BAHAR YORGUNLUĞU VE DEPRESYON
Abone Ol

BAHAR YORGUNLUĞU VE DEPRESYON

Yaz Depresyonuna Karşı Önlemlerinizi Alın Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde genel olarak insanlarda görülen yorgunluk, iştahta azalma, bezginlik, mutsuzluk, hiçbir şey yapmama isteği neden kaynaklanıyor hiç düşündünüz mü? Sizin de bunun gibi şikayetleriniz var ise bahar yorgunluğu ve depresyon kapınızda olabilir. Depresyonda olan kişi yaşamaktan zevk almayan, odaklanma problemi yaşayan ve her türlü aktiviteye karşı […]

Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde genel olarak insanlarda görülen yorgunluk, iştahta azalma, bezginlik, mutsuzluk, hiçbir şey yapmama isteği neden kaynaklanıyor hiç düşündünüz mü? Sizin de bunun gibi şikayetleriniz var ise bahar yorgunluğu ve depresyon kapınızda olabilir.

Depresyonda olan kişi yaşamaktan zevk almayan, odaklanma problemi yaşayan ve her türlü aktiviteye karşı isteksiz bir birey haline gelir. Genel inanışlara göre depresyon genelde kapalı havaların olduğu sonbahar ve kış aylarında daha yaygındır. Ancak son yıllarda bahar yorgunluğu olarak adlandırılan bir depresyon türünün var olduğunu kanıtlayan bazı araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalara göre bahar ve yaz aylarında melatonin hormonunun daha az salgılanması, psikolojik ve biyolojik faktörler bu aylarda yaygın bir depresyonun sebebi olabilmektedir.

Bahar Yorgunluğu ve Depresyonun Belirtileri

Kış döneminde sürekli kapalı ve yağışlı soğuk havaların ardından açan güneşle her şeyin daha güzel olması beklenirken, işlerin içinden çıkılmaz hal alması da mümkün olabilir. Kişi hayattan zevk almaz, günlük hayatında severek yaptığı şeyleri asla yapmak istemez. Sürekli kendini yorgun ve bitmiş hisseder. Yine motivasyon eksikliği, dikkat sürelerinde azalma, uyku bozuklukları, kontrolsüz kilo kayıpları ya da kilo artışları da bahar yorgunluğu ve depresyonun belirtileri arasındadır.

Bu belirtiler kendisini gösterdikten sonra hasta nasıl davranacağını bilemeyen, hırçın, öfke kontrolünü sağlayamayan, saldırgan bir kişiliğe dönüşebilir. Hatta bu durum fark edilmez ve tedavi ile kontrol altına alınmaz ise intihar düşüncesine kadar gidebilmektedir.

Bahar Yorgunluğu ve Depresyon İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Bahar geldiğinde günlük hayat rutinini bozmamak alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir. Sabah erken kalkmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, her gün olmasa da düzenli egzersiz yapmak, bol bol duş almak da depresyon riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek maddelerdir. Aynı zamanda kişinin kendine vakit ayırması, kişisel bakımıyla daha çok ilgilenmesi de alınabilecek önlemler arsındadır.

Sürekli olumlu düşünmeye odaklanan insanlarda da depresyon riski oldukça düşüktür. Sosyal ortamlara girmek, sevdiklerinizle vakit geçirmek ve sürekli sevgi alış verişi içinde olmak ise depresyonun en güçlü düşmanı olacaktır.

Yaz Depresyonuna Karşı Önlemlerinizi Alın

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gün içerisinde iletişim aksaklıkları, yanlış anlama ve alınganlık gibi durumlara karşı dikkat etmeli.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde küslük ve barışmalara açık enerjiler hakim olacak. Sosyal çevrenizle ilişkilerinizde daha hassas ve değişime açık olmalı, karşınızdaki kişilerin beklentilerini göz etmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınıza karşı daha duygusal olabilirsiniz. Etrafınızdaki enerjilerden daha fazla etkilenebileceğiniz için negatif insanlardan ve negatif konuşmalardan uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yarım kalan işlerinizi tamamlamak, dinlenmek ve zihni boşaltmak için güzel bir gün. Önemli başlangıçları bir sonraki güne erteleyebilir, bugün boyunca daha çok olayları farklı açılardan görmeye çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili düzenlemeler yapabilir, ödemeler ve harcamalar yapabilirsiniz. Hediyeler alabilir, verebilirsiniz. Yeteneklerinizi iş hayatında ve kariyer yolunuzda ortaya koyma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam