Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer
Abone Ol

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer

0.1 Burun Tıkanıklığı Neden Olur ?0.2 Burun Tıkanıklığına Bitkisel Tedavi0.2.1 Burun Tıkanıklığına Evde Çözüm0.2.2 Burun Tıkanıklığının Yol Açtığı Hastalıklar1 Burun Tıkanıklığı Tedavisi Burun Tıkanıklığı Neden Olur ? Burun tıkanıklığı her insanda görülebilen bir hastalıktır.Aslında burun tıkanıklığı ya nemli ve kötü hava koşullarından yada toz, toprak, sigara dumanı, fabrika bacalarından çıkan gazlar gibi kirlilik yaratan çevre […]

Burun Tıkanıklığı Neden Olur ?

Burun tıkanıklığı her insanda görülebilen bir hastalıktır.Aslında burun tıkanıklığı ya nemli ve kötü hava koşullarından yada toz, toprak, sigara dumanı, fabrika bacalarından çıkan gazlar gibi kirlilik yaratan çevre koşullarından meydana gelmektedir. Burunun içine giren kötü ve soğuk hava burun deliklerimizden girerek orada birikme yapar.Buda rahat nefes alamamamızı ve sıkıntı çekmemize yol açar. Rahat nefes alamayan insanın organlarına yeteri kadar oksijen gitmediği için organlarda hastalıklar ortaya çıkabilir. Sizde Burun tıkanıklığına çözüm arıyorsanız aşağıdaki tedavi yöntemlerinden size uygun olanını seçip bu sorundan kurtulabilirsiniz.

650x344 burun tikanikligi nasil gecer burun tikanikligina ne iyi gelir 1553030677899

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Tedavi

Burun tıkanıklığı nasıl geçer konusunu araştıran kitleler için hazırladığımız bu yazımızda, bitkisel yöntemler ile bu sıkıntının hayatınızdan kalıcı bir şekilde çıkmasına olanak tanıyacağız. Bilindiği gibi çeşitli sebeplerden dolayı burun tıkanmaları yaşanabilmektedir.

Bazı yöntemler;

Çörek Otu Yağı: Çörek otu burun tıkanıklığı ve sinüs tedavisinde kullanılan en büyük çözümlerden biridir. Çörek otu yağını tıkalı burnunuza bir damla damlatarak tıkanıklığın geçmesini sağlayabilirsiniz. Veya kurutulmuş çörek otlarını toz haline getirip burnunuza çekerseniz buda rahatlama sağlayacaktır.

Uyarı: Çörek otu çok keskin bir bitki olduğu için Çörek otu yağını burnunuzun yanmaması için 1 damladan fazla damlatmayın ve alerjiniz varsa kullanmayın.

Okaliptus Yağı: Kaynar suya birkaç damla okaliptus yağı ekleyin ve bu suyun buharını burnunuza çekin.Bunu 5 dakika boyunca tekrarlarsanız burnunuzun açıldığını ve tıkanıklığın giderek mukusların çıktığını görebilirsiniz.Buharı çekerken başınızı buhara doğru eğip havlu yardımıyla başınızı ve buharın çıktığı yeri kenarlarından kapatarak su buharının dışarıya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Zeytinyağı: Zeytinyağı damlatmak! Burun içerisine zeytinyağı damlatarak tıkanıklığı etkili bir şekilde hayatınızdan çıkartabilirsiniz.Zeytin yağı burun deliklerini açarak mukusun temizlenmesini sağlayabilir.

Sarımsak: Doğal antibiyotik olan sarımsağı bir kaç diş olmak şartıyla yiyerek veya çorbalarınızın yemeklerinizin içine atarak burun tıkanıklığı sorunundan kurtulabilirsiniz.

Elma Sirkesi ve Bal Karışımı: 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesini ve balı karıştırarak bir bardak ılık suya ekleyip içerseniz burunlarınızın açıldığını göreceksiniz.

Fesleğen: Sabah kahvaltısından önce veya gece uyumadan önce 3-4 taze fesleğene çiğnerseniz burnunuzun açılması konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Zencefil: Zencefil tüketerek veya zencefil kaynatıp, buharını çekerek burun tıkanıklığını ortadan kaldırabilirsiniz.Zencefil bitkisini günlük 2 fincan çay olarak tüketebilirsiniz.

Tuzlu Su: Bütün burun spreyleri içlerinde deniz tuzu ve tuzlu deniz suyunu barındırmaktadır.Bu yüzden doktorlar bu ilaçlara para vermek yerine yarım bardak suya 1 tutam tuz atarak burnunuzdan çekmeniz halinde burnunuzun temizleneceğini ve mukusların çıkacağını söylemektedir.Bu yöntemi kendimde uyguladığım için tavsiye edebilirim.

Uyarı: Çok fazla tuzlu suyu burnunuza çekerseniz burnunuz daha çok kuruma yapabilir az miktarda ve az sayıda bu işlemi uygulamalısınız.

Lavanta çiçeği: Bir tutam lavanta çiçeğini kaynamakta olan suya ilave edin ve suyunu süzerek burnunuz tıkandığı zamanlarda bu suyu burnunuza çekin.Burnunuzun açıldığını ve rahat nefes aldığınızı göreceksiniz.

Nergis Çiceği ve Atkuyruğu Otu: Nergis çiçeği veya atkuyruğu otu ile beraber bu rahatsızlıkları ortadan kaldırmak mümkündür. Nergis çiçeği ve atkuyruğu otu iyice dövülerek ezilir ve elde edilen karışımı direkt olarak zeytinyağı ile su karıştırarak dinlenme altında tutulur.Saat başı tıkalı burunlarınıza damlatarak rahatlamasını ve burunlarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Mısır kökü: Mısır kökünü zeytinyağı ve nane suyuyla karıştırarak burnunuza çok olmamak kaydıyla damlatabilir ve tıkalı burnunuzun açılmasını sağlayabilirsiniz.

Papatya: Bir tutam kadar papatya ile 1 adet ince kıyılmış olan kuru soğan üzerine, 1 su bardağı kaynamış su ilave edin.Günde en çok 3 kez bu karışımı yaparak buharını burnunuza çekebilirsiniz.Soğana karşı alerjisi olanlar bu karışımı sizler için önermiyoruz.

Burun Tıkanıklığına Evde Çözüm

Burun tıkanıklığını ne açar diye düşünüyorsanız evde çok kolay uygulayabileceğiniz tedavilerle bu soruna çare bulabilirsiniz.

Burun tıkanıklığı nefes almayı zorlaştırarak rahat bir uyku almamanızı sağlar.Rahat nefes alamayan vücut dinlenemez ve yorgun uyanır bu sorunlar için evinizde kalorifer yada kömür sobası varsa sobanın yanına veya kalorifer peteğinin üstüne bir bardak su koyabilirsiniz.Böylece odanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Sıcak Su ve Havlu:Burnunuzun ve sinüslerinizin rahatlaması ve tıkanıklığını önlemek için günde 3 defa sıcak ve nemli havluyu yüzünüze uygulabilirsiniz.Etkili bir yöntemdir.

Çicekler:Oksijen üretimi yaptığı için odanızdaki havayı sürekli temiz tutar.Bu yüzden yattığınız odada çicek bulundurabilirsiniz.

Bol Sıvı Tüketin:Burun tıkanıklığınız varsa sürekli katı yemekler yemeniz mukusunuzun sertleşmesine yol açar bu yüzden.Bol bol sıvı tüketmelisiniz.Bol su içip,sulu yemekler ve çorbalar içerek mukusun incelmesini ve vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz.

Acı biberler:Acı yiyenler acı biber,hardal köri gibi biber ve biber soslarını yiyebilir.Acı biber burundaki tıkanıklığı açarak akıntıyı hızlandırır.

Burun Tıkanıklığının Yol Açtığı Hastalıklar

Burnunuz tıkandığı zaman sürekli ağızdan nefes aldığınız için boğaz enfeksiyon ve çeşitli enfeksiyonlar kapabilirsiniz.

Burnunuz tıkalı olduğu için gece uyurken kalp ritminiz yavaşlar ve kalp krizi riskiniz artar.

Düzenli nefes alamadağınız için vücuda giren oksijen azalır buda organların hastalanmasını yol açar.En çok etkilenen organlar akciğer ve kalptir.

Astım hastalarında burun tıkanıklığı hastalığın artmasına neden olur.

Burunların ve sinüslerin tıkanması baş ağrısına neden olmaktadır.

Ağzınız açık uyuduğunuz için horlama problemi başlayabilir.

Burun tıkanıklığı migreni tetikleyen en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Depresyonuda tetikleyen burun tıkanıklığı kişinin toplum içinde rahat yemek yiyip konuşamamasına neden olur bu nedenle kişinin psikolojiside bozulma noktasına gelebilir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Fiziksel Sorunlar:Burun tıkanıklığı burundan kaynaklanıyorsa.Ameliyatla burun kemiği veya eti alınarak hastanın rahat nefes alması sağlanmaktadır.

Enfeksiyon Sorunları:Tıkanıklık enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa ilaçla tedavi edilebilir.Bunun için burun spreyleri ve burun açıcı mukus inceltici ve temizleyici ilaçlar bulunmaktadır.Böyle bir durumda bir kulak burun boğaz doktoruna görünebilirsiniz.

Alerjiler:Burun tıkanıklığı alerjik bir reaksiyondan kaynaklanıyorsa alerji testi sonucunda doktorunuz sizlere uygun ilacı verip tedavinizi yapabilir.

Bu yöntemler ile beraber Burun tıkanıklığı nasıl geçer konusunu tam olarak ele almak ve bir tedavi aşaması sağlamak söz konusudur. Siz de bu yöntemleri tercih ederek kısa sürede rahatsızlıklarınıza kalıcı bir şekilde çözüm üretin. Dünya genelinde burun tıkanıklığı problemleri pek çok durumdan sebep ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Buna istinaden yaşanan rahatsızlıkları ortadan kaldırabilmek mümkün olacağı gibi, bitkisel yöntemlerle rahatsızlık giderilebilir.Unutmayın burun tıkanıklığı ciddi bir hastalıktır nefes almanızı zorlaştırır ve uzun süreli durumlarda organların görevlerini yerine getirmesine engel olabilir.Bu durumda kişi hastalanabilir.Bunun için burun tıkanıklığını geçirmek için yukarıdaki tavsiyeleri uyguyabilir.Geçmiyorsa uzman bir hekime başvurabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam