Bulgurun Yararları
Abone Ol

Bulgurun Yararları

[ad_1] Bir buğday ürünü olarak malum bulgur, fazlaca eski zamanlardan beri besinlerimiz içinde yer alır ve pirince bakılırsa fazlaca daha çok faydası olduğu bilinir. İnsan sağlığı açısından sayısız yararı olan bulgur, tüm B vitaminlerini içermektedir. Ek olarak küflenme benzer biçimde durumlara karşı fazlaca uzun süre dayanabilmesinden dolayı da uzun süre saklanabilme olanağı sağlar. Bilhassa İç […]

[ad_1]

Bir buğday ürünü olarak malum bulgur, fazlaca eski zamanlardan beri besinlerimiz içinde yer alır ve pirince bakılırsa fazlaca daha çok faydası olduğu bilinir. İnsan sağlığı açısından sayısız yararı olan bulgur, tüm B vitaminlerini içermektedir. Ek olarak küflenme benzer biçimde durumlara karşı fazlaca uzun süre dayanabilmesinden dolayı da uzun süre saklanabilme olanağı sağlar. Bilhassa İç Anadolu Bölgesi’nde tüketimi fazlaca sık olan bulgurun, neredeyse her yöremizde ve sofralarında yeri fazlaca büyüktür. Tariflere ayrı bir lezzet katması ile de meşhurdur.

Rejim Yapanlar İçin Faydası: Bulgurun yüksek derecede tok tutma özelliği ve hafifçe bir gıda olması en fazlaca rejim yapanlara yarar sağlar. Öğünlerde azca yağ ile pişirilmiş ya da lapa olarak hazırlanmış bulgur ile yiyecek yiyecek ciddi oranda bir tok tutucu tesir elde edecektir.

Şeker Hastalığına Olan Faydası: Uzun süre tokluk hissi vermesi ile beraber bununla beraber kana yavaş karışması ile de şeker hastalarının bolca oranda tüketebileceği bir besindir.

Kalp Sağlığı İçin Faydası: Kalp ve damar yollarının tıkanmaması açısından büyük yarar elde eden bulgur maddesi, kalbe temiz kan pompalanmasında da rol oynar.

Bağışıklık Sistemine Olan Faydası: Tertipli bulgur tüketimi, kanseri engeller benzer biçimde bir genelleme yapmaktan ziyade, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kanser riskini ciddi oranda azaltması yorumunu yapmak fazlaca daha doğru olacaktır.

Kemik Sağlığı için Faydası: Bulgur içinde yüksek oranda demir ve çinko maddeleri yer alır. Bundan dolayı de kemiklerin güçlenmesi, raşitizme karşı korunması ve kemik sağlığı açısından büyük faydalar sağlar.

Kansızlık İçin Faydası: İçerdiği demir yardımıyla anemi ve kansızlık benzer biçimde problemler için uzmanlar tarafınca bolca oranda tüketilmesi önerilir.

Bellek İçin Faydası: Alzheimer hastaları için daima önerilmekte olan bulgur besini, hafızanın güçlenmesi ve beyin dokularının yapılanması için şifa niyetinde bir tesir gösterecektir.

Dokuları Güçlendirmede Faydası: Bulgur içinde fazlaca fazla vitamin ve mineral içeriyor. Bu da dokuların güçlenmesi ve vücut hücrelerinin yenilenmesi için fazlaca yarar sağlamaktadır.

Saç ve Cilt Sağlığı İçin Faydası: Vitamin ve mineraller bununla beraber saç ve cilt sağlığı için de yarar sağlar. Bulgur maddesi ile saç derisinin güçlenmesi, cildin sıkılaşması ve hücrelerin yenilenmesi gerçekleştirilebilir.

2019 03 11 bulgurun faydalari nelerdir 1 1

Bulgurun Yararları Özetlemek gerekirse

 • Kemikleri sağlamlaştırır.
 • Uzun süre tok meblağ.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Hafızayı sağlamlaştırır.
 • Dokuların güçlenmesini sağlar.
 • Saç ve cilt sağlığına iyi gelir.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır.
 • Şeker hastaları için faydalıdır.

Bulgurun Zararları

Bulgurun sayısız faydasının yanında, kanıtlanmış ciddi bir ziyanı bulunmaz. Sadece aşırı bulgur tüketimine bağlı olarak gaz problemleri oluşturabilir. Mide problemleri yaşayan kişilerde de aşırı tüketim sonucu mide ağrıları yaratabilir. Ek olarak kati olmamakla beraber böbrek hastalarının tüketmeden ilkin doktorlarına danışmaları önerilir. Böbrekleri aşırı tüketim sonucu yorabileceği durumu belirtilenler içinde yer alır.

Bulgur Hakkında Ergonomik Bilgiler

Bulgur hakikaten bolca oranda tüketildiğinde ciddi yararları olan bir besindir. Bundan dolayı de küçüklere ufak yaşlardan itibaren bulguru tüketme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Vücudun fizyolojik gelişimi açısından fazlaca büyük etkisinde bırakır elde edecektir. Bilhassa kış mevsimlerinde vücudun ihtiyaç duyulan ısıyı yakalaması açısından da bulgur iyi gelecektir.

Bulgur en iyi şekilde pilav olarak tüketilmekle beraber, kısır yapımı ve salatalarda da fazlaca lezzet katacak etkisinde bırakır sağlar. Bulgurun kullanılabildiği birçok yiyecek tarifi mevcuttur. Pişirme mevzusunda azca yağ kullanımı ve sebzeler ile desteklenmesi yardımıyla, fazlaca yararlı bir öğle yemeği olabilirken, akşam yemeklerinde de et ile beraber tüketilebilecek bir gıda haline gelebilir.

 

[ad_2]

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam