Ayak Mantarına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?
Abone Ol

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir,Nasıl Geçer ?

Ayak Mantarı:Mantar ayak derisine yapışarak enfeksiyon şeklinde deriye yayılır. Ayakta oluşan bu mantar türü karanlık ve nemli ortamları sever. Bu yüzden ayakkabılarınızın herzaman hava alan,temiz ve serin olması gerekir. Ayağınız terlemeye başladığında mantar için oluşma zamanı gelmiş demektir. Ayak Mantarı Belirtileri Ayak mantarı, genelde kaşınma, yanma ve aynı zamanda çatlama ile kendisini öne çıkartan bir […]

Ayak Mantarı:Mantar ayak derisine yapışarak enfeksiyon şeklinde deriye yayılır. Ayakta oluşan bu mantar türü karanlık ve nemli ortamları sever. Bu yüzden ayakkabılarınızın herzaman hava alan,temiz ve serin olması gerekir. Ayağınız terlemeye başladığında mantar için oluşma zamanı gelmiş demektir.

5de8eeb6c9de3d229cdab474

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı, genelde kaşınma, yanma ve aynı zamanda çatlama ile kendisini öne çıkartan bir sağlık problemidir. Genelde parmaklarda, ayak tabanında veya tırnaklarda yer alan komplike sorunlar ile öne çıkmaktadır. İçi su toplamış olan yaralar olarak gözlemlenir. Aynı zamanda kabuklanmalar yapar ve dökülme gibi birçok olumsuz etkeni öne çıkartabilir. Buna bağlı olarak tırnakta renk değişikliği, kanama, kabalaşma gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Ayak mantarı bulaşıcı bir rahatsızlık olmasından dolayı dikkatli olunmalıdır. Çoğu zaman ortak kullanım alanlarından sebep öne çıkabilmektedir. Havuzlar, spor salonları, güzellik salonları, yurtlar, cami veya benzeri ortak kullanım alanlarda yer alan terlik, havlu, ayakkabı veya çorap gibi eşyalardan yayılmaktadır.

Ayak Mantarı Bulaşırmı ,Nasıl Bulaşır ?

Ayak mantarı kişiden kişiye çok çabuk bulaşabilen bir mantar türüdür.Ayağında mantar olan birinin ayakkabısını,ve kıyafetlerini giymesini mantarın bulaşması için yeterlidir.Bu nedenle camilerde,okullarda,havuz,plaj ve spor salonlarında dikkatli olmalı kimsenin eşyasını giymemelisiniz.

Ayak Mantarına Bitkisel Tedavi

Ayak mantarına bitkisel çözüm sarımsak’tır.Sarımsak antibiyotik özelliği sayesinde her hastalığa iyi geldiği gibi ayak mantarınada iyi gelmektedir.

Sarımsak Kürünün Hazırlanışı:Öncelikle 6-7 diş sarımsağı ezerek bir kaba koyuyoruz,daha sonra üstüne biraz tuz ekleyerek sarımsağın tuzlanmasını sağlıyoruz.Daha sonra kabın için çok az miktarda saf alkol (eczanelerde bulunur) ekliyoruz.Sonra 4 saat kadar bekleyip sarımsağın suyunu süzüyoruz.

Uygulanışı:İlk olarak tedavinin işe yaraması için ayaklarımızı ılık suyla yıkayıp temizliyoruz.

Ölü derinin atılması için ayak parmakları bir bez yardımıyla sertçe silinerek temizlenmelidir.

Daha sonra süzdüğümüz sarımsak suyunu pamuk yardımıyla ayak parmak aralarına ve mantarlı bölgeye sürüyoruz. 3 saat bu şekilde ayaklarımız bekledikten sonra.Ilık suyla yıkıyoruz.

Bu tedaviyi 3-4 gün arayla 15 gün uygulamalısınız.1-2 ay bekledikten sonra mantar yine çıkarsa tedaviyi tekrar deneyebilirsiniz.

Ayak Mantarı Neden Olur ? Alınacak Önlemler Nelerdir ?

Ayakkabı Değişikliği Yapın:Ayak mantarına sebep olan en önemli etken dar ve hava almayacak şekilde dizayn edilmiş ayakkabılardır.Bu ayakkabılardan içeriye düzgün hava girişi olmaz ve ayak terlemeye başlar ve terleyen ayakta mantar oluşumu çoğalır.Bu yüzden ayaklarınıza düzgün hava girecek şekilde dizayn edilmiş ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Ayak Parmaklarınızı Kuru Tutun :Vücutta en çok terleyen yer şüphesizki ayaklardır ,giydiğiniz ayakkabılar yüzünden ayak parmaklarınız terleme yapar ve buda mantar oluşması için yeterli bir nedendir.Çorap giymeden önce ayak parmaklarınızı bir peçeteyle silerek çorabı öyle giyebilir bunu günde 1-2 defa tekrarlayabilirsiniz.Bu sayede mantar oluşumu ortadan kalkacaktır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin:Her hastalığın başlangıcı olduğu gibi ayak mantarınında başlangıcı sindirim sisteminizin yeteri kadar güçlü olmaması olabilir.Vücut direnci düşülk olduğundan ayak mantarlarını tehlike olarak görmez ve oluşmasına göz yumar bu nedenle ayağından mantarlar çıkabilir.Düzenli ve dengeli beslenerek vitamin değerleri yüksek gıdalarla bu sindirim sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Spor Yapın:Kan dolaşımı vücudun düzgün çalışması ve hastalıklardan korunması için gereken bir işlemdir.Kan dolaşımı az olursa bölgede hastalıklar meydana gelir.Kan dolaşımının en az olduğu bölgelerden biride ayaklarımızdır.Spor yaparak kan akışını hızlandırabilir ve ayaklarınızda mantar oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Doktora Görünün:Eğer mantar probleminiz geçmiyorsa ve ciddiyse hemen uzman bir doktora görünmelisiniz.Doktorun verdiği ilaçları kullanarak 2 hafta içinde mantarlardan kurtulabilirsiniz.Eğer geçmiyorsa tekrar doktora gidip durumu anlatmalısınız.

Tırnak Parlatıcıları Kullanmayın:Tırnaklarınız parmak görünmesi için sürdüğünüz tırnak parlatıcılar ve onları temizlemek için kullandığınız temizlik ürünleri tırnağını incelteceği için mantar probleminiz geçene kadar kullanmamanızda fayda olabilir.

Ayaklarınızı Sirkeyle Yıkayın :Sirke asitli bir yapıda olduğu için ayaklarınızdaki mantarları yakarak öldürmektedir.Ayaklarınızı sirkeyle yıkayarak mantarlardan kurtulabilirsiniz.Ayakları hassas olanlar sirke yaktığı için daha az miktarda kullanarak yıkayabilirler.

Ayak Mantarının Nedenleri!
Ayak mantarının nedenlerine aşağıda yer alan sıralama ile ulaşma şansları söz konusudur. Buna istinaden;

*Sıkı ayakkabıları uzun süre boyunca kullanmak
*Islak zemine ayak basılan ortak kullanım alanları
*Yüzdüğünüz havuzun temizliği ve dezenfekte işlemleri
*Banyo sonrası ayak kurulamama
*Pedikür ortak setleri kullanma
*Ayak Mantarı Tedavisi
*Ayak mantarı tedavisini gerçekleştirmek adına birçok yöntem tercih edilebilir. *Öncelikle bir doktora görünmek ve sunulan hap / krem gibi ürünleri kullanmak, en kısa sürede ve en kalıcı şekilde bu rahatsızlıklardan sıyrılmanızı sağlayacaktır. buna istinaden;

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak parmakları arasında yer alan mantarlar için terbinafin tedavisi uygulanmalıdır.

Ayak hijyeni aksatılmamalıdır. Günlük çorap değişimi ve ayak kurulanması sağlanmalıdır.

Ayak tabanında yaşanan mantar tedavilerinde ilaç tedavisi uygulanması şarttır.Mantar enfeksiyonu ilaç ile uygulanan bir tedavidir. Diğer uygulanacak olan doğal yöntemler sadece sizlere geçici olarak kaşıntı veya ağrı hissiyatını ortadan kaldırmanızı sağlar.

Tedavisi aksatılan mantarların zamanla yayıldığı ve çok daha ileri noktaya gittiği bilinmektedir. Bu sebeple ayak mantarı tedavisi esnasında mutlaka hekim kontrolü altında olmalısınız.

Sizlerin mantar durumu ve mantarın ilerleme evrelerine göre belirlenmiş olan kremler ve ilaçlar sunulacaktır. Böylelikle mantar tedavisi tam anlamıyla istenen şekilde sağlanır ve kişilerin yeniden sağlığını kazanması hedeflenir. Buna istinaden doğru yollar izlenmeli ve tedavilerin öne çıkması gerekmektedir.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yeni bir yön duygusu ve son zamanlarda eksik olan türden bir dinamizm bulmak üzeresiniz. Güveniniz geri geldikçe, küçük şüphelerin ve korkuların sizi eskisi gibi engellemesine izin verme eğiliminde olmayacaksınız. Korkmadan devam et...

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Hissettiğin bu aciliyet duygusu, yapmadığın şeyler olduğundan korktuğun anlamına gelir. Belki vardır ama Güneş burç değiştirmek üzere olduğu için muhtemelen önemli değil. Yeni bir aşama başlamak üzere, bu yüzden geriye değil ileriye bakın.

ASLAN BURCU YORUMU

Yarın Güneş'in haritanızın en dinamik alanına girmesi, yılın en iyi zamanlarından birinin başlangıcını işaret ediyor, bu yüzden birlikte hareket edin ve önünüze çıkmak üzere olan pek çok fırsatı boşa harcamayacağınız konusunda kendinize söz verin.

BAŞAK BURCU YORUMU

Önümüzdeki birkaç gün içinde iç cephede karışıklıklar beklenebilir, ancak bunlar korkacak bir şey değil. Bugünün Güneş-Jüpiter bağlantısı, meydana gelen değişikliklerin sevdiklerinizle daha kolay başa çıkılmasını sağlayarak hayatınızı kolaylaştıracağını vaat ediyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Venüs, bugün haritanızın iletişim alanında Merkür ile güçlerini birleştiriyor, bu nedenle gevezelik armağanı ile kutsanmış olacaksınız. Hem özel hayatınızda hem de işinizde başarıya giden yolda tatlı tatlı konuşabilirsiniz, ancak gerçekleştirebileceğinizden fazlasını vaat etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU

Kozmik tablo hızla değişiyor ve önümüzdeki birkaç gün içinde odak noktanız da değişmeli. Kariyerinizde ilerlemek için daha az, duygularınızı anlamlandırmak için daha çok zaman harcayın. Kendinle daha barışık olmalısın.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam