Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Abone Ol

Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir? Ayak altı ağrısı hangi hastalığın belirtisidir konusunda eğer uzun süre ayakta kalmanın, spor yapma gibi durumlardan dolayı değilse ciddi bir nedeni olabilir. Ayak taban ağrıları kişilerin hayat kalitesini bozan, sürekli olarak dinlenme ihtiyacı hissettiren ve aktiviteleri engelleyen rahatsız edici sorunlar arasındadır.  Ayak ağrılarında %75 kadarı içe ve dışa basma, […]

Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak altı ağrısı hangi hastalığın belirtisidir konusunda eğer uzun süre ayakta kalmanın, spor yapma gibi durumlardan dolayı değilse ciddi bir nedeni olabilir. Ayak taban ağrıları kişilerin hayat kalitesini bozan, sürekli olarak dinlenme ihtiyacı hissettiren ve aktiviteleri engelleyen rahatsız edici sorunlar arasındadır.  Ayak ağrılarında %75 kadarı içe ve dışa basma, taban çöküklüğü, yüksek taban gibi ayak ve ayaklarla alakalı problemlerden şikayetçidir ve bazen kişiler problemin kaynağının farkında olmayabilirler.  Ayak altı ağrısı şu hastalıkların belirtisi olabilir,

 • Bunyon diye isimlendirilen ayaklarda baş parmağın eklem bölgesinde şişlik oluşmasına sebep olan anormaliklerdir ve bu durumda başparmağın içe doğru dönmesine neden olur ve ağrı yapar.
 • Diyabet hastalarında diyabetik nöropati, ayaklarda hasara neden olan bir rahatsızlıktır. Zamanla yüksek kan şekeri seviyesi, ayaktaki sinirlere zarar verebilir.
 • Batık tırnaklar birçok kişinin fark etmediği ve ağrıya neden olan durumlardan biridir.
 • Plantar fasit, topuk ağrısına neden olan en yaygın hastalıktır ve ayak altındaki ayak kemerini destekleyen bu bağ, iltihaplandığında ağrı meydana gelir.
 • Topuk dikeni, ayaktaki kalsiyum büyümesidir ve birçok kişide herhangi bir belirti göstermez fakat ağrılı olabilir.

Ayak Altı Ağrısı Neden Olur?

1200x627 ayak tabaninda agri noktalari ayak tabaninda agri neden olur ve nasil gecer 1611128700572 1
Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak altı ağrısı neden olur konusunda, ayak altı ağrısı genellikle yanlış ve dengelenmemiş basıştan kaynaklanır ve ayağa yanlış aktarılan yük belli bir bölgede toplanır ve ayak bu yükü bir şok olarak algılar. Dengelenmemiş bir binanın temelleri gibi sorunlar meydana çıkmaya başlar ve bununa beraber dayanılmaz taban ağrıları, taban altında yanmalar, gün sonu ağrıları ve benzeri rahatsızlık şeklinde görülebilir. Örnek olarak yüksek kavisli tabanı olan bir kişi hareket sırasında tüm vücut ağırlığını topuk ve ön ayak bölgesine verir ve ağrı meydana gelir.

Ayak altı ağrısı aynı zamanda nasırlardan dolayı da olabilir. Nasırlar ayak ve ayak parmaklarının tabanlarında meyda

na gelen deri parçalarıdır ve ilk başta ağrısız olsalar da bu alanlar ciddi korumak ve vücudun su toplamasını engellemek için oluşur. Nasırlar ayak ağrılarının nedenleri arasında yer almaktadır.

Ayak Altı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak altı ağrısına ne iyi gelir için ayak ve ayak bilekleri kişilere özel ortopedik tabanlık ile desteklenmeli ve hizalandırılmalıdır. Doğru ve dengeli basış sağlanmalıdır bunun dışında hastalık belirtileri varsa veya şiddetli bir ağrı varsa bunun için doktor ile görüşülmesi gerekir. Ayak taban ağrısının birden fazla nedeni olabilir ve bunun tespit edilebilmesi için sağlık uzmanı tarafından yapılan ayak ve taban analizi sizleri bilgilendirmek konusunda oldukça etkili olacaktır. Hayat kalitesini düşüren bu rahatsızlıklar için bolca dinlenmeli ve mutlaka doktor ile görüşülmelidir.

Ayak altı ağrıları özellikle obezite durumundan sıkça meydana geliyorsa bu durumda ideal kiloya ulaşmalı, ayak üzerinde ağır aktiviteler yapılmamalı ve ağır taşınmaması gerekir. Bunun dışında performans sporcuları, sürekli zemin değişikliği yapan atletler, yanlış basış, uzun süre ayakta kalmak ve kilo artışı ile daha sık gözlenebilmektedir. Ne iyi gelir konusunda kişilere özel tabanlık kullanımı, vücut ağırlığını çok daha dengeli bir şekilde zemine aktaracak ve sizleri rahatlatacaktır.

Ayak Tabanında Ağrı Noktaları

ayak agrisi
Ayak Altı Ağrısı Neden Olur?

Ayak tabanında ağrı noktaları konusunda ayakların iç kısmında ve ön kısmında ayak arkları bulunur ve toplamda üç adettir. Arklar son derece esnek ve kıvrımlı yapılar olup vücudun dengesini sağlayan, zemine göre uyumu ayarlayan, vücudun ağırlığını taşımada yardımcı olan arklar ayak tabının en önemli parçalarıdır ve arkların düşük veya fazla olması nedeniyle mekanik bozulma meydana gelebilir bunun sonucunda ağrılar oluşur.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Yatırımlarınızdan ufak bir kazanç sağlayabilirsiniz. İş yerinden bazı arkadaşlarınızla münakaşaya girmekten kaçının. Sizin için zor bir gün olabilir. Kafanızdaki endişeleri bastırmaya çalışın. Kısa bir tatil düşünebilirsin.

BOĞA BURCU YORUMU

Kazançlı bir iş anlaşması yapabilirsin. Bu gelişme enerjini yükseltecek. İş cephesinde yeni bir ivme kazanabilirsin. Mevsimsel değişiklikler yüzünden sağlığına dikkat etmelisin. Böyle bir zamanda hasta olmak istemezsin. Önlemini al.

İKİZLER BURCU YORUMU

Savurganlık dürtüsü sizi arkadaşlarınızla birlikte en sevdiğiniz alışveriş mekanlarına götürebilir. Çok fazla harcamamaya dikkat edin. Kariyer alanında olumlu yönde gelişmeler yaşanabilir. Gitmek için söz verdiğin bir aile etkinliğini kaçırabilirsin. Kaçırmasan ne güzel olur!

YENGEÇ BURCU YORUMU

İş yerindeki rakiplerinize karşı dikkatli olun, çünkü üstlerinizin zihnini size karşı doldurabilirler. Sağlık sorunu yaşayabilirsiniz. Sağlık ve dengeli beslenerek daha az hasarla bu süreci atlatabilirsiniz. Evdeki değişiklikler hoşunuza gitmeyebilir, ancak bu konuda yapabileceğiniz çok az şey var.

ASLAN BURCU YORUMU

Çok kararlı bir şekilde parasal olarak nasıl daha fazla kazanabileceğinizin yollarını arıyorsunuz. Ancak biraz sakin olun. Çünkü içinizdeki bu tutku sizde agresifliğe neden oluyor. Fark etmeden etrafınızdaki insanları kırıyor olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Beklenmedik bir yerden gelecek olan para rahat bir nefes almanızı sağlayacak. Başkalarıyla eşit söz hakkına sahip olabilmek için bazı konularda becerilerinizi geliştirmek durumunda kalabilirsiniz. Bir arkadaşınızın uzmanlığı, bir süredir tıkanan işlerinizde size çok yardımcı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

İyi kazanmaya devam ettiğiniz için parasal cephede bir sorun yok gibi görünüyor. Hava sıcakları sizi yoruyor olabilir. Sağlığınıza dikkat edin. Huysuzluğunuzun sevdiklerinizle aranızı açmasına izin vermeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Detaycılığınız üzerinde çalıştığınız bir projenin ya da etkinliğin kusursuz şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz insanlar harika bir hafta geçirebilirsiniz. Acilen bir krediye ihtiyaç
duyabilirsiniz.

YAY BURCU YORUMU

Bazı aceleci yatırımlar nedeniyle parasal durumun kötüleşmesi muhtemeldir. Bu durumu kurtarmak için fikrini hiç ummadığın insanlar destekleyecek. Sağlığınıza dikkat edin. Bir aile üyesinin başarısı
sizin de prestijinizi yükseltecek.

OĞLAK BURCU YORUMU

Borsa, hisse senedi, kripto para gibi alanlarda yatırımı olanların çok dikkatli olması gerekiyor. Zarar verecek bir kayıp yaşanabilir. Odağını kariyerine verenler doğru adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gerginlikten uzak bir hayat istiyorsanız, huysuz bir ihtiyarın etrafından dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Araba veya büyük bir eşya satın alabilirsiniz. Spora başladıysanız dikkatli olun. İşinize çok bağlısınız. Ayrıntılara dikkat ediyorsunuz. Bu bağlılığınız ve dikkatiniz sayesinde iş yerine büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Büyük bir para harcamadan önce iki kere düşünmeniz sizin yararınıza olabilir. Mevcut işinizde beklemediğiniz bir kazanç elde ediyorsunuz. Depresif hissedenlerin hayatlarına giren yenilik sayesinde üzerlerindeki ölü toprağından kurtuluyorlar.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Diş ağrısına ve iltihabına ne iyi gelir? » Şifalı Yaşam: […] zeytinyağlı karanfil […]
2021-02-15 13:40:52
Kene sokması ilk yardım ve Kene kene ısırığı Belirtileri » Şifalı Yaşam: […] ısırması emareleri: ateş,baş ağrısı, iştahsızlık, üşüme,  kas ağrıları, bulantı
2021-02-15 10:57:40
Zeytinyağının faydaları hakkında yararlı bilgiler | Şifalı Yaşam | Şifalı Yaşam Hakkında Herşey: […] Zeytinyağı ayrıca yağların sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olarak yağ
2020-12-10 10:07:52
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam