Ayak Mantarına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?
Abone Ol

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?

Ayak Mantarı:Mantar ayak derisine yapışarak enfeksiyon şeklinde deriye yayılır. Ayakta oluşan bu mantar türü karanlık ve nemli ortamları sever. Bu yüzden ayakkabılarınızın herzaman hava alan,temiz ve serin olması gerekir. Ayağınız terlemeye başladığında mantar için oluşma zamanı gelmiş demektir. Ayak Mantarı Belirtileri Ayak mantarı, genelde kaşınma, yanma ve aynı zamanda çatlama ile kendisini öne çıkartan bir […]

Ayak Mantarı:Mantar ayak derisine yapışarak enfeksiyon şeklinde deriye yayılır. Ayakta oluşan bu mantar türü karanlık ve nemli ortamları sever. Bu yüzden ayakkabılarınızın herzaman hava alan,temiz ve serin olması gerekir. Ayağınız terlemeye başladığında mantar için oluşma zamanı gelmiş demektir.

5de8eeb6c9de3d229cdab474

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı, genelde kaşınma, yanma ve aynı zamanda çatlama ile kendisini öne çıkartan bir sağlık problemidir. Genelde parmaklarda, ayak tabanında veya tırnaklarda yer alan komplike sorunlar ile öne çıkmaktadır. İçi su toplamış olan yaralar olarak gözlemlenir. Aynı zamanda kabuklanmalar yapar ve dökülme gibi birçok olumsuz etkeni öne çıkartabilir. Buna bağlı olarak tırnakta renk değişikliği, kanama, kabalaşma gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Ayak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlık olmasından dolayı dikkatli olunmalıdır. Çoğu zaman ortak kullanım alanlarından sebep öne çıkabilmektedir. Havuzlar, spor salonları, güzellik salonları, yurtlar, cami veya benzeri ortak kullanım alanlarda yer alan terlik, havlu, ayakkabı veya çorap gibi eşyalardan yayılmaktadır.

Ayak Mantarı Bulaşırmı ,Nasıl Bulaşır ?

Ayak mantarı kişiden kişiye çok çabuk bulaşabilen bir mantar türüdür.Ayağında mantar olan birinin ayakkabısını,ve kıyafetlerini giymesini mantarın bulaşması için yeterlidir.Bu nedenle camilerde,okullarda,havuz,plaj ve spor salonlarında dikkatli olmalı kimsenin eşyasını giymemelisiniz.

Ayak Mantarına Bitkisel Tedavi

Ayak mantarına bitkisel çözüm sarımsak’tır.Sarımsak antibiyotik özelliği sayesinde her hastalığa iyi geldiği gibi ayak mantarınada iyi gelmektedir.

Sarımsak Kürünün Hazırlanışı:Öncelikle 6-7 diş sarımsağı ezerek bir kaba koyuyoruz,daha sonra üstüne biraz tuz ekleyerek sarımsağın tuzlanmasını sağlıyoruz.Daha sonra kabın için çok az miktarda saf alkol (eczanelerde bulunur) ekliyoruz.Sonra 4 saat kadar bekleyip sarımsağın suyunu süzüyoruz.

Uygulanışı:İlk olarak tedavinin işe yaraması için ayaklarımızı ılık suyla yıkayıp temizliyoruz.

Ölü derinin atılması için ayak parmakları bir bez yardımıyla sertçe silinerek temizlenmelidir.

Daha sonra süzdüğümüz sarımsak suyunu pamuk yardımıyla ayak parmak aralarına ve mantarlı bölgeye sürüyoruz. 3 saat bu şekilde ayaklarımız bekledikten sonra.Ilık suyla yıkıyoruz.

Bu tedaviyi 3-4 gün arayla 15 gün uygulamalısınız.1-2 ay bekledikten sonra mantar yine çıkarsa tedaviyi tekrar deneyebilirsiniz.

Ayak Mantarı Neden Olur ? Alınacak Önlemler Nelerdir ?

Ayakkabı Değişikliği Yapın:Ayak mantarına sebep olan en önemli etken dar ve hava almayacak şekilde dizayn edilmiş ayakkabılardır.Bu ayakkabılardan içeriye düzgün hava girişi olmaz ve ayak terlemeye başlar ve terleyen ayakta mantar oluşumu çoğalır.Bu yüzden ayaklarınıza düzgün hava girecek şekilde dizayn edilmiş ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Ayak Parmaklarınızı Kuru Tutun :Vücutta en çok terleyen yer şüphesizki ayaklardır ,giydiğiniz ayakkabılar yüzünden ayak parmaklarınız terleme yapar ve buda mantar oluşması için yeterli bir nedendir.Çorap giymeden önce ayak parmaklarınızı bir peçeteyle silerek çorabı öyle giyebilir bunu günde 1-2 defa tekrarlayabilirsiniz.Bu sayede mantar oluşumu ortadan kalkacaktır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin:Her hastalığın başlangıcı olduğu gibi ayak mantarınında başlangıcı sindirim sisteminizin yeteri kadar güçlü olmaması olabilir.Vücut direnci düşülk olduğundan ayak mantarlarını tehlike olarak görmez ve oluşmasına göz yumar bu nedenle ayağından mantarlar çıkabilir.Düzenli ve dengeli beslenerek vitamin değerleri yüksek gıdalarla bu sindirim sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Spor Yapın:Kan dolaşımı vücudun düzgün çalışması ve hastalıklardan korunması için gereken bir işlemdir.Kan dolaşımı az olursa bölgede hastalıklar meydana gelir.Kan dolaşımının en az olduğu bölgelerden biride ayaklarımızdır.Spor yaparak kan akışını hızlandırabilir ve ayaklarınızda mantar oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Doktora Görünün:Eğer mantar probleminiz geçmiyorsa ve ciddiyse hemen uzman bir doktora görünmelisiniz.Doktorun verdiği ilaçları kullanarak 2 hafta içinde mantarlardan kurtulabilirsiniz.Eğer geçmiyorsa tekrar doktora gidip durumu anlatmalısınız.

Tırnak Parlatıcıları Kullanmayın:Tırnaklarınız parmak görünmesi için sürdüğünüz tırnak parlatıcılar ve onları temizlemek için kullandığınız temizlik ürünleri tırnağını incelteceği için mantar probleminiz geçene kadar kullanmamanızda fayda olabilir.

Ayaklarınızı Sirkeyle Yıkayın :Sirke asitli bir yapıda olduğu için ayaklarınızdaki mantarları yakarak öldürmektedir.Ayaklarınızı sirkeyle yıkayarak mantarlardan kurtulabilirsiniz.Ayakları hassas olanlar sirke yaktığı için daha az miktarda kullanarak yıkayabilirler.

Ayak Mantarının Nedenleri!
Ayak mantarının nedenlerine aşağıda yer alan sıralama ile ulaşma şansları söz konusudur. Buna istinaden;

*Sıkı ayakkabıları uzun süre boyunca kullanmak
*Islak zemine ayak basılan ortak kullanım alanları
*Yüzdüğünüz havuzun temizliği ve dezenfekte işlemleri
*Banyo sonrası ayak kurulamama
*Pedikür ortak setleri kullanma
*Ayak Mantarı Tedavisi
*Ayak mantarı tedavisini gerçekleştirmek adına birçok yöntem tercih edilebilir. *Öncelikle bir doktora görünmek ve sunulan hap / krem gibi ürünleri kullanmak, en kısa sürede ve en kalıcı şekilde bu rahatsızlıklardan sıyrılmanızı sağlayacaktır. buna istinaden;

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak parmakları arasında yer alan mantarlar için terbinafin tedavisi uygulanmalıdır.

Ayak hijyeni aksatılmamalıdır. Günlük çorap değişimi ve ayak kurulanması sağlanmalıdır.

Ayak tabanında yaşanan mantar tedavilerinde ilaç tedavisi uygulanması şarttır.Mantar enfeksiyonu ilaç ile uygulanan bir tedavidir. Diğer uygulanacak olan doğal yöntemler sadece sizlere geçici olarak kaşıntı veya ağrı hissiyatını ortadan kaldırmanızı sağlar.

Tedavisi aksatılan mantarların zamanla yayıldığı ve çok daha ileri noktaya gittiği bilinmektedir. Bu sebeple ayak mantarı tedavisi esnasında mutlaka hekim kontrolü altında olmalısınız.

Sizlerin mantar durumu ve mantarın ilerleme evrelerine göre belirlenmiş olan kremler ve ilaçlar sunulacaktır. Böylelikle mantar tedavisi tam anlamıyla istenen şekilde sağlanır ve kişilerin yeniden sağlığını kazanması hedeflenir. Buna istinaden doğru yollar izlenmeli ve tedavilerin öne çıkması gerekmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yatırımlarınızdan ufak bir kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerinden bazı arkadaşlarınızla münakaşaya girmekten kaçının. Sizin için zor bir gün olabilir. Kafanızdaki endişeleri bastırmaya çalışın. Kısa bir tatil düşünebilirsin.

BOĞA BURCU YORUMU

Kazançlı bir iş anlaşması yapabilirsin. Bu gelişme enerjini yükseltecek. İş cephesinde yeni bir ivme kazanabilirsin. Mevsimsel değişiklikler yüzünden sağlığına dikkat etmelisin. Böyle bir zamanda hasta olmak istemezsin. Önlemini al.

İKİZLER BURCU YORUMU

Savurganlık dürtüsü sizi arkadaşlarınızla birlikte en sevdiğiniz alışveriş mekanlarına götürebilir. Çok fazla harcamamaya dikkat edin. Kariyer alanında olumlu yönde gelişmeler yaşanabilir. Gitmek için söz verdiğin bir aile etkinliğini kaçırabilirsin. Kaçırmasan ne güzel olur!

YENGEÇ BURCU YORUMU

İş yerindeki rakiplerinize karşı dikkatli olun, çünkü üstlerinizin zihnini size karşı doldurabilirler. Sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sağlık ve dengeli beslenerek daha az hasarla bu süreci atlatabilirsiniz. Evdeki değişiklikler hoşunuza gitmeyebilir, ancak bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var.

ASLAN BURCU YORUMU

Çok kararlı bir şekilde parasal olarak nasıl daha fazla kazanabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ancak biraz sakin olun. Çünkü içinizdeki bu tutku sizde agresifliğe neden oluyor. Fark etmeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Beklenmedik bir yerden gelecek olan para rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Başkalarıyla eşit söz hakkına sahip olabilmek için bazı konularda becerilerinizi geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızın uzmanlığı, bir süredir tıkanan işlerinizde size çok yardımcı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

İyi kazanmaya devam ettiğiniz için parasal cephede bir sorun yok gibi görünüyor. Hava sıcakları sizi yoruyor olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Huysuzluğunuzun sevdiklerinizle aranızı açmasına izin vermeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Detaycılığınız üzerinde çalıştığınız bir projenin ya da etkinliğin kusursuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlar harika bir hafta geçirebilirsiniz. Acilen bir krediye ihtiyaç
duyabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bazı aceleci yatırımlar nedeniyle parasal durumun kötüleşmesi muhtemeldir. Bu durumu kurtarmak için fikrini hiç ummadığın insanlar destekleyecek. Sağlığınıza dikkat edin. Bir aile üyesinin başarısı
sizin de prestijinizi yükseltecek.

OĞLAK BURCU YORUMU

Borsa, hisse senedi, kripto para gibi alanlarda yatırımı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Zarar verecek bir kayıp yaşanabilir. Odağını kariyerine verenler doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gerginlikten uzak bir hayat istiyorsanız, huysuz bir ihtiyarın etrafından dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Araba veya büyük bir eşya satın alabilirsiniz. Spora başladıysanız dikkatli olun. İşinize çok bağlısınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsunuz. Bu bağlılığınız ve dikkatiniz sayesinde iş yerine büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Büyük bir para harcamadan önce iki kere düşünmeniz sizin yararınıza olabilir. Mevcut işinizde beklemediğiniz bir kazanç elde ediyorsunuz. Depresif hissedenlerin hayatlarına giren yenilik sayesinde üzerlerindeki ölü toprağından kurtuluyorlar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam