Ayak Mantarına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?
Abone Ol

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?

Ayak Mantarı:Mantar ayak derisine yapışarak enfeksiyon şeklinde deriye yayılır. Ayakta oluşan bu mantar türü karanlık ve nemli ortamları sever. Bu yüzden ayakkabılarınızın herzaman hava alan,temiz ve serin olması gerekir. Ayağınız terlemeye başladığında mantar için oluşma zamanı gelmiş demektir. Ayak Mantarı Belirtileri Ayak mantarı, genelde kaşınma, yanma ve aynı zamanda çatlama ile kendisini öne çıkartan bir […]

Ayak Mantarı:Mantar ayak derisine yapışarak enfeksiyon şeklinde deriye yayılır. Ayakta oluşan bu mantar türü karanlık ve nemli ortamları sever. Bu yüzden ayakkabılarınızın herzaman hava alan,temiz ve serin olması gerekir. Ayağınız terlemeye başladığında mantar için oluşma zamanı gelmiş demektir.

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı, genelde kaşınma, yanma ve aynı zamanda çatlama ile kendisini öne çıkartan bir sağlık problemidir. Genelde parmaklarda, ayak tabanında veya tırnaklarda yer alan komplike sorunlar ile öne çıkmaktadır. İçi su toplamış olan yaralar olarak gözlemlenir. Aynı zamanda kabuklanmalar yapar ve dökülme gibi birçok olumsuz etkeni öne çıkartabilir. Buna bağlı olarak tırnakta renk değişikliği, kanama, kabalaşma gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Ayak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlık olmasından dolayı dikkatli olunmalıdır. Çoğu zaman ortak kullanım alanlarından sebep öne çıkabilmektedir. Havuzlar, spor salonları, güzellik salonları, yurtlar, cami veya benzeri ortak kullanım alanlarda yer alan terlik, havlu, ayakkabı veya çorap gibi eşyalardan yayılmaktadır.

Ayak Mantarı Bulaşırmı ,Nasıl Bulaşır ?

Ayak mantarı kişiden kişiye çok çabuk bulaşabilen bir mantar türüdür.Ayağında mantar olan birinin ayakkabısını,ve kıyafetlerini giymesini mantarın bulaşması için yeterlidir.Bu nedenle camilerde,okullarda,havuz,plaj ve spor salonlarında dikkatli olmalı kimsenin eşyasını giymemelisiniz.

Ayak Mantarına Bitkisel Tedavi

Ayak mantarına bitkisel çözüm sarımsak’tır.Sarımsak antibiyotik özelliği sayesinde her hastalığa iyi geldiği gibi ayak mantarınada iyi gelmektedir.

Sarımsak Kürünün Hazırlanışı:Öncelikle 6-7 diş sarımsağı ezerek bir kaba koyuyoruz,daha sonra üstüne biraz tuz ekleyerek sarımsağın tuzlanmasını sağlıyoruz.Daha sonra kabın için çok az miktarda saf alkol (eczanelerde bulunur) ekliyoruz.Sonra 4 saat kadar bekleyip sarımsağın suyunu süzüyoruz.

Uygulanışı:İlk olarak tedavinin işe yaraması için ayaklarımızı ılık suyla yıkayıp temizliyoruz.

Ölü derinin atılması için ayak parmakları bir bez yardımıyla sertçe silinerek temizlenmelidir.

Daha sonra süzdüğümüz sarımsak suyunu pamuk yardımıyla ayak parmak aralarına ve mantarlı bölgeye sürüyoruz. 3 saat bu şekilde ayaklarımız bekledikten sonra.Ilık suyla yıkıyoruz.

Bu tedaviyi 3-4 gün arayla 15 gün uygulamalısınız.1-2 ay bekledikten sonra mantar yine çıkarsa tedaviyi tekrar deneyebilirsiniz.

Ayak Mantarı Neden Olur ? Alınacak Önlemler Nelerdir ?

Ayakkabı Değişikliği Yapın:Ayak mantarına sebep olan en önemli etken dar ve hava almayacak şekilde dizayn edilmiş ayakkabılardır.Bu ayakkabılardan içeriye düzgün hava girişi olmaz ve ayak terlemeye başlar ve terleyen ayakta mantar oluşumu çoğalır.Bu yüzden ayaklarınıza düzgün hava girecek şekilde dizayn edilmiş ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Ayak Parmaklarınızı Kuru Tutun :Vücutta en çok terleyen yer şüphesizki ayaklardır ,giydiğiniz ayakkabılar yüzünden ayak parmaklarınız terleme yapar ve buda mantar oluşması için yeterli bir nedendir.Çorap giymeden önce ayak parmaklarınızı bir peçeteyle silerek çorabı öyle giyebilir bunu günde 1-2 defa tekrarlayabilirsiniz.Bu sayede mantar oluşumu ortadan kalkacaktır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin:Her hastalığın başlangıcı olduğu gibi ayak mantarınında başlangıcı sindirim sisteminizin yeteri kadar güçlü olmaması olabilir.Vücut direnci düşülk olduğundan ayak mantarlarını tehlike olarak görmez ve oluşmasına göz yumar bu nedenle ayağından mantarlar çıkabilir.Düzenli ve dengeli beslenerek vitamin değerleri yüksek gıdalarla bu sindirim sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Spor Yapın:Kan dolaşımı vücudun düzgün çalışması ve hastalıklardan korunması için gereken bir işlemdir.Kan dolaşımı az olursa bölgede hastalıklar meydana gelir.Kan dolaşımının en az olduğu bölgelerden biride ayaklarımızdır.Spor yaparak kan akışını hızlandırabilir ve ayaklarınızda mantar oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Doktora Görünün:Eğer mantar probleminiz geçmiyorsa ve ciddiyse hemen uzman bir doktora görünmelisiniz.Doktorun verdiği ilaçları kullanarak 2 hafta içinde mantarlardan kurtulabilirsiniz.Eğer geçmiyorsa tekrar doktora gidip durumu anlatmalısınız.

Tırnak Parlatıcıları Kullanmayın:Tırnaklarınız parmak görünmesi için sürdüğünüz tırnak parlatıcılar ve onları temizlemek için kullandığınız temizlik ürünleri tırnağını incelteceği için mantar probleminiz geçene kadar kullanmamanızda fayda olabilir.

Ayaklarınızı Sirkeyle Yıkayın :Sirke asitli bir yapıda olduğu için ayaklarınızdaki mantarları yakarak öldürmektedir.Ayaklarınızı sirkeyle yıkayarak mantarlardan kurtulabilirsiniz.Ayakları hassas olanlar sirke yaktığı için daha az miktarda kullanarak yıkayabilirler.

Ayak Mantarının Nedenleri!
Ayak mantarının nedenlerine aşağıda yer alan sıralama ile ulaşma şansları söz konusudur. Buna istinaden;

*Sıkı ayakkabıları uzun süre boyunca kullanmak
*Islak zemine ayak basılan ortak kullanım alanları
*Yüzdüğünüz havuzun temizliği ve dezenfekte işlemleri
*Banyo sonrası ayak kurulamama
*Pedikür ortak setleri kullanma
*Ayak Mantarı Tedavisi
*Ayak mantarı tedavisini gerçekleştirmek adına birçok yöntem tercih edilebilir. *Öncelikle bir doktora görünmek ve sunulan hap / krem gibi ürünleri kullanmak, en kısa sürede ve en kalıcı şekilde bu rahatsızlıklardan sıyrılmanızı sağlayacaktır. buna istinaden;

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak parmakları arasında yer alan mantarlar için terbinafin tedavisi uygulanmalıdır.

Ayak hijyeni aksatılmamalıdır. Günlük çorap değişimi ve ayak kurulanması sağlanmalıdır.

Ayak tabanında yaşanan mantar tedavilerinde ilaç tedavisi uygulanması şarttır.Mantar enfeksiyonu ilaç ile uygulanan bir tedavidir. Diğer uygulanacak olan doğal yöntemler sadece sizlere geçici olarak kaşıntı veya ağrı hissiyatını ortadan kaldırmanızı sağlar.

Tedavisi aksatılan mantarların zamanla yayıldığı ve çok daha ileri noktaya gittiği bilinmektedir. Bu sebeple ayak mantarı tedavisi esnasında mutlaka hekim kontrolü altında olmalısınız.

Sizlerin mantar durumu ve mantarın ilerleme evrelerine göre belirlenmiş olan kremler ve ilaçlar sunulacaktır. Böylelikle mantar tedavisi tam anlamıyla istenen şekilde sağlanır ve kişilerin yeniden sağlığını kazanması hedeflenir. Buna istinaden doğru yollar izlenmeli ve tedavilerin öne çıkması gerekmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Mert K.oğlu Mert K.oğlu Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı değişiklikleriniz olabilir. Bekleyen ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Akşam saatlerinde daha keyifli enerjiler hakim olabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar tembellikleriniz ve dalgınlıklarınız olabilir. Yarım kalan işlerinizi bu zaman diliminde tamamlamaya çalışın. Günün geri kalanında evinizle ilgili konular gündemde.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar finansal konularda plan dışı durumlara karşı temkinli olun ve gereksiz harcamalardan kaçının. Gün batımı ve akşam saatlerinde sosyalleşme ve keyifli görüşmeler gündemde.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar yarım kalan ve ertelediğiniz işleri gündeminize alabilir ve işlerinizi toparlayabilirsiniz. Günün geri kalanında ise finansal düzenlemeler yapabilir ve ihtiyaçlar sebebiyle harcamalar yapabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Güne başlarken dağınıklıklar yaşayabilir, dağınıklık ve aksaklıkları toparlamakla ilgilenebilirsiniz. Bugünlerde etkileyici rüyalar görebilirsiniz. Akşam saatlerinde ise ilişkilerde kalıcı deneyimler gündeme geliyor.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar önünüzü görmekle ilgili kararsızlık yaşayabilir veya geleceğe dair merak ve sorgulama içerisinde olabilirsiniz. Gün batımı ve akşam saatlerinde ise hedeflerinizi ve kararlarınızı belirliyorsunuz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar beslenme düzeninizi korumaya gayret edin. Zaman zaman halsizlik, karamsarlık veya alınganlık içerisinde olabilirsiniz. Fakat 15.22'den itibaren enerjinizi topluyor ve aşk ilişkilerinde keyifli deneyimler içerisinde oluyorsunuz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar güne dair planlarınızda değişiklikler olabilir. Düşüncelerinizde ve hayata, insanlara bakışınızda değişimler yaşayabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar zorunlu ödemeler, faturalar ve borçlarla ilgilenebilirsiniz. Günün geri kalanında ilişkilerinizde önemli konuşmalar yapabilir, iş veya özel hayatınızda bir teklif alabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar ilişkilerinizde hassasiyetler, alınganlıklar ve duygusal konuşmalar söz konusu olabilir. Empati odaklı olmak orta yolun bulunmasını sağlayabilir. Akşam saatleriyle finansal konular gündemde.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar işlerinizi toparlamaya odaklanabilir, sağlıkla ilgili destekler alabilirsiniz. Akşam saatleriyle partnerlik, ortaklık ve dostluk ilişkilerinde paylaşımlar artabilir.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün saat 15.22'ye kadar Ay boşlukta ilerliyor. Bu saate kadar nostalji artabilir, çocuklarınızla ve evcil hayvanlarınızla ilgilenebilir, hobilerinize vakit ayırabilirsiniz. Gün batımı ve akşam saatlerinde iş ve sorumluluklarınızda daha başarılı olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
İletişim: astrolojionline@gmail.com
Instagram: astrolojionline


 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam