BAHAR YORGUNLUĞU VE DEPRESYON
Abone Ol

BAHAR YORGUNLUĞU VE DEPRESYON

Yaz Depresyonuna Karşı Önlemlerinizi Alın Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde genel olarak insanlarda görülen yorgunluk, iştahta azalma, bezginlik, mutsuzluk, hiçbir şey yapmama isteği neden kaynaklanıyor hiç düşündünüz mü? Sizin de bunun gibi şikayetleriniz var ise bahar yorgunluğu ve depresyon kapınızda olabilir. Depresyonda olan kişi yaşamaktan zevk almayan, odaklanma problemi yaşayan ve her türlü aktiviteye karşı […]

Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde genel olarak insanlarda görülen yorgunluk, iştahta azalma, bezginlik, mutsuzluk, hiçbir şey yapmama isteği neden kaynaklanıyor hiç düşündünüz mü? Sizin de bunun gibi şikayetleriniz var ise bahar yorgunluğu ve depresyon kapınızda olabilir.

bahar yorgunlugu depresyona e1495744897520

Depresyonda olan kişi yaşamaktan zevk almayan, odaklanma problemi yaşayan ve her türlü aktiviteye karşı isteksiz bir birey haline gelir. Genel inanışlara göre depresyon genelde kapalı havaların olduğu sonbahar ve kış aylarında daha yaygındır. Ancak son yıllarda bahar yorgunluğu olarak adlandırılan bir depresyon türünün var olduğunu kanıtlayan bazı araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalara göre bahar ve yaz aylarında melatonin hormonunun daha az salgılanması, psikolojik ve biyolojik faktörler bu aylarda yaygın bir depresyonun sebebi olabilmektedir.

Bahar Yorgunluğu ve Depresyonun Belirtileri

Kış döneminde sürekli kapalı ve yağışlı soğuk havaların ardından açan güneşle her şeyin daha güzel olması beklenirken, işlerin içinden çıkılmaz hal alması da mümkün olabilir. Kişi hayattan zevk almaz, günlük hayatında severek yaptığı şeyleri asla yapmak istemez. Sürekli kendini yorgun ve bitmiş hisseder. Yine motivasyon eksikliği, dikkat sürelerinde azalma, uyku bozuklukları, kontrolsüz kilo kayıpları ya da kilo artışları da bahar yorgunluğu ve depresyonun belirtileri arasındadır.

bahar yorgunlugu sandiginiz bahar depresyonu mu 4896 1

Bu belirtiler kendisini gösterdikten sonra hasta nasıl davranacağını bilemeyen, hırçın, öfke kontrolünü sağlayamayan, saldırgan bir kişiliğe dönüşebilir. Hatta bu durum fark edilmez ve tedavi ile kontrol altına alınmaz ise intihar düşüncesine kadar gidebilmektedir.

Bahar Yorgunluğu ve Depresyon İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Bahar geldiğinde günlük hayat rutinini bozmamak alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir. Sabah erken kalkmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, her gün olmasa da düzenli egzersiz yapmak, bol bol duş almak da depresyon riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek maddelerdir. Aynı zamanda kişinin kendine vakit ayırması, kişisel bakımıyla daha çok ilgilenmesi de alınabilecek önlemler arsındadır.

Sürekli olumlu düşünmeye odaklanan insanlarda da depresyon riski oldukça düşüktür. Sosyal ortamlara girmek, sevdiklerinizle vakit geçirmek ve sürekli sevgi alış verişi içinde olmak ise depresyonun en güçlü düşmanı olacaktır.

Yaz Depresyonuna Karşı Önlemlerinizi Alın

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Doğanız gereği sosyal olabilirsiniz ama yalnız kalmayı sevdiğiniz günler vardır ve bu da onlardan biri. Kimse sizden her partinin hayatı ve ruhu olmanızı beklemiyor, bu yüzden bunu kendinizden beklemeyin. Düşüncelerinizle biraz kaliteli zaman geçirin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Her türden ortaklık mercek altında, şimdi Güneş karşıt burcunuza geçiyor ve son haftalarda bir yakınınızdan biriyle aranız açıldıysa, şimdi onunla barışmanın tam zamanı. Yarı yolda sizinle tanışmaktan mutlu olacaklar.

YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU

Son haftalarda sisteminize karşı katlanmak zorunda kaldığınız şoklar ne olursa olsun, siz tekrar geri döndüğünüzde ve dünyanın sizin oyun alanınız olduğuna inanmaya başladığınızda kısa sürede unutulacaktır. Diğerleri dilerlerse hayatlarını endişelendirebilirler ama siz eğlenmek niyetindesiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU

Haritanızın iletişim alanındaki kozmik aktivite, önümüzdeki birkaç gün içinde kendiniz için söyleyecek çok şeyiniz olacağı anlamına geliyor ve bu iyi. Fikirlerinizi çok uzun süre kendinize sakladınız, şimdi onları çatılardan haykırın.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Haritanızın en hassas bölgesindeki kozmik aktivite, etrafınızda olup bitenlerle savaşmayı bırakmanız ve meydana gelen her şeyi büyük tasarımın bir parçası olarak kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Daha gevşek bir yaklaşım, iç huzurunuz için harikalar yaratacaktır.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Güneş bugün haritanızın kariyer alanına girerken, ardından yarının güçlü yeni ayı gelirken, bu, uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirmek için ideal bir zamandır. Bundan 10 yıl sonra nerede olmak istiyorsun? Bunun için çalışmaya başlayın.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam