Bulgurun Yararları
Abone Ol

Bulgurun Yararları

Bir buğday ürünü olarak malum bulgur, fazlaca eski zamanlardan beri besinlerimiz içinde yer alır ve pirince bakılırsa fazlaca daha çok faydası olduğu bilinir. İnsan sağlığı açısından sayısız yararı olan bulgur, tüm B vitaminlerini içermektedir. Ek olarak küflenme benzer biçimde durumlara karşı fazlaca uzun süre dayanabilmesinden dolayı da uzun süre saklanabilme olanağı sağlar. Bilhassa İç Anadolu […]

Bir buğday ürünü olarak malum bulgur, fazlaca eski zamanlardan beri besinlerimiz içinde yer alır ve pirince bakılırsa fazlaca daha çok faydası olduğu bilinir. İnsan sağlığı açısından sayısız yararı olan bulgur, tüm B vitaminlerini içermektedir. Ek olarak küflenme benzer biçimde durumlara karşı fazlaca uzun süre dayanabilmesinden dolayı da uzun süre saklanabilme olanağı sağlar. Bilhassa İç Anadolu Bölgesi’nde tüketimi fazlaca sık olan bulgurun, neredeyse her yöremizde ve sofralarında yeri fazlaca büyüktür. Tariflere ayrı bir lezzet katması ile de meşhurdur.

Rejim Yapanlar İçin Faydası: Bulgurun yüksek derecede tok tutma özelliği ve hafifçe bir gıda olması en fazlaca rejim yapanlara yarar sağlar. Öğünlerde azca yağ ile pişirilmiş ya da lapa olarak hazırlanmış bulgur ile yiyecek yiyecek ciddi oranda bir tok tutucu tesir elde edecektir.

Şeker Hastalığına Olan Faydası: Uzun süre tokluk hissi vermesi ile beraber bununla beraber kana yavaş karışması ile de şeker hastalarının bolca oranda tüketebileceği bir besindir.

Kalp Sağlığı İçin Faydası: Kalp ve damar yollarının tıkanmaması açısından büyük yarar elde eden bulgur maddesi, kalbe temiz kan pompalanmasında da rol oynar.

Bağışıklık Sistemine Olan Faydası: Tertipli bulgur tüketimi, kanseri engeller benzer biçimde bir genelleme yapmaktan ziyade, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kanser riskini ciddi oranda azaltması yorumunu yapmak fazlaca daha doğru olacaktır.

Kemik Sağlığı için Faydası: Bulgur içinde yüksek oranda demir ve çinko maddeleri yer alır. Bundan dolayı de kemiklerin güçlenmesi, raşitizme karşı korunması ve kemik sağlığı açısından büyük faydalar sağlar.

Kansızlık İçin Faydası: İçerdiği demir yardımıyla anemi ve kansızlık benzer biçimde problemler için uzmanlar tarafınca bolca oranda tüketilmesi önerilir.

Bellek İçin Faydası: Alzheimer hastaları için daima önerilmekte olan bulgur besini, hafızanın güçlenmesi ve beyin dokularının yapılanması için şifa niyetinde bir tesir gösterecektir.

Dokuları Güçlendirmede Faydası: Bulgur içinde fazlaca fazla vitamin ve mineral içeriyor. Bu da dokuların güçlenmesi ve vücut hücrelerinin yenilenmesi için fazlaca yarar sağlamaktadır.

Saç ve Cilt Sağlığı İçin Faydası: Vitamin ve mineraller bununla beraber saç ve cilt sağlığı için de yarar sağlar. Bulgur maddesi ile saç derisinin güçlenmesi, cildin sıkılaşması ve hücrelerin yenilenmesi gerçekleştirilebilir.

Bulgurun Yararları Özetlemek gerekirse

 • Kemikleri sağlamlaştırır.
 • Uzun süre tok meblağ.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Hafızayı sağlamlaştırır.
 • Dokuların güçlenmesini sağlar.
 • Saç ve cilt sağlığına iyi gelir.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır.
 • Şeker hastaları için faydalıdır.

Bulgurun Zararları

Bulgurun sayısız faydasının yanında, kanıtlanmış ciddi bir ziyanı bulunmaz. Sadece aşırı bulgur tüketimine bağlı olarak gaz problemleri oluşturabilir. Mide problemleri yaşayan kişilerde de aşırı tüketim sonucu mide ağrıları yaratabilir. Ek olarak kati olmamakla beraber böbrek hastalarının tüketmeden ilkin doktorlarına danışmaları önerilir. Böbrekleri aşırı tüketim sonucu yorabileceği durumu belirtilenler içinde yer alır.

Bulgur Hakkında Ergonomik Bilgiler

Bulgur hakikaten bolca oranda tüketildiğinde ciddi yararları olan bir besindir. Bundan dolayı de küçüklere ufak yaşlardan itibaren bulguru tüketme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Vücudun fizyolojik gelişimi açısından fazlaca büyük etkisinde bırakır elde edecektir. Bilhassa kış mevsimlerinde vücudun ihtiyaç duyulan ısıyı yakalaması açısından da bulgur iyi gelecektir.

Bulgur en iyi şekilde pilav olarak tüketilmekle beraber, kısır yapımı ve salatalarda da fazlaca lezzet katacak etkisinde bırakır sağlar. Bulgurun kullanılabildiği birçok yiyecek tarifi mevcuttur. Pişirme mevzusunda azca yağ kullanımı ve sebzeler ile desteklenmesi yardımıyla, fazlaca yararlı bir öğle yemeği olabilirken, akşam yemeklerinde de et ile beraber tüketilebilecek bir gıda haline gelebilir.

 

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün yeni kararlar, yeni hedefler içerisinde olabilirsiniz. Yolculuklar, seyahatler gündeminizde olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün hayatınızla ilgili önemli kararlar alabilir, yaşama ve olaylara ciddiyetle yaklaşabilirsiniz. Israr ve sabit fikirlilikten çıkıp yeniliklere ve yeni fikirlere açılma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Mars sizin burcunuza geçiyor. Kendinizi daha enerjik, daha kararlı hissedebilirsiniz. Yaşamın farklı alanlarında adım atma ve cesaret gösterme arzusunu duyabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün aşk ilişkileri ve partnerlikte sınırlar, kurallar ve ilişkiye dair ortak kararlar gündeminizde olabilir. İç dünyanızda önemli değişimler yaşayabileceğiniz, duygularınızın değişebileceği bir gün.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün aile ilişkileri, sevdikleriniz ve yakın dostlarınız sizin için önemli ve ön planda olabilir. Planlarınızı hayata geçirebilir, ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, günü daha planlı yönetebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün kariyer süreçlerinizde yeni bir gündem içerisinde olabilirsiniz. İş görüşmelerinden olumlu yanıtlar alabilir, iş anlaşmaları imzalayabilirsiniz. Sağlıkla ilgili destekler alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda planlı ilerlemeli, gereksiz harcamalardan kaçınmalı ve ilişkilerde gerekli noktalarda fedakarlık yapmalısınız. Hırs ve takıntı gibi karanlık duygulardan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün iş ve finans konularında başarılara imza atabilir, aklınıza koyduğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Net ve kararlı olduğunuz konularda kazanabilirken, ikilemler size zarar verebilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik adımlar, uzun vadeli planlar ve yenilikler gündeminizde olabilir. Size sıkıntı veren durumlardan kurtulabilir, özgürleşebilirsiniz. Bir süredir yaşadığınız engellenmeler sonlanabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda başarı sağlayabilir, ödemelerinize ulaşabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Öz eleştiri hatalardan sıyrılmanızı sağlayabilir. İlişkilerde kontrolcü ve sahiplenici olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün yaşamınızla ilgili önemli kararlar alabilir, kişilere ve olaylara daha mantıksal ve objektif yaklaşabilirsiniz. Sabit fikirlilik yerinizde saymanıza neden olurken alternatif fikirlere açık olmak yaşamınıza yeni yollar açabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün mecburiyetler ve zorunluluklar gündeminizde olabilir. Alınganlık ve hassasiyetle hareket etmek yerine daha yüzeysel bakmalı, yüzeysel davranmalısınız. Günlük rutininizde bir değişime gidebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam