Bulgurun Yararları
Abone Ol

Bulgurun Yararları

[ad_1] Bir buğday ürünü olarak malum bulgur, fazlaca eski zamanlardan beri besinlerimiz içinde yer alır ve pirince bakılırsa fazlaca daha çok faydası olduğu bilinir. İnsan sağlığı açısından sayısız yararı olan bulgur, tüm B vitaminlerini içermektedir. Ek olarak küflenme benzer biçimde durumlara karşı fazlaca uzun süre dayanabilmesinden dolayı da uzun süre saklanabilme olanağı sağlar. Bilhassa İç […]

[ad_1]

Bir buğday ürünü olarak malum bulgur, fazlaca eski zamanlardan beri besinlerimiz içinde yer alır ve pirince bakılırsa fazlaca daha çok faydası olduğu bilinir. İnsan sağlığı açısından sayısız yararı olan bulgur, tüm B vitaminlerini içermektedir. Ek olarak küflenme benzer biçimde durumlara karşı fazlaca uzun süre dayanabilmesinden dolayı da uzun süre saklanabilme olanağı sağlar. Bilhassa İç Anadolu Bölgesi’nde tüketimi fazlaca sık olan bulgurun, neredeyse her yöremizde ve sofralarında yeri fazlaca büyüktür. Tariflere ayrı bir lezzet katması ile de meşhurdur.

Rejim Yapanlar İçin Faydası: Bulgurun yüksek derecede tok tutma özelliği ve hafifçe bir gıda olması en fazlaca rejim yapanlara yarar sağlar. Öğünlerde azca yağ ile pişirilmiş ya da lapa olarak hazırlanmış bulgur ile yiyecek yiyecek ciddi oranda bir tok tutucu tesir elde edecektir.

Şeker Hastalığına Olan Faydası: Uzun süre tokluk hissi vermesi ile beraber bununla beraber kana yavaş karışması ile de şeker hastalarının bolca oranda tüketebileceği bir besindir.

Kalp Sağlığı İçin Faydası: Kalp ve damar yollarının tıkanmaması açısından büyük yarar elde eden bulgur maddesi, kalbe temiz kan pompalanmasında da rol oynar.

Bağışıklık Sistemine Olan Faydası: Tertipli bulgur tüketimi, kanseri engeller benzer biçimde bir genelleme yapmaktan ziyade, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kanser riskini ciddi oranda azaltması yorumunu yapmak fazlaca daha doğru olacaktır.

Kemik Sağlığı için Faydası: Bulgur içinde yüksek oranda demir ve çinko maddeleri yer alır. Bundan dolayı de kemiklerin güçlenmesi, raşitizme karşı korunması ve kemik sağlığı açısından büyük faydalar sağlar.

Kansızlık İçin Faydası: İçerdiği demir yardımıyla anemi ve kansızlık benzer biçimde problemler için uzmanlar tarafınca bolca oranda tüketilmesi önerilir.

Bellek İçin Faydası: Alzheimer hastaları için daima önerilmekte olan bulgur besini, hafızanın güçlenmesi ve beyin dokularının yapılanması için şifa niyetinde bir tesir gösterecektir.

Dokuları Güçlendirmede Faydası: Bulgur içinde fazlaca fazla vitamin ve mineral içeriyor. Bu da dokuların güçlenmesi ve vücut hücrelerinin yenilenmesi için fazlaca yarar sağlamaktadır.

Saç ve Cilt Sağlığı İçin Faydası: Vitamin ve mineraller bununla beraber saç ve cilt sağlığı için de yarar sağlar. Bulgur maddesi ile saç derisinin güçlenmesi, cildin sıkılaşması ve hücrelerin yenilenmesi gerçekleştirilebilir.

2019 03 11 bulgurun faydalari nelerdir 1 1

Bulgurun Yararları Özetlemek gerekirse

 • Kemikleri sağlamlaştırır.
 • Uzun süre tok meblağ.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Hafızayı sağlamlaştırır.
 • Dokuların güçlenmesini sağlar.
 • Saç ve cilt sağlığına iyi gelir.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır.
 • Şeker hastaları için faydalıdır.

Bulgurun Zararları

Bulgurun sayısız faydasının yanında, kanıtlanmış ciddi bir ziyanı bulunmaz. Sadece aşırı bulgur tüketimine bağlı olarak gaz problemleri oluşturabilir. Mide problemleri yaşayan kişilerde de aşırı tüketim sonucu mide ağrıları yaratabilir. Ek olarak kati olmamakla beraber böbrek hastalarının tüketmeden ilkin doktorlarına danışmaları önerilir. Böbrekleri aşırı tüketim sonucu yorabileceği durumu belirtilenler içinde yer alır.

Bulgur Hakkında Ergonomik Bilgiler

Bulgur hakikaten bolca oranda tüketildiğinde ciddi yararları olan bir besindir. Bundan dolayı de küçüklere ufak yaşlardan itibaren bulguru tüketme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Vücudun fizyolojik gelişimi açısından fazlaca büyük etkisinde bırakır elde edecektir. Bilhassa kış mevsimlerinde vücudun ihtiyaç duyulan ısıyı yakalaması açısından da bulgur iyi gelecektir.

Bulgur en iyi şekilde pilav olarak tüketilmekle beraber, kısır yapımı ve salatalarda da fazlaca lezzet katacak etkisinde bırakır sağlar. Bulgurun kullanılabildiği birçok yiyecek tarifi mevcuttur. Pişirme mevzusunda azca yağ kullanımı ve sebzeler ile desteklenmesi yardımıyla, fazlaca yararlı bir öğle yemeği olabilirken, akşam yemeklerinde de et ile beraber tüketilebilecek bir gıda haline gelebilir.

 

[ad_2]

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Son aylarda bağlandığınız bir şeyden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz, ancak iyi haber şu ki, çok daha iyi bir şeyin yerini alması uzun sürmeyecek. Maddi şeylerin geçici olduğunu ve kalıcı bir değeri olmadığını sık sık kendinize hatırlatın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugünü keyifli hale getirmek için özel bir şey yapmanıza gerek yok, kendiniz olmanız ve gerçekten iyi vakit geçirmeniz yeterli. Yine de dikkatli olun: Hayatınız önümüzdeki 24 saat içinde çok telaşlı hale gelirse, hafta sonunun çoğunu iyileşmekle geçirebilirsiniz!

İKİZLER BURCU YORUMU

Karşılaştığınız görev için pek hevesli olmayabilirsiniz, ancak bir kez başladığınızda beklediğinizden daha eğlenceli olduğunu görebilirsiniz. Bu ilk adımı atın ve ardından ilerlemeye devam edin. Görevde ilerledikçe düşündüğünüz kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Hiç uğraşmak istemeyeceğiniz biriyle karşı karşıya kalmak zorunda olabilirsiniz. Ancak bu durum geri adım atmanıza neden olmasın. Evet istemediğiniz biriyle herhangi bir konuda uzlaşmak zor olabilir ama istersen dişini geçirebilirsin.

ASLAN BURCU YORUMU

Yapmayı planladığınız şey için izin almanıza ya da açıklama yapmanıza gerek yok: söz sahibi olan sizsiniz ve bazı insanlar bundan hoşlanmazsa sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Cesur olun ve işleri halledin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Yeni bir proje sizi o kadar heyecanlandırabilir ki, çok erken başlayıp ortalığı karıştırabilirsiniz. Bunun yerine, derin bir nefes alın heyecanlanmadan yavaş yavaş ilerleyin. Bunu yapmanın doğru olduğunu hissettiğinizde hızınızı artırın. Yeni ayla birlikte uçuşa geçebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Popülaritenizi ve başarınızı kıskanan biri, birkaç gün içinde hayatı sizin için zorlaştırabilir, ancak size gerçekten zarar vermek için yapabilecekleri fazla bir şey yok. Bu yüzden hepsini biraz şaka olarak görün. Küçük insanların seni hayal kırıklığına uğratmasına asla izin verme!

AKREP BURCU YORUMU

Bazı insanlar yeterince sıkı çalışmadığınızı söylüyor. Diğerleri, çok çalıştığınızı ve dinlenmeniz gerektiğini söylüyor. Kimin tavsiyesini dinliyorsun? Zihninizi susturun ve iç sesinizi dinleyin. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu ve nasıl ilerlemeniz gerektiğini söyler.

YAY BURCU YORUMU

İşle ilgili bir görev sıkıcı olabilir, ancak bundan vazgeçmeyin. Gezegenlere göre, çabalarınızın yalnızca ortalama olarak başlayan şeyi gerçekten olağanüstü bir şeye dönüştürdüğü noktaya çok yakınsınız. Hafta sonu büyük bir atılım bekliyoruz.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bir arkadaşınız veya meslektaşınız sizden daha deneyimli olabilir ama bu onların en iyisini bildiği anlamına gelmez. Bugün planladıkları şey gereğinden fazla temkinli görünüyorsa, o zaman elbette kendi yolunuza gidin ve kendi işinizi yapın. Ve en iyi Kova kazansın!

BALIK BURCU YORUMU

Dikkatsiz bir kelime çok fazla hasara neden olabilir, bu yüzden diğer insanlar hakkında söylediklerinize dikkat edin ve sizin hakkınızda söylediklerini ciddiye almamaya çalışın. Bazen, elbette, hiçbir şey söylememek daha iyidir ve bugünün en iyi politikası bu olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam