Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?
Abone Ol

Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

1 Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?1.1 Ayak Altı Ağrısı Neden Olur?1.2 Ayak Altı Ağrısına Ne İyi Gelir?1.3 Ayak Tabanında Ağrı Noktaları Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir? Ayak altı ağrısı hangi hastalığın belirtisidir konusunda eğer uzun süre ayakta kalmanın, spor yapma gibi durumlardan dolayı değilse ciddi bir nedeni olabilir. Ayak taban ağrıları kişilerin hayat […]

Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak altı ağrısı hangi hastalığın belirtisidir konusunda eğer uzun süre ayakta kalmanın, spor yapma gibi durumlardan dolayı değilse ciddi bir nedeni olabilir. Ayak taban ağrıları kişilerin hayat kalitesini bozan, sürekli olarak dinlenme ihtiyacı hissettiren ve aktiviteleri engelleyen rahatsız edici sorunlar arasındadır.  Ayak ağrılarında %75 kadarı içe ve dışa basma, taban çöküklüğü, yüksek taban gibi ayak ve ayaklarla alakalı problemlerden şikayetçidir ve bazen kişiler problemin kaynağının farkında olmayabilirler.  Ayak altı ağrısı şu hastalıkların belirtisi olabilir,

 • Bunyon diye isimlendirilen ayaklarda baş parmağın eklem bölgesinde şişlik oluşmasına sebep olan anormaliklerdir ve bu durumda başparmağın içe doğru dönmesine neden olur ve ağrı yapar.
 • Diyabet hastalarında diyabetik nöropati, ayaklarda hasara neden olan bir rahatsızlıktır. Zamanla yüksek kan şekeri seviyesi, ayaktaki sinirlere zarar verebilir.
 • Batık tırnaklar birçok kişinin fark etmediği ve ağrıya neden olan durumlardan biridir.
 • Plantar fasit, topuk ağrısına neden olan en yaygın hastalıktır ve ayak altındaki ayak kemerini destekleyen bu bağ, iltihaplandığında ağrı meydana gelir.
 • Topuk dikeni, ayaktaki kalsiyum büyümesidir ve birçok kişide herhangi bir belirti göstermez fakat ağrılı olabilir.

Ayak Altı Ağrısı Neden Olur?

1200x627 ayak tabaninda agri noktalari ayak tabaninda agri neden olur ve nasil gecer 1611128700572 1
Ayak Altı Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak altı ağrısı neden olur konusunda, ayak altı ağrısı genellikle yanlış ve dengelenmemiş basıştan kaynaklanır ve ayağa yanlış aktarılan yük belli bir bölgede toplanır ve ayak bu yükü bir şok olarak algılar. Dengelenmemiş bir binanın temelleri gibi sorunlar meydana çıkmaya başlar ve bununa beraber dayanılmaz taban ağrıları, taban altında yanmalar, gün sonu ağrıları ve benzeri rahatsızlık şeklinde görülebilir. Örnek olarak yüksek kavisli tabanı olan bir kişi hareket sırasında tüm vücut ağırlığını topuk ve ön ayak bölgesine verir ve ağrı meydana gelir.

Ayak altı ağrısı aynı zamanda nasırlardan dolayı da olabilir. Nasırlar ayak ve ayak parmaklarının tabanlarında meyda

na gelen deri parçalarıdır ve ilk başta ağrısız olsalar da bu alanlar ciddi korumak ve vücudun su toplamasını engellemek için oluşur. Nasırlar ayak ağrılarının nedenleri arasında yer almaktadır.

Ayak Altı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak altı ağrısına ne iyi gelir için ayak ve ayak bilekleri kişilere özel ortopedik tabanlık ile desteklenmeli ve hizalandırılmalıdır. Doğru ve dengeli basış sağlanmalıdır bunun dışında hastalık belirtileri varsa veya şiddetli bir ağrı varsa bunun için doktor ile görüşülmesi gerekir. Ayak taban ağrısının birden fazla nedeni olabilir ve bunun tespit edilebilmesi için sağlık uzmanı tarafından yapılan ayak ve taban analizi sizleri bilgilendirmek konusunda oldukça etkili olacaktır. Hayat kalitesini düşüren bu rahatsızlıklar için bolca dinlenmeli ve mutlaka doktor ile görüşülmelidir.

Ayak altı ağrıları özellikle obezite durumundan sıkça meydana geliyorsa bu durumda ideal kiloya ulaşmalı, ayak üzerinde ağır aktiviteler yapılmamalı ve ağır taşınmaması gerekir. Bunun dışında performans sporcuları, sürekli zemin değişikliği yapan atletler, yanlış basış, uzun süre ayakta kalmak ve kilo artışı ile daha sık gözlenebilmektedir. Ne iyi gelir konusunda kişilere özel tabanlık kullanımı, vücut ağırlığını çok daha dengeli bir şekilde zemine aktaracak ve sizleri rahatlatacaktır.

Ayak Tabanında Ağrı Noktaları

ayak agrisi
Ayak Altı Ağrısı Neden Olur?

Ayak tabanında ağrı noktaları konusunda ayakların iç kısmında ve ön kısmında ayak arkları bulunur ve toplamda üç adettir. Arklar son derece esnek ve kıvrımlı yapılar olup vücudun dengesini sağlayan, zemine göre uyumu ayarlayan, vücudun ağırlığını taşımada yardımcı olan arklar ayak tabının en önemli parçalarıdır ve arkların düşük veya fazla olması nedeniyle mekanik bozulma meydana gelebilir bunun sonucunda ağrılar oluşur.

YAZAR HAKKINDA

Emre Ayberk Akfırat Emre Ayberk Akfırat Uzun yıllardır bilgisayar alanında kendimi her alanda geliştirmeye çalışıyorum. Wordpressi uzun zamandır kullanıyorum sürekli başkalarına bloglar kurdum artık kendime ait bir blog kurmanın zamanı geldi diyerek Şifalı Yaşama dair bilgiler paylaşarak sizlere sağlıklı bilgiler vermeye çalışacağım. Paylaşılan bilgiler internet ortamındaki kullanıcılar tarafından denenmiş, herhangi bir doktor yada uzman tavsiyesi ile paylaşılmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Sevgili Koç burçları, bugün ikili ilişkilerinizin ve aşk hayatınızın gündemde olacağı bir gün olacak. Bekarsanız bugün aşk aniden sizi bulabilir. Hiç beklemediğiniz bir anda hayatınızın aşkıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden gözünüzü açık tutun ve etrafa olan iletişiminizi kapatmayın.

BOĞA BURCU YORUMU

Sevgili Boğa burçları, bugün beklenmedik ama hoş karşılanan ziyaretçileriniz olabilir. Bugün sizleri bol kahkaha, büyüleyici haberler, ilginç bilgiler ve sürprizler bekliyor. Sosyal anlamda kendinizi zirvede hissettiğiniz bir gün yaşayacaksınız.

İKİZLER BURCU YORUMU

Sevgili İkizler burçları, bugünün gündeminde tamamen sosyal ilişkiler yer alacak. Özellikle aşk hayatınızda hiç beklemediğiniz sürprizlerle karşılaşabilir ve ilişkinizi daha ciddi bir adıma taşımak isteyebilirsiniz. Bugğn kafanızdaki soru işaretlerinden tamamen uzaklaşarak hayatın tadını çıkarttığınız bir gün olacak.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Sevgili Yengeç burçları,bugün hiç beklemediğiniz bir anda alacağınız haberle birlikte büyük bir şaşkınlık yaşayacaksınız. Sosyal anlamda aktif olacağınız bir gün olacak ve ikili ilişkilerinizde size ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için elinizden geleni yapacaksınız.

ASLAN BURCU YORUMU

Sevgili Aslan burçları bugün hafta sonu olmasına rağmen iş ve kariyer kapısında bir değişiklik sizleri bekliyor. Özellikle iş yerinizden terfi alabilir ya da uzun zamandır hayalini kurduğunuz bir başka işe başlamak için adım atabilirsiniz. Zihniniz gün boyunca yeni fikirler üretebilir. İşinizi bitirdikten sonra yürüyüşe çıkın ve kafanızı boşaltmayı unutmayın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Sevgili Başak burçları bugün tamamen kendinizle başbaşa kalarak iç sesinizi dinlemek isteyeceğiniz bir gün olacak. Özellikle gece gördüğünüz rüyaların gün boyunca etkisinde kalacaksınız. Hayatınızı sorguladığınız ve ne yapmak istediğinize karar vermek için hedeflerinizi değerlendirdiğiniz bir gün sizleri bekliyor.

TERAZİ BURCU YORUMU

Sevgili Terazi burçları, bugün maceracı ruhunuz devreye girecek ve uzun zamandır düşündüğünüz ancak bir türlü cesaret edemediğiniz kimi durumlar için adım atmaya karar vereceksiniz. Son zamanlarda ruh halinizdeki gelgitlerin sizleri yormaya başladığını hissediyor olabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve hayatı akışına bırakmayı deneyin.

AKREP BURCU YORUMU

Sevgili Akrep burçları, bugün kariyerinizle bağlantılı birinden beklenmedik bir haber alabilirsiniz. İyi bir haber olmasına rağmen sizi büyük bir şaşkınlık dalgasının içine sürükleyecek. Sorgulamadan size sunulan fırsatları değerlendirin ve iş kapınızda oluşan yeni gelişmeleri yakından takip etmeyi unutmayın.

YAY BURCU YORUMU

Sevgili Yay burçları, bugün kendinizi tamamen dış dünyadan soyutladığınız ve kendinizle yalnız kalmak istediğiniz bir süreç yaşayacaksınız. Sevdiklerinizle aranızda yaşayacağınızın yanlış anlaşılmalardan doğan problemler gün boyunca enerjinizin düşük olmasına neden olabilir. Empati yeteneğinize güvenerek sorunların üstesinden gelmeye çalışın.

OĞLAK BURCU YORUMU

Sevgili Oğlak burçları, bugün enerjinizin her zamankinden daha yüksek olduğunu hissederek güne başlayacaksınız. Sevdiklerinizle zaman geçirmek için hafta sonunu değerlendirmeye ne dersiniz? Uzun zamandır gitmek istediğiniz bir yeri görebilir ya da bir araya gelmediğiniz arkadaşlarınızla hasret giderebilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Sevgili Kova burçları, bugün bekarsanız, alışılmadık ve belki de biraz tuhaf birine karşı çok güçlü bir çekim hissedebilirsiniz. Halihazırda bir ilişkiniz varsa, sevgilinizin daha önce hiç görmediğiniz yönünü keşfederek ona yeniden aşık olabilirsiniz. Bugün tamamen yeniliklere ve güzelliklere gebe olacak.

BALIK BURCU YORUMU

Sevgili Balık burçları, bugün iş ve kariyer kapısını ilgilendiren bir gelişmeyle büyük bir mutluluk yaşayacaksınız. Eğer yeni bir iş arıyorsanız beklenmedik bir kaynaktan yeni bir fırsatın doğduğunu fark edeceksiniz. Bu, beklenmedik birinin dikkatinizi çekeceği veya yeni ve alışılmadık bir alanda bir iş olabileceği anlamına gelebilir. 

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Veranın Faydaları Nelerdir? | Şifalı Yaşam: […] Aloe Vera Bitkisinin Gücü […]
2022-06-27 18:48:14
Yumurta Kabuğunun Bitkilere Faydaları | Şifalı Yaşam: […] patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken
2022-06-27 18:32:59
2022-06-26 18:30:42
2 Adımda Kauçuk Bitkisi Faydaları | Şifalı Yaşam: […] Şifalı Bitkiler Her Derde Deva 10 Yararlı Bitki
2022-06-26 18:23:30
Sürekli Çıkan Çıban Hangi Hastalıkların İşareti Olabilir ? Çıban Nedir ? Çıban Tedavisi ? | Şifalı Yaşam: […] Bitkisi Faydaları Kaplama Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
2022-06-18 12:45:51
şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam şifalı yaşam