Bergamot çayı neye iyi gelir?
Abone Ol

Bergamot çayı neye iyi gelir?

Bergamot narenciye ailesine ait olan bir bitkidir, görünüşü yeşil limon ‘a benzetilmektedir birçok alanda fayda görünen bu bitkinin üretildiği yer ağırlıklı olarak Avrupa’dır ülkemizde Narenciye şehirleri olan Mersin, Adana, Hatay İllerinde üretilmekte ve piyasaya sürülmektedir. Ülkemizde çokça içilen çay ‘a farklı bir aroma ve lezzet katan bergamot hiç denemedi iseniz mutlaka denemeniz gereken bir tat. […]

Bergamot narenciye ailesine ait olan bir bitkidir, görünüşü yeşil limon ‘a benzetilmektedir birçok alanda fayda görünen bu bitkinin üretildiği yer ağırlıklı olarak Avrupa’dır ülkemizde Narenciye şehirleri olan Mersin, Adana, Hatay İllerinde üretilmekte ve piyasaya sürülmektedir.

Ülkemizde çokça içilen çay ‘a farklı bir aroma ve lezzet katan bergamot hiç denemedi iseniz mutlaka denemeniz gereken bir tat.

Çayın kendine has kokusu ve lezzetini bozmadan hafif ve yumuşak bir aroma veren bergamot kaliteli çaylar arasında yer almaktadır.

Dünyada asıl yeri Hindistan olan bu bitki ticaretin gelişmesi ile ülkemize ve tüm dünyaya yayılmış popüler bir bitkidir.

Bergamot çayı faydaları

Bergamot antioksidan içermesi özelliği ile ön plana çıkmakta, tıbbi olarak iltihap önleyici olarak kullanılmakta ayrıca depresyon tedavisinde çay ve ilaç olarak da yoğun kullanımı bulunmaktadır.

Bunların yanında bergamot bağışıklık sisteminin gelişmesi, kalp damar hastalıkları için önemli bir şekilde kullanılmaktadır.

Kış aylarında tüketimi artan bergamot Grip soğuk algınlığını kısa sürede önlemektedir anti-viral özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirip koruyarak virüslerden size uzak tutmaktadır.

Bergamot Çayı zayıflatır mı?

Bergamot çayı içerisindeki aroması ve asitleri ile metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bergamot sadece siyah çay da değil yeşil çay ile de tüketilebilmektedir , aktar veya marketlerden rahatlıkla temin edebileceğiniz bergamot aromalı yeşil çay ile düzenli kullanımda kilo verebilirsiniz.

Bergamot Çayı Nasıl yapılır ?

Bergamot çayı çok fazla çeşitleri ile neredeyse tüm market ve aktarlarda mevcuttur , kullanım ihtiyacınıza göre siyah-yeşil çay alarak demleme usulü ile tüketebilirsiniz.

-Bergamot çayı demlemek için bir demlikte su kaynatılır

-Temin ettiğiniz yeşil çayı tek sefer sudan geçirerek yıkayın

-Hazırlamış olduğunuz demliğe kullanım miktarınıza göre 1-2 yemek kaşığı çay ekleyin

-20 dk demlenmesini bekledikten sonra tükete bilirsiniz.

 

Kışları soğuk algınlığı ve Grip tedavisinde kullanmak için hazırlamış olduğunuz Bergamot aromalı yeşil çayınızın içerisine bir çay kaşığı bal , bir tutam zencefil birkaç damla limon ekleyerek tükete bilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gün içerisinde iletişim aksaklıkları, yanlış anlama ve alınganlık gibi durumlara karşı dikkat etmeli.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde küslük ve barışmalara açık enerjiler hakim olacak. Sosyal çevrenizle ilişkilerinizde daha hassas ve değişime açık olmalı, karşınızdaki kişilerin beklentilerini göz etmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınıza karşı daha duygusal olabilirsiniz. Etrafınızdaki enerjilerden daha fazla etkilenebileceğiniz için negatif insanlardan ve negatif konuşmalardan uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yarım kalan işlerinizi tamamlamak, dinlenmek ve zihni boşaltmak için güzel bir gün. Önemli başlangıçları bir sonraki güne erteleyebilir, bugün boyunca daha çok olayları farklı açılardan görmeye çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili düzenlemeler yapabilir, ödemeler ve harcamalar yapabilirsiniz. Hediyeler alabilir, verebilirsiniz. Yeteneklerinizi iş hayatında ve kariyer yolunuzda ortaya koyma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam