Ayak Mantarına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?
Abone Ol

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?

Ayak Mantarı:Mantar ayak derisine yapışarak enfeksiyon şeklinde deriye yayılır. Ayakta oluşan bu mantar türü karanlık ve nemli ortamları sever. Bu yüzden ayakkabılarınızın herzaman hava alan,temiz ve serin olması gerekir. Ayağınız terlemeye başladığında mantar için oluşma zamanı gelmiş demektir. Ayak Mantarı Belirtileri Ayak mantarı, genelde kaşınma, yanma ve aynı zamanda çatlama ile kendisini öne çıkartan bir […]

Ayak Mantarı:Mantar ayak derisine yapışarak enfeksiyon şeklinde deriye yayılır. Ayakta oluşan bu mantar türü karanlık ve nemli ortamları sever. Bu yüzden ayakkabılarınızın herzaman hava alan,temiz ve serin olması gerekir. Ayağınız terlemeye başladığında mantar için oluşma zamanı gelmiş demektir.

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı, genelde kaşınma, yanma ve aynı zamanda çatlama ile kendisini öne çıkartan bir sağlık problemidir. Genelde parmaklarda, ayak tabanında veya tırnaklarda yer alan komplike sorunlar ile öne çıkmaktadır. İçi su toplamış olan yaralar olarak gözlemlenir. Aynı zamanda kabuklanmalar yapar ve dökülme gibi birçok olumsuz etkeni öne çıkartabilir. Buna bağlı olarak tırnakta renk değişikliği, kanama, kabalaşma gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Ayak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlık olmasından dolayı dikkatli olunmalıdır. Çoğu zaman ortak kullanım alanlarından sebep öne çıkabilmektedir. Havuzlar, spor salonları, güzellik salonları, yurtlar, cami veya benzeri ortak kullanım alanlarda yer alan terlik, havlu, ayakkabı veya çorap gibi eşyalardan yayılmaktadır.

Ayak Mantarı Bulaşırmı ,Nasıl Bulaşır ?

Ayak mantarı kişiden kişiye çok çabuk bulaşabilen bir mantar türüdür.Ayağında mantar olan birinin ayakkabısını,ve kıyafetlerini giymesini mantarın bulaşması için yeterlidir.Bu nedenle camilerde,okullarda,havuz,plaj ve spor salonlarında dikkatli olmalı kimsenin eşyasını giymemelisiniz.

Ayak Mantarına Bitkisel Tedavi

Ayak mantarına bitkisel çözüm sarımsak’tır.Sarımsak antibiyotik özelliği sayesinde her hastalığa iyi geldiği gibi ayak mantarınada iyi gelmektedir.

Sarımsak Kürünün Hazırlanışı:Öncelikle 6-7 diş sarımsağı ezerek bir kaba koyuyoruz,daha sonra üstüne biraz tuz ekleyerek sarımsağın tuzlanmasını sağlıyoruz.Daha sonra kabın için çok az miktarda saf alkol (eczanelerde bulunur) ekliyoruz.Sonra 4 saat kadar bekleyip sarımsağın suyunu süzüyoruz.

Uygulanışı:İlk olarak tedavinin işe yaraması için ayaklarımızı ılık suyla yıkayıp temizliyoruz.

Ölü derinin atılması için ayak parmakları bir bez yardımıyla sertçe silinerek temizlenmelidir.

Daha sonra süzdüğümüz sarımsak suyunu pamuk yardımıyla ayak parmak aralarına ve mantarlı bölgeye sürüyoruz. 3 saat bu şekilde ayaklarımız bekledikten sonra.Ilık suyla yıkıyoruz.

Bu tedaviyi 3-4 gün arayla 15 gün uygulamalısınız.1-2 ay bekledikten sonra mantar yine çıkarsa tedaviyi tekrar deneyebilirsiniz.

Ayak Mantarı Neden Olur ? Alınacak Önlemler Nelerdir ?

Ayakkabı Değişikliği Yapın:Ayak mantarına sebep olan en önemli etken dar ve hava almayacak şekilde dizayn edilmiş ayakkabılardır.Bu ayakkabılardan içeriye düzgün hava girişi olmaz ve ayak terlemeye başlar ve terleyen ayakta mantar oluşumu çoğalır.Bu yüzden ayaklarınıza düzgün hava girecek şekilde dizayn edilmiş ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Ayak Parmaklarınızı Kuru Tutun :Vücutta en çok terleyen yer şüphesizki ayaklardır ,giydiğiniz ayakkabılar yüzünden ayak parmaklarınız terleme yapar ve buda mantar oluşması için yeterli bir nedendir.Çorap giymeden önce ayak parmaklarınızı bir peçeteyle silerek çorabı öyle giyebilir bunu günde 1-2 defa tekrarlayabilirsiniz.Bu sayede mantar oluşumu ortadan kalkacaktır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin:Her hastalığın başlangıcı olduğu gibi ayak mantarınında başlangıcı sindirim sisteminizin yeteri kadar güçlü olmaması olabilir.Vücut direnci düşülk olduğundan ayak mantarlarını tehlike olarak görmez ve oluşmasına göz yumar bu nedenle ayağından mantarlar çıkabilir.Düzenli ve dengeli beslenerek vitamin değerleri yüksek gıdalarla bu sindirim sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Spor Yapın:Kan dolaşımı vücudun düzgün çalışması ve hastalıklardan korunması için gereken bir işlemdir.Kan dolaşımı az olursa bölgede hastalıklar meydana gelir.Kan dolaşımının en az olduğu bölgelerden biride ayaklarımızdır.Spor yaparak kan akışını hızlandırabilir ve ayaklarınızda mantar oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Doktora Görünün:Eğer mantar probleminiz geçmiyorsa ve ciddiyse hemen uzman bir doktora görünmelisiniz.Doktorun verdiği ilaçları kullanarak 2 hafta içinde mantarlardan kurtulabilirsiniz.Eğer geçmiyorsa tekrar doktora gidip durumu anlatmalısınız.

Tırnak Parlatıcıları Kullanmayın:Tırnaklarınız parmak görünmesi için sürdüğünüz tırnak parlatıcılar ve onları temizlemek için kullandığınız temizlik ürünleri tırnağını incelteceği için mantar probleminiz geçene kadar kullanmamanızda fayda olabilir.

Ayaklarınızı Sirkeyle Yıkayın :Sirke asitli bir yapıda olduğu için ayaklarınızdaki mantarları yakarak öldürmektedir.Ayaklarınızı sirkeyle yıkayarak mantarlardan kurtulabilirsiniz.Ayakları hassas olanlar sirke yaktığı için daha az miktarda kullanarak yıkayabilirler.

Ayak Mantarının Nedenleri!
Ayak mantarının nedenlerine aşağıda yer alan sıralama ile ulaşma şansları söz konusudur. Buna istinaden;

*Sıkı ayakkabıları uzun süre boyunca kullanmak
*Islak zemine ayak basılan ortak kullanım alanları
*Yüzdüğünüz havuzun temizliği ve dezenfekte işlemleri
*Banyo sonrası ayak kurulamama
*Pedikür ortak setleri kullanma
*Ayak Mantarı Tedavisi
*Ayak mantarı tedavisini gerçekleştirmek adına birçok yöntem tercih edilebilir. *Öncelikle bir doktora görünmek ve sunulan hap / krem gibi ürünleri kullanmak, en kısa sürede ve en kalıcı şekilde bu rahatsızlıklardan sıyrılmanızı sağlayacaktır. buna istinaden;

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak parmakları arasında yer alan mantarlar için terbinafin tedavisi uygulanmalıdır.

Ayak hijyeni aksatılmamalıdır. Günlük çorap değişimi ve ayak kurulanması sağlanmalıdır.

Ayak tabanında yaşanan mantar tedavilerinde ilaç tedavisi uygulanması şarttır.Mantar enfeksiyonu ilaç ile uygulanan bir tedavidir. Diğer uygulanacak olan doğal yöntemler sadece sizlere geçici olarak kaşıntı veya ağrı hissiyatını ortadan kaldırmanızı sağlar.

Tedavisi aksatılan mantarların zamanla yayıldığı ve çok daha ileri noktaya gittiği bilinmektedir. Bu sebeple ayak mantarı tedavisi esnasında mutlaka hekim kontrolü altında olmalısınız.

Sizlerin mantar durumu ve mantarın ilerleme evrelerine göre belirlenmiş olan kremler ve ilaçlar sunulacaktır. Böylelikle mantar tedavisi tam anlamıyla istenen şekilde sağlanır ve kişilerin yeniden sağlığını kazanması hedeflenir. Buna istinaden doğru yollar izlenmeli ve tedavilerin öne çıkması gerekmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün bilinçaltı rüyalarıyla güne başlayabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Gün içerisinde iletişim aksaklıkları, yanlış anlama ve alınganlık gibi durumlara karşı dikkat etmeli.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerde küslük ve barışmalara açık enerjiler hakim olacak. Sosyal çevrenizle ilişkilerinizde daha hassas ve değişime açık olmalı, karşınızdaki kişilerin beklentilerini göz etmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün çocuklarınızla ilgilenebilir, çocuklarınıza karşı daha duygusal olabilirsiniz. Etrafınızdaki enerjilerden daha fazla etkilenebileceğiniz için negatif insanlardan ve negatif konuşmalardan uzak kalmaya çalışın.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün yarım kalan işlerinizi tamamlamak, dinlenmek ve zihni boşaltmak için güzel bir gün. Önemli başlangıçları bir sonraki güne erteleyebilir, bugün boyunca daha çok olayları farklı açılardan görmeye çalışabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla ilgili düzenlemeler yapabilir, ödemeler ve harcamalar yapabilirsiniz. Hediyeler alabilir, verebilirsiniz. Yeteneklerinizi iş hayatında ve kariyer yolunuzda ortaya koyma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam