C Vitamini Yararları
Abone Ol

C Vitamini Yararları

1 C Vitamininin Yararları Nedir?2 C Vitamini Yararları Özetlemek gerekirse3 C Vitamini Hakkında Bilgiler4 C Vitamini Zararları [ad_1] İnsan bedeni kendi kendine C vitamini üretemez. Bundan dolayı de dışarıdan takviyesi ihtiyaç duyulan bir vitamin türüdür. C vitamini en organik hali ile meyve ve sebzelerde yer alır. Mevsiminde doğru gıdaları tüketerek hepimiz gereksinim duyduğu C vitaminini […]

[ad_1]

İnsan bedeni kendi kendine C vitamini üretemez. Bundan dolayı de dışarıdan takviyesi ihtiyaç duyulan bir vitamin türüdür. C vitamini en organik hali ile meyve ve sebzelerde yer alır. Mevsiminde doğru gıdaları tüketerek hepimiz gereksinim duyduğu C vitaminini vücuduna aktarabilir.

C Vitamininin Yararları Nedir?

Antioksidan Açısından Faydası: Vücudun toksinlerden kurtulması ve korunması için büyük bir yarar elde eden C vitamini, hücrelerin korunmasını gerçekleştirir. Bununla beraber hücre yenilenmesini ve bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi için C vitamini takviyesi uzmanlar tarafınca önerilir.

Kalp Sağlığı Açısından Faydası: Bilhassa kalp krizinin engellenmesi açısından C vitaminine vücudumuz oldukca gereksinim duyar. Kalbin ritmini düzenlemesinde ve damar yollarının açılmasında da büyük yararları mevcuttur.

Soğuk Algınlığı İçin Faydası: C vitamini bilhassa kış mevsiminde soğuk algınlığından korunmak için oldukca faydalıdır. C vitamini içeren kış meyvelerini bolca oranda tüketmek gerekiyor.

Hamileler İçin Faydası: Hamilelik döneminde yeteri kadar C vitamini almak, bebeğin fizyolojik gelişimini tamamlayabilmesi açısından oldukca gereklidir. Bununla beraber emzirme dönemine de yarar elde eden C vitamini uzmanlar tarafınca hamileler için devamlı önerilir.

Sigara İçenler İçin Faydası: Sigara içenler için vücutta biriken zararı olan maddelerin atılabilmesinde C vitamini oldukca faydalıdır. Bundan dolayı sigarayı bırakamayanlar C vitamini takviyesini dikkatsizlik etmemelidir.

Göz Sağlığı İçin Faydası: C vitamini göz bozukluklarını gidermek için ideal bir vitamin türüdür. Bununla beraber göz merceğinde oluşan donukluk rahatsızlığında da %70 oranında engelleyici bir tesiri bulunmaktadır.

Kanserle Mücadelede Faydası: C vitaminin birçok araştırmaları da kanıtlıyor ki, kanserle mücadelede yeri oldukca büyük. Kanser riskini azaltması ve oluşan kanserli hücrelerin iyileşmesi adına C vitamini kafi oranda alınmalıdır. Doktorlar tarafınca da çoğunlukla bu anlamda önerilmektedir.

Diş Sağlığına Faydası: C vitamini dişleri çürük oluşumuna karşı korurken hem de diş etlerinin sıhhatli kalması için de büyük bir yarar gösterir.

C Vitamini Yararları
C Vitamini Yararları

C Vitamini Yararları Özetlemek gerekirse

 • Kanser riskini azaltır.
 • Göz sağlığını korur.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Soğuk algınlığına karşı korur.
 • Antioksidan tesir gösterir.
 • Sigara içenler için faydalıdır.
 • Hamilelerde bebek gelişimini destek sunar.
 • Kalbi ve damar yollarını korur.
 • Diş ve diş eti sağlığını korur.

C Vitamini Hakkında Bilgiler

C vitaminini en iyi şekilde organik ürünlerden almak iyi gelecektir. Bolca oranda C vitamini bulunduran meyve ve sebzeler içinde portakal, mandalina, limon, üzüm, brokoli, ıspanak, karnabahar, patates, domates ve kuşburnu sayılabilir. Bununla beraber uzmanların onay verdiği ve eczanelerde satılmakta olan C vitaminleri de kullanılabilir.

C vitamini eksikliğinde skorbüt adında olan bir hastalık meydana gelebilir. Diş eti kanamalaru, iltihaplar ve diş çürümeleri oluşur. Bilhassa dişlerde eksiklik durumunu oldukca net bir halde gösteren bu vitamin türü, vücut direncinin azalması, soğuk algınlığına kolayca yakalanabilme ve daha birçok hastalık ile de tesirini belli edecektir.

C Vitamini Zararları

Bir vitamin türünün zararından bahsedebilmek için, o vitamininin gereğinden fazla alınmış olması şartı aranmalıdır. Buna bakılırsa bakacak olursak fazla C vitamini takviyesi sonucunda, mide bulantısı ve kusma şeklinde durumlar meydana gelebilir. Bununla beraber böbrekte taş oluşumuna da niçin olduğu söylenmektedir.

C vitamini mevzusunda her ferdin ihtiyacı birbirinden değişik olacaktır. Bundan dolayı bir uzman muayenesi ile C vitamini mevzusunda iyi mi takviye sağlanması gerektiği öğrenilebilir. Bilhassa günlük C vitamini alımında miktar konusunu uzmanından öğrenmek en doğrusudur.

 

[ad_2]

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam