Vitamini Hakkında Bilgiler

C vitaminini en iyi şekilde organik ürünlerden almak iyi gelecektir. Bolca oranda C vitamini bulunduran meyve ve sebzeler içinde portakal, mandalina, limon, üzüm, brokoli, ıspanak, karnabahar, patates, domates ve kuşburnu sayılabilir. Bununla beraber uzmanların onay verdiği ve eczanelerde satılmakta olan C vitaminleri de kullanılabilir.

C vitamini eksikliğinde skorbüt adında olan bir hastalık meydana gelebilir. Diş eti kanamalaru, iltihaplar ve diş çürümeleri oluşur. Bilhassa dişlerde eksiklik durumunu oldukca net bir halde gösteren bu vitamin türü, vücut direncinin azalması, soğuk algınlığına kolayca yakalanabilme ve daha birçok hastalık ile de tesirini belli edecektir.

C Vitamini Zararları

Bir vitamin türünün zararından bahsedebilmek için, o vitamininin gereğinden fazla alınmış olması şartı aranmalıdır. Buna bakılırsa bakacak olursak fazla C vitamini takviyesi sonucunda, mide bulantısı ve kusma şeklinde durumlar meydana gelebilir. Bununla beraber böbrekte taş oluşumuna da niçin olduğu söylenmektedir.

C vitamini mevzusunda her ferdin ihtiyacı birbirinden değişik olacaktır. Bundan dolayı bir uzman muayenesi ile C vitamini mevzusunda iyi mi takviye sağlanması gerektiği öğrenilebilir. Bilhassa günlük C vitamini alımında miktar konusunu uzmanından öğrenmek en doğrusudur.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün plan dışı harcamalar ve ödemelerle karşılaşabilirsiniz. Geleceğinize ve kariyerinize yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Gün batımı ve akşam saatlerinde ise duygusal hassasiyetler öfke kontrol sorunlarına yol açabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün güne hızlı başlayabilir, pek çok iş ve konuyu sonuca bağlayabilirsiniz. Gün boyunca akılcı davranmak isteyecek, ayaklarınızı yere sağlam basmaya çalışacaksınız. Kontrollülük ve objektif olmak size kazandıracak.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilirsiniz. Harcamalar, ödemeler ve krediler gündeminizde olabilir. Sağlıkla ilgili destekler alabilir ve bu yolla ödemeler yapabilirsiniz. Barış sağlama adına ilişkilerde adımlar atabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde yeni bir düzen söz konusu olabilir. Bazı kişilerle mesafeleşebilir, bazılarıyla daha yakın olabilirsiniz. Sosyal ve hareketli bir gün geçiriyor olacaksınız. Karşınızdaki kişilerden destekler ve yardımlar görebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün çalışma hayatı ve sorumluluk ön planda olacak. İşinizi daha iyi yapmak, mesleğinizde daha iyisi olmak, işinizi ve şirketinizi iyileştirmek gibi hedefleriniz olabilir. Bu yolda daha çok çaba sarf edebilirsiniz. Baş ağrılarına dikkat.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün yüklerinizden ve size sıkıntı veren durumlardan özgürleşebilirsiniz. Sadece sevdiğiniz insanlara ve sevdiğiniz şeylere odaklanmak isteyebilirsiniz. Çocuklarınızla iletişimde gerilimi tetiklememek ve zıtlaşmamak daha faydalı olacaktır.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında kendi hedeflerinize ve kendi planlarınıza odaklanın. İnsanların tavırları ve enerjilerinden etkilenmeye açık olduğunuz bir gün. Bu sebeple negatif enerji yayan ortamlardan ve kişilerden uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısından itibaren kendi planlarınızla ve kendi fikirlerinizle ilerlemek isteyebilirsiniz. Yönetici ve kontrolcü tarafınız daha baskın olacak. Israr ve inatçılık sergilemeniz ise şartları zorlaştırabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün harcamalar yapabilir, ödemelerle birlikte finansal kaygılar duyabilirsiniz. Kıtlık bilincinde kalmaktan kaçının. Takdir, destek ve onaya, anlaşılmaya olan ihtiyacınız artıyor.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde aşırı yakınlık ve kontrol çabası, haklılık mücadeleleri ilişkinizin yıpranmasına neden olabilir. Kendi merkezinizde kalmaya ve kendi hayatınızı sürdürmeye gayret edin. Ev halkı ile iletişimde kırıcı olmamaya dikkat. Ev içerisinde tadilatlar ve arızalar gündeme gelebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilirsiniz. Evinizde sevdiklerinizle bir araya gelebilir, yaşam alanınızda düzenlemelere gidebilirsiniz. Beslenmede dağınıklık ve aşırılıklar olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında şans ve fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Beslenmede aşırılık ve abartılara dikkat etmelisiniz. Günün illerleyen saatlerinde ilişkilerin gerektirdiği fedakarlıkları sergilemeniz gerekebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam