B3 Vitamininin Yararları
Abone Ol

B3 Vitamininin Yararları

[ad_1] B3 vitamini olarak da malum niasin, vücudunuzun uygun metabolizma, sinir sistemi fonksiyonu ve antioksidanlardan korumak için kullandığı bir mikro gıda maddesidir. Vücudunuz bu vitamini kendi başına üretemez ve onu yiyeceklerden almanız gerekir. Niasin suda çözünür olduğundan, herhangi bir fazlalık vücudunuzda depolanmak yerine idrarınız kanalıyla atılır. Bu yüzden, tertipli olarak niasin bakımından varlıklı besinler tüketmek […]

[ad_1]

B3 vitamini olarak da malum niasin, vücudunuzun uygun metabolizma, sinir sistemi fonksiyonu ve antioksidanlardan korumak için kullandığı bir mikro gıda maddesidir.

Vücudunuz bu vitamini kendi başına üretemez ve onu yiyeceklerden almanız gerekir.

Niasin suda çözünür olduğundan, herhangi bir fazlalık vücudunuzda depolanmak yerine idrarınız kanalıyla atılır. Bu yüzden, tertipli olarak niasin bakımından varlıklı besinler tüketmek önemlidir.

Bu gıda maddesi için tavsiye edilen rejim ödeneği (RDA), erkekler için günde 16 mg ve hanımefendiler için günde 14 mg’dır yetişkinlerin ortalama% 98’inin ihtiyacını karşılayacak kadardır.

Niasin kıymeti yüksek 15 yiyecek:

vitamin b3 nedir niasin

1- Karaciğer

Karaciğer, niasin bakımından en iyi organik kaynaklardan biridir.

Pişmiş sığır karaciğerinin 85 gramlık porsiyonu, 14.7 mg niasin yada erkekler için RDA’nın% 91’ini ve hanımefendiler için RDA’nın% 100’ünden fazlasını sağlar.

Tavuk karaciğeri de iyi bir kaynaktır, adamların ve hanımefendilerin 85 gram porsiyonluk servis için sırasıyla % 73 ve % 83’ünü sağlamaktadır.

Ek olarak, karaciğer , protein, demir, kolin , A vitamini ve öteki B vitaminleri ile doldurulmuş inanılmaz besleyici bir besindir.

2- Tavuk Göğsü

Tavuk, bilhassa de göğüs eti, hem niasin hem de yağsız protein deposudur.

85 gram pişmiş, kemiksiz, derisiz tavuk göğsü, adam ve hanımefendiler için RDA’nın sırasıyla % 71 ve % 81’i olan 11.4 mg niasin ihtiva eder.

Buna karşılık, aynı oranda kemiksiz, derisiz tavuk baldırları bir tek bu miktarın yarısını ihtiva eder.

Tavuk göğsüleri de, her bir çorba kaşığı başına 8.7 gram içeren proteinle doldurulur , bu da tavuk göğsünü kilo vermek için tasarlanmış düşük kalorili, yüksek proteinli rejimler için muhteşem bir seçim haline getirir.

3- Tuna

Ton balığı iyi bir niasin deposudur ve balık yiyen fakat et yemeyen insanoğlu için muhteşem bir seçenektir .

Işık orkinosunun 165 gramlık bir tenekesi, hem adam hem de hanımefendiler için RDA’nın% 100’ünün üstünde 21.9 mg niasin sağlar.

Protein, B6 vitamini, B12 vitamini, selenyum ve omega-3 yağ asitleri de yüksektir.

Bu metal tuna etinde birikebildiği için cıva toksisitesi hakkında bazı endişeler vardır . Sadece, haftada bir yiyecek bir çok insan için güvenli kabul edilir.

4- Hindi

Hindi tavuktan daha azca niasin içeriyor olsa da, vücudunuzun niasine dönüşebileceği triptofan sağlar.

85 gram pişmiş hindi göğsünde 6 mg niasin ve ortalama 1 ek miligram niasin üretmek için kafi triptofan vardır. Triptofan da , hem duygudurum hem de uyku için mühim olan nörotransmiter serotonin ve melatonin hormonunu üretmek için kullanılır.

Kombinasyon halinde, bu erkekler için BKA’nın %46’sı ve hanımefendiler için %52’dir.

5- Somon

Somon iyi bir niasin deposudur.

Yabani Atlantik somon balığı 85 gramlık bir fileto, erkekler için RDA’nın% 53’ünü ve hanımefendiler için RDA’nın% 61’ini karşılamaktadır.

Çiftlik somonunun aynı porsiyonu birazcık daha azca ihtiva eder erkekler için RDA’nın bir tek %42’si ve hanımefendiler için %49’dur.

Somon ek olarak kalp hastalığı ve otoimmün hastalıkları riskini azaltabilecek muhteşem bir omega-3 yağ asitleri deposudur.

Yabani somon, yetiştirilen somondan birazcık daha çok omega-3 ihtiva eder, sadece her ikisi de iyi kaynaklardır.

6.-Hamsi

Hamsi yiyecek, niasin ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak için ucuz bir yoldur.

Yalnız bir hamsi, erişkin erkekler ve hanımefendiler için RDA’nın ortalama %5’ini sağlar. Bu yüzden, 10 hamsi üstünde atıştırma, size her gün gerekseme duyduğunuz niasin yarısını verir.

Bu ufak balıklar, hamsi başına RDI’nin ortalama %4’ünü içeren muhteşem bir selenyum deposudur.

Selenyum açısından varlıklı yiyecekler tüketmek, bilhassa meme, akciğer, yiyecek borusu, mide ve prostat olmak suretiyle, %22 daha düşük bir kanser riski ile ilişkilidir.

7- Sığır Kıyması

Sığır etinden elde edilmiş bir kıyma iyi bir niasin deposudur ve protein, demir, B12 vitamini, selenyum ve çinko bakımından zengindir.

Yem sığırlarının yağsız çeşitleri, daha yağlı ürünlere bakılırsa daha çok niasin ihtiva eder.

Mesela, %95 yağsız kıyılmış sığır eti için 85 gram pişmiş porsiyon, 6.2 mg niasin sağlarken, aynı oranda %70 yağsız kıyma, bir tek 4.1 mg ihtiva eder.

Bazı araştırmalar, otlarla beslenen sığır etinin , konvansiyonel hububatla beslenen sığırlardan daha çok kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar sağladığını ve bunun oldukça besleyici bir seçenek bulunduğunu bulmuştur.

8-Fıstık

Fıstık, en iyi vejetaryen niasin kaynaklarından biridir.

İki çorba kaşığı fıstık ezmesi , 4,3 mg niasin ihtiva eder bu da ortalama %25’i erkeklerde RDA ve %30’u hanımlarda karşılanır.

Yerfıstığı ek olarak protein, tekli doymamış yağlar, E vitamini, B6 vitamini, magnezyum, fosfor ve manganez bakımından da zengindir.

Yer fıstığı kalorilerde nispeten yüksek olmasına karşın, araştırmalar günlük yemenin, tip 2 diyabet riskinin azaltılması benzer biçimde sıhhat yararları ile ilişkili bulunduğunu göstermektedir. Ek olarak günlük fıstık tüketimi kilo alımına yol açmamaktadır.

9- Avokado

Bir orta boy avokado , sırasıyla adam ve hanımefendiler için 3.5 mg niasin, %21 ve %25 oranında RDA ihtiva eder.

Ek olarak lif, sıhhatli yağlar ve birçok vitamin ve mineral bakımından zengindirler. Aslına bakarsak, bir avokado muzdan iki kat daha çok potasyum ihtiva eder.

Avokadolar ek olarak, tertipli olarak tüketildiğinde kalp hastalığınızın riskini azaltmaya destek olabilecek tekli doymamış yağların muhteşem kaynaklarıdır.

10. Kahverengi Pirinç

195 gram pişmiş kahverengi pirinç, erkeklerde niasin için %18, hanımlarda %21’ini karşılar.

Bununla beraber, bazı araştırmalar, tahıllardaki niasinin bir tek %30’unun emilim için mevcut bulunduğunu ve bunun öteki gıdalardan daha azca uygun bir kaynak bulunduğunu göstermektedir.

Niasin içeriğine ek olarak, kahverengi pirinç lif, tiamin, B6 vitamini, magnezyum, fosfor, manganez ve selenyumda yüksektir.

Kahverengi pirinç kullanmanın, aşırı şişman ve obez hanımlarda inflamasyonu azalttığı ve kalp sağlığının belirleyicilerini geliştirdiği gösterilmiştir.

11-  Tam Buğday

Tam buğday ekmeği ve makarna benzer biçimde tam buğday ürünlerinde de niasin seviyesinde yüksektir.

Şu sebeple kepek olarak malum buğday çekirdeklerinin niasin bakımından varlıklı dış tabakası, tam buğday unu içine dahil edilir, sadece rafine beyaz undan arındırılır.

Mesela, bir tam buğdaydan yapılmış muffin, adam ve hanımefendiler için BKA’nın ortalama %15’ini ihtiva eder, sadece zenginleştirilmemiş beyaz undan meydana getirilen bir çörek bir tek ortalama %5’ini ihtiva eder.

Sadece, kahverengi pirinç benzer biçimde, tam buğday ürünlerindeki niasinin bir tek %30’u sindirilir ve emilir.

12- Mantarlar

Mantarlar, en yüksek sebze niasin kaynaklarından biri olup, her seferinde kupa başına 2.5 mg sağlar  bu oran erkeklerde ve hanımlarda %15 ve %18’dir.Bu durum, leziz mantarları vejetaryenler için organik niasin deposu için iyi bir seçenek haline getiriyor.

Güneş altında yetişen mantarlar da D vitamini barınır ve bu vitaminin en iyi nebat bazlı gıda kaynaklarından biridir.

İlginç bir halde, emekler mantarlar vasıtasıyla D vitamini tüketmenin D vitamini yetersiz erişkinlerde vitamin düzeylerini yükseltmek için takviye olarak etkili bulunduğunu bulmuşlardır.

13- Yeşil Bezelye

Yeşil bezelye, hem adam hem de hanımefendiler için RDA’nın ortalama %20’si karşılanır. Ek olarak lif bakımından da zengindirler.

Bir fincan yeşil bezelye günlük lif ihtiyacının %25’inden fazlasını günde 2,000 kalori tüketen biri için sağlar.

Emekler, bezelye ve antioksidanlarda, kanser riskini azaltabilecek öteki kolesterol düzeylerini düşürdüğü ve sıhhatli bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik edebilecek öteki bileşiklerin de yüksek bulunduğunu göstermektedir.

14-Patates

Beyaz patatesler ister kabuklu olsun isterse kabuksuz olsun mühim bir niasin deposudur.

Bir büyük fırınlanmış patates, erkeklerde RDA’nın ortalama %25’i ve hanımefendiler için %30’u olan 4,2 mg niasin sağlar.

Bir incelemeye bakılırsa, kahverengi Russet patatesleri herhangi bir tipte patatesden daha çok niasin ihtiva eder. Bu oran her 100 gram patates için 2 mg niasin.

Tatlı patatesler de, averaj beyaz patates ile aynı oranda niasin elde eden iyi bir kaynaktır.

15- Takviyeli ve Zenginleştirilmiş Gıdalar

Birçok gıda niasin ile zenginleştirilir, bu besinlerin zayıf kaynaklarından iyi olanlara dönüştürülür.

Zenginleştirilmiş gıdalar, işleme esnasında kaybolan gıdaları geri eklerken, takviye edilmiş gıdalar fazladan besinlerle zenginleştirilir.

Pek oldukça kahvaltılık gevrek ve beyaz ekmek ve makarna benzer biçimde rafine edilmiş tahıl ürünleri, gıda maddelerini geliştirmek için niasin ile zenginleştirilmiştir.

Niasin yada B3 vitamini, vücudunuz sentezleyemeyeceği yada depolayamayacağı için diyetinizde tüketmeniz ihtiyaç duyulan temel bir besindir. Öteki şeylerin yanı sıra, niasin metabolizmanıza ve sinir sisteminize destek verir.

Birçok besin , bilhassa et, balık ve kümes hayvanları benzer biçimde hayvansal ürünler olmak suretiyle niasin açısından zengindir .

Vejetaryen kaynaklar içinde avokado, yer fıstığı, kepekli tahıllar, mantarlar, yeşil bezelye ve patates bulunur.

Yemeye hazır kahvaltılık gevrekler ve rafine tahıl ürünleri, tipik olarak, diyetlerdeki ana niasin kaynaklarından biri haline gelmiştir.

 

[ad_2]

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Son aylarda bağlandığınız bir şeyden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz, ancak iyi haber şu ki, çok daha iyi bir şeyin yerini alması uzun sürmeyecek. Maddi şeylerin geçici olduğunu ve kalıcı bir değeri olmadığını sık sık kendinize hatırlatın.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugünü keyifli hale getirmek için özel bir şey yapmanıza gerek yok, kendiniz olmanız ve gerçekten iyi vakit geçirmeniz yeterli. Yine de dikkatli olun: Hayatınız önümüzdeki 24 saat içinde çok telaşlı hale gelirse, hafta sonunun çoğunu iyileşmekle geçirebilirsiniz!

İKİZLER BURCU YORUMU

Karşılaştığınız görev için pek hevesli olmayabilirsiniz, ancak bir kez başladığınızda beklediğinizden daha eğlenceli olduğunu görebilirsiniz. Bu ilk adımı atın ve ardından ilerlemeye devam edin. Görevde ilerledikçe düşündüğünüz kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Hiç uğraşmak istemeyeceğiniz biriyle karşı karşıya kalmak zorunda olabilirsiniz. Ancak bu durum geri adım atmanıza neden olmasın. Evet istemediğiniz biriyle herhangi bir konuda uzlaşmak zor olabilir ama istersen dişini geçirebilirsin.

ASLAN BURCU YORUMU

Yapmayı planladığınız şey için izin almanıza ya da açıklama yapmanıza gerek yok: söz sahibi olan sizsiniz ve bazı insanlar bundan hoşlanmazsa sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Cesur olun ve işleri halledin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Yeni bir proje sizi o kadar heyecanlandırabilir ki, çok erken başlayıp ortalığı karıştırabilirsiniz. Bunun yerine, derin bir nefes alın heyecanlanmadan yavaş yavaş ilerleyin. Bunu yapmanın doğru olduğunu hissettiğinizde hızınızı artırın. Yeni ayla birlikte uçuşa geçebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Popülaritenizi ve başarınızı kıskanan biri, birkaç gün içinde hayatı sizin için zorlaştırabilir, ancak size gerçekten zarar vermek için yapabilecekleri fazla bir şey yok. Bu yüzden hepsini biraz şaka olarak görün. Küçük insanların seni hayal kırıklığına uğratmasına asla izin verme!

AKREP BURCU YORUMU

Bazı insanlar yeterince sıkı çalışmadığınızı söylüyor. Diğerleri, çok çalıştığınızı ve dinlenmeniz gerektiğini söylüyor. Kimin tavsiyesini dinliyorsun? Zihninizi susturun ve iç sesinizi dinleyin. Tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu ve nasıl ilerlemeniz gerektiğini söyler.

YAY BURCU YORUMU

İşle ilgili bir görev sıkıcı olabilir, ancak bundan vazgeçmeyin. Gezegenlere göre, çabalarınızın yalnızca ortalama olarak başlayan şeyi gerçekten olağanüstü bir şeye dönüştürdüğü noktaya çok yakınsınız. Hafta sonu büyük bir atılım bekliyoruz.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU

Bir arkadaşınız veya meslektaşınız sizden daha deneyimli olabilir ama bu onların en iyisini bildiği anlamına gelmez. Bugün planladıkları şey gereğinden fazla temkinli görünüyorsa, o zaman elbette kendi yolunuza gidin ve kendi işinizi yapın. Ve en iyi Kova kazansın!

BALIK BURCU YORUMU

Dikkatsiz bir kelime çok fazla hasara neden olabilir, bu yüzden diğer insanlar hakkında söylediklerinize dikkat edin ve sizin hakkınızda söylediklerini ciddiye almamaya çalışın. Bazen, elbette, hiçbir şey söylememek daha iyidir ve bugünün en iyi politikası bu olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam